Projekt edukacyjny pt.: „Podróże po Polsce”
W drugim semestrze uczniowie klasy IIIA uczestniczyli w projekcie edukacyjnym pt.: „Podróże po Polsce”.
Celem projektu było:
- poznanie wybranych miast w Polsce;
- rozwijanie kompetencji językowych;
- doskonalenie umiejętności korzystania z programów komputerowych i Internetu;
- rozwijanie postaw patriotycznych i wzmacnianie poczucia dumy narodowej;
- tworzenie własnego przewodnika po wybranym mieście.
Projekt realizowany był na zajęciach edukacji polonistycznej, przyrodniczej i informatycznej. Rozpoczął się w lutym, a zakończył w połowie marca. Zajęcia projektowe rozpoczęły się od tematyki związanej z Krakowem. Następnie uczniowie dokonali wyboru miasta i rozpoczęli pracę. Z ogromnym zapałem wcielili się w role przewodników turystycznych i wyruszyli w wirtualną podróż po naszym kraju. Samodzielnie wyszukiwali i zapisywali informacje dotyczące wybranego przez siebie miasta. Formatowali i drukowali kolejne strony swoich przewodników.
Trzecioklasiści stworzyli przewodniki turystyczne następujących miast Polski: Warszawy, Gdańska, Lublina, Torunia, Wrocławia, Zakopanego, Szczecina i Chełma. W przygotowanych materiałach znalazły się informacje o położeniu miast, ich herby , zabytki oraz legendy .
Zajęcia projektowe zakończył blok tematyczny „W krainie tysiąca jezior”. Do najciekawszych miast Polski dołączyły Elbląg, Olsztyn, Giżycko i Mikołajki.
W czasie trwania projektu uczniowie klasy IIIA zwiedzili wirtualnie wybrane miasta Polski. Po przeprowadzonych zajęciach wszyscy celująco odpowiadali na postawione przez nauczycieli pytania: Z czego słynie Warszawa, Kraków czy Zakopane?, Z czym kojarzy ci się Gdańsk i Wrocław?. Trzecioklasiści bezbłędnie wskazywali miasta na mapie Polski oraz opowiadali legendy.
Cieszymy się, że dzięki działaniom projektowym uczniowie poznali nasz przepiękny kraj- Polskę. Swoją wiedzą podzielimy się z innymi uczniami szkoły, nasze przewodniki będą dostępne w szkolnej bibliotece.
Lucyna Stanisławek, Tadeusz Stanisławek