• Informacje ogólne

• Logopeda szkolny – Beata Widzińska

Logopeda to specjalista zajmujący się diagnozowaniem,

stymulacją rozwoju mowy, profilaktyką oraz terapią zaburzeń mowy.

Diagnoza logopedyczna

Każdego roku we wrześniu logopeda przeprowadza badaniaprzesiewowe w klasach wcześniej nie objętych pomocą logopedyczną (zerówki, oddziały przedszkolne) oraz badania kontrolne uczniów, którzy uczęszczali na zajęcia w poprzednim roku szkolnym.

Po zdiagnozowaniu u dziecka wady wymowy przekazuje pisemną informację dla rodzica, który wyraża pisemną zgodę na uczestniczenie w zajęciach logopedycznych.

Terapia

Terapia logopedyczna prowadzona jest indywidualnie lub w grupach 2-4 osobowych. Dzieci przynoszą zeszyty, w których umieszczane są: materiały do ćwiczeń logopedycznych, zalecenia do pracy w domu, korespondencja z rodzicami.

Jeśli dziecko jest przeziębione (ma katar, kaszle), nie .może uczestniczyć w zajęciach, ponieważ jego stan uniemożliwia efektywne wykonywanie ćwiczeń.

Współpraca z rodzicami

Terapia logopedyczna jest procesem. Jej skuteczność zależy od współpracy logopedy z dzieckiem oraz rodzicem. Spotkanie z logopedą nie jest wystarczającym elementem terapii. Dlatego bardzo ważne jest zaangażowanie rodziców w systematyczne ćwiczenie z dzieckiem. W tym celu logopeda po każdych zajęciach zapisuje w zeszycie ucznia zestaw ćwiczeń, jakie powinien wykonywać codziennie do kolejnego spotkania. Brak ćwiczeń to brak postępów w terapii.

Stały kontakt z logopedą i zaangażowanie się Rodziców w program terapii pomoże osiągnąć sukces dzieciom. Logopeda udziela odpowiedzi na pytania rodziców w godzinach konsultacji.

Zapraszam Państwa do systematycznego zaglądania do zeszytów oraz konsultacji.Nie pozwalajcie dziecku na wymigiwanie się i wykręty. Zauważajcie każdy sukces, chwalcie.

Liczę na Państwa współpracę!

Beata Widzińska – logopeda szkolny