20 marca uczniowie edukacji wczesnoszkolnej udali się w niezwykłą podróż w czasie inspirowaną najciekawszymi wynalazkami genialnego człowieka renesansu, jakim był Leonardo da Vinci.
Były to czasy, w których nie było obecnie oczywistych wynalazków. Prowadzący wykorzystali życiorys Leonarda oraz wykonywali z pomocą dzieci doświadczenia, aby pokazać, jak istotne jest obserwowanie świata wkoło nas i zachęcić do twórczego myślenia oraz rozwijania własnych talentów.
Była następująca tematyka zajęć:
1. Przyjazna fizyka
Warsztaty dały możliwość lepszego zrozumienia działania fizyki – pokazane były m.in. działanie praw mechaniki, grawitacji, aerodynamiki od wynalazków Leonardo do współczesnych maszyn i urządzeń.
2. Ciekawość świata
Rozbudzają ciekawość świata. Inspirują dzieci, żeby tak, jak Leonardo nie rezygnowały z dziecięcych marzeń – np. dzięki marzeniu o lataniu Leonardo wynalazł skrzydło, śmigło i spadochron.
3. Inspiracja do samodzielnych poszukiwań
Inspirują do samodzielnych poszukiwań naukowych – bo wszystko jest możliwe! Leonardo poszukiwał rozwiązań w jego czasach nierealnych. Wyprzedził swoją epokę o kilkaset lat i udało mu się coś, z czego wszyscy czerpiemy do dziś.
4.Wytrwałość
Uczą, że wytrwałość przynosi sukcesy – przykładem są słynne obrazy Leonarda, do namalowania których przygotowywał się i tworzył szkice przez wiele dni, miesięcy, a nawet lat, aby jak najlepiej wyrazić emocje.
5.Porażka!? I co dalej?
Dają inne spojrzenie na porażki - które są po prostu lekcjami, że coś "nie działa" i mobilizują do dalszej pracy. Leonardo nie poddawał się i szukał rozwiązań mimo krytyki np. Michała Anioła.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i uwagą uczestniczyli w zajęciach. Każdy mógł przeprowadzić samodzielnie ćwiczenia na eksponowanych urządzeniach takich jak:dźwignie, wsporniki, koła pasowe, korby, mechanizmy zębatkowe, katapulty i wyrzutnie.
Przez zabawę i doświadczenie przyswoili wiedzę z różnych dziedzin, m.in. historii, sztuki, epoki renesansu, a także matematyki, fizyki czy przyrody. Uczniowie poznali odpowiedzi na pytania: Jak działa mechanizm samoblokujący?, jak zbudować most bez narzędzi?, jak miotać żeby trafić? czy też jak działa koło zamachowe?
Elżbieta Flis
FOTO GALERIA