• Informacje ogólne

• Pedagog Specjalny

Godziny pracy pedagoga specjalnego:

Wtorek   12:00 - 15:00

Środa     8:15 - 14:40

Czwartek  8:15 – 14:45

Piątek    8:15– 13:50

mgr Aneta Głąb

Pedagog specjalny, oligofrenopedagog

Ukończyłam studia pedagogiczne na kierunku pedagogik opiekuńczo - wychowawcza z reedukacją w Wyższej Szkole Pedagogicznej towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie oraz studia magisterskie  na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej na Wydziale Pedagogiki i Psychologii w Lublinie. Kolejnym krokiem poszerzania wiedzy pedagogicznej było ukończenie oligofrenopedagogiki. Uzyskane kwalifikacje służą do pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie.

Obecnie jestem studentką studiów podyplomowych na kierunku ,,Diagnoza, terapia, wsparcie i edukacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu” na Uczelni Korczaka – Akademii Nauk Stosowanych w Warszawie.

W życiu prywatnym jestem żoną i mamą super dzieciaczków Jakuba l.17, oraz Gabrieli l.11. Moje zainteresowania to bardzo szeroki zakres tj. dobra książka, świat muzyki, śpiewu i tańca, teatr, kulinaria, sport i podróże górskimi szlakami.

Do zadań pedagoga specjalnego należy:

• Prowadzenie badań i działań diagnostycznych związanych z rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia ich mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu,
          • Rozwiązywanie problemów dydaktycznych i wychowawczych uczniów,
          • Określanie niezbędnych do nauki warunków, sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych dla uczniów- odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dzieci.
          • Współpraca z zespołem nauczycieli w zakresie opracowania i realizacji Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego i Wielospecjalistycznej Oceny Poziomu Funkcjonowania Ucznia
          • Wspieranie nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w rozpoznawaniu przyczyn niepowodzeń edukacyjnych uczniów lub trudności w ich funkcjonowaniu, w tym barier i ograniczeń.
          • Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bezpośredniej pracy z uczniem.
          • Dostosowanie sposobów i metod pracy do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz jego możliwości psychofizycznych,
          • Dobór metod, form kształcenia i środków dydaktycznych do potrzeb uczniów.
          • Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, nauczycielom, rodzicom.
          • Współpraca w zależności od potrzeb z innymi podmiotami np.: Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną itp.
          • Monitorowanie dokumentacji uczniów tworzonych przez wychowawcę w ramach pomocy psychologiczno – pedagogicznej.