• Segregujemy ...

        • SEGREGUJEMY BO CHCEMY – EDUKACJA EKOLOGICZNA

          W GMINIE RYBCZEWICE

          30 maja 2014 dobiegło końca przedsięwzięcie pt. „Segregujemy bo chcemy” – Edukacja ekologiczna w Gminie Rybczewice. Partnerem współuczestniczącym w realizacji zadania było przedszkole „Ekoludek” przy Zespole Szkół Ogólno­kształcących w Rybczewicach. Dzięki realizacji zadania podniosła się świadomość ekologiczna dzieci. Wykształciły się nowe nawyki dotyczące segregacji odpadów oraz prawidłowe postawy wobec przyrody. Dzieci nabyte umiejętności przeniosły do domu i wspólnie z opiekunami wprowadzili w życie.

          W ramach realizacji projektu odbyła się lekcja nt. Segregacji odpadów. Po zdobytej wiedzy i umiejętnościach został ogłoszony konkurs plastyczny pod nazwą „Segregujemy bo chcemy” polegający na skonstruowaniu i ozdobieniu kosza do segregacji śmieci. Dzieci pracowały w grupach. Prace oceniła Komisja Konkursowa, która przyznała następujące nagrody:

          I miejsce - Zespół Wychowania Przedszkolnego „Ekoludek” - książeczki i gry edukacyjne, zabawki (równowartość nagroda 500zł)

          II miejsce - kl. „0”C - książeczki i gry edukacyjne, zabawki (nagroda 400zł)

          III miejsce - kl „0”A - książeczki i gry edukacyjne, zabawki (nagroda 300zł).

          Wyróżnienie - kl „0”B - książeczki i gry edukacyjne (nagroda 200zł)

          Kolejnym zadaniem była lekcja ekologiczna w terenie. Podczas zajęć dzieci po­znały rośliny i stworzenia żyjące w ogrodzie, oraz postawy zachowania z sza­cunkiem dla przyrody. Podsumowaniem zajęć było zagospodarowanie kącika w przedszkolnym ogrodzie.

          Następnie odbył się wyjazd edukacyjny do punktu edukacji leśnej w Lublinie w Nadleśnictwie Zemborzyce. Dzieci spotkały się z pracownikami nadleśnic­twa, wybrały się na wspólną wycieczkę po lesie, posłuchały wykładu o tematyce ,,Utrzymanie porządku w lesie - Czysty Las”. Pracownicy Nadleśnictwa przed­stawili prezentacje, zorganizowali zabawy na temat porządku w lesie, w parku, w najbliższym otoczeniu.

          Dzięki temu przedsięwzięciu zaszczepiono wśród dzieci w wieku przedszkolnym pasję samodzielnego poznawania świata przyrody, udoskonalenie umiejętności obserwowania zjawisk przyrodniczych, wykształcenia pozytywnych więzi ze środowiskiem przyrodniczym i odpowiedzialności za jego stan.