Aktualności

          • Informacja Rady Rodziców

          • W roku szkolnym 2021-2022 składka na Radę Rodziców wynosi:

            30 zł za 1 i 2 dziecko;
            za 3 lub następne dziecko
            25zł.

             

            Wpłatę na Radę Rodziców dokonujemy przelewem na konto:
            RADA RODZICÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W RYBCZEWICACH
            NR RACHUNKU: 28 8689 0007 1003 8127 3000 0010
            wpisując w tytule przelewu: imię i nazwisko dziecka (dzieci) oraz klasę,
            za które wpłacamy składkę.

             

            Rada Rodziców

          • Szkoła do hymnu

          • W dniu 10.11.2021 r. w ramach szkolnych obchodów Narodowego Dnia Niepodległości nasza szkoła wzięła udział  w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. 

            Celem inicjatywy było zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych.

            11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy w ten sposób wdzięczność, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce.

            Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne tegoroczna odsłona akcji w naszej szkole polegała na odśpiewaniu hymnu w salach lekcyjnych. Wszystkie klasy przerwały lekcje aby odśpiewać hymn naszego kraju.

            Małgorzata Wójcik

          • Wyjazd do kina

          • We wtorek   12.10.2021 r 44 uczniów  z naszej szkoły wyjechało Lublinie do kina Plaza w na film pt. „Fatima” w  reżyserii Marco Pontecorvo.

            Jest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach Pierwszej Wojny Światowej Troje dzieci z Fatimy doświadcza niezwykłego spotkania, ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich jaki i przedstawicieli Kościoła. Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie roznosi się coraz dalej. Tysiące pielgrzymów przybywają do wioski, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając przemożny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat.

            W drodze powrotnej zwiedziliśmy ruiny barokowego zboru kalwińskiego w Piaskach. Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XVI w. stanowiło jedno z głównych ognisk ruchu reformacyjnego na Lubelszczyźnie.

            Małgorzata Gieleta

          • Ślubowanie klasy I

          • 29 października 2021r. w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość Ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji wśród uczniów.

            Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, zaproszonych gości  zaprezentowali program artystyczny, w którym zdali pierwszy egzamin na ucznia. Śpiewająco recytowali wiersze o naszej ojczyźnie, szkolnej nauce, zasadach zachowania na ulicy oraz o sobie. Recytacja wierszyków była przeplatana piosenkami, które pierwszaki pięknie wykonali. 

            Wszyscy zgodnie stwierdzili, że egzamin zdali na szóstkę i  mogą już zostać przyjęci do braci uczniowskiej. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego Ślubowania na sztandar szkoły. Następnie Pan Dyrektor dokonał aktu pasowania na uczniów szkoły. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Rybczewicach. Na zakończenie swojego występu uczniowie zaprezentowali  taniec Krakowiak ubrani w kolorowe stroje krakowskie. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, były cukierki i tort. 

            Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia!

            Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!

            Elżbieta Flis

          • Pamiętamy ...

          • 29 października 2021r. członkowie SU z naszej szkoły udali się na cmentarz parafialny w Częstoborowicach. Uczniowie uprzątnęli kilka zaniedbanych grobów, powyrywali trawy, pozbierali liście oraz zapalili znicze i złożyli przygotowane wcześniej wiązanki na znak szacunku i pamięci dla poległych w Bitwie pod Częstoborowicami. Pamięcią również otaczamy grób nauczycielki Heleny Szafrańskiej i kilku księży pochowanych na tutejszym cmentarzu.

            Grażyna Guz

             

          • Festyn naukowy

          • W tym roku szkolnym zajęcia robotyki ruszyły w pełni. W oczach uczniów widać było tą tęsknotę za próbami konstruowania różnego rodzaju pojazdów, odwzorowywania pewnych sytuacji. Zajęcia robotyki rozwijają kreatywność, umiejętność rozwiązywania napotykanych problemów oraz współpracę w grupach.

            Wzorem roku poprzedniego współpracujące ze szkołą Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej w Gminie Rybczewice wspomogło nas w pozyskaniu środków pieniężnych z Urzędu Gminy w Rybczewicach. Za te fundusze zostały zakupione dwa zestawy Lego® Spike Essential™, będące nieoficjalnym następcą wykorzystywanego przez nas zestawów Lego® WeDo.

            W dniu 21 października 2021 przygotowaliśmy festyn naukowy, prezentujący niektóre możliwości budowanych i programowanych przez nas robotów. Ze względu na obostrzenia pandemiczne, festyn mógł się odbyć jedynie dla społeczności szkolnej, jednak zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Uczniowie starszych klas bardzo chętnie podchodzili do naszych stanowisk, dopytywali o zasadę działania robotów, oglądali przygotowane przez nas prezentacje. Następnie z przygotowanych 4 robotami zagościliśmy w klasach 1-3 oraz w 2 grupach Zespołu Wychowania Przedszkolnego. Zaprezentowaliśmy łazika kierowanego przez czujnik odchylenia, tamę wodną reagującą poprzez czujnik zbliżenia, robota do minigolfa prezentującą zasady fizyczne siły uderzenia oraz model wejścia do parku rozrywki reagującego na przyłożenie odpowiedniego koloru do czujnika kolorów.

            Możemy obiecać, że następnym razem przygotujemy zupełnie nowe modele, bo zajęcia robotyki dają możliwość zarówno pracy kierowanej, jak i samodzielnego budowania wymyślonych robotów. To sprawia, że możliwości są bardzo rozbudowane.

            Ogromne słowa pochwały dla uczniów, którzy przygotowali stanowiska, zrealizowali projekt i idealnie przeprowadzili całą prezentację: Alicja Iżewska, Julia Węcławek, Oliwia Szczepanik, Mateusz Flor – klasa 7a; Jakub Szczepanik, Mateusz Szczepanik, Kacper Pruchnik – klasa 7b.

            Bartłomiej Wróblewski

          • Rozwijanie zainteresowań robotyką

          • W tym roku szkolnym, wzorem poprzedniego roku, prowadzimy w naszej szkole zajęcia robotyki. Zajęcia mają na celu rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów, nauki współpracy w grupie i wymiany doświadczeń. Robotyka rozwija również kreatywność, gdyż po zbudowaniu robota w wersji podstawowej uczniom stawiany jest kolejny problem (zadanie), które muszą rozwiązać już tylko przy pomocy wymiany zdań i własnych pomysłów. Okazuje się, że często uczniowie mają dodatkowe pomysły na rozwinięcie konstrukcji. Nie tylko w kwestii rozbudowywania konstrukcji, ale również przy programowaniu nowych funkcjonalności.

            Zajęcia nie odbyłyby się, gdyby nie ścisła i aktywna współpraca ze Stowarzyszeniem Wspierania Aktywności Lokalnej w Gminie Rybczewice, które wspiera szkołę w znajdowaniu środków na zakup zestawów do prowadzenia zajęć. Nie inaczej było w tym roku, gdy Stowarzyszenie ponownie zdobyło środki z Urzędu Gminy w Rybczewicach na organizację „Festynu Naukowego”. Dzięki temu wsparciu zakupiono kolejne zestawy do zajęć robotyki – „Lego Spike Essential”, a jako podsumowanie projektu 21 października odbędzie festyn. Z względów epidemicznych uczestniczyć w nim będą mogli jedynie uczniowie szkoły, jednak mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli zaprezentować nasze możliwości całej społeczności naszej gminy.

            Dziękujemy serdecznie za wsparcie dla Stowarzyszenia i liczymy na dalszą aktywną współpracę przy wyrównywaniu szans dostępu do nowoczesnych technologii naszych uczniów.

            Bartłomiej Wróblewski

             

          • Dzień Edukacji Narodowej w szkole

          •                                      http://sp1opolelub.pl/wp-content/uploads/2018/10/phoca_thumb_l_img_4732-e1546069761763.jpg

            13 października 2021 r. uczniowie klas I-VIII i  wszyscy pracownicy szkoły zgromadzili się na korytarzu szkolnym. Uroczystość mimo obostrzeń miała charakter wyjątkowy. Uczniowie prowadzący uroczystość przypomnieli historię utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie z klasy II i III oraz Samorząd Uczniowski docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Każdy z pracowników naszej szkoły otrzymał słodki upominek, była to muffinka upieczona przez dziewczynki z SU oraz drobna pamiątka. W pokojach nauczycielskich czekała niespodzianka, ładnie nakryte stoły ze słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez Samorząd Uczniowski.

            Na zakończenie akademii głos zabrał p. Dyrektor Krzysztof  Suszek, który mówił o trudnej, ale jakże  pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie  oraz życzył wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Po zakończonej akademii uczniowie udali się do klas.

             Grażyna Guz

          • DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

          •  

             Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień.

            Dlatego, podobnie jak w latach ubiegłych, w dniu 11.10. 2021r. dzieci z kl. I w Szkole Podstawowej  w Rybczewicach wraz z wychowawczynią przystąpili do ogólnopolskiej  akcji „Śniadanie Daje Moc”.

            Celem akcji było zwiększenie świadomości najmłodszych w kwestii prawidłowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem śniadania.

            Dzieci przyniosły z domu  produkty potrzebne do zorganizowania  zdrowego śniadania. Na stole znalazły się: pieczywo różnego rodzaju i różnego kształtu, masło, wędliny, jajka, sery, owoce i warzywa. Uczniowie podzielili się na trzy zespoły i przystąpili do wykonania własnych kanapek. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem i własną inwencją twórczą wykonali stos kanapek, które były kolorowe i smacznie. Następnie wspólnie przy jednym stole przystąpili do spożywania zdrowych kanapek. Wszystkim takie śniadanie bardzo smakowało.

             Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna dla najmłodszych na temat zdrowego odżywiania.

            Elżbieta Flis

          • Ogłoszenie

          • Październik
            Miesiącem Bibliotek Szkolnych

            z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza uczniów do udziału
            w akcji czytelniczej i konkursie plastyczno – literackim.
            Więcej informacji na  stronie biblioteki szkolnej.

          • Wizyta klasy pierwszej u logopedy

          • W dniu 12 października 2021r kl. I gościła z wizytą u szkolnej logopedki Pani Beaty Widzińskiej. Większości uczniom z klasy gabinet logopedyczny jest znany ze względu na systematyczne wizyty. Jednak jest grupa dzieci, która nie wie na czym polega praca logopedy, dlatego z wielkim zainteresowaniem uczestniczyła w spotkaniu. Pani logopedka pokazała nam swój gabinet i przećwiczyła z dziećmi wymowę trudnych głosek. Pokazała jak należy ćwiczyć pracę ust i języka podczas mówienia. Pani logopedka stwierdziła, że  zależy jej na prawidłowej wymowie dzieci, co jest procesem żmudnym i trudnym, wymaga dużo cierpliwości i empatii, dlatego cieszy się z każdego sukcesu u swoich podopiecznych.

            Na koniec dzieci dostały pamiątkowe naklejki. Wszystkim wizyta w gabinecie i praca logopedy bardzo się podobała.

            Elżbieta Flis

          • Wycieczka do Chełma - kl. I-III

          • 8 października 2021 rokudzieci z klas 1-3 wyjechały na wycieczkę do Chełma. 

            Na początku odwiedziliśmy Chełmskie Podziemia Kredowe. Pan przewodnik zaprosił dzieci do wspólnego zwiedzania zabytkowej kopalni kredy. Labirynt tajemniczych chodników został wykuty w pokładach kredy. Spacer prawie dwukilometrową trasą, którą pokonaliśmy w czasie 50 minut dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Podczas tej wędrówki zapoznaliśmy się z ekspozycjami geologicznymi, archeologicznymi i historycznymi. Największą atrakcją dla dzieci było spotkanie z legendarnym władcą i opiekunem kredowego labiryntu-duchem Bieluchem. 

            Po tych atrakcjach mocno zgłodnieliśmy, więc odwiedziliśmy pizzerię. W niej czekała na nas przepyszna zupa pomidorowa i chrupiąca pizza. 

            Następnie z przewodnikiem udaliśmy się na spacer po Rynku Staromiejskim. Widzieliśmy pozostałości dawnego Ratusza z XV wieku, kamienicę starosty chełmskiego z XVIII wieku i zrekonstruowaną studnię miejską. 

            Kolejnym punktem naszego wyjazdu był Zespół Katedralny, w którego skład wchodzą: Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Pałac Biskupów Unieckich i Dzwonnica.  

            Na Górze Chełmskiej podziwialiśmy panoramę Chełma i okolic. 

            Pogoda i humory dopisywały nam cały dzień, a z wycieczki przywieźliśmy wiele miłych wspomnień, pamiątek i zdjęć. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Rybczewic.     

            Dorota Potębska

             

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole

          • „Gdy tabliczkę mnożenia znasz,

            w życiu radę sobie dasz”

            W dniu 4 października 2021 roku uczniowie klas trzecich po raz pierwszy przystąpili do akcji edukacyjnej "Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy uczenia się matematyki oraz zachęcenie uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny sposób.

            W tym dniu mieliśmy okazję nadrobić swoje ‘tabliczkowe zaległości”. Uczniowie rozwiązywali ćwiczenia interaktywne i wypełniali karty pracy. Grupowo wykonali piękne plakaty promujące tabliczkę mnożenia.

            Dzisiaj każdy z nas musiał wykazać się znajomością tabliczki mnożenia w zakresie 100. Zajęcia te odbywały się pod czujnym okiem wychowawczyń klas trzecich.

            Lucyna Stanisławek