• PROFILAKTYKA PRZEDE WSZYSTKIM

          • ,,Bezpieczeństwo uczniów, przemoc i agresja występująca w środowisku lokalnym, szkolnym, Internecie i jej konsekwencje prawne” to temat spotkań, z uczniami klas I-VIII i dziećmi oddziałów przedszkolnych, które miały miejsce w dniach 13- 23.11.2023r. w naszej szkole. Spotkania w klasach prowadzili aspiranci sztabowi Marcin Mróz i Artur Nosek z Komisariatu Policji w Piaskach.

            Funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślali ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomnieli również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi.

             Wielokrotnie w trakcie spotkania zwracali uwagę na bezpieczeństwo i zagrożenia internetowe, niebezpieczne treści i kontakty jakie możemy spotkać w Internecie, konsekwencje prawne niewłaściwych zachowań, oraz zapoznali z procedurami reagowania wobec sprawcy przemocy.

            Policjanci przypomnieli wszystkim o bezwzględnym stosowaniu się do zasad i norm regulujących funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Ostrzegali także, iż nieprzestrzeganie prawa może doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. nadzoru kuratora bądź skierowania sprawy do sądu rodzinnego. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali słów policjantów a następnie zadawali pytania, na które funkcjonariusze udzielali wyczerpujących odpowiedzi.
               Policjanci dużo mówili również o odpowiedzialności prawnej nieletnich, agresji i przemocy wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasadach zachowania się obowiązujących w szkole i poza nią.

               Na zakończenie spotkań, młodsze dzieci otrzymały od policjantów upominki w formie odblasków.

               Uważamy, że pogadanka profilaktyczna w dużym stopniu może przyczynić się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

               Pogadanka policjantów dotycząca m.in. odpowiedzialności za niewłaściwe korzystanie z Internetu może także stanowić impuls do kształtowania postawy moralnej i społecznej młodego człowieka. Mamy nadzieję, że swoista lekcja prawa pozytywnie wpłynie na zachowanie uczniów w szkole i poza placówką np. w autobusie szkolnym, podczas przerw i w domu. 

               Zajęcia z przedstawicielami Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego naszej szkoły.

             Serdecznie dziękujemy przedstawicielom policji za wizytę w naszej placówce szkolnej.

            Małgorzata Wójcik

          • Szkolny konkurs

          • NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA ŚWIĄTECZNA

            Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie na wykonanie najpiękniejszej ozdoby z okazji świąt Bożego Narodzenia. Do konkursu można zgłaszać ozdoby choinkowe, szopki, stroiki, itp.

            Cele konkursu:

            • kultywowanie wśród uczniów tradycji świątecznych i stworzenie uczniom możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych związanych z tradycją Świąt Bożego Narodzenia.

            • rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej i społecznej uczniów

            • rozwijanie wrażliwości estetycznej inwencji poprzez zastosowanie różnorodnych materiałów.

            Zadanie konkursowe:

            Materiały i technika wykonania pracy jest dowolna, można używać materiałów naturalnych, szyszek,  drewna, sznurka, papieru i bibuły, gliny, przedmiotów do recyklingu itp.Ozdoby można wykonać samodzielnie lub z pomocą rodziców. Do wykonanej pracy należy dołączyć karteczkę z danymi uczestnika konkursu ( imię i nazwisko, klasa).

            Prace oceniane będą w kategoriach: kl. 1-3, kl. 4-6, kl. 7-8

             

            Termin dostarczania prac:

            Prace należy dostarczyć do 9 GRUDNIA 2023r.  Do P. G. Guz

          • Teatr “Kurtyna” z Krakowa w naszej szkole

          • W piątek17 listopada 2023 roku gościliśmy w naszej szkole aktorów z Teatru Kurtyna z Krakowa. Przedstawili oni uczniom trzy spektakle profilaktyczne z podziałem na trzy kategorie wiekowe.

            Uczniowie klas VII i VIII obejrzeli spektakl pod tytułem „Wołanie o pomoc”. Dla uczniów klas IV, V i VI adresowany był z kolei spektakl pt. „Dwa bieguny”. Najmłodsi uczniowie obejrzeli natomiast spektakl pt. „Dziki zachód”.

             

            Wartości wychowawczo-profilaktyczne poszczególnych spektakli:

            Wołanie o pomoc” zagrożenia dla zdrowia wynikające z sięgania po różnego rodzaju środki psychoaktywne, depresja jako jednostka chorobowa dotykająca coraz więcej młodzieży, poczucie więzi rodzinnych, grupowych oraz sytuacje wpływające na niską samoocenę i poczucie wyalienowania, pomoc psychologiczno – pedagogiczna jako trwały element terapeutyczny w życiu młodego człowieka.

            Dwa bieguny”: empatia, wrażliwość na krzywdę i bezinteresowna pomoc w obliczu zagrożenia zdrowia i życia drugiego człowieka, radzenie sobie z negatywnymi emocjami oraz zachowaniami agresywnymi w domu i w szkole, zagrożenia dla zdrowia wynikające z biernego palenia, profilaktyka antynikotynowa, alkoholizm jako jednostka chorobowa mająca destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie człowieka i rodziny. 

            Dziki zachód”: Edukacja zdrowotna - kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, szkodliwość używek takich jak alkohol czy papierosy, bierne palenie, uzależnienia behawioralne, aktywność fizyczna wpływająca korzystnie na nasz organizm. Kształtowanie postaw społecznych - wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, mądrość w podejmowaniu decyzji, asertywność a co za tym idzie nie uleganie namowom innych do wykonywania złych rzeczy.

            Spektakle sfinansowane były z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

            Małgorzata Wójcik

          • Powiatowy Konkurs Recytatorski

          • Gratulujemy uczniom naszej szkoły, którzy uczestniczyli w XX Powiatowym  Konkursie Recytatorskim Anny Kamieńskiej:. 

            Annie Daniel z kl. VII b - 1. miejsca w kategorii kl. VII-VIII,

            Wojciechowi Wronie z kl. III - 3. miejsca w kategorii kl.I-III,

            Julii Wójcik z kl. VI - wyróżnienia w kategorii kl. IV-VI.

            Jesteśmy z Was dumni.

            Życzymy dalszych sukcesów.

             

            https://www.facebook.com/profile.php?id=100064764604030 

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • O NIEPODLEGŁOŚĆ

             

                        Świętowanie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole rozpoczęło się kilka dni przed 11 listopada.

                        W różnych miejscach budynku pojawiły się kartki z pytaniami, zadaniami i ciekawostkami dotyczącymi zagadnień historycznych - związanych nie tylko z zaborami i powrotem Polski na mapę Europy, ale także z naszym Patronem i odsieczą wiedeńską (ponieważ w tym roku przypada 340. rocznica tego wydarzenia), a także z powstaniem styczniowym (z racji 160. rocznicy jego wybuchu) oraz pamiątkami przeszłości znajdującymi się na terenie naszej gminy. Były to działania w ramach projektu „Gra o niepodległość”, którego finał zaplanowany został jako część głównych obchodów święta narodowego w szkole. Uczniowie, zachęceni możliwością zdobycia dodatkowych ocen z historii, przez kilka dni z zainteresowaniem szukali specjalnie oznaczonych kartek i starali się wzbogacić swą wiedzę na temat przeszłości Polski i naszej małej ojczyzny.

                        10 listopada oficjalne świętowanie rozpoczęliśmy od udziału w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O symbolicznej godzinie 11:11 cała nasza społeczność odśpiewała „Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie młodzież klas siódmych zaprezentowała program „...O niepodległość” (wzbogacony o prezentację multimedialną), którego treść bezpośrednio nawiązywała do wydarzeń, osób i miejsc wymienionych wcześniej w „Grze o niepodległość”. Zatem jeśli ktoś nie zdołał do tej pory rozwiązać wszystkich zadań z gry, teraz mógł usłyszeć (i zobaczyć) odpowiedzi na zadane pytania i zagadki.

                        Po występie chętne osoby z klas 4-8 (a było ich aż 27) wzięły udział w konkursie polegającym na rozwiązaniu testu dotyczącego zagadnień historycznych wspomnianych w grze oraz w czasie prezentacji, natomiast pozostali uczestnicy uroczystości pięknie i z wielkim zaangażowaniem śpiewali różne pieśni patriotyczne (pod batutą pani Magdaleny Furgały).

                         Przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu. Zwycięzcami i zdobywcami głównych nagród (ocen celujących z hstorii) okazali się: Paweł Szyszka z klasy 7A (w kategorii klas 7-8) oraz Jan Prażmowski z klasy 5A (w kategorii klas 4-6). Ponadto oceny bardzo dobre uzyskali: Wiktoria Mańka, Oskar Mender, Antonina Skuła, Gabriela Wownysz, Kamil Brus, Anna Daniel, Naomi Gęba, Julian Ptaszyński, Wojciech Kasprzak, Patrycja Połeć, Michał Wójcik, Kacper Wownysz,

            Na wyróżnienie i propozycje ocen dobrych zasłużyli: Jan Mańko, Maja Fornal, Natan Mączka, Oliwia Kutrzepa.

                        Serdeczne gratulacje dla zwycięzców oraz podziękowania dla wszystkich uczestników projektu, uczniów występujących na scenie, służących nieocenioną pomocą nauczycieli i pracowników szkoły.

            Jolanta Gregorczyk

            Magdalena Furgała

             

            SZKOŁA DO HYMNU

            AKADEMIA

          • XX EDYCJA KONKURSU RECYTATORSKIEGO  POEZJI ANNY KAMIEŃSKIEJ (ETAP SZKOLNY)

          • Dnia 26 października 2023 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rybczewicach odbył się etap szkolny XX edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Anny Kamieńskiej. Przystąpiło do niego 14 uczniów naszej szkoły. Ważnym aspektem tego przedsięwzięcia było zaangażowanie dzieci i młodzieży do podejmowania działań kulturalnych i twórczych, co pozwala  im rozwijać pasje i kształtować osobowość.

            Recytowali oni wiersze Anny Kamieńskiej i Wisławy Szymborskiej. Komisja zdecydowała, że do etapu powiatowego przeszły następujące osoby:

            Wojciech Wrona  (klasa III), Julia Wójcik (Kl. 6)  oraz Anna Daniel (kl. VIIB).

            Zwycięzcom gratulujemy oraz życzymy sukcesów w etapie powiatowym!

             

            Monika Słowikowska

          • Z wizytą w królestwie pszczół

          •  O życiu pszczół, pozyskiwaniu miodu, pracy w pasiece, budowie ula, ramkach, plastrach i drobnym sprzęcie pszczelarskim opowiadał pan Zygmunt Wójcik - wieloletni właściciel pasieki. Początkowo niektórzy pierwszoklasiści onieśmieleni obecnością pszczół, wydawali się nieco przerażeni. Jednak zostali przekonani przez pana Zygmunta, że pszczoły to nasi przyjaciele i nie trzeba się ich bać. Bardzo dużo emocji wśród dzieci wzbudziły akcesoria potrzebne do pracy pszczelarzowi. Pasjonat opowiadał, jak należy ubierać się do pracy przy ulach, pokazał jak się zadymia ule, aby obłaskawić pszczoły broniące swojego dobytku. Dzieci mogły dotknąć ramek pszczelarskich, obserwować jak w wirówce do miodu pozyskuje się miód z ramek.

            Podczas zajęć uczniowie zadawali panu Zygmuntowi mnóstwo pytań, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.

            Dzięki gościnności właściciela pasieki mieliśmy możliwość degustacji świeżo pozyskanego miodu. Z waflami wszystkim smakowało wyśmienicie.

              Pomysł na lekcję w pasiece okazał się strzałem w dziesiątkę. Mamy nadzieję, że wiedza pszczelarska jaką przekazał pan Zygmunt i jego żona uczniom wyda owoc w postaci pozytywnego nastawienia do owadów zapylających.

            Grażyna Guz

          • Spotkanie z podróżnikiem

          • W dniu 08.11.2023 uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z podróżnikiem grupy „Trzask” p. Maciejem Krasem.  Wysłuchali fascynującej opowieści o podróży po Namibii – państwa położonego w południowo – zachodniej części Afryki. Poznali najstarszą pustynię świata, największy odkryty na Ziemi meteoryt Hoba, najszybszego sprintera wśród zwierząt lądowych – geparda. Zapoznali się z życiem, kulturą i obyczajami Buszmenów oraz członków plemienia Himba. Oglądali stroje i inne przywiezione eksponaty. Podróżnik w ciekawy sposób opowiadał, wyświetlał filmiki i pokazywał zdjęcia. Uczniowie odbyli wirtualną podróż po tym dalekim kraju, mieli okazję zobaczyć jak różnorodny i ciekawy jest świat.

            Marzena Kluch

          • Szkoła pamięta - sprzątanie grobów przez członków SU

          • 27 października 2023 r. członkowie SU z naszej szkoły udali się na cmentarz parafialny w Częstoborowicach. Uczniowie uprzątnęli kilka zaniedbanych grobów, powyrywali trawy, pozbierali liście. Wspólnie odmówiliśmy modlitwę oraz zapaliliśmy znicze na znak szacunku i pamięci dla poległych, mi. w Bitwie pod Częstoborowicami. Pamięcią również otaczamy grób nauczycielki Heleny Szafrańskiej i kilku księży pochowanych na tutejszym cmentarzu. Radością napawa fakt, że uczniowie z ogromną chęcią biorą udział w  sprzątaniu cmentarza.

            Opiekun SU Dominika Górnik

          • Pamiętamy!

          • W piątek 27 października wolontariusze ze SKW z klasy siódmej a, zgodnie z tradycją udali się na cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej znajdujący się w lesie na terenie Izdebna. Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny zobowiązuje nas do pamięci o ofiarach wojny. Sprzątnęliśmy teren przy pamiątkowej tablicy, zmówiliśmy modlitwę i zapalili znicz. W drodze do szkoły zatrzymaliśmy się przy pomniku z I wojny światowej blisko Podizdebna. Tu także zrobiliśmy porządek i zapaliliśmy znicz.

            Małgorzata Gieleta

          • WOLONTARIUSZE W LUBELSKIM HOSPICJUM DLA DZIECI IM. MAŁEGO KSIĘCIA

          • W czwartek 26-10-2023 r. wolontariusze ze SKW z klasy siódmej "b" odwiedzili hospicjum im. Małego Księcia znajdujące się w Lublinie przy ul. Lędzian. Od wielu lat nasza szkoła organizuje akcję wsparcia dla podopiecznych hospicjum, organizujemy je zawsze w maju. Natomiast w czwartek zawieźliśmy worki pełne plastikowych zakrętek, których zbiórkę prowadzimy w naszej szkole cały czas. Nakrętki dla hospicjum zbierają uczniowie z całej Lubelszczyzny a dochód z ich sprzedaży hospicjum przeznacza na spełnianie marzeń dzieci terminalnie chorych.

            Małgorzata Gieleta

          • Wolontariusze w Schronisku „Pieski Świat”

          • We wtorek 24 października 2023 r. wolontariusze ze SKW uczniowie klasy ósmej odwiedzili schronisko dla bezdomnych psów znajdujące się w Bazarze. W naszej szkole zbiórka karmy, ciepłych koców, zabawek i pieniędzy trwała od 03.10.23 do 16.10.23. Udało nam się zebrać 525 zł, kilka ciepłych koców a także karmę i zabawki.

            Pobyt w schronisku dał wszystkim dużo radości. Mogliśmy wyprowadzić pieski na spacer, wyczesać ich i głaskać do woli. To już trzeci rok z rzędu odwiedzamy schronisko „Pieski Świat” i po raz kolejny zostaliśmy ciepło przyjęci przez właścicielkę Panią Katarzynę Cichosz.

            Po skończonej wizycie postanowiliśmy zobaczyć mural wykonany na budynku dawnej szkoły w Pilaszkowicach. Mural przedstawia postać Króla Jana III Sobieskiego, jego żony Marysieńki i udomowionej wydry, której Król nadał imię Robak. Dzieło zrobiło na nas bardzo pozytywne wrażenie.

            Nasza wyprawa zakończona została ogniskiem z kiełbaskami. Ognisko przygotował Wiktor Kępa razem ze swoimi rodzicami, za co serdecznie dziękujemy. Dzień był bardzo udany.


            Małgorzata Gieleta

          • NA LUDOWO W KL. 3

          • Dnia 10 października 2023 r. kl. 3 odwiedził niecodzienny gość. Była to mama jednej z uczennic Pani Zuzanna Mańka, która przyszła ubrana w strój krzczonowski. W związku z tym, że część naszej gminy znajduje się na terenie Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego można uznać, że ten strój jest naszym rodzimym strojem ludowym. Julki mama omówiła i pokazała nam poszczególne elementy stroju ludowego, zaprezentowała kroki i figury niektórych tańców lubelskich: polka, mach, osa.

            Uczniom bardzo podobała się prezentacja stroju i tańców ludowych.Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

            Elżbieta Flis

          • ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA W KLASIE III

          • W ramach obchodów X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, przypadającego, w tym roku 2 października, uczniowie klasy III wzięli udział w klasowym turnieju matematycznym, podczas którego w grach i zabawach na wesoło utrwalali mnożenie i dzielenie liczb w pamięci w atrakcyjny i interesujący sposób. Najbardziej przypadły uczniom do gustu działania na platformie wordwerl i zadania wykorzystujące tabliczki i książeczki logiko. Wszystkie podejmowane ćwiczenia miały na celu przygotowanie trzecioklasistów do wielkiego finału, czyli rozwiązania na czas testu pozwalającego zdobyć tytuł „Mistrza Tabliczki Mnożenia”.

            Elżbieta Flis

          • „Lekcje z Temidą”

          • Uczniowie klasy VI, VIIA, VIIB i VIII naszej szkoły w dniach 18-19.10.2023 r. wzięli udział w zajęciach w ramach projektu „Lekcje z Temidą”. Jest to nieodpłatny program edukacyjny, którego celem jestpodnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci imłodzieży. Zajęcia kształtują i umacniają szacunek do prawa orazpromują postawy proobywatelskie, a także budują w młodych obywatelachzaufanie do organów wymiaru sprawiedliwości.

            Podczas zajęć prowadzonych przez panią adwokat Olgę Nowak – Dziwinauczniowie dowiedzieli się:

            Dlaczego ludzie stworzyli prawo?

            Jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić?

            Gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa?

            Jakie prawa ma konsument?

            Czym jest stalking?

            Jak reagować na prześladowanie w szkole?

            Gdzie szukać przepisów prawa?

            Co zrobić, gdy kupiona przez Internet rzecz jednak nie jest tą wymarzoną?

            Podczas rozmów został poruszony także temat odpowiedzialności zatreści publikowane w Internecie.Zajęcia były bardzo ciekawe, uczniowie słuchali z zaciekawieniem. Mamynadzieję, że będzie możliwość realizacji podobnych projektów wprzyszłości.