• Informacje ogólne

• OGŁOSZENIE

W dniu 11.10.2021r. ( wtorek) będziemy gościć doradcę zawodowego z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świdniku. Zapraszamy chętnych uczniów klas 7 i 8 do punktu konsultacyjnego (gabinet Pani psycholog) w godz. 9.30-11.30.

„Tydzień zawodów – czas na strzał w 10!

Informujemy Państwa, że w ramach akcji „Zawodowy strzał w10!” planowane jest kolejne działanie służące pomocy w wyborze dalszego etapu kształcenia dla przyszłych absolwentów szkół podstawowych oraz promocji szkół kształcących w zawodach w województwie lubelskim – „Tydzień zawodów – czas na strzał w 10!”.
          W ramach tej akcji Uczniowie i ich Rodzice będą mieli możliwość skontaktowania się telefonicznego z doradcami zawodowymi, którzy będą w określonych godzinach dyżurowali pod wskazanymi niżej numerami telefonów.
          Rodzice i Uczniowie będą mieli możliwość porozmawiania z wykwalifikowanymi doradcami zawodowymi o zasadach dokonywania wyboru szkoły, ofercie szkół i zawodów w naszym województwie oraz upewnić się w dokonanych już wyborach. W razie szczegółowych pytań o kształcenie w poszczególnych zawodach czy szkołach doradcy będą kierowali zainteresowanych do konkretnych szkół. W indywidualnych przypadkach doradcy zawodowi będą podawali kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej będącej w rejonie szkoły, do której uczęszcza uczeń. Zarówno w szkołach jak i poradniach pełnić będą dyżury osoby kompetentne, które będą mogły wspierać zainteresowanych i odpowiadać na pytania.
          Proponowana Państwu sieć wsparcia będzie funkcjonowała przez tydzień – od 22 do 26 marca 2021 r., w godzinach:

• od 10.00 do 15.00 – w poniedziałek, wtorek i środę (22-24.03.2021 r.),
          • od 12.00 do 17.00 – w czwartek i piątek (25-26.03.2021 r.).

Numery telefonów, przy których będą dyżurowali doradcy zawodowi:

1. 81 747 35 26
          2. 500 303 388
          3. 509 731 851
          4. 81 5341010
          6. 82 5664110

W ramach proponowanej akcji „Tydzień zawodów – czas na strzał w 10!”, w dniach i godzinach podanych wyżej będą dyżurować także doradcy zawodowi/osoby odpowiadające za rekrutację w szkołach kształcących w zawodach. Uczniowie i Rodzice zainteresowani bezpośrednio szkołą lub zawodem, będą mogli dzwonić wykorzystując kontakt podany w informatorze o szkołach ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022 https://www.kuratorium.lublin.pl/informator.php .
          W związku z trudnym czasem obostrzeń i ograniczeń w korzystaniu z
          bezpośredniej możliwości wsparcia związanego z wyborem dalszego etapu kształcenia, zachęcamy do skorzystania z możliwości, które dla Państwa przygotowaliśmy.

Informator o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2021/2022

DORADCA ZAWODOWY w Zespole Szkół Ogólnokształcących

im. Króla Jana III Sobieskiego

Od 20 listopada 2018 roku do 5 lutego 2019 roku będzie regularnie gościł w naszej szkole doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świdniku - Pani Joanna Pawlak. Zaplanowano 10 wizyt, podczas których doradca zawodowy będzie przeprowadzał diagnozę uczniów pod kątem wyboru ścieżki kształcenia oraz realizował warsztaty zawodoznawcze w klasach: VII i VIII SP. Przewidziany jest również Punkt Konsultacyjny dla zainteresowanych uczniów.

Pani J.Pawlak będzie pracowała na terenie ZSO we wtorki w godzinach

9-15.15 w dniach: 20 XI, 27 XI, 4 XII, 11 XII, 18 XII 2018 roku, 8 I, 15 I, 22 I, 29 I, 5 II 2019 roku.

3 IV 2019 roku odbędzie się spotkanie doradcy zawodowego PPP-Świdnik Pani. J. Pawlak z rodzicami uczniów klas: VIII SP i III Gimnazjum, po którym odbędzie się Punkt Konsultacyjny dla zainteresowanych rodziców, przeznaczony na rozmowy indywidualne.

DORADZTWO ZAWODOWE

Dnia 16 sierpnia 2018 r. zostało podpisane rozporządzanie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie doradztwa zawodowego. Rozporządzenie weszło w życie dnia 1 września 2018 roku.

Rozporządzenie określa na czym polega doradztwo zawodowe oraz jakie są jego cele na poszczególnych etapach edukacji, możemy wyszczególnić:

1. preorientację zawodową dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego;
          2. orientację zawodową dla klas 1-6 szkół podstawowych;
          3. działania w zakresie doradztwa zawodowego dla klas 7 i 8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, w tym m.in.:
          •  zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego,
          • zajęcia realizowane w ramach podstawy programowej,
          • zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu prowadzonych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
          • zajęcia z  wychowawcą,
          • wizyty zawodoznawcze, które mają na celu poznanie przez dzieci, uczniów i słuchaczy środowiska pracy w wybranych zawodach, organizowanych u pracodawców, w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe lub w placówkach.

Od dnia 1 września 2018 r. doradztwo zawodowe realizowane będzie w oparciu o program realizacji  Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego na dany rok szkolny, który zawiera działania związane z realizacją doradztwa zawodowego, w tym:

• tematykę działań, w ramach których zostaną zrealizowane poszczególne treści, z uwzględnieniem poszczególnych oddziałów;
          • metody i formy i terminy realizacji poszczególnych działań;
          • osoby odpowiedzialne za ich realizację;
          • terminy realizacji działań.

Przy organizacji i realizacji doradztwa przedszkola i szkoły, mogą współpracować w szczególności z pracodawcami, centrami kształcenia praktycznego, szkołami prowadzącymi kształcenie zawodowe, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli lub instytucjami rynku pracy.