Aktualności

          • AKADEMIA - 3 Maja

          • Nowa galeria AKADEMIA - 3 Maja została dodana do albumu fotograficznego

            Dla uczniów szkoły podstawowej temat Konstytucji 3 Maja jest trudny i niezrozumiały. Chcąc przybliżyć dzieciom tą tematykę, w sposób przystępny uczniowie klasy 3 przygotowali inscenizację lekcji historii.Podczas przedstawienia zaprezentowano najważniejsze informacje związane z tym historycznym wydarzeniem. Znalazło się także miejsce na odwołanie do współczesności. Program artystyczny uświadomił zebranym,  jak ważną rolę, również w czasach współczesnych pełni konstytucja.

            Dorota Potębska

          • OTWP - eliminacje powiatowe

          • 12 maja 2022 roku odbyły się w naszej szkole eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Po dwuletniej przerwie (ze względu na pandemię) do zmagań przystąpili uczniowie z powiatu świdnickiego. W naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Gminy Piaski, Gminy Trawniki oraz Gminy Mełgiew. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali przedstawiciele PSP w Świdniku. Po przeprowadzonej części pisemnej, najlepsi przystąpili do kolejnych zmagań, ustne odpowiedzi przed komisją konkursową. Wśród uczniów grupy drugiej znalazł się przedstawiciel naszej szkoły, niestety tym razem się nie udało. Powiat w tej kategorii będzie reprezentować uczennica z Gminy Mełgiew.

            Po przeprowadzony eliminacjach nastąpiła najprzyjemniejsza chwila – wręczenie wyróżnień najlepszym oraz statuetek za uczestnictwo dla wszystkich pozostałych uczestników. Nagrody wręczała Pani Wójt Gminy Rybczewice – Elżbieta Masicz, zastępca Komendant PSP w Świdniku – Grzegorz Widz oraz  Dariusz Kołodziejczyk Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Świdniku.

            Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w Turnieju.

            Tadeusz Stanisławek

          • Wizyta klasy pierwszej w BIBLIOTECE GMINNEJ

          • Dnia 6 maja 2022 r. biblioteka gminna gościła najmłodszych uczniów naszej szkoły – klasę pierwszą. Była to pierwsza wizyta pierwszoklasistów w bibliotece gminnej.

            Celem spotkania było zapoznanie z pomieszczeniami biblioteki w nowym miejscu czyli w wyremontowanym pałacu w Rybczewicach oraz wyjaśnienie uczniom zasad właściwego użytkowania i poszanowania książek – nie tylko bibliotecznych. Gminna bibliotekarka, pani Ewelina Rogalińska zapoznała dzieci z zasadami korzystania z zasobów biblioteki oraz zachowania się w bibliotece. Podczas zajęć dzieci chętnie wysłuchały i obejrzały „Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”, która przedstawiona była za pomocą japońskiej techniki teatralnej kamishibai. Dowiedziały się jak powstało państwo polskie. Odpowiadały na pytania zadawane przez prowadzącą dotyczące wysłuchanej legendy. Chętnie opowiadały o swoich ulubionych baśniowych bohaterach. Nabrali również przeświadczenia, że  biblioteka – to przyjazne miejsce, w którym są zawsze mile widziani i mogą liczyć na pomoc nauczyciela bibliotekarza. Na zakończenie młodzi kandydaci na czytelników wykazali się wiedzą na temat symboli narodowych wypełniając krzyżówkę i kolorując godło Polski. Na pamiątkę wizyty w bibliotece  dzieci otrzymały piękną książeczkę do samodzielnego czytania pt.: „Księga małego patrioty”.

            Mamy nadzieję, że od tej pory będą często odwiedzali gminną bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

            Życzymy pierwszoklasistom wspaniałych spotkań z książką i biblioteką.

            Elżbieta Flis

          • Projekt Krokus

          • Jesienią 2021 roku uczniowie naszej szkoły w ramach Projektu Krokus posadzili w szkolnym ogrodzie właśnie krokusy w kolorze żółtym. Wiedzieli wówczas, że robią to aby upamiętnić 1,5 mln miliona dzieci pochodzenia żydowskiego zamordowanych w czasach Holokaustu i kolejnego tysiąca dzieci, które były ofiarami nazistowskich zbrodni. Nie wyobrażaliśmy sobie wtedy, że w XXI wieku, przy granicy z naszym państwem wybuchnie wojna, której ofiarami również będą najmłodsi. Dzieci Ukrainy są dzisiaj zabijane w sposób równie okrutny jak dzieci żydowskie podczas II wojny światowej. Rosyjska ofensywa trwa od 24 lutego a liczba ofiar wśród społeczności ukraińskiej wciąż się zwiększa. Liczby ofiar podawane w mediach powinny nas skłonić do pewnych refleksji: w dobie katastrofy humanitarnej, która ma miejsce w Ukrainie musimy szczególnie chronić dzieci – również na całym świecie. Musimy otaczać je troską, zrozumieniem ale także bardzo zaangażować się w ich szeroko pojętą edukację po to, żeby walczyć z dezinformacją, nauczyć odróżniania propagandy i manipulacji i wreszcie – minimalizować ryzyko powstawania kolejnych konfliktów. Inwestowanie w rozwój i wychowanie dziecka w kierunku zachowania pokoju na świecie jest dobrym sposobem na upamiętnienie wszystkich ofiar wojny, w szczególności właśnie tych najmłodszych. Niech pamięć o nich nigdy nie ustanie.

            Małgorzata Czwórnóg

             

          • Dzień Ziemi w ZWP

          • 22 kwietnia obchodzony  jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. To bardzo ważne wydarzenie, obchodzone corocznie wiosną, w celu promowania świadomości i postaw proekologicznych. Przedszkolaki z naszej placówki od najmłodszych lat uczą się jak chronić środowisko, poszerzając tym samym swoją wiedzę ekologiczną. Nauczyliśmy się wspólnie segregowania śmieci, dowiedzieliśmy się co zagraża naszej planecie, a przede wszystkim jakie działania należy podjąć by chronić naszą Ziemię. Dobro naszej planety zależy od każdego z nas, od naszych działań i chęci. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

          • Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole

          • „Ziemio nasza, Ziemio miła Tyś nas wszystkich wykarmiła, Twe powietrze, lasy, woda, To największa Twa uroda. Więc człowieku, pilnuj srodze, By nie padło wszystko w trwodze, Bo gdy zniszczysz wszystko wszędzie To i ciebie też nie będzie.”

            22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. W Polsce od 1990 roku, a na świecie już od 1970, a więc po raz pięćdziesiąty drugi. W tym dniu łączymy się z całym światem w obronie największego dobra, wspólnego domu całej ludzkości - planety Ziemi. Tego dnia dzieci klas 1-3 założyły zielone ubrania, na znak tego, że wszyscy chcemy aby nasza planeta była czysta i zielona.  Podczas zajęć  dydaktycznych dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko i otaczającą ich przyrodę.  Do tematyki zajęć wprowadził dzieci film edukacyjny pt. „Dzień Ziemi”. Dzieci pogłębiły swoje wiadomości na temat roślin i zwierząt żyjących na Ziemi, poznały podstawowe zasady ochrony przyrody oraz właściwe reagowanie na niszczenie środowiska przez rówieśników i dorosłych. Dzięki temu dzieci zrozumiały, że każdy człowiek jest zależny od jednej i tej samej Ziemi, dlatego musimy o nią dbać niezależnie od tego kim jesteśmy oraz ile mamy lat!!!

            Grażyna Guz

          • DĘBY KATYŃSKIE – ŁAŃCUCH PAMIĘCI KOLEJNYCH POKOLEŃ

          • 13 kwietnia 2022 roku nasza szkoła w ramach programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia” zasadziła na terenie placówki dęby, upamiętniające Ofiary Zbrodni Katyńskiej. W ten sposób chcemy przyczynić się do zachowania i przekazywania pamięci o znanych i nieznanych ofiarach, Obywatelach państwa polskiego. Najczęściej były to osoby o  nieposzlakowanej opinii, cenione  i szanowane za działalność na rzecz społeczności lokalnej, zamordowani w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni, Kuropatach i innych miejscach. Celem akcji na terenie całej Polski jest zasadzenie dębów w myśl zasady: jeden Dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Pamięć o ofiarach NKWD z 1940 roku musimy pielęgnować i przekazywać z pokolenia na pokolenie.

          • Ciąg dalszy akcji „SOLIDARNI Z UKRAINĄ”

          • Szkolne Koło Wolontariatu składa wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji „SOLIDARNI Z UKRAINĄ” najserdeczniejsze podziękowania!!!

            Zebraliśmy naprawdę dużo żywności, środków czystości, słodyczy, zabawek a także ubrań oraz podstawowych lekarstw.  To świadczy o tym, że Wasze serca są dobre i wrażliwe na krzywdę ludzką. Zawsze, gdy zwracamy się do Was z prośbą o pomoc dla potrzebujących reagujecie natychmiast i to jest piękne!

            Po raz kolejny dało się zauważyć prawdziwość przysłowia „większa radość jest z dawania niż z brania”, ponieważ darczyńcy oprócz konkretnych rzeczy ofiarowali uśmiech, modlitwę i słowa wsparcia - to coś, co jest bezcenne!

            Z zgromadzonych w sali nr 5 darów korzystali obywatele z Ukrainy przychodząc do naszej szkoły. Dzisiaj reszta zebranych rzeczy została przewieziona do Urzędu Gminy. Raz jeszcze dziękujemy!

            Małgorzata Gieleta

          • Wycieczka do Lublina

          • W środę 23 marca 2022 r. o godzinie 8:15  wyjechaliśmy do Lublina. Na placu zamkowym czekał na nas pan przewodnik, który bardzo ciekawie opowiedział wiele historii związanych ze Starym Miastem. Dzień był słoneczny, co sprawiło, że zabytkowe budowle, które oglądaliśmy, wyglądały naprawdę pięknie.  Zgodnie z prastarą tradycją  odwiedziliśmy  restaurację McDonald’s  ( brak tego punktu wycieczki byłby dla niektórych wielką stratą 😊).

            Następny punkt naszego wyjazdu to Kino Bajka. Obejrzeliśmy film o życiu  Adama Chmielowskiego znanego nam jako Brat Albert. Po seansie cali, zdrowi i zadowoleni wróciliśmy do szkoły.

            Małgorzata Gieleta

          • Projekt edukacyjny w kl. 1 „Zdrowo się odżywiamy”.

          • Nowa galeria Projekt edukacyjny w kl. 1 „Zdrowo się odżywiamy”. została dodana do albumu fotograficznego

            W marcu 2022 r. uczniowie kl. 1 przystąpili do projektu o zdrowym odżywianiu. Został zrealizowany cykl zajęć związany z tym tematem. Na początku uczniowie zapoznali się z piramidą żywnościową i wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że należy spożywać na co dzień jak najwięcej warzyw i owoców, ponieważ posiadają dużo witamin. Zaraz po części teoretycznej przystąpiliśmy do części praktycznej.
                      Klasa została podzielona na dwa zespoły, które wykonywały zdrowe kanapki z przyniesionych przez siebie do szkoły warzyw (sałata, pomidor, ogórek, szczypiorek, rzodkiewka, papryka), masła i ciemnego pieczywa. Wszystkim dzieciom takie kanapki bardzo smakowały i stwierdziły, że będą podobne przynosić do szkoły na drugie śniadanie.
                     Kolejnym etapem naszej pracy było wykonanie plakatów o zdrowej  żywności. Uczniowie i w tym przypadku pracowali w grupach. Każda grupa wykonała plakat i zaprezentowała go przed pozostałymi dziećmi w klasie. Plakaty były kolorowe, przedstawiały warzywa i owoce, które należy codziennie spożywać.
            Na zakończenie naszej działalności uczniowie pisali wierszyki i rymowanki o warzywach i owocach, jakie na co dzień spożywają. Każde dziecko zaprezentował swój wierszyk przed pozostałymi kolegami w klasie. Wszystkie wierszyki i rymowanki były ciekawe, a nawet śmieszne.
                    Nasza praca nad projektem bardzo podobała się uczniom. Wszyscy stwierdzili, że chcą jeszcze raz powtórzyć takie działania w następnej klasie.

            Elżbieta Flis

          • Projekt edukacyjny "Podróże po Polsce"

          • Nowa galeria Podróże po Polsce została dodana do albumu fotograficznego

            Projekt edukacyjny pt.: „Podróże po Polsce”

            W drugim semestrze uczniowie klasy IIIA uczestniczyli w projekcie edukacyjnym pt.: „Podróże po Polsce”.

            Celem projektu było:

            • poznanie wybranych miast w Polsce;
            • rozwijanie  kompetencji językowych;
            • doskonalenie umiejętności korzystania z programów komputerowych i  Internetu;
            • rozwijanie postaw patriotycznych i wzmacnianie poczucia dumy narodowej;
            • tworzenie własnego przewodnika po wybranym mieście.

            Projekt realizowany był na zajęciach  edukacji polonistycznej, przyrodniczej i informatycznej. Rozpoczął się w lutym, a zakończył w połowie marca. Zajęcia projektowe rozpoczęły się od tematyki związanej z Krakowem. Następnie uczniowie dokonali wyboru miasta i rozpoczęli pracę. Z ogromnym zapałem wcielili się w role przewodników turystycznych i wyruszyli w wirtualną podróż po naszym kraju. Samodzielnie wyszukiwali i zapisywali informacje dotyczące wybranego przez siebie miasta. Formatowali i drukowali kolejne strony swoich przewodników.

            Trzecioklasiści stworzyli przewodniki turystyczne następujących miast Polski: Warszawy, Gdańska, Lublina, Torunia, Wrocławia, Zakopanego, Szczecina i Chełma. W przygotowanych materiałach znalazły się informacje o położeniu miast, ich herby , zabytki oraz legendy .

            Zajęcia projektowe zakończył blok tematyczny „W krainie tysiąca jezior”. Do najciekawszych miast Polski dołączyły Elbląg, Olsztyn, Giżycko i Mikołajki.

            W czasie trwania projektu uczniowie klasy IIIA zwiedzili wirtualnie wybrane miasta Polski. Po przeprowadzonych zajęciach wszyscy celująco odpowiadali na postawione przez nauczycieli pytania: Z czego słynie Warszawa, Kraków czy Zakopane?, Z czym kojarzy ci się Gdańsk i Wrocław?. Trzecioklasiści bezbłędnie wskazywali miasta na mapie Polski oraz opowiadali legendy.

            Cieszymy się, że dzięki działaniom projektowym uczniowie poznali nasz przepiękny kraj- Polskę. Swoją wiedzą podzielimy się z innymi uczniami  szkoły, nasze przewodniki będą dostępne w szkolnej bibliotece.

            Lucyna Stanisławek, Tadeusz Stanisławek

          • Wycieczka klas I-III do Lublina

          • Nowa galeria Wycieczka klas I-III do Lublina została dodana do albumu fotograficznego

            W poniedziałek 21 marca 2022 r. uczniowie klas I- III przywitali Pierwszy Dzień Wiosny wycieczką do Lublina. W programie wyjazdu był seans filmowy oraz pobyt w Parku Trampolin.

            Radość była ogromna, gdy zasiedliśmy w wygodnych fotelach. Film pt. „To niewypanda” dostarczył nam wiele pozytywnych wrażeń. Po projekcji filmu wyruszyliśmy do Akroparku. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora  uczniowie mogli korzystać z szeregu atrakcji: ścieżek akrobatycznych, trampolin oraz basenów wypełnionych gąbkami.  Tam przez ponad godzinę mogliśmy wyskakać się i wyszaleć do woli.  Pobyt w Parku Trampolin okazał się dla wszystkich uczestników niezwykłą lekcją wychowania fizycznego. Panowała tam wyjątkowo sportowa atmosfera, dzieciakom dopisywał dobry humor.

            Ostatnim punktem programu był posiłek w restauracji McDonald’s dla chętnych uczniów.

            Wszystkim bardzo podobała się „wiosenna” wycieczka. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

            Lucyna Stanisławek

          • Dzień bez plecaka

          • Nowa galeria Dzień bez plecaka została dodana do albumu fotograficznego

            Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole.

            21 marca 2022r. uczniowie naszej szkoły radośnie powitali nadchodzącą wiosnę. Radość i zadowolenie zamanifestowali dobrym humorem, uśmiechem na twarzy oraz przebraniami, w których dominował kolor zielony.

            Tego dnia Samorząd Uczniowski ogłosił w naszej szkole kolejną edycję konkursu na Zgraną Klasę. Tym razem uczniowie mieli za zadanie ubrać się na zielono, co spotkało się z ogromnym zaangażowaniem. W ten sposób wyłoniliśmy zwycięzcę, którym została klasa VA oraz VIIIA. Uczniowie tych klas wykazali się dużą pomysłowością ubierając kolor zielony, akcentujący radość z nadejścia wiosny.

            Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole został ogłoszony również dniem bez plecaka. Uczniowie zamieniali tradycyjne plecaki na różnego rodzaju nosidła, wykazując się ogromną inwencją twórczą. Były: kosze na śmieci, koszyki sklepowe, walizki, pudełka, szuflady, skrzyneczki, a nawet …… bęben z pralki!

            Wśród najbardziej kreatywnych i wyróżnionych uczniów znaleźli się:

            Aleksandra Zając IV

            Igor Piotrowski IV

            Patrycja Pruchnik VA

            Natan Mączka VB

            Kamil Brus VB

            Bajdan Jakub VI

            Jakub Kasprzak VIIA

            Mateusz Flor VIIA

            Zofia Grochecka VIIB

            Łukasz Potręć VIIB

            Bartłomiej Kolano VIIB

            Kacper Pruchnik VIIB

            Julia Wójcik VIIIA

            Marcin Świetlicki VIIIB

            Ryszard Podolak VIIIB

            Wszyscy bawiliśmy się dzisiaj wspaniale! Dziękujemy serdecznie! Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!

            Samorząd Uczniowski

          • Warsztaty wielkanocne

          • Nowa galeria Warsztaty wielkanocne została dodana do albumu fotograficznego

            Jajko w różnych kulturach miało szczególne miejsce. Malowane jajko – pisanka – miała być symbolem urodzaju, płodności, ale także posiadać magiczną moc talizmanu. Na Lubelszczyźnie najczęściej stosowana jest technika batikowa - polegająca na "pisaniu" wzoru na powierzchni jajka za pomocą roztopionego wosku. Następnie jajko barwi się w przygotowanym barwniku. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach tworzenia pisanek techniką batikową.  Przez kilka dni w nowo wyremontowanym pałacyku gminnym pod czujnym okiem Pani Haliny Grzesiak, twórczyni ludowej z Krzczonowa. Chętne dzieci uczyły się tej trudnej sztuki zdobienia jajek.  Uczestnicy warsztatów wykazując wiele inwencji twórczej i zapału, wykonali piękne pisanki, które uświetnią Wielkanocne stoły i koszyki.

            Grażyna Guz nauczyciel plastyki

          • Dzień Kobiet w naszej szkole

          • Uczniowie Samorządu Uczniowskiego z naszej szkoły elegancko i uroczyście zaprezentowali się w Dniu Kobiet – 8 marca.  W tym dniu każda dziewczynka otrzymała lizaka w kształcie kwiatka wraz z życzeniami zaś panie pracujące w naszej szkole otrzymały kwiatki i słodki poczęstunek. Elegancko ubrani chłopcy złożyli wszystkim Paniom oraz swoim koleżankom najserdeczniejsze, płynące z głębi serca, życzenia. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w konkursie  „Zgrana Klasa” , tj. wygrywa ta klasa, w której najwięcej uczniów tego dnia przyjdzie do szkoły ubranych w kolorze czerwonym. Wygrała klasa II, drugie miejsce zajęła klasa III A , trzecie klasa III B. Tego dnia chłopcy z Samorządu Uczniowskiego przygotowali muzyczny koncert życzeń dla pań i koleżanek. Chłopcy zamawiali życzenia  i dedykowali muzyczny upominek. Tego dnia było w naszej szkole  bardzo wesoło.

            Dziękujemy za wspólne świętowanie.

            Grażyna Guz