PROJEKTY/INNOWACJE
ROK SZKOLNY 2023/2024
Projekt edukacyjno-wychowawczy
„Światowy Dzień Autyzmu - Nasza szkoła na niebiesko”W miesiącu kwietniu w naszej szkole realizowany był projekt edukacyjno-wychowawczy ,,Światowy Dzień AUTYZMU- ,,Nasza szkoła na niebiesko”.
Nauczyciel realizujący - Aneta Głąb
Podczas zajęć nasi uczniowie wysłuchali prelekcji na temat autyzmu, oraz obejrzeli filmiki propagujące wiedzę o tym zaburzeniu rozwoju. Uczniowie solidaryzując się z osobami cierpiącymi na autyzm oraz z ich rodzinami ubierali się na niebiesko lub z niebieskim akcentem. Był to gest wsparcia dla tych osób, szczególnie w naszej szkole.
Z tej okazji w naszej szkole zostały wykonane gazetki informujące o zaburzeniu jakim jest autyzm a szkolne korytarze ozdobiły plakaty uczniów z symbolami autyzmu oraz hasłami wspierającymi osoby z autyzmem.
Abeta Głąb
Projekt edukacyjny – „Od grosika do złotówki"
Termin realizacji – styczeń- grudzień 2024 r.
Adresaci – uczniowie klasy II
Projekt realizowany był na zajęciach z edukacji matematycznej, społecznej, muzycznej i informatycznej.
Nauczyciele realizujący - Lucyna Stanisławek, Tadeusz Stanisławek
Główne cele programu:
- zapoznanie z rodzajami i nominałami pieniędzy oraz pojęciami związanymi ww. tematyką,
- doskonalenie umiejętności sprawnego dokonywania obliczeń pieniężnych,
- zainteresowanie problematyką finansów rodziny,
- nabycie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi, ustalania priorytetów przy ich wydawaniu lub oszczędzaniu,
- nabycie przez uczniów wiedzy o finansowych aspektach niebezpiecznych zdarzeń ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka i bezpiecznych zachowań.
Uczniowie klasy drugiej na zajęciach wykonywali rakietę, uczyli się piosenki „Od grosika do złotówki”, bawili się w sklep, grali w grę planszową ( z poprzedniej edycji projektu), rozwiązywali zadania tekstowe dotyczące obliczeń pieniężnych oraz zadania interaktywne na platformie edukacyjnej Wordwall. Podczas działań projektowych wykorzystywano karty pracy przeznaczone dla każdego uczestnika projektu.
Działania podejmowane w ramach programu „Od grosika do złotówki” miały na celu rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów oraz kształtowanie przez nich praktycznych umiejętności w miłej, opartej na zabawie atmosferze. Dzieci wykonywały zadania o różnym stopniu trudności, rozwijały samodzielność w podejmowaniu decyzji wpływających na ich finanse i bezpieczeństwo, umacniały wiarę we własne siły i możliwości.
Projekt będzie kontynuowany przez cztery miesiące w klasie trzeciej (IX- XII).
Lucyna i Tadeusz StanisławekProjekt czytelniczy "Mój ulubiony wiersz - twórczość Juliana Tuwima i Jana Brzechwy"
Termin realizacji - pierwszy semestr roku szkolnego 2023/2024
Adresaci projektu - uczniowie klasy II
Projekt realizowany był na zajęciach z edukacji polonistycznej, społecznej, plastycznej i technicznej.
Nauczyciele realizujący – Lucyna Stanisławek
Cele projektu:
-
-
- Popularyzowanie twórczości Juliana Tuwima i Jana Brzechwy,
- Rozwijanie umiejętności pięknego czytania,
- Doskonalenie zdolności recytatorskich uczniów,
- Rozwijanie wyobraźni i talentów dzieci,
- Wzbogacanie słownictwa uczniów,
- Integracja z innymi klasami.
-
W ramach projektu dzieci zapoznały się z wybranymi utworami Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Przeprowadzono również spotkanie z bibliotekarzem szkolnym, podczas którego przybliżono twórczość poetów. Uczniowie klasy II włączyli się również w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Tego dnia wspólnie z przybyłymi gośćmi udali się do szkolnej biblioteki, gdzie przenieśli się w krainę wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Utwory tych poetów znają wszyscy. Od wielu pokoleń bawią starszych i młodszych czytelników. Wysłuchaliśmy historii Kaczki Dziwaczki, Grzesia Kłamczucha, Słonia Trąbalskiego i Kwoki, która była źle wychowana. Realizując zajęcia z projektu dzieci wykonywały ilustracje do wybranego przez siebie wiersza. Inspirując się wierszem J. Brzechwy „Na straganie” oraz Juliana Tuwima „Rzepka” opracowano scenariusze inscenizacji , do których przygotowano stroje, rekwizyty i dekoracje. Scenki zostały zaprezentowane dzieciom z oddziałów zerowych oraz klasy pierwszej i trzeciej. Uwieńczenie projektu był konkurs ze znajomości wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima.
Dzieci bardzo chętnie brały udział w projekcie, poprzez różne działania wzbogacały słownictwo, doskonaliły piękne czytanie, rozumienie czytanych tekstów i zdolności recytatorskie. Projekt zachęcił uczniów do zainteresowania się twórczością znanych i lubianych poetów oraz pozwolił rozwijać wyobraźnię twórczą.
Lucyna Stanisławek
Projekt edukacyjny - Rower i przyroda to zdrowie i uroda
Światowy Miesiąc Świadomości Autyzmu 2024
Nasi uczniowie z radością celebrują Światowy Miesiąc Świadomości Autyzmu!
To niezwykle ważny czas, który daje nam szansę na zwiększenie świadomości na temat Autyzmu oraz promowanie akceptacji i zrozumienia dla Osób w Spektrum Autyzmu.Dzięki edukacji, wsparciu i wspólnym chwilom możemy budować przyjazną i wspierającą społeczność dla wszystkich!
Czym jest autyzm?
Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba autystyczna jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu. Autyzm dotyczy wielu obszarów funkcjonowania i sprawia, że osoby ze spektrum rozwijają się inaczej.
AUTYZM WYSTĘPUJE W POLSCE U 1 NA 100 OSÓB.
Dlaczego mówimy o spektrum autyzmu?
W przypadku autyzmu mówi się o spektrum stanów, ponieważ nie istnieje jeden wzorzec poziomu funkcjonowania charakteryzujący osoby autystyczne. Oznacza to, że autyzm może przyjmować zupełnie inną postać, od łagodnych objawów, po bardzo nasilone, utrudniające funkcjonowanie w każdej sferze życia.
Czy autyzm można wyleczyć?
Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Im wcześniejsza diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym większa szansa na poprawienie jakości życia osób autystycznych i ich rodzin.
Autyzm u dorosłych
Zazwyczaj autyzm jest diagnozowany we wczesnych latach życia, natomiast zdarzają się sytuacje, gdy diagnoza zostaje przeprowadzona dopiero u dorosłych osób. Wykorzystuje się do niej narzędzia i pomoce diagnostyczne dostosowane do wieku osoby. Szczególną uwagę zwraca się również na jej codzienne funkcjonowanie.
Podobnie jak dzieci autystyczne, osoby dorosłe mogą mieć trudności z relacjami międzyludzkimi, przekazywaniem komunikatów werbalnych czy wykazywać niechęć do zmian. Dla jakości ich codziennego życia kluczowe są jak najwcześniejsza diagnoza oraz działania terapeutyczne, które pozwalają zdobyć im umiejętności pozwalające żyć samodzielnie, pracować i funkcjonować w społeczeństwie.
Objawy i sygnały autyzm
Pierwsze sygnały autyzmu mogą pojawić się przed 3 rokiem życia. Zdarza się jednak, że już w okresie niemowlęcym rodzice zauważają, że ich dziecko rozwija się inaczej. Nie istnieje całościowy wzorzec stanów, jednak rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na niektóre zachowania dziecka.
Jak rozpoznać pierwsze sygnały autyzmu?
Twoje dziecko:
- Nie mówi lub ma kłopoty z mówieniem.
- Nie wchodzi w relacje i interakcje z innymi ludźmi.
- Przejawia stereotypowe zachowania i zabawy (np: macha rączkami, używa nietypowych przedmiotów do zabawy, układa zabawki w długie rzędy).
- Nie nawiązuje kontaktu wzrokowego.
- Nie naśladuje.
- Nie wykonuje prostych poleceń (np. usiądź, daj).
- Ma trudność z koncentracją uwagi.
Sygnały autyzmu związane z zaburzeniami mowy i komunikowania się
Objawy autyzmu dotyczą w dużej mierze sfery komunikacji. Dziecko może mieć problemy z nawiązywaniem kontaktów oraz zwykłą rozmową z innymi.
Pierwszym z sygnałów, na które rodzic powinien zwrócić uwagę, jest brak gaworzenia. Poza brakiem początków mowy, może być to także uboga mimika i rzadkie okazywanie emocji.
Trudności w nawiązywaniu kontaktu z dzieckiem
Rodzice dzieci, u których później zdiagnozowano autyzm, często wspominają, że już w okresie niemowlęcym zdarzały się sytuacje, gdy dziecko błądziło wzrokiem i sprawiało wrażenie nieobecnego.
Symptomy stanów w spektrum autyzmu mogą być widoczne podczas prób zaangażowania dziecka w zabawę lub inne wspólne aktywności, zarówno przez rodziców, jak i rówieśników. Może być to brak reakcji dziecka na podawaną zabawkę lub pokazywany przedmiot. Powtarzająca się sytuacja, gdy dziecko nie będzie zainteresowane, powinna skłonić rodziców do zbadania, z czego wynika brak entuzjazmu u dziecka.
Należy zwrócić szczególną uwagę na reakcję dziecka po próbie nawiązania kontaktu uśmiechem lub wypowiedzeniem jego imienia. Powtarzający się brak odpowiedzi na te komunikaty, można uznać za niepokojący.
Inne sygnały spektrum autyzmu
- Rutynowe czynności. Zabawa dziecka autystycznego często przebiega w ten sam sposób, tą samą zabawką przez wiele godzin – podejrzenia może więc wzbudzić sytuacja, gdy dziecko dobrze czuje się wykonując rutynowe czynności przez dłuższy czas.
- Wpatrywanie się w jeden punkt przez długi czas. Może to być wielogodzinne patrzenie się na wskazówki zegara, pranie w pralce czy wycieraczki samochodu.
- Nieprzywiązywanie się do osób, które cyklicznie pojawiają się w domu. Na pierwszy rzut oka wygląda to, jakby dziecko ignorowało przyjazd babci czy cioci, ale w rzeczywistości może to być sygnał stanów w spektrum.
- Dziecko nie lubi dotyku lub wręcz nie pozwala się dotykać. Rodzice powinni zbadać przyczynę takiego zachowania, a swoje wątpliwości skonsultować ze specjalistą.
- Zachowania stereotypowe, np. machanie rękami bez przyczyny lub kręcenie się w kółko przez dłuższy czas. Są one dość specyficzne i rodzice są w stanie zauważyć czy jest to chwilowa zabawa, czy cyklicznie powracająca, nieuzasadniona czynność.
- Autostymulacja. Są to zachowania mające na celu dostarczenie sobie doznań sensorycznych. Podczas autostymulacji dziecko koncentruje na nich maksimum swojej uwagi i zazwyczaj nie jest w stanie skupić się na przetwarzaniu innych bodźców z otoczenia. Zachowania te mogą stymulować każdy z pięciu zmysłów. Przykładem może być podskakiwanie, machanie rękami, uderzanie w stół, rytmiczne kiwanie się w różnych kierunkach czy chodzenie po okręgu. Autostymulacja może występować w sposób ciągły, bądź pojawiać się tylko w specyficznych momentach takich jak znudzenie, zaniepokojenie lub odczuwanie stresu.
- Życie w schemacie. Osoby autystyczne bardzo często opracowują swoje schematy zachowań, które pozwalają im odnaleźć się w typowych czynnościach, jak np. nalewanie do szklanki tej samej ilości napoju czy ubieranie się zawsze w tej samej kolejności. Schematy te często przypominają rytuały, które wiążą się z codziennymi sytuacjami, takimi jak wyjście do sklepu, droga do szkoły czy nawet zadawania tego samego pytania. Dziecko autystyczne może oczekiwać tej samej odpowiedzi, za każdym razem, gdy je zadaje. Dodatkowo osoby w spektrum bardzo przywiązują się do harmonogramu dnia, którego przebieg punkt po punkcie daje im poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Istotny jest dla nich punktualny przebieg każdej z zaplanowanych czynności. Do ogromnego niepokoju może prowadzić je sytuacja, gdy wypracowany wcześniej schemat nie może się spełnić.
Autyzm to ocean możliwości. Wspomniane symptomy to jedynie wskazówki – mogą pojawić się u dzieci autystycznych w różnej konfiguracji i nasileniu. Jeżeli zauważysz któreś z nich u swojego dziecka, poproś o skierowanie do placówki oferującej diagnozę lub skorzystaj z prywatnych poradni.
Do oceny ryzyka wystąpienia stanów w spektrum autyzmu wykorzystuje się badanie przesiewowe M-CHAT- R/F. Narzędzia może być używane zarówno przez specjalistę w procesie diagnozy, jak i w ramach wizyt kontrolnych u lekarza rodzinnego, a także w domu przez rodzica. Diagnozę autyzmu może postawić jedynie specjalista.
Pamiętajmy, że autyzm wpływa na całe życie. Dlatego tak ważna jest akceptacja i zrozumienie. Bo razem możemy stworzyć lepszy świat dla osób autystycznych!
Aneta Głąb
Projekt Edukacyjny „W zdrowym ciele zdrowy duch, wie to każdy mały zuch.”
Popularne powiedzenie "W zdrowym ciele, zdrowy duch", jest nam wszystkim dobrze znane. Więc nic dziwnego, że "Wie to każdy zuch "z klasy I SP w ZSO w Rybczewicach.
Główne cele projektu to:
- promowanie aktywności ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia ogólnorozwojowe; kształtowanie postaw prozdrowotnych z wykorzystaniem niekonwencjonalnych przyborów; profilaktyka wad postawy w toku zabaw ruchowych z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku.
- propagowanie zdrowego sposobu odżywiania się; poznanie tradycyjnego menu w poszczególnych krajach, opracowanie jadłospisów z produktów zdrowej żywności, sporządzenie zestawu produktów zamiennych z grupy zdrowej żywności
Już od najmłodszych lat należy w dzieciach zaszczepić miłość do sportu, do ruchu w różnych formach, by mogły się dobrze rozwijać na wszystkich sferach życia. Zabawy i ćwiczenia gimnastyczne w szkole spełniają ważną rolę, ponieważ pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy oraz wzmacniają odporność fizyczną dzieci. Udział w projekcie uatrakcyjni zabawy i ćwiczenia, które spełniają ważną rolę, ponieważ pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy oraz wzmacniają odporność fizyczną dzieci i propagowanie zdrowego sposobu odżywiania.
Grażyna Guz
Projekt: ,,Lekcja Nieśmiecenia”
W ostatnim tygodniu kwietnia uczniowie klas V- VIII wzięli udział w projekcie edukacyjnym: ,, Lekcja Nieśmiecenia’’. Był on wspierany przez Fundację Nasza Ziemia. Do realizacji projektu szkoła otrzymała:
- karty pracy dla uczniów
- filmy edukacyjne
Materiały te zostały wykorzystane do prowadzenia lekcji
Cele projektu:
- Zapoznanie z wiedzą dotyczącą segregacji odpadów
- Kształtowanie postaw ekologicznych
Agnieszka Pitucha
Projekt edukacyjny „Elektroskop, czyli aparat do wykrywania ładunku elektrycznego.”
We wrześniu uczniowie klasy 8 brali udział w projekcje edukacyjnym „Elektroskop, czyli aparat do wykrywania ładunku elektrycznego.”
Celem projektu było zapoznanie z budową i zasadą działania elektroskopu.
Uczniowie przygotowali potrzebne materiały:
- drut miedziany,
- folię aluminiową,
- słoik,
- plastelinę,
- taśmę,
- kombinerki,
- Tekturę,
- śrubokręt lub nożyczki.
Instrukcja - czynności, które wykonali uczniowie.
• Z tektury odrysowali i wycięli górę słoika.
• Za pomocą kombinerek uformowali drut tak, aby na dole były dwa haczyki, a u góry złączone ze sobą druty. Przebili nim wyciętą tekturę, tak aby haczyki znalazły się na dole.
• Z foli aluminiowej uformowali niewielką kulkę i nałożyli ją na górę drutu.•Z folii wycięli dwa paski, które nałożyli na dolne haczyki równolegle do siebie.
• Wyciętą tekturą zamknęli słoik.• Sprawdzili działanie elektroskopu, zbliżyli naładowany przedmiot i zaobserwowali odpychanie się listków folii od siebie.
Wniosek sformułowany przez uczniów brzmiał:
Przy zetknięciu przedmiotu naładowanego z naszą spiralą obserwujemy odpychanie się listków folii od siebie. Jest to spowodowane przepłynięciem ładunku z przedmiotu do elektroskopu. Ładunek ten jest jednoimienny stąd odpychanie się listków folii. Im większy ładunek tym większe wychylenie.
Ewa Bonecka
-
Lp.
Imię i nazwisko nauczyciela
Projekt/Innowacja
Tytuł
Planowany termin realizacji
Klasy/oddziały objęte projektem/ innowacją
1
Grażyna Guz
Projekt edukacyjny czytelniczy „Moja ulubiona bajka”
Wrzesień, październik, listopad
2023
Klasa I
2
Lucyna Stanisławek
Ogólnopolski projekt edukacyjny z zakresu edukacji finansowej i bezpieczeństwa
„Od grosika do złotówki”
Grudzień 2023
Styczeń-czerwiec 2024
Wrzesień – grudzień 2024
Klasa II
3
Tadeusz Stanisławek
Ogólnopolski projekt edukacyjny z zakresu edukacji finansowej i bezpieczeństwa „Od grosika do złotówki”
Grudzień 2023
Styczeń-czerwiec 2024
Wrzesień – grudzień 2024
Klasa II
4
Elżbieta Flis
Projekt edukacyjny czytelniczy „Mój ulubiony bohater literacki”
Wrzesień- październik 2023
Klasa III
5
Janusz Flis
Innowacja „Szachy”
Cały rok szkolny 2023/2004 po 1 godz/tyg.
Klasy I-III
6
Jolanta Gregorczyk
Projekt edukacyjny „Ortografia wokół nas”
Listopad
Klasy I-VIII
7
Monika Słowikowska
Projekt edukacyjny „Piękno teatru”
Projekt edukacyjny „Ortografia wokół nas”
Październik-Kwiecień
Listopad 2023
Klasa VB
Klasy IV-VIII
8
Agnieszka Baran
Projekt edukacyjny „Rower i przyroda, to zdrowie i uroda”
Kwiecień-maj 2024
Klasy VA i VB
9
Anna Ryś
Projekt edukacyjny „Rower i przyroda, to zdrowie i uroda”
Kwiecień-maj 2024
Klasy VA i VB
10
Dominika Górnik
Innowacja „Efektywna nauka angielskiego słownictwa z Insta.Ling”
Cały rok szkolny 2023/2024
Klasy IV-VIII
11
Beata Widzińska
Projekt edukacyjny „ Ortografia wokół nas”
Innowacja wychowawcza „Plemię Tęczowych Orłów”
Listopad 2023
2020/2021-2024/2025
Klasy IV-VIII
Klasa VIIB
12
Marzena Kluch
Projekt edukacyjny „Podróż przez regiony geograficzne Polski”
Listopad-styczeń
Kółko geograficzne
13
Henryk Rybak
Projekt edukacyjny „Wesoła tabliczka mnożenia”
Marzec-kwiecień 2024
Klasy VA i VB
14
Zofia Kłos
Projekt edukacyjny „Wesoła tabliczka mnożenia”
Marzec-kwiecień 2024
Klasy VA i VB
15
Małgorzata Czwórnóg
Innowacja „Efektywna nauka angielskiego słownictwa z Insta.Ling”
Cały rok szkolny 2023/2024
Klasy IV-VIII
16
Ewa Bonecka
Innowacja metodyczna „Myśleć wizualnie na lekcjach chemii i fizyki”
Cały rok szkolny 2023/2024
Klasy VII-VIII
17
Małgorzata Gieleta
„Szkolne JASEŁKA 2023 – projekt edukacyjny współpracy lokalnej”
Wrzesień- styczeń
2023/2024
Klasy VIIA i VIIB
18
Bartłomiej Wróblewski
Innowacyjna nauka słownictwa „Insta.Ling”
Cały rok szkolny 2023/2024
Klasy VII -VIII
19
Magdalena Furgała
Projekt edukacyjny „Współczesny wirtuoz”
Październik
2023
Klasy VIIA i VIIB
20
Agnieszka
Pitucha
Projekt edukacyjny: „Stop uzależnieniom”
I semestr roku szkolnego 2023/2024
Klasy VI-VIII
21
Nina Banaszkiewicz
Projekt „Mądre bajki z całego świata”
Luty-Marzec 2024
Uczniowie klas I-III uczęszczający na świetlicę
22
Katarzyna Gąsior
Program edukacyjny „Zdrowo i sportowo”
Program edukacyjny „Kubusiowi przyjaciele natury”
Cały rok szkolny 2023/2024
Zespół Wychowania Przedszkolnego
Oddziały Przedszkolne
23
Mariola Ruszniak
Program edukacyjny „Zdrowo i sportowo”
Program edukacyjny „Kubusiowi przyjaciele natury”
Cały rok szkolny 2023/2024
Zespół Wychowania Przedszkolnego
Oddziały Przedszkolne
24
Karolina Wójcik
Program edukacyjny „Zdrowo i sportowo”
Program edukacyjny „Kubusiowi przyjaciele natury”
Cały rok szkolny 2023/2024
Zespół Wychowania Przedszkolnego
Oddziały Przedszkolne
25
Beata Płaczkowska
Program edukacyjny „Zdrowo i sportowo”
Program edukacyjny „Kubusiowi przyjaciele natury”
Cały rok szkolny 2023/2024
Zespół Wychowania Przedszkolnego
Oddziały Przedszkolne
26
Justyna Gnyp
Program edukacyjny „Zdrowo i sportowo”
Program edukacyjny „Kubusiowi przyjaciele natury”
Cały rok szkolny 2023/2024
Zespół Wychowania Przedszkolnego
Oddziały Przedszkolne
27
Alicja Garbal
Program edukacyjny „Zdrowo i sportowo”
Program edukacyjny „Kubusiowi przyjaciele natury”
Cały rok szkolny 2023/2024
Zespół Wychowania Przedszkolnego
Oddziały Przedszkolne
28
Agnieszka Dziurawiec
Program promujący czytanie „Jeśli nie wiesz co i jak- książka do ci dobry znak”
Cały rok szkolny
2023/2024
Klasy I-VIII
29
Beata Adamek Stawczyk
Trening Umiejętności Komunikacyjnych „Mediacje rówieśnicze”
Cały rok szkolny
2023/2024
Klasy VIIA i VIIB
30
Aneta Głąb
„Światowy Dzień Świadomości AUTYZMU” - „Nasza szkoła na niebiesko”
Kwiecień
2024
Klasy IV-VII