O NIEPODLEGŁOŚĆ
Świętowanie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole rozpoczęło się kilka dni przed 11 listopada.
W różnych miejscach budynku pojawiły się kartki z pytaniami, zadaniami i ciekawostkami dotyczącymi zagadnień historycznych - związanych nie tylko z zaborami i powrotem Polski na mapę Europy, ale także z naszym Patronem i odsieczą wiedeńską (ponieważ w tym roku przypada 340. rocznica tego wydarzenia), a także z powstaniem styczniowym (z racji 160. rocznicy jego wybuchu) oraz pamiątkami przeszłości znajdującymi się na terenie naszej gminy. Były to działania w ramach projektu „Gra o niepodległość”, którego finał zaplanowany został jako część głównych obchodów święta narodowego w szkole. Uczniowie, zachęceni możliwością zdobycia dodatkowych ocen z historii, przez kilka dni z zainteresowaniem szukali specjalnie oznaczonych kartek i starali się wzbogacić swą wiedzę na temat przeszłości Polski i naszej małej ojczyzny.
10 listopada oficjalne świętowanie rozpoczęliśmy od udziału w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. O symbolicznej godzinie 11:11 cała nasza społeczność odśpiewała „Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie młodzież klas siódmych zaprezentowała program „...O niepodległość” (wzbogacony o prezentację multimedialną), którego treść bezpośrednio nawiązywała do wydarzeń, osób i miejsc wymienionych wcześniej w „Grze o niepodległość”. Zatem jeśli ktoś nie zdołał do tej pory rozwiązać wszystkich zadań z gry, teraz mógł usłyszeć (i zobaczyć) odpowiedzi na zadane pytania i zagadki.
Po występie chętne osoby z klas 4-8 (a było ich aż 27) wzięły udział w konkursie polegającym na rozwiązaniu testu dotyczącego zagadnień historycznych wspomnianych w grze oraz w czasie prezentacji, natomiast pozostali uczestnicy uroczystości pięknie i z wielkim zaangażowaniem śpiewali różne pieśni patriotyczne (pod batutą pani Magdaleny Furgały).
Przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu. Zwycięzcami i zdobywcami głównych nagród (ocen celujących z hstorii) okazali się: Paweł Szyszka z klasy 7A (w kategorii klas 7-8) oraz Jan Prażmowski z klasy 5A (w kategorii klas 4-6). Ponadto oceny bardzo dobre uzyskali: Wiktoria Mańka, Oskar Mender, Antonina Skuła, Gabriela Wownysz, Kamil Brus, Anna Daniel, Naomi Gęba, Julian Ptaszyński, Wojciech Kasprzak, Patrycja Połeć, Michał Wójcik, Kacper Wownysz,
Na wyróżnienie i propozycje ocen dobrych zasłużyli: Jan Mańko, Maja Fornal, Natan Mączka, Oliwia Kutrzepa.
Serdeczne gratulacje dla zwycięzców oraz podziękowania dla wszystkich uczestników projektu, uczniów występujących na scenie, służących nieocenioną pomocą nauczycieli i pracowników szkoły.
Jolanta Gregorczyk
Magdalena Furgała