Każdy inny - wszysycy równi.
Ogólnopolski Projekt Edukacyjno - Społeczny
29 września 2022 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących. Uczniowie 4b zrealizowali pierwsze zadanie projektu „Każdy inny – wszyscy równi”. W ramach akcji #kochamslyszec dzieci poznały funkcjonowanie oraz znaczenie zmysłu słuchu. Zapoznali się z trudnościami osób niesłyszących oraz wspólnie sporządzili listę w jaki sposób, na co dzień, można wspomagać funkcjonowanie osób niesłyszących. Uczniowie 4b poznali również Polski Alfabet Palcowy, za pomocą którego literowali swoje imię. Jak sami przyznali, pisanie palcami nie jest takie łatwe, ale przynosi wiele radości i satysfakcji podczas odczytywania słów. Czwartoklasiści mieli również okazję dowiedzieć się, kto ze znanych osób cierpiał na niedosłuch i mimo to osiągnął upragniony sukces. Podczas zajęć dowiedzieli się również znaczących informacji na temat protez słuchowych. Na koniec, dzieci w grupach stworzyły plakaty dotyczące zasad wspierania osób niesłyszących – co robić, a czego nie robić. Była to wspaniała lekcja dla uczniów przypominająca o tym, że mimo naszych dysfunkcji, wszyscy jesteśmy równi.
Kinga Dańko
MOJE PASJE I ZAINTERESOWANIA
25 października 2022 r. bibliotekarz zaprosił uczniów klasy 4B wraz z wychowawcą klasy, aby podsumować projekt pod hasłem ,,Moje pasje i zainteresowania”, w którym uczniowie wzięli udział. Celem projektu było rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów, propagowanie czytelnictwa, promowanie pożytecznych i bezpiecznych form spędzania wolnego czasu. Chętni uczniowie z klasy 4B tego dnia opowiadali o swoich pasjach i zainteresowaniach. Na początku przedstawili swoje zainteresowania czytelnicze. I tutaj okazało się, że dużą popularnością uczniów cieszą się serie: ,,Dziennik cwaniaczka”, ,,Mikołajek”, ,,Nela mała reporterka”, ,,Martynka”, ,,Hania Humorek” oraz książki z cyklu ,,Penny Pepper”. Uczniowie mówili nie tylko o swoich zainteresowaniach czytelniczych, ale również o innych pasjach takich jak sport, zbieranie magnesów z miastami Polski. Na koniec jeden z uczniów opowiedział o swojej pasji jaką jest gotowanie. Pochwalił się swoim kolegom i koleżankom, że w przyszłości chciałby otworzyć swoją restaurację. W bibliotece przygotował także mały kącik kulinarny oraz zaprezentował swoje książki o gotowaniu. W kąciku kulinarnym przygotował wspólnie z kolegą słodki poczęstunek dla wszystkich. Były to przepyszne babeczki, których długo nie zapomnimy. W tym roku szkolnym będą realizowane w bibliotece również projekty z innych klas, z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.
Agnieszka Dziurawiec
Projekt edukacyjny „Zdrowym być”
Projekt edukacyjny „Zdrowym być” przeprowadzony był w kl. II i III SP w Rybczewicach, trwał od 10 do 21 października 2022 r.
Projekt miał na celu poszerzenie wiedzy oraz świadomości dzieci na temat wpływu żywienia na zdrowie, przyczynić się do kształtowani zdrowych nawyków żywieniowych. Poprzez projekt chcieliśmy dotrzeć do „małych odbiorców”, ugruntować ich wiedzę z zakresu zdrowego stylu życia, by sięganie po zdrowe przekąski, aktywne spędzanie wolnego czasu w kulturze fizycznej stało się przyjemnością. Projekt miał wspierać również współpracę i integrację różnych grup wiekowych – uczniów Szkoły Podstawowej w Rybczewicach z dziećmi z Przedszkola w Rybczewicach.
Głównymi działaniami projektu było wykonanie soków owocowych i warzywnych, oraz ich spożywanie. Uczniowie stwierdzili, że soki z jabłek, gruszek, marchwi i buraka ćwikłowego smakują doskonale bez dodatku cukru, są wystarczająco słodkie i bardzo zdrowe.
Kolejnym działaniem było wykonanie surówki z marchwi, jabłek, orzechów i miodu naturalnego. Uczniowie przekonali się, że miód w połączeniu z warzywami i owocami nadaje surówce oryginalnego smaku.
Następną kulinarną działalnością było wykonanie gofrów z dodatkiem powideł śliwkowych i konfitur z wiśni. Uczniom bardzo smakowały takie gofry. Stwierdzili, że dżemy domowego wykonania z własnych owoców doskonale pasują do chrupiących gofrów, które były bez dodatku cukru.
Podczas działań projektu nie obyło się bez rozmów, rozwiązywania zagadek, rebusów na temat wartości odżywczych warzyw i owoców oraz witamin w nich zawartych. Wspólnie omówiona została piramida żywnościowa i wykonano wiele prac plastycznych przedstawiających sylwetki ulubionych warzyw i owoców.
Uczniowie zaprezentowali się w inscenizacji wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” oraz zaśpiewali piosenkę „Zatańczyły witaminy” we wszystkich klasach edukacji wczesnoszkolnej oraz we wszystkich grupach w przedszkolu. Wszystkim uczestnikom bardzo podobał się występ starszych kolegów i koleżanek. Dzieci z przedszkola stwierdziły, że lubią jeść warzywa i owoce i chętnie przynoszą je na podwieczorek.
Rezultaty projektu:
- Uczniowie zostali uświadomieni na temat korzyści prowadzenia zdrowego stylu życia.
- Uczniowie podnieśli poziom wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia.
- Uczniowie zyskali wiedzę z zakresu przyrządzania zdrowych potraw.
- Nastąpiła poprawa umiejętności komunikacyjnych u uczniów.
Elżbieta Flis
Grażyna Guz
ŚNIADANIE DAJE MOC
W listopadzie uczniowie klas I-III wzięli udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Śniadanie daje moc”.
Celem przedsięwzięcia było propagowanie wiedzy o zdrowym odżywianiu oraz uświadomienie dzieciom roli śniadania w diecie człowieka.
Uczniowie wraz z wychowawczyniami zorganizowali w klasach wspólne śniadanie. Były kanapki, serki, jogurty, warzywa, owoce i soki. Wspólne przygotowanie i konsumowanie posiłku sprawiło dzieciom wiele przyjemności. Uczniowie klasy I w zespołach wykonywali prace techniczne „Talerzyki śniadaniowe”.
Teraz już wiemy, że każdy dzień należy rozpoczynać od pożywnego śniadania.
Lucyna Stanisławek
MOJE PASJE I ZAINTERESOWANIA
12 stycznia 2023 r. bibliotekarz zaprosił uczniów klas 1-3, aby podsumować projekt pod hasłem ,,Moje pasje i zainteresowania”, w którym uczniowie wzięli udział. Każdy uczeń miał szansę przedstawić swoje pasje, zainteresowania, hobby. Uczniowie sami wybrali sposób zaprezentowania swoich zainteresowań i pasji. Celem projektu było rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów, propagowanie czytelnictwa, promowanie pożytecznych i bezpiecznych form spędzania wolnego czasu.
Na początku spotkania uczniowie klas 1-3 opowiadali o swoich zainteresowaniach czytelniczych, przedstawili swoje ulubione książki. Wśród uczniów dużą popularnością cieszyły się takie książki jak: Marii Kownackiej ,,Rogaś z Doliny Roztoki” Danuty Zawadzkiej ,,Wyczyny Bartka Koniczyny”, Danuty Parlak ,,Kapelusz Pani Wrony”, serie: o Muminkach, ,,Już czytam”, ,,Zaopiekuj się mną”, ,,Hania Humorek”. Uczniowie opowiadali również o innych swoich pasjach jak zwierzęta, sport, piłka nożna, jazda konna, malowanie. Uczniowie z zachwytem i zainteresowaniem słuchali siebie nawzajem, lepiej się poznali, co pozwoliło im na lepszą komunikację. Uczniowie, którzy uczestniczyli w projekcie w nagrodę otrzymali kolorowe teczki oraz flamastry z pieczątkami.
Agnieszka Dziurawiec
Innowacja pedagogiczna - Insta.Ling
Czym jest Program Insta.Ling dla Szkół?
Insta.Ling jest stroną WWW do nauki słówek języków obcych oraz ortografii języka polskiego. Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Uczestnictwo w Programie Insta.Ling dla Szkół daje bezpłatny dostęp do systemu dla nauczyciela, uczniów i rodziców.
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w kolejnej edycji Programu Instaling dla szkół i w nowoczesny oraz efektywny sposób uczą się słownictwa z j. angielskiego oraz ortografii języka polskiego.
Podstawowym założeniem aplikacji jest pomoc w krótkiej, kilku- bądź kilkunastominutowej, ale systematycznej codziennej pracy. Nauka odbywa się w ciekawej i nienużącą formie quizu, który indywidualnie dobiera poziom trudności do aktualnych umiejętności ucznia, dzięki czemu dziecko nie jest ani przytłoczone nadmiarem nowego materiału, ani nie traci czasu na powtórki słówek, które już świetnie zna.
Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i bez wątpienia radzi sobie z nią każdy uczeń. Nie wymaga również instalacji żadnego oprogramowania – jest dostępna on-line za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Dzięki temu można jej używać nie tylko w domu, lecz również na wyjeździe. Nie tylko na komputerach stacjonarnych, lecz również na tabletach i telefonach komórkowych.
Jak wygląda nauka z Insta.Ling?
Uczeń rozpoczyna pracę z niewielkim zestawem nowych słówek do nauki, które nauczyciel wprowadza do programu. Nauka realizowana jest poprzez quiz, w którym uczeń dopasowuje słówka bądź frazy do zdania wyświetlonego na ekranie.
Pojedyncza sesja trwa od kilku do kilkunastu minut. Zarówno rodzice jak i nauczyciele mają wgląd w raporty z postępów dzieci. Raporty obejmują systematyczność pracy i stopień opanowania materiału. Dostęp do raportów pozwala rodzicom włączyć się w motywowanie dzieci do systematycznej pracy.
Więcej informacji na stronie: https://instaling.pl
Dominika Górnik
Innowacja pedagogiczna w kl. I-III SP
„Edukacja przez szachy- przygoda z szachami”
Innowacja realizowana jest poprzez nauczanie gry w szachy, jako zajęcia edukacji wczesnoszkolnej w klasach I-III. Zajęcia prowadzone są w wymiarze po 1 godz. tygodniowo w każdej klasie. W czasie ich trwania dzieci poznają zasady gry w szachy poprzez rozwiązywanie zadań szachowych, gry i zabawy, programy komputerowe, filmy edukacyjne, rozgrywki, kolorowanki i wierszyki przy zastosowaniu szachowych środków dydaktycznych: bierki, szachownice, plansza demonstracyjna.
Celem innowacji jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju ucznia, rozwijanie umiejętności matematycznych, określenia położenia obiektów, orientacji i wyobraźni przestrzennej, symetrii, logicznego myślenia i korzystania z otrzymanych informacji. Zajęcia te przyczyniają się również do rozwoju umiejętności społecznych, przestrzegania obowiązujących reguł, radzenia sobie z emocjami, cieszenia się sukcesów swoich i innych, ale również z radzeniem sobie z porażkami. Rozwijanie u uczniów poczucia własnej wartości oraz wiary we własne możliwości.
Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem, dzieci wykazywały zaangażowanie w zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności, były aktywne i chętne do podejmowania różnych działań.
Uczniowie w czasie realizowania innowacji poznali najważniejsze zagadnienia związane z tematyką gry w szachy:- potrafią opisać szachownicę/rozpoznać szachownicę wśród plansz do innych gier,
- potrafią wymienić nazwy i rozpoznać symbole graficzne poszczególnych bierek,
- potrafią prawidłowo poruszać bierkami po szachownicy,
- potrafią prawidłowo ustawić bierki w pozycji wyjściowej na szachownicy,
- potrafią wyjaśnić/pokazać, czym jest szach i mat,
- potrafią dać szacha w umożliwiającej to pozycji,
- potrafią bronić króla przed szachem,
- potrafią prawidłowo wykonać roszadę,
- znają wartość umowną bierek
- starają się przestrzegać zasad "fair play" oraz podstawowych zasad gry (ruchy wykonujemy na przemian, białe zaczynają, nie zbija się króla, mat kończy partię itp.).
- uczeń przestrzega podstawowych zasad gry (ruchy wykonujemy na przemian, białe zaczynają, nie zbija się króla, mat kończy partię itp.)
- uczeń odnosi się do przeciwników/partnerów z szacunkiem.
Spodziewanymi efektami dla szkoły jest wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły dla uczniów I etapu edukacyjnego, budowanie pozytywnego wizerunku szkoły wśród dzieci i rodziców, wzbogacenie tradycyjnych środków i metod dydaktycznych, forma promocji szkoły w środowisku.
Uczniowie nabywają umiejętności logicznego myślenia. Wykorzystują umiejętności gry w szachy do wykonywania operacji matematycznych, nabywają umiejętności radzenia sobie w sytuacjach problemowych, uczą się stosować zasady „fair play” w czasie gry w szachy i w życiu codziennym.
Podczas zajęć stosowane były mnemotechniki - uczniowie dostawali krótkie wierszyki rymowanki o każdej figurze na szachownicy i uczyli się ich na pamięć, co pomogło im szybciej opanować poruszanie się poszczególnych figur na szachownicy. W kl. II zororganizowane były szachy plenerowe, które znajdują się na skwerku gminnym.
W celu uatrakcyjnienia zajęć stosowane były szachowe środki dydaktyczne: szachownice, bierki, szachownice demonstracyjne, szachy plenerowe, szachowe programy komputerowe, bajki, filmy i slajdy instruktażowe, tablica multimedialna, książki, samouczki, plansze, zestawy zadań, kolorowanki.
Uczniowie przynosili własne szachy do szkoły w celu prowadzenia rozgrywek z kolegami.
Nauczyciel prowadzący zajęcia posiada certyfikat instruktora szachowego z zakresu metodyki nauczania gry w szachy.
Nauczyciel prowadzący Janusz Flis
Co słonko widziało - na dziecięce kłopoty... Brzechwa - ZWP
„CO SŁONKO WIDZIAŁO – NA DZIECIĘCE KŁOPOTY ...
BRZECHWA - OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY”
Nasze przedszkole uczestniczy w projekcie "Co słonko widziało - na dziecięce kłopoty... Brzechwa". Założeniem projektu jest wprowadzenie dzieci w otaczający świat przyrodniczy, społeczny, emocjonalny poprzez piękno literatury dziecięcej autorstwa Jana Brzechwy, promowanie czytelnictwa, literatury polskich autorów, wzbogacanie wiedzy, słownictwa.
W roku szkolnym 2022/2023 chcemy przybliżyć dzieciom postać Jana Brzechwy, autora
pięknych wierszy dla dzieci, które napisane są tekstem rymującym co sprawa, że dzieci chętnie słuchają oraz zapamiętują fragmenty tekstu. Dzieci wzbogacą swój słownik o nowe wyrazy. Projekt powstał w oparciu o aktualną Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego. Projekt wpisuje się też w „Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolnym 2022/2023”.
II. CELE
1. CELE SZCZEGÓŁOWE
- upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci;
- uwrażliwienie na piękno języka polskiego i zachęcanie do posługiwania się poprawną
polszczyzną;
- podtrzymywanie tradycji i kultury języka narodowego;
- rozbudzanie zainteresowania otaczającym światem i jego różnorodnością;
- rozwijanie zdolności poznawczych, wyobraźni, koncentracji i uwagi, zdolności twórczego
myślenia;
- pobudzanie dzieci do podejmowania własnej aktywności twórczej, werbalnej, ruchowej,
plastycznej, muzycznej;
- przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych;
- wprowadzanie w świat wartości uniwersalnych takich jak dobro, szacunek, pracowitość,
uczynność, przyjaźń, koleżeńskość, bezinteresowność;
- rozróżnianie emocji i uczuć przyjemnych i nieprzyjemnych;
- promowanie wrażliwości na piękno;
- współpraca z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym;
- wyrabianie właściwego stosunku do otaczającego nas świata;
- wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie;
- zaspokajanie potrzeb poznawczych;
- współpraca z rodzicami, włączanie ich w realizowane działania;
- integracja nauczycieli, dzielenie się inspiracjami, pomysłami.
2. CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- zapozna się z postacią Jana Brzechwy oraz z jego utworami ;
- interesuje się czytelnictwem;
- wzbogaca swoje słownictwo, doskonali swoje umiejętności językowe;
- wypowiada się na różne tematy;
- rozwija język pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, słownikowym, doskonali mowę wiązaną;
- wydłuża swoją koncentrację uwagi;
- myśli twórczo, rozwija pamięć i wyobraźnię;
- rozróżnia emocje i uczucia przyjemne i nieprzyjemne;
- wzbogaca wiedzę o otaczającym go świecie, jego różnorodności;
- tworzy prace plastyczne;
- chętnie uczestniczy w proponowanych konkursach
Światowy Dzień Zespołu Downa
21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale też Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji uczniowie klas 4A i AB mieli okazję uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi”.
Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z tematyką dotyczącą Zespołu Downa. Obejrzeli film edukacyjny pod tytułem „Nie bój się myśleć inaczej”, na którym osoby z zespołem Downa obalają krążące mity na ich temat. Zapoznali się z symbolami dotyczącymi solidarności z osobami z Zespołem Downa i chętnie, w ramach otwarcia się na różnorodność i pogłębienia w sobie empatii narysowali na swoich dłoniach linię prostą, która jest takowym symbolem. Następnie wspólnie rozwiązywali quiz dotyczący Zespołu Downa, by utrwalić wcześniej zdobytą wiedzę. Na koniec,w geście solidarności pokolorowali szablony skarpetek i przywiesili je do gazetki szkolnej. Lekcja dostarczyła im nie tylko wiedzy, ale otworzyła również serca na potrzeby innych.
Projekt edukacyjny w kl. 1-3 z okazji Światowego Dnia Ziemi
Światowy Dzień Ziemi, czyli największe międzynarodowe święto ekologiczne, obchodzimy co roku 22 kwietnia.
Dzień Ziemi ma skłonić nas do zastanowienia się nad sytuacją na naszej planecie i podjęcia działań, które mogą pomóc w ochronie klimatu.Już od najmłodszych lat nasza szkoła wpaja uczniom konieczność dbania o własne środowisko, dlatego klasy młodsze przystąpiły do projektu ekologicznego.
Dnia 24 kwietnia klasy 1-3 zebrały się razem, aby uczcić to Święto. Wszyscy uczniowie przygotowali się do tej uroczystości zakładając ubrania w kolorze zielonym. Każde dziecko miało na głowie opaskę z czerwonymi serduszkami przedstawiającą planetę Ziemię.
Na początku uczniowie z kl. 3 przeczytali informacje dotyczące ekologii i najważniejszych działań, jakie wyrządza współczesny człowiek środowisku naturalnemu. Po czym zebrani uczniowie odpowiadali na pytania związane z wysłuchanymi wiadomościami.
Następnie klasa druga i trzecia zaprezentowały się w krótkiej części artystycznej recytując wiersze i śpiewając piosenki o tym, jak człowiek powinien dbać o swoje środowisko.
Kolejnym działaniem było oglądanie filmu edukacyjnego mówiącego o tym, jak należy segregować śmieci i o recyklingu. Filmowi towarzyszyła piosenka o Ziemi, którą wszyscy wspólnie się nauczyliśmy.
Uczniowie z kl. 3 przygotowali liczne zagadki, na które odpowiadali zebrani. Za prawidłową odpowiedź każde dziecko otrzymywało odznakę „Prawdziwy Przyjaciel Ziemi”.
W celu utrwalenia zdobytej wiedzy na zakończenie był konkurs zgaduj-zgadula „Wiem wszystko o Ziemi”. Tu również uczniowie popisali się swoją szeroką wiedzą z dziedziny przyrody i o ekologii.
Dodatkowo został wcześniej ogłoszony konkurs plastyczny „Eko- kwiaty i drzewa”, którego celem było wykonanie sylwet drzew i kwiatów z surowców wtórnych. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem, czego dowodem jest ekspozycja prac na korytarzu szkolnym.
Wszyscy uważamy, że Światowy Dzień Ziemi był udany i uczuli młodych Ziemian do dbania o swoją planetę.
Grażyna Guz
Elżbieta Flis
Projekt edukacyjny – „Polska - moja Ojczyzna"
Termin realizacji – kwiecień, maj 2023 r.
Adresaci – uczniowie klas I-III
Nauczyciele realizujący - Lucyna Stanisławek, Agnieszka Dziurawiec, Tadeusz Stanisławek
Celem głównym przedsięwzięcia było:
- poznanie historii Polski,
- kształcenie dumy narodowej,
- pielęgnowanie tradycji i zwyczajów naszego kraju
- rozwijanie szacunku do symboli narodowych.
Pierwszoklasiści przygotowali montaż słowno- muzyczny pt:. „Jesteśmy Polakami i jesteśmy z tego dumni”, który został zaprezentowany uczniom klas II-III. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. W ramach projektu dzieciaki z klas młodszych wykonali puzzle patriotyczne przygotowane przez nauczyciela informatyki p. Tadeusza Stanisławka oraz uczestniczyli w spotkaniu z bibliotekarką szkolną p. Agnieszką Dziurawiec. Uczniowie tych klas mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w teście na temat Ojczyzny- flagi, godła, hymnu, mapy Polski czy wielkich Polaków.
Projekt edukacyjny - "Mistrz kodowania"
Termin realizacji - drugi semestr roku szkolnego 2022/2023
Adresaci projektu - uczniowie klasy I
Projekt realizowany był na zajęciach z edukacji polonistycznej, matematycznej i informatycznej.
Nauczyciele realizujący – Lucyna Stanisławek, Tadeusz Stanisławek
Cele projektu:
-
-
- rozwijanie logicznego myślenia i kreatywności uczniów,
- kształcenie umiejętności pracy w zespołach, szukania kompromisów i optymalnych rozwiązań,
- doskonalenie umiejętności odczytywania symboli i znaków,
- stopniowe i odpowiedzialne wprowadzanie dzieci w świat cyfrowy.
-
Na zajęciach z kodowania uczniowie pracowali nad zadaniami przy wykorzystaniu różnorodnych metod i środków dydaktycznych. Odkodowywali zakodowane obrazki i informacje, budowali konstrukcje przestrzenne zgodnie z wzorem, układali obrazki z elementów, rozwiązywali zagadki logiczne. Swoją wiedzę pogłębili i utrwalili pracując na komputerze z wykorzystaniem programów do nauki programowania dla najmłodszych.
Dzieciaki podczas zajęć wykazywały się niezwykłą kreatywnością oraz umiejętnością dedukcji i wnioskowania.
Projekt edukacyjny: ,,Zdrowe odżywianie’’
W II semestrze roku szkolnego 2022/2023 w naszej szkole z inicjatywy nauczycielki biologii pani Agnieszki Pituchy został zrealizowany projekt edukacyjny: ,, Zdrowe odżywianie’’. Był on przygotowany w ramach Ogólnopolskiego Programu Trzymaj Formę’’ Projekt powstał w odpowiedzi na pogłębiający się problem złych nawyków w odżywianiu oraz małej aktywności fizycznej uczniów. Rozwój cywilizacji , dostęp do Internetu, telefonów , komputerów nie sprzyja aktywności ruchowej. Dlatego konieczne jest podjęcie działań zmierzających do zaznajamiania uczniów z wiedzą dotyczącą zdrowego stylu życia.
Cele projektu:
- Kształtowanie postaw prozdrowotnych uczniów, promowanie zasad zdrowego stylu życia
-Kształtowanie umiejętności współpracy, planowania i organizowania własnych działań
- Kształtowanie kreatywności, innowacyjności
Uczniowie realizujący projekt: Klasa V- VIII
W ramach projektu zostały podjęte następujące działania:
1. Uczniowie klasy VI opracowali i przeprowadzili ankiety wśród uczniów naszej szkoły na temat: ,, Czy zdrowo się odżywiam?’’. Opracowali wyniki ankiet.
Celem ankiet była:
- diagnoza uczniów na temat ilości spożywanych posiłków w ciągu dnia, wyboru zdrowych produktów
2. Odbył się konkurs plastyczny: ,,Piramida zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej’’
Uczestniczyli w nim uczniowie naszej szkoły. Wpłynęło 25 prac
Laureaci:
- Patrycja Przytuła
- Aleksandra Zając
Cele konkursu:
- Zapoznanie z produktami żywnościowymi – rola w organizmie
- Zapoznanie z rolą aktywności fizycznej dla zdrowia człowieka
- Kształtowanie zdolności plastycznych
- Kształtowanie umiejętności rozpoznawania zdrowych produktów
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i podziękowania na forum szkoły
3. Odbył się konkurs plastyczny: ,, Zdrowa żywność- plakat’’
Laureaci:
- Patrycja Przytuła
- Maja Kucharska
- Magdalena Woźniak
4. Zorganizowany został szkolny konkurs plastyczny: ,, Mój sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu’’
Laureaci:
- Maja Kucharska
Konkurs adresowany był do uczniów klas V- VIII nasze szkoły
Cele konkursu:
- Poznanie aktywnych form spędzania czasu wolnego
- Poznanie wpływu aktywności fizycznej na zdrowie
- Wdrażanie uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego, uprawiania sportów na świeżym powietrzu
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i podziękowania na forum szkoły
5. Przeprowadzona została ,,Aktywna przerwa’’ dla uczniów szkoły:
Uczniowie klasy VIII zorganizowali konkursy sprawnościowe na korytarzu dla uczniów szkoły. Były to skoki na skakance, hula-hop, gry sprawnościowe, stanie na jednej nodze. Nagrodą dla zwycięzcy był owoc
Cele działań:
- Kształtowanie sprawności fizycznej uczniów
- Kształtowanie zdrowej rywalizacji
6. Kolejnym działaniem w ramach projektu przeprowadzonym w naszej szkole
było tworzenie albumu zdrowych przepisów na sałatki oraz wykonanie owocowych szaszłyków w klasie VI.
Celem było:
- Zachęcanie uczniów do spożywania zdrowych produktów
- Zapoznanie z przepisami na zdrowe sałatki
- Kształtowanie postaw zdrowotnych uczniów
Ostatnim działaniem w ramach realizacji projektu była prezentacja, ewaluacja i ocena projektu:
Agnieszka Pitucha