Ekoludek i i oddziały "0"
Wycieczka do Mini Zoo w Turce
12. 06. 2019 r. „Pszczółki” i „Muchomorki” wybrały się na pierwszą w tym roku szkolnym "poważną" wycieczkę. Celem naszej podróży było Mini Zoo w Turce. Od samego rana słońce świeciło bardzo mocno, a na niebie nie można było dostrzec nawet jednej chmurki. Na szczęście w mini zoo upał nie doskwierał nam zbyt mocno- teren obiektu jest swoistą oazą zieleni. Juz na wstępie widać, że jest to miejsce, w którym odnajdą się szczególnie młodsze dzieci. Wszystkie atrakcje skonstruowane są tak, aby 3,4 czy 5-latki mogły czuć się tu dobrze i bezpiecznie. Miejsce to gwarantuje możliwość obcowania z naturą, ze względu na bujną roślinność. W cieniu drzew odwiedzaliśmy klatki z różnymi zwierzętami m.in. kozami, które dzieci mogły karmić, lamami czy przeróżnym ptactwem. Po zwiedzaniu dzieci mogły korzystać ze wszystkich atrakcji obiektu- do dyspozycji mieliśmy plac zabaw, trampolinę, gokarty czy park linowy. W każdej chwili mogliśmy odpocząć w ogromnej altanie, gdzie również na koniec naszego pobytu zjedliśmy pyszny obiad. Moc atrakcji sprawiła, że czas zleciał nam bardzo szybko i nim się obejrzeliśmy, trzeba było wracać do przedszkola. Wsiadając do autobusu wiozącego nas w drogę powrotną byliśmy zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi. Bogatsi o nowe wspomnienia i chętni na kolejne małe i wielkie wyprawy...Oczywiście jesteśmy dumni z naszych przedszkolaków- wszyscy byli grzeczni i uważni, dzięki czemu wspólny wyjazd był dla nas niebywałą przyjemnością!
Barbara Włoch
Mariola Rusak
Konkurs "Nasze symbole narodowe"
Nasze przedszkole to miejsce, gdzie nie tylko wspaniale się bawimy, ale także uczymy się ważnych rzeczy. Jednym z jego zamierzeń jest kształcenie i wychowywanie dzieci w duchu patriotyzmu. Na etapie edukacji przedszkolnej zapoznajemy dzieci z naszymi symbolami narodowymi . Dzięki temu nasze przedszkolaki znają hymn Polski, wiedzą, jak wygląda nasze godło czy flaga. W ostatnim miesiącu dodatkowo zorganizowany został konkurs, w którym dzieci z przedszkola i klas "0" miały przedstawić wybrany z symboli narodowych. Technika prac była dowolna, dzięki czemu prace były bardzo różnorodne. Wszyscy uczestnicy wykazali się wielką kreatywnością, co też przyczyniło się do tego, iż Każda z prac została nagrodzona. Nie mogło być inaczej! Bardzo doceniamy wkład i zaangażowanie każdego z dzieci. Doceniamy także ich samodzielność, ale również dziękujemy rodzicom, którzy wsparli je pomocą przy tworzeniu niektórych prac. Efekt końcowy to piękna, biało-czerwona wystawa, którą można podziwiać na naszym przedszkolnym korytarzu.
Barbara Włoch
„Wszystkie drogi prowadzą do książki”
W związku z tym, iż w kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Książki, szkolna bibliotekarka, Pani Agnieszka Dziurawiec, zorganizowała uroczystość pod nazwą "Wszystkie drogi prowadzą do książki". Zostaliśmy na nią zaproszeni nie tylko jako widzowie, ale także jako aktywni uczestnicy. Każda z grup, zarówno uczniowie z klas I-III, wszystkich grup "0", jak i przedszkolaki z grup "Pszczółki" i "Muchomorki" postanowiły uświetnić uroczystość występem, w którym chciały pokazać, że książka jest dla nich towarzyszem w codziennym życiu. Były wiersze znanych autorów, piosenki i zagadki o bajkach i ich bohaterach. Dzieci usłyszały także, jak dbać o książki, aby służyły nam jak najdłużej. Niektóre z grup wystąpiły w strojach, które kojarzą się z postaciami z utworów dla dzieci. Wszystkie występy były ciekawe, a każdy z nich zupełnie inny. Oczywiście tylko dla formalności napiszę, że każdy z nich spotkał się z gromkimi brawami i ogromnym zainteresowaniem publiczności :) Dla najmłodszych była to nie tylko kolejna okazja do oswojenia się z występami na prawdziwej scenie, ale również, a może przede wszystkim, szansa, by po raz kolejny dostrzec, że książka to wspaniały przyjaciel. Książki są po to, by uczyć, bawić, pobudzać ciekawość, czasem rozweselać, a czasem uspokoić i pomóc zasnąć...Każde dziecko powinno wzrastać w otoczeniu książek, dlatego w przedszkolu bardzo dbamy o to, by dzieci codziennie obcowały z bajkami dla dzieci i były zapoznawane z kanonem literatury dziecięcej. Dziękujemy pani Agnieszce za zaproszenie na tak wspaniałą uroczystość i zarażanie nas swą miłością do książek! Dziękujemy również za zaproszenie do szkolnej biblioteki- na pewno chętnie z niego skorzystamy !!!
Barbara Włoch
Spotkanie z policją w przedszkolu
W czwartkowy poranek, 28 marca 2019 r., pod naszą szkołę zajechał policyjny radiowóz. Nikt jednak niczego nie przeskrobał, wizyta policji była jak najbardziej przyjemna :) Miała charakter typowo edukacyjny, gdyż panowie zjawili się, aby zapoznać naszych milusińskich z podstawowymi zasadami ruchu drogowego oraz porozmawiać z nimi na temat bezpieczeństwa i zachowań w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych. W spotkaniu brały udział wszystkie klasy "0", jak również "Pszczółki" i "Muchomorki". Dzieci zostały poinformowane, jak należy wykonać połączenie na numer alarmowy (co ciekawe, znaczna część dzieci samodzielnie podała numer alarmowy).Policjanci uczulili także dzieci, by zawsze przypominali rodzicom o konieczności przewożenia ich w fotelikach i zapinania pasów podczas podróży samochodem. Każdy z przedszkolaków otrzymał również odblask, dzięki któremu stanie się bardziej widoczny na drodze, a przez to bezpieczniejszy. Spotkanie z policjantami było dla dzieci niezwykle ekscytujące, bo przecież niejeden z naszych przedszkolaków chciałby kiedyś nosić mundur, mieć odznakę i ścigać przestępców! Tak, tak- to właśnie łapanie przestępców i dawanie mandatów jest, według przedszkolaków, głównym zajęciem policji :) Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie ze stróżami prawa. Ma się ono odbyć juz niedługo, a w programie ma być między innymi oglądanie radiowozu... zapowiada się więc interesująco!
Barbara Włoch
„INTERAKTYWNA POMOC DYDAKTYCZNA - MAGICZNY DYWAN”
W naszym przedszkolu została zamontowana nowa interaktywna pomoc dydaktyczna, o której marzyliśmy od dawna - Magiczny Dywan.
Jest to szczególne urządzenie, ponieważ otrzymaliśmy go z inicjatywy rodziców naszych dzieci a dokładniej działalności Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej w Gminie Rybczewice, które przystąpiło do realizacji XI edycji programu „Na dobry początek”.
To multimedialne urządzenie przeznaczone do ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych. Pozwala bawić się, rywalizować, a przy okazji uczyć się całej grupie dzieci. Pobudza wyobraźnię, integruje i pozwala pozbyć się nadmiaru energii . Dzięki różnorodnym zasobom dołączonym do Dywanu można go wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Zabawa i nauka z jej wykorzystaniem rozwija u dzieci dużą motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość i szybkość reakcji.
Wykorzystanie narzędzi multimedialnych staje się nieodłącznym elementem procesu nauczania w XXI wieku. Multimedia łączą wiele różnorakich środków przekazu, które się wzajemnie przenikają: obrazy, teksty, animację i muzykę. Magiczny dywan to nie tylko interaktywna podłoga łącząca w sobie multimedia z aktywnością ruchową, ale przede wszystkim atrakcyjna pomoc dydaktyczna z bogatą ofertą gier, zabaw, quizów i aranżowanych sytuacji edukacyjnych nakierowanych na wspomaganie rozwoju psychofizycznego dziecka z uwzględnieniem podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego.
Dzieci przeżywają wspaniałe przygody podczas korzystania z tego urządzenia: skaczą po kamieniach, sprzątają jesienny park, pluskają się w „wirtualnej” rzece, grają w piłkę nożną, tenis, poznają instrumenty, zbierają dobre emocje oraz wiele innych.
W ramach realizacji programu 18.03.2019 r. dla wychowawczyń grup przedszkolnych, oddziałów zerowych oraz klas I - III odbyły się szkolenia z obsługi interaktywnej podłogi edukacyjnej.
Zostały również wyznaczone tzw. „Godziny dla rodziny” w ramach których „Magiczny Dywan” będzie udostępniany dla rodzin z dziećmi. Dniem w którym można będzie korzystać z interaktywnej podłogi będzie poniedziałek.
„Magiczny Dywan” czeka na dalsze zabawy z odkrywcami z naszego przedszkola i nie tylko…Zapraszamy
Mariola Rusak
FOTO GALERIA
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
12 marca odwiedził nas podróżnik Pan Krystian Pyrzak z grupy Trzask. Opowiadał o swojej podróży do Amazonii. Historie o przygodach jakie przeżył podczas pobytu w dżungli, wizyty w wiosce indiańskiej i wiele innych na długo zostaną w naszej pamięci. Duże emocje wśród dzieci wzbudziła zasuszona pirania, można było sprawdzić jak ostre są jej zęby. Podróże małe i duże zawsze dostarczają sporo emocji. Kto wie, może w przyszłości ktoś z naszych przedszkolaków zostanie podróżnikiem.
INTERAKTYWNE POKAZY Z WYNALAZKAMI LEONADA DA VINCI
20 marca 2019 r. odbyły się interaktywne pokazy z wynalazkami Leonarda da Vinci. Dzieci z przedszkola "Ekoludek" oraz grup „0” wzięły udział w tym ciekawym wydarzeniu. Sympatyczna pani prowadząca pięknie rozpoczęła to spotkanie mówiąc, że Leonardo da Vinci to ktoś, kto żył bardzo dawno temu, ale mimo to przypomina każdego z nas, współcześnie żyjących- bo tak jak my kochał marzyć i bardzo chciał spełniać swe marzenia. Niewątpliwie był geniuszem wyprzedzającym swą epokę. Dzięki temu, że jego marzenia były wielkie i niezwykle śmiałe jak na czasy, w których żył, stały się powodem do wynalezienia wielu przedmiotów, które znacząco ułatwiły życie ludziom. Krzywka, uruchamiana korbą, powodująca regularne uderzenia młotka, mechanizm samoblokujący, anemometr, pokój luster, tartak napędzany kołem hydraulicznym, łożysko kulkowe czy zmiennik prędkości(podstawa do skonstruowania współczesnej skrzyni biegów) to tylko niektóre z wynalazków, które można było obejrzeć i posłuchać o tym, na jakiej zasadzie działają. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, że Leonardo da Vinci był pierwszym wynalazcą roweru czy licznych maszyn wojennych np czołgu czy katapulty( maszyna ta istniała wcześniej, ale to da Vinci zmodyfikował zasadę jej działania ). Oczywiście tego typu pokazy mogły zakończyć się tylko w jeden sposób- poprzez dotykanie, sprawdzanie działania, po prostu doświadczanie wszystkich wynalazków pod czujnym okiem prowadzących i pań nauczycielek. Dziś żyjemy w czasach, gdzie dzieci wszędzie są bombardowane przeróżnymi bodźcami i wydawać by się mogło, że coś co nie ma bogatej oprawy wizualnej czy dźwiękowej nie "zawalczy' o uwagę najmłodszych. Tym bardziej cieszy fakt, że zainteresowanie wśród dzieci było ogromne, do każdego z eksponatów ustawiały sie wręcz kolejki. Kto wie, może dzięki temu spotkaniu ktoś z naszych przedszkolaków tez zamarzy o zmienianiu świata i stworzy kiedyś wynalazki na miarę tych od Leonardo da Vinci? Może kiedyś się o tym przekonamy...
Barbara Włoch
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
21 marca to dzień, na który chyba wszyscy czekaliśmy. Dorośli, dzieci, młodsi czy starsi- tak bardzo lubimy, gdy chłodne, zimowe powietrze ustępuje miejsca ciepłym podmuchom wiosennego wiatru, a dni robią się coraz dłuższe. Powietrze pachnie beztroską i optymizmem. Chyba żadna pora roku nie jest tak wyczekiwana jak wiosna! Właśnie dlatego postanowiliśmy przywitać ją tak jak na tę ważną "damę" przystało. Damy jednak bywają kapryśne, więc wiosna też postanowiła spłatać nam figla. W pierwszym dniu powitała nas chłodem, wiatrem i ciężkimi, deszczowymi chmurami. Jeśli jednak myślała, ze tym nas do siebie zniechęci to nic z tego! Postanowiliśmy o nią powalczyć! Marzanna-tylko ona mogła sprawić, że zima odejdzie hen, za morze, aby wiosna mogła się u nas rozgościć na dobre. Zanim jednak udaliśmy się na odprowadzenie Marzanny, postanowiłam sprawdzić, czy dzieci potrafią rozpoznać oznaki wiosny i odróżnić je od oznak zimy. Wszyscy spisali sie perfekcyjnie. Również zagadki o tematyce wiosennej nie sprawiły naszym przedszkolakom najmniejszego kłopotu. W związku z tym, nie zważając na chłód, wyruszyliśmy w wesołym korowodzie z piosenką na ustach, uśmiechami na twarzach no i oczywiście z kolorową Marzanną. Aż trudno uwierzyć, że w chwili, gdy tylko wyszliśmy ze szkoły, słońce zaczęło przedzierać się przez chmury, a wiatr chyba też specjalnie dla nas uspokoił się. "Marzanno Marzanno, ty zimowa panno, do wody cie wrzucamy, bo wiosnę witamy!"- tymi słowami symbolicznie pożegnaliśmy zimę. Zimo, żegnamy cię! Zapraszamy do nas, gdy znów nadejdzie twój czas, a teraz zapraszamy do nas wiosnę-zieloną księżniczkę z wiankiem kwiatów we włosach. Wiosno-rozgość się u nas jak najszybciej!!!
Barbara Włoch
„PAPIEROWY TEATRZYK KAMISHIBAI”
„Papierowy teatrzyk Kamishibai” to nowa propozycja zajęć literacko – teatralnych przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rybczewicach. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i nawiązuje do wywodzącej się z Japonii techniki opowiadania, podczas której wykorzystuje się kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę przypominającą parawan teatrzyków marionetkowych.
Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to najprościej ujmując teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. To pierwszy etap prowadzący dzieci do kontaktu ze sztuką teatralną, co więcej, pozwala rozwinąć w najmłodszych umiejętność słuchania ze skupieniem uwagi jedynie na ilustracjach, które utrzymane są w dosyć surowej i prostej stylistyce. Ten rodzaj przekazu, bez zbędnych ozdobników i bodźców rozpraszających uwagę, dociera również do dzieci z naszego przedszkola w ZWP „Ekoludek” i oddziałów „0”.
11 marca 2019r, składając w przedszkolu pierwszą, z cyklu spotkań wizytę, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Pani Ewelina Rogalińska wprowadziła najmłodszych w tajemniczy świat teatrzyku Kamishibai. „Muchomorki, Pszczółki i jedna z grup „0’ jako pierwsze miały możliwość poznania papierowego teatru Kamishibai. Słowem wstępu prowadząca spotkanie opowiedziała dzieciom o tej japońskiej tradycyjnej formie teatralnej, po czym przeszła do prezentacji sztuki „Trzy świnki”. Dzieci z niebywałym zaciekawieniem i skupieniem śledziły losy bohaterów opowieści, wpatrując się w zmieniające się karty teatrzyku Kamishibai, wsłuchiwały się w historię czytaną przez Panią bibliotekarkę.
Nowa propozycja zajęć spotkała się z ciepłym przyjęciem. Teatrzyk Kamishibai to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej książki, co więcej, wprowadza dzieci w świat teatru i kultury wyższej. Jest również doskonałą okazją do poznania sztuki dalekiej Japonii, a obcowanie z adaptacją teatralną tekstów literackich z różnych kręgów kulturowych uczy dzieci tolerancji i otwartości na świat. Ilustracje kart pobudzają dziecięcą wyobraźnię, wyczulają najmłodszych na detale, kolory, kształty.
Spotkania w naszym przedszkolu z Panią Eweliną Rogalińską i Teatrzykiem Kamishibai będą odbywały się cyklicznie w każdy poniedziałek. To bardzo ciekawe doświadczenie dla dzieci. Dzieci z kolejnych grup czekają z niecierpliwością na spotkanie z papierowym teatrem.
Mariola Rusak
Spotkanie z pielęgniarką-instrumentariuszką medyczną
W naszym przedszkolu mieliśmy okazję gościć (nie)codziennego gościa. Była nim pani Magdalena Poroch, mama jednej z naszych "Pszczółek". Jej wizyta miała ściśle określony cel - pani Magda, na co dzień pielęgniarka i instrumentariuszka medyczna, przybyła, aby zapoznać dzieci ze specyfiką swej pracy. Udało jej się to doskonale. Nie tylko wytłumaczyła dzieciom, na czym polega codzienność pani w białym fartuchu, ale również, dzięki swej pogodzie ducha, sprawiła, że dzieci zrozumiały jej, jakże ważny przekaz- pielęgniarka to ktoś, kto chce nam pomóc i nie należy bać się spotkania z nią. Pani Magdalena przygotowała mnóstwo atrybutów, którymi posługuje się w pracy pielęgniarka. Każdy mógł posłuchać bicia swego serca, użyć strzykawki czy zobaczyć, jakimi patyczkami badamy gardło. Po krótkiej pogadance i przeczytaniu dzieciom tekstu" Chory kotek" Stanisława Jachowicza przyszedł czas na absolutny gwóźdź programu-w naszej sali odbyła się "prawdziwa" operacja! Miś, który miał rozcięty brzuszek, trafił na "stół operacyjny". Pani Magda, w asyście "Pszczółek " i "Muchomorków"(wyposażonych w profesjonalne stroje, jakie nosi personel medyczny podczas operacji) przygotowała "pacjenta" do zabiegu, a następnie zaszyła ranę. Była "maska pilota" do usypiania, wenflon-motylek, kroplówka, profesjonalne narzędzia i igła do zaszycia. Ach, jak niezwykłym doświadczeniem było obserwowanie pani Magdy w akcji! W podziękowaniu za jej zaangażowanie, przygotowaliśmy upominek-książkę z własnoręcznie pomalowanymi przez dzieci akcesoriami pielęgniarki. Te zajęcia pokazały jeszcze jedna ważną rzecz-rodzice naszych przedszkolaków to wspaniali ludzie z wielkimi pasjami.!!! Zapraszamy wszystkich chętnych do opowiadania o sobie i swoim zawodzie. Jeśli zrobią to tak doskonale jak pani Magda(a myślę, że właśnie tak by było) to każde tego typu zajęcia będą wspaniałą przygodą i niezwykle ciekawą lekcją.
Barbara Włoch
TŁUSTY CZWARTEK
ZABAWA CHOINKOWA
W tym roku zabawa choinkowa odbyła się 09.02.2019 r. Tego dnia wśród radosnych i rozbieganych maluchów można było znaleźć barwne motyle, biedronki, wróżki oraz księżniczki, rycerzy czy policjantów. Wszyscy bawili się znakomicie. Humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom jak i rodzicom. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Do tańca przygrywał nam Jakub Garstecki. Pan Rafał z taneczną partnerką zabawiali wszystkich jako animatorzy. Po tanecznych uciechach czekał na wszystkich poczęstunek. Radość towarzyszyła wszystkim w tym dniu na każdym kroku. Do zobaczenia za rok!!!
Mariola Rusak
Konkurs plastyczny - "Mapa Polski"
Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz Zespołu Wychowania Przedszkolnego "Ekolude" przystąpiły do konkursu plastycznego ”Mapa Polski”.
Każda grupa pod kierunkiem wychowawcy wykonała pracę konkursową przypominającą mapę Polski. Na plakatach znalazły się smok wawelski, koziołek, syrenka i inne symbole miast, a także góry, morze, drzewa,rzeki, a nawet domowe zwierzęta… Wszystkie prace zostały nagrodzone. Rada Rodziców ufundowała dla każdej grupy upominki i dyplomy, które wręczył pan dyrektor Krzysztof Suszek.Wszystkie prace są wyeksponowane na korytarzu szkolnym i stanowią patriotyczną dekorację.
Dorota Potębska
KONKURS FOTOGRAFICZNY
„NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA NASZEJ MIEJSCOWOŚCI”
W przedszkolu i oddziałach zerowych odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pt."Najpiękniejsze miejsca naszej miejscowości". Oprócz przepięknej galerii zdjęć prace wykonane były w formie albumów, map, oraz innych form przestrzennych. Jury przyznało 1 miejsce Zuzi Grzegorczyk z grupy "Pszczółki", II miejsce zajęła Wiola Zając z grupy "Pszczółki" III miejsce Jagoda Rogalińska z grupy "Muchomorki". Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie dostały nagrody i dyplomy, ufundowane przez RR przy ZSO w Rybczewicach, wręczenia dokonał Pan Dyrektor Krzysztof Suszek. Prace konkursowe można podziwiać na korytarzu przedszkolnym. Wszystkim dzieciom i rodzicom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
Magdalena Dzwonkowska
Akcja "Radosne czytanie" w przedszkolu
Nie od dziś wiadomo, że czytanie dzieciom jest bardzo ważne i potrzebne. Czytając, wspieramy ich wszechstronny rozwój, dajemy radość i zapewniamy piękne wspomnienia. Nasze przedszkole uczestniczy w akcji "Radosne czytanie". Przesłanie tej akcji to przekazywanie najmłodszym pozytywnych emocji płynących z obcowania z literaturą dla dzieci. Pani Agnieszka Dziurawiec, szkolna bibliotekarka, odwiedziła nasze przedszkole, by zaprosić dzieci w magiczną podróż do świata klasycznej literatury dla najmłodszych. Piękne teksty i kolorowe ilustracje oraz kojący głos pani Agnieszki sprawiły, że był to bardzo przyjemnie spędzony czas. Myślę, że to nie ostatnia tego typu akcja- pani Agnieszka i "Radosne czytanie" na pewno jeszcze wielokrotnie zagoszczą w naszym przedszkolu! Warto wspomnieć, że do czytania zachęcam również inne osoby-młodzież z naszej szkoły, nauczycieli, jak również rodziców. Czytajmy-to najlepsza inwestycja w nasze dzieci!!!
Barbara Włoch
Teatr Lalek “Tomcio” z Nowego Sącza z wizytą w naszej szkole
„Śmieciu precz, brudzie precz. Ład, porządek dobra rzecz!”
Kolejny teatrzyk i kolejny ważny temat.
Pamiętajmy, że dbanie o naszą planetę to zadanie nas wszystkich.
W dniu 04.02.2019 r. Teatr Lalek „Tomcio” z Nowego Sącza przyjechał do naszej szkoły z przedstawieniem „Jaś i Małgosia w krainie ekologii”. W tej ekologicznej wersji ,,Jasia i Małgosi” czarownica uczyła dzieci proekologicznych postaw. Dany spektakl na bazie popularnej bajki zapoznawał dzieci z podstawowymi terminami i pojęciami ekologicznymi oraz z zasadami ochrony środowiska i segregacji odpadów. Z ogromnym zainteresowaniem śledziliśmy losy głównych bohaterów.
Jak wszystkie dzieci, tak i Jaś i Małgosia uwielbiali słodycze. Przepadali za nimi do tego stopnia, że aż w końcu objedli dom Baby – Jagi. Niestety główni bohaterowie, wędrując przez las, uczynili wiele złego – zniszczyli mrowisko, łamali gałęzie, deptali kwiaty i trawę, płoszyli zwierzęta. Opiekunowie lasu, którymi byli czarownica i wilk, uwięzili dzieci – „za złe uczynki przerobię was na szynki”. Dzieci jednak z czasem zrozumiały swój błąd i doszły do wniosku, że „bujna zieleń, czysta woda, taka ma być przyroda”. Przekonali się, jak brzydko wygląda zaśmiecony, brudny las. Od tej pory Jaś i Małgosia stali się strażnikami przyrody.
Podczas trwania tego spektaklu wszyscy świetnie się bawili, utrwalając jednocześnie wiadomości związane z ochroną przyrody. Główni bohaterowie przypomnieli nam, jak należy zachować się w lesie, jaki wpływ na zwierzęta i rośliny mają pozostawione tam śmieci, czyli jakie są konsekwencje związane z zaśmiecaniem środowiska, jak również o konieczności segregowania odpadów.
Mam nadzieję, że ten edukacyjny spektakl, pozostanie na długo w pamięci dzieci, a jego przesłanie dotyczące troski o czystość środowiska będzie miało odzwierciedlenie w życiu codziennym każdego z nas.
Dziękujemy Teatrzykowi „Tomcio” za to nie tylko radosne, ale również bardzo pouczające spotkanie.
"Czekoladowy autobus"
W dniach 30-31 I przyjechał do nas czekoladowy autobus. Dzieci z przedszkola i oddziałów zerowych wzięły udział w warsztatach, podczas których poznały historię czekolady, uczestniczyły w degustacji rożnych gatunków tego słodkiego przysmaku, własnoręcznie wykonywały i ozdabiały czekoladki. Na koniec warsztatów oprócz słodkości każde dziecko otrzymało "Dyplom mistrza czekolady". Zabawy i radości było co niemiara, słodkie warsztaty na długo zostaną w pamięci.
Magdalena Dzwonkowska
WIGILIA W PRZEDSZKOLU
21.12.2018 r. w ZWP odbyła się Wigilia, została ona poprzedzona „Jasełkami”, które przygotowały oddziały zerowe. Po przedstawieniu „Jasełek” dzieci udały się do swoich sal, w których czekały pięknie przygotowane przy pomocy rodziców stoły zastawione potrawami wigilijnymi. Przed rozpoczęciem wieczerzy wigilijnej wszyscy podzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia. Następnie wszyscy zasiedli do wspólnego stołu, smakowali potrawy wigilijne i śpiewali kolędy. Klimat świąt i radosnej świątecznej atmosfery zawitał do naszego przedszkola na dobre. Wesołych Świąt!!
Wychowawczynie
Dzień Babci i Dziadka w ZWP „Ekoludek”22.01.2019r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość, na którą przybyli szczególni goście, świętowaliśmy bowiem Dzień Babci i Dziadka. Tego dnia dzieci przygotowały część artystyczną na której Dziadkowie mogli zobaczyć jak pięknie występują ich wnuczęta. Przedszkolaki śpiewały piosnki, tańczyły i recytowały wierszyki. Goście byli poruszeni. W oczach niektórych, można było dostrzec łzy wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. Kolejną niespodzianką dla naszych gości były upominki i Dyplomy Honorowe dla Najwspanialszej Babci i Najwspanialszego Dziadka na świecie. Na koniec wszyscy rozkoszowali się pysznymi ciastami domowego wypieku. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze. I za rok znów się spotkamy z naszymi Najukochańszymi Dziadkami.
Mariola Rusak & Barbara Włoch
Dzień Babci i Dziadka w oddziałach "0"
Dzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu na stałe wpisany jest w kalendarz imprez i obchodzony jest co roku bardzo hucznie. Uroczystość odbyła się 21.01.2019r. Mimo, że za oknem zima, mróz, jest to najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość, wywołuje uśmiechy na twarzach, powoduje, że małe serduszka dzieci biją szybciej, a Babcia i Dziadek ze wzruszeniem słuchają czułych słów, kierowanych pod ich adresem.
Dzieci z oddziałów przedszkolnych przygotowały program artystyczny. W większości były to wiersze, piosenki, związane tematycznie z tymże świętem.
W ten sposób dzieci mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich milusińskich. Po występach wszyscy zostali zaproszeni na przygotowany przez mamy słodki poczęstunek.
Była też wspólna zabawa. A na pamiątkę spotkania goście obdarowani zostali upominkami.
Takie spotkania pełne uśmiechów, wzruszeń i radości wzmacniają więzi z rodziną, uczą dzieci sposobów wyrażania uczuć oraz szacunku dla osób starszych.Dorota Potębska
NARODZIŁ SIĘ BÓG DZIECINA
Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych jasełkami.Tradycją naszej szkoły są coroczne występy przygotowywane przez dzieci.
21 grudnia 2019 r. w świąteczną atmosferę wprowadziły nas dzieci z oddziałów przedszkolnych. Przedstawiły jasełka, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Przedszkolaki wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, Trzech Króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt.
Po występie głos zabrała pani dyrektor Małgorzata Wójcik. Podziękowała dzieciom, rodzicom i nauczycielom za trud włożony w przygotowanie uroczystości oraz złożyła wszystkim świąteczne życzenia.
Dorota Potębska
WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE - PIECZEMY PIERNIKI
Święta bez pierniczków to Święta stracone.
Kierując się tym przesłaniem dzieci z oddziału przedszkolnego 0B postanowiły zadośćuczynić tej tradycji. 11 grudnia w ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia rodzice wraz z dziećmi spotkali się,aby na wspólnie piecświąteczne pierniczki. Ciasto zostało dzień wcześniej przygotowane przez jedną z mam.
Czyż to nie wspaniale bawić się w przedszkolu w prawdziwego cukiernika, piekarza. Wspólne wałkowanie, a następnie wykrawanie różnych kształtów dzięki niezliczonej ilości foremek to dopiero była zabawa.Przy wykonywaniu ciasteczek pomagał nam dyrektor szkoły Krzysztof Suszek. Pełne blaszki gotowych do upieczenia ciasteczek dzieci zanosiły do szkolnej kuchni, gdzie pod czujnym okiem pani Anety( mamy naszej wychowanki) nasze wyroby nabierały złocistej barwy. Gdy tylko wyciągnięto pierwsze wypieki, po przedszkolu zaczął się unosić wspaniały aromat , który wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Oczywiście pierwsza blaszka ciasteczek wylądowała w brzuszkach małych cukierników. Nasz klasowy łasuch zjadł ich najwięcej. Zabawa była naprawdę świetna, a zachwycone dzieci nie mogły doczekać się ozdabiania, które zostało zaplanowane za kilka dni. Po tygodniu dzieci ze swoją panią dekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Trudno się było oprzeć kolorowym cukiereczkom i słodkiemu lukrowi i nie skosztować choćby odrobinki. Ozdobionymi pierniczkami poczęstowaliśmy dzieci z innych grup. Najładniejsze zawiesiliśmy na choince, a pozostałe zostały zjedzone podczas wspólnej wigilii.
Kolejna porcja wypieków za rok.
Dorota Potębska
WIZYTA NA POCZCIE - WYSYŁAMY KARTKI ŚWIĄTECZNE
18 grudnia 2018 r. przedszkolaki z ZWP zawitały do Urzędu Pocztowego w Rybczewicach. Celem wizyty było wysłanie wykonanych w przedszkolu kartek świątecznych do swoich domów. Dzieci z wielka radością i podekscytowaniem zapoznawały się na czym polega praca urzędnika pocztowego i skąd są wysyłane listy, paczki, kartki i w jaki sposób docierają do naszych domów. Dzieci mogły również samodzielnie przykleić znaczek pocztowy i wrzucić do skrzynki, którą następnie pani z poczty przekazała listonoszowi.
Wizyta na poczcie była owiana tajemnicą, którą dzieci miały dotrzymać do momentu otrzymania kartki przez domowników. Przedszkolaki spisały się wzorowo.
Mariola Rusak
Wizyta Świętego Mikołaja w Przedszkolu
Wizyta świętego Mikołaja to oczekiwany dzień przez wszystkie dzieci. Tegoroczna aura zasiała w serduszka przedszkolaków niepokój i pytanie: czy uda się Mikołajowi dotrzeć do naszego przedszkola? Ale brak białego puchu nie zmylił Mikołaja i ku radości dzieci ten oczekiwany przez cały rok Gość przybył do naszego przedszkola 6 grudnia 2018 r. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, wysłuchał wielu piosenek i wierszy przygotowanych specjalnie dla niego, zaś na koniec obdarował prezentami każdego kto przybył tego dnia do przedszkola. Cieszmy się z tak wspaniałej wizyty i liczymy na to ze przybędzie do nas również za rok.
Mariola Rusak
ZABAWA ANDRZEJKOWA
22.11.2018r. w przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. W tym dniu na pięknie przystrojonym korytarzu przedszkolnym o godzinie 10.00 rozpoczęła się impreza w magicznym nastroju i przy świetnej muzyce. Dzieci bawiły się, tańczyły, tworzyły korowody, węże, kółeczka, tańczyły w parach oraz tworzyły własne improwizacje ruchowe. W trakcie andrzejkowej zabawy i tańców przyszedł również czas na odpoczynek w salach, podczas którego na dzieci czekał poczęstunek i napoje by nabrać energii do dalszej zabawy. Tegoroczne „andrzejki” były pełne radości i swobody, uśmiechnięci oraz zadowoleni. Z niecierpliwością czekamy na równie udana udaną imprezę w przyszłym roku.
Mariola Rusak
ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA
W dniu 26.11.2018 r. przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach, i pokazywankach wykonywanych razem ze swoimi pluszakami. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji. W związku z udziałem naszego przedszkola w programie „Mały miś w świecie wielkiej literatury” na obchody święta została zaproszona Pani bibliotekarka z naszej szkoły, która odczytała opowiadanie „Przygody Kubusia Puchatka”. Jak przystało na urodziny w tym dniu dzieci zaśpiewały swoim misiom „sto lat”. Był również tort i wspólnie złożone życzenia. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.
Mariola Rusak
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA I STARSZAKA
W ZESPOLE WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
21.11.2018 r. w Zespole Wychowania Przedszkolnego odbyła się pierwsza ważna uroczystość dla dzieci - pasowanie na przedszkolaka i starszaka. W tym dniu do przedszkola przybyli zaproszeni goście: Pani Wójt Elżbieta Masicz, Pan Dyrektor Krzysztof Suszek, Pani V-ce Dyrektor Małgorzata Wójcik, Oddziały zerowe wraz z Wychowawczyniami oraz Kochani Rodzice. Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej. Dzieci młodsze - „Muchomorki” swoim zachowaniem potwierdziły, że dobrze się czują w przedszkolu. By móc zostać przedszkolakami maluchy udowodniły że potrafią tańczyć, śpiewać, recytować wiersze. Natomiast Pszczółki, by zostać starszakami równie bardzo starały się jak najlepiej wykonać i zaprezentować swoje zdolności i umiejętności, które do tej pory nabyły podczas pobytu w przedszkolu. Odświętny strój, a także wystrój korytarza podkreśliły doniosłość wydarzenia. W dalszej części dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie a ich rodzice złożyli przysięgę. Następnie odbyło się ślubowanie, a Pan Dyrektor z pomocą kredki dokonał pasowania na przedszkolaka i starszaka. Na pamiątkę tej ważnej chwili każde dziecko otrzymało dyplom i książkę. Z tej okazji dzieci otrzymały również upominki od przybyłych gości, które wywołały szeroki uśmiech na twarzach dzieci. Serdecznie dziękujemy!!!
Mariola Rusak
Barbara Włoch
Rocznica Odzyskania NIepodległości
,,Dziś ma Polska urodziny,
Więc życzenia jej złożymy”
9 listopada 2018 roku obchodziliśmy w naszym przedszkolu Narodowe ŚwiętoNiepodległości. W tym roku to niezwykła data - 100 rocznica odzyskania niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się, aby wspólnie świętować ten szczególny dla Polaków dzień.W naszej uroczystości uczestniczyli też pan Dyrektor, pani Wicedyrektor oraz rodzice.
Przedszkolaki w galowych strojach, przystrojone w biało-czerwone barwy narodowe zaprezentowały patriotyczną inscenizację. Podczas występu dzieci recytowały wiersze opowiadające o historii Polski. Na scenie pojawili się Lech, Czech i Rus. Przypomnieli legendę o Orle Białym. Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali hymn Polski
,,Kochany nasz Mazurek,
co brzmi najpiękniej śpiewany chórem”
Obchody 11 Listopada uczą dzieci szacunku do kraju ojczystego, symboli narodowych oraz rozwijają poczucie przynależności narodowej.
Alicja Garbal
Wycieczka do Fabrki Bombek
Niedługo święta Bożego Narodzenia. W związku z tym 17 października 2018 roku została zorganizowana wycieczka do Fabryki Ozdób Choinkowych w Nowej Dębie. Uczestnikami wycieczki były dzieci z oddziałów przedszkolnych. Opiekę nad dziećmi sprawowała pani dyrektor Małgorzata Wójcik , wychowawczynie klas zerowych oraz rodzice.
Pod opieką przewodnika dzieci zwiedziły zakład. Obejrzały jedyne w Polsce Muzeum Bombki Choinkowej. Poznały etapy powstawania bombki. Uczniowie przekonali się, że praca przy produkcji bombek wymaga nie tylko talentu, ale też ogromnej cierpliwości.
Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Nie mniej interesujące były zakupy. Z bogatej oferty ozdób każdy z uczniów mógł wybrać coś dla siebie i bliskich.
Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę z własnym imieniem oraz własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów.
W drodze powrotnej pojechaliśmy do Sandomierza. W restauracji „Ciżemka” zjedliśmy obiad. Po konsumpcji spacerowaliśmy po zabytkowym rynku
Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę świąt.
Dorota Potębska
WSPÓLNIE ŚPIEWAMY HYMN NARODOWY
Ponad 16 tysięcy przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych zgłosiło swój udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Celem „Rekordu dla Niepodległej” jest wspólne zaśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli przedszkoli, szkół w kraju i za granicą w piątek 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11.
My również jako społeczność Zespołu Wychowania Przedszkolnego przy ZSO im. Króla Jana III Sobieskiego spotykamy się w tym dniu by zaśpiewać hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. W ten sposób włączamy się w świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Mariola Rusak
Zarządzenie nr 2/2018/2019
Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rybczewicach
w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć lekcyjnych
w Zespole Wychowania Przedszkolnego
§ 1
Na podstawie art. 68 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1603) Ustalam dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2018/2019 w następujących terminach, bez obowiązku odpracowywania w soboty:
- 02.11.2018r.przerwa świąteczna – Boże Narodzenie (od 24.12.2018 do 01.01.2019)
- 17.01.2019r.Przegląd Jasełek i Grup Kolędniczych
- ferie zimowe – (18.02.2019 do 22.02.2019 – II tydzień Przedszkole Ekoludek)
- rekolekcje wielkopostne
- przerwa świąteczna –Wielkanoc (od 18.04.2019 do 23.04.2019)
- 02.05.2019r.
§ 2
Zobowiązuję wychowawców wszystkich klas do poinformowania uczniów i ich rodziców/prawnych opiekunów do 30 września 2018r. o ustalonych terminach dni wolnych oraz harmonogramach organizacji pracy szkoły w tych dniach zapewniających opiekę nad uczniami, którzy w tych dniach zgłoszą się do szkoły. Rodzice mają obowiązek poinformować szkołę 7 dni przed planowanym dniem wolnym o zamiarze pobytu dziecka w szkole w tym dni.
§ 3
1.Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
2. Ogłoszenie zarządzenia na tablicy ogłoszeń w pokojach nauczycielskich oraz na korytarzu głównym powierzam pracownikom sekretariatu.
Dzień Przedszkolaka
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, bowiem w tym dniu obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
Również i nasze przedszkolaki świętowały jakże ważny dla nich dzień. Rozpoczęły od nadmuchiwania kolorowych baloników, które przyczyniły się później do wspaniałej zabawy. Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do zabawy i wspólnego malowania twarzy, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz zmagały się z balonami, które na końcu ozdobiły, zgodnie z własnymi pomysłami. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.
Mariola Rusak
Szanowni Rodzice!
W najbliższym czasie odbędą się zebrania informacyjne Rodziców z Wychowawczyniami w ZWP „Ekoludek". Zebrania odbędą się w następujących dniach.
GRUPA----------------------- DATA
3 latki„Muchomorki"-------- 18.09.18r. godz. 14.00
4 latki „Pszczółki"----------- 18.09.18r. godz. 15.00
5 latki „0 C”------------------ 20.09.18r.godz. 15.00
6 latki „0 A-------------------- 17.09.18r.godz.15.00
6 latki „0B”------------------- 18.09.18r. godz. 15.00
Serdecznie zapraszamy!!!