• Informacja ogólna

• NOWY PATRON SZKOŁY

KRÓL JAN III SOBIESKI

Zespół Szkół Ogólnokształcących nosił imię gen. Józefa Sobiesiaka. Na podstawie art.1 ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz na podstawie pisma Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie podjęto decyzję o zmianie patrona szkoły. Wynikało to z potrzeby wskazywania uczniom niekwestionowanych autorytetów oraz oparcia działań wychowawczych na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością patrona będącego wzorem.

Wybór nowego kandydata na patrona ZSO nastąpił w II semestrze roku szkolnego 2016/17 zgodnie z opracowanymi procedurami i po uwzględnieniu w głosowaniu wszystkich podmiotów szkoły. Najwięcej głosów otrzymała kandydatura króla Jana III Sobieskiego.

Społeczność szkolna uznała, że król Jan III Sobieski – jako osoba najwybitniejsza spośród postaci historycznych związanych z naszym regionem i zasłużonych dla kraju – jest godny miana patrona naszej placówki. To pogromca Turków pod Chocimiem w 1673 r., król Polski w latach 1674 – 1696, zwycięzca spod Wiednia w 1686 r. Wielokrotnie przebywał w Pilaszkowicach, o czym świadczą zachowane listy do żony. Był tam park, murowany dworek i kaplica, zniszczone w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Miejsce to pełniło rolę rezydencji letniej Sobieskiego. Według tradycji wizerunek Matki Boskiej Zwycięskiej, znajdujący się w kościele parafialnym w Częstoborowicach, to obraz, który król miał ze sobą w czasie odsieczy wiedeńskiej. Jan III Sobieski to wielki patriota, władca o szerokich horyzontach i licznych zainteresowaniach, krzewiciel nauki, człowiek prawy i godny naśladowania. Poznawanie jego życia i dokonań wpłynie korzystnie na postawę życiową młodzieży oraz dzieci uczących się i wychowujących w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rybczewicach.