• Wycieczka kl. I-III

          • W dniu 27.04.2023r.  uczniowie klas I – III i V, wybrali się na wycieczkę do Lublina. Główną atrakcją wyjazdu był park trampolin „Mania skakania”, gdzie na początku profesjonalni instruktorzy przeprowadzili krótką rozgrzewkę, by dzieci uniknęły kontuzji podczas skakania. Zapoznali również uczestników z regulaminem sali oraz zasadami bezpieczeństwa. Następnie pod ich czujnym okiem rozpoczęła się niecodzienna lekcja wychowania fizycznego. Zabawa była świetna. Każdy skakał, zjeżdżał z linki, grał w siatkówkę, wrzucał piłkę do kosza po odbiciu z trampoliny oraz trenował ewolucje, lądując bezpiecznie w basenie z gąbkami. Uczniowie spędzili tam niezapomniane dwie godziny. Szaleństwo w parku trampolin zagwarantowało młodzieży wyładowanie emocji, złapanie pozytywnej energii oraz jeszcze lepszą integrację. Zmęczeni, ale zadowoleni, udali się na posiłek. Następną atrakcją tej wycieczki był seans w kinie pt.” Magiczny świat zwierząt” . Po wyjściu z kina , wymienialiśmy wrażenia po filmie, który był  piękną baśnią. I każdy chciał  zachować ją w pamięci tak długo, jak to tylko możliwe.

                       O godzinie 14.30 szczęśliwie dotarliśmy na parking szkolny, gdzie czekali już rodzice. Wycieczka była udana, nie brakowało uśmiechu i dobrej zabawy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że muszą to koniecznie powtórzyć!

            Grażyna Guz

          • Spotkanie z podróżnikiem – fascynująca podróż po Indiach

          •      W dniu 25 kwietnia uczniowie naszej szkoły już po raz drugi w tym roku szkolnym wzięli udział w spotkaniu z podróżnikiem. Tym razem przenieśli się do Indii kraju egzotycznych krajobrazów, wspaniałych zabytkowych miast, bogatych pałaców i świątyń, ale też kraju w którym miliony biednych ludzi koczuje na brudnych ulicach – dzielnicach nędzy.

                   Z ciekawych opowieści pana podróżnika oraz barwnych zdjęć i krótkich filmików uczniowie mogli poznać największe miasta Indii, odwiedzić duchową stolicę Indii – Waranasi,  Złotą Świątynie Sikhów w Amritsarze,  spędzić kilka chwil  w świątyni Karni Mata, w której świętym zwierzęciem jest szczur,  odbyć  podróż po Gangesie – świętej rzece milionów Hindusów, podziwiać wspaniały Taj Mahal – według wielu najpiękniejszy pomnik miłości na Ziemi, zobaczyć pełne przepychu pałace oraz dzielnicy nędzy. Najwięcej zainteresowania wzbudziły ciekawostki między innymi wiara w reinkarnację, „ Baba”- asceta, kropka na czole, jej znaczenie, święte krowy oraz obrzęd oczyszczenia w rzece Ganges. Pan podróżnik opowiadał również o życiu i typowych zajęciach mieszkańców Indii, o ich zwyczajach i wierzeniach.

            Jedna z uczennic miała okazję przymierzyć sari – tradycyjny strój kobiety.

            Spotkanie z podróżnikiem rozbudziło w dzieciach chęć podróżowania, ciekawość poznawania świata, dla starszych uczniów była to niezwykła lekcja geografii.

            Marzena Kluch

          • XXII Edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

          •   W piątek 21 kwietnia 2023 r. trzyosobowy zespół uczniów z naszej szkoły uczestniczył w IV etapie Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.

            Konkurs odbył się na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Wzięło w nim udział 51 uczniów z 17 szkół podstawowych z terenu województwa lubelskiego. Szkołę z poszczególnych parków krajobrazowych na terenie województwa lubelskiego reprezentowały zespoły składające się z trzech uczniów.

            Po rozwiązaniu testów wszyscy uczniowie wraz z opiekunami udali się na spacer ornitologiczny do pobliskiego Ogrodu Saskiego. Wyposażeni w lornetki obserwowali żyjące tam ptaki, m.in.: kowalika, drozda śpiewaka, kosa, kwiczoła i grubodzioba. Pan Krzysztof Wojciechowski (pracownik Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych), który towarzyszył uczniom podczas spaceru, bardzo ciekawie opowiadał o ptakach żyjących na obszarach miejskich.

            Następnie, odbyło się odczytanie wyników konkursu. Byliśmy bardzo mile zaskoczeni, gdy okazało się, że troje naszych uczniów z klasy VIIIB - Łukasz Potręć, Julka Sobiesiak i Zosia Grochecka uzyskali II miejsce.

            Ponadto, Łukasz Potręć uzyskał największą ilość punktów ze wszystkich uczniów biorących udział w konkursie.

            Serdecznie gratulujemy!

            Więcej informacji o konkursie można znaleźć klikając w poniższy link:

            https://parki.lubelskie.pl/aktualnosci/konkurs-poznajemy-parki-krajobrazowe-polski-etap-iv-wojewodzki

            Marzena Kluch

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Kwiecień jest miesiącem wiedzy na temat autyzmu, a 2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji uczniowie klas V i VII wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno – Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi”. Warsztaty miały na celu uwrażliwienie uczniów na drugiego człowieka oraz pogłębienie wiedzy na temat autyzmu. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z definicją autyzmu, poznali cechy charakterystyczne wspomnianego zaburzenia oraz symbole solidarności z osobami autystycznymi.  By zagłębić się w temat zajęć obejrzeli również krótkometrażowe filmy pt. „Autyzm wprowadza zmysły w błąd” i „Czym jest autyzm dla autystyków”.  Na koniec mieli możliwość wczucia się w rolę osoby autystycznej i lepszego zrozumienia jej sytuacji podczas wykonywania ćwiczeń praktycznych.

            "Autyzm powoduje, że tracę czasem poczucie własnego "ja" i jestem tak przytłoczona obecnością innych ludzi, że nie mogę odnaleźć samej siebie. Autyzm może spowodować, że jestem tak całkowicie świadoma siebie, że świat obok mnie staje się zupełnie obojętny i znika". Donna Williams

            Kinga Dańko

          • Projekt edukacyjny w kl. 1-3  z okazji Światowego Dnia Ziemi

          •      Światowy Dzień Ziemi, czyli największe międzynarodowe święto ekologiczne, obchodzimy co  roku 22 kwietnia.

                  Dzień Ziemi ma skłonić nas do zastanowienia się nad sytuacją na naszej planecie i podjęcia działań, które mogą pomóc w ochronie klimatu.

                  Już od najmłodszych lat nasza szkoła wpaja uczniom konieczność dbania o własne środowisko, dlatego klasy młodsze przystąpiły do projektu ekologicznego.

                 Dnia 24 kwietnia klasy 1-3 zebrały się razem, aby uczcić to Święto. Wszyscy uczniowie przygotowali się do tej uroczystości zakładając ubrania w kolorze zielonym. Każde dziecko miało na głowie opaskę z czerwonymi serduszkami przedstawiającą planetę Ziemię.

                  Na początku uczniowie z kl. 3 przeczytali informacje dotyczące ekologii i najważniejszych działań, jakie wyrządza współczesny człowiek środowisku naturalnemu. Po czym zebrani uczniowie odpowiadali na pytania związane z wysłuchanymi wiadomościami.

                  Następnie klasa druga i trzecia zaprezentowały się w krótkiej części artystycznej recytując wiersze i śpiewając piosenki o tym,  jak człowiek powinien dbać o swoje środowisko.

                 Kolejnym działaniem było oglądanie filmu edukacyjnego mówiącego o tym, jak należy segregować śmieci i o recyklingu. Filmowi towarzyszyła piosenka o Ziemi, którą wszyscy wspólnie się nauczyliśmy.

               Uczniowie z kl. 3 przygotowali liczne zagadki, na które odpowiadali zebrani. Za prawidłową odpowiedź każde dziecko otrzymywało odznakę  „Prawdziwy Przyjaciel Ziemi”.

                W celu utrwalenia zdobytej wiedzy na zakończenie był konkurs zgaduj-zgadula „Wiem wszystko o Ziemi”. Tu również uczniowie popisali się swoją szeroką wiedzą z dziedziny przyrody i o ekologii.

                 Dodatkowo został wcześniej ogłoszony konkurs plastyczny „Eko- kwiaty i drzewa”, którego celem było wykonanie sylwet drzew i kwiatów z surowców wtórnych. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem, czego dowodem jest ekspozycja prac na korytarzu szkolnym.

            Wszyscy uważamy, że Światowy Dzień Ziemi był udany i uczuli młodych Ziemian do dbania o swoją planetę.

            Grażyna Guz

            Elżbieta Flis

          • Dzień Ziemi – 22 kwietnia 2023

          • 22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie świętuje Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. 

            Święto to jest okazją, do nagłośnienia globalnych problemów Ziemi i zapoznać się z możliwościami w jaki sposób poprawić lepsze funkcjonowanie naszej planety.

            W ramach obchodów Światowego dnia Ziemi uczniowie klasy 8b brali udział w Konkursie Wiedzy Ekologicznej. Pierwsza część to był test wiedzy - kahoot, natomiast druga część to krzyżówka. Uczniowie wykonywali zadania w 4 osobowych drużynach.

            Klasa 7 i 8b wykonały również plakaty dotyczące zagrożeń Ziemi i sposobów ochrony naszej niebieskiej planety, których powstawanie możemy podziwiać w galerii.

            Ewa Bonecka

          • Pokazy historyczne

          • Dnia 19 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się pokaz historyczny dotyczący dziejów walk o odzyskanie przez Polskę niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Styczniowego, którego 160 rocznicę wybuchu obchodzimy w tym roku.

            Bardzo wymowne są słowa Romualda Traugutta, który powiedział: „Ja nie wiem czy jest sens. Wiem tylko, że jest mus”.

            Powstanie Styczniowe było najdłuższym polskim niepodległościowym powstaniem zbrojnym, w którym stoczonych zostało aż 1200 bitew i potyczek.
            Prowadzący pokaz zwrócił uwagę, iż mimo kolejnego niepowodzenia zbrojnego każde takie powstanie umacniało wśród naszych ówczesnych rodaków polską świadomość narodową na tyle skutecznie, że naród polski i jego kultura przetrwały w ostateczności 123 lata okresu zaborów.

            Spotkanie było okazją do żywej lekcji historii. Uczniowie mogli zobaczyć stroje z tamtego okresu, zaprezentować się w nich, posłuchać o zwyczajach, sposobach walk i życiu Polaków w czasie Powstania Styczniowego. Zaprezentowano rodzaje broni, którymi walczyli powstańcy oraz różne rekwizyty.

            Uczniowi starszych klas mogli pochwalić się swoją wiedzą historyczną prawidłowo odpowiadając na postawione pytania. Na koniec każdy mógł zadać pytanie oraz zobaczyć i dotknąć repliki uzbrojenia oraz mundurów.

            To była niezapomniana lekcja historii, która wszystkim na długo zapadnie w pamięci.

            Janusz Flis

          • Eliminacje powiatowe OTWP "Młodzież zapobiega pożarom"

          • 13 kwietnia 2023 roku w OSP Piaski odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę reprezentowało trzech uczniów: Paweł Szyszka kl. 6A, Kacper Pruchnik kl. 8B oraz Patryk Koczmara kl. 8A (grupa II kl. V-VIII).

            Uczniowie  rozwiązywali zadania testowe obejmujące bardzo szeroką wiedzę z dziedziny pożarnictwa (historia, władze OSP,  środki gaśnicze, sprzęt stosowany w straży rodzaje samochodów bojowych i inne). Po części pisemnej trzech uczniów z najwyższymi wynikami przystąpiło do części ustnej. Uczestnicy odpowiadali na przygotowane przez Komisję pytania konkursowe.

            Wyniki końcowej klasyfikacji grupy II:

            🔥Szkoły podstawowe (klasy V- VIII)

            1. Patryk Koczmara- SP Rybczewice – I miejsce

            2. Nikola Kanclerz- SP Bystrzejowice – II miejsce

            3. Bartosz Malinowski- SP Siostrzytów – III miejsce

            4. Maja Petryszak- SP Bystrzejowice – III miejsce

             

            Patryk Koczmara uczeń klasy 8A zajął I miejsce w swojej grupie wiekowej i tym samym zakwalifikował się do eliminacji wojewódzkich. Bardzo gratulujemy Patryki i życzymy dalszych sukcesów.

            Tadeusz Stanisławek

          • Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego Fox

          • 28 marca 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego Fox 2023 pod patronatem Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do konkursu przystąpiło 11 uczniów. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu złożonego z zadań zamkniętych, który dał naszym uczniom możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych, wiedzy językowej oraz kulturoznawczej. Dodatkowo w teście pojawiły się zadania z obowiązkowej lektury ("Sindbad the sailor" dla klas 5-6 oraz " The Last of the Mohicans" dla klas 8). Miały na celu pokazać, że język stanowi całość, a jego poszczególne komponenty spotykają się w literaturze. Konkurs, ze względu na swoją zawartość i urozmaicony charakter, stanowił wyzwanie oraz pobudził w uczniach dociekliwość językową. Czekamy teraz z niecierpliwością na wyniki i trzymamy kciuki za wszystkich, którzy wzięli udział w tym językowym wyzwaniu.

            Dominika Górnik

          • XIV edycja Wojewódzkiego Konkursu „Mistrz Gramatyki Angielskiej”

          • W dniu 29 marca 2023 r. odbyła się XIV edycja Wojewódzkiego Konkursu „Mistrz Gramatyki Angielskiej” pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Miasta Świdnik. Organizatorem konkursu było II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Świdniku, które kieruje swoją propozycję do uczniów pragnących sprawdzić swój stopień znajomości zasad gramatyki języka angielskiego oraz zmierzyć się w zawodach z rówieśnikami z innych szkół.

            Spośród uczniów naszej szkoły wyłonionych zostało pięciu najlepszych uczniów, którzy reprezentowali naszą szkołę. Byli to:

            Adrian Goś (klasa 8A),

            Łukasz Potręć (klasa 8B),

            Magdalena Czarnecka (klasa 8A),

            Maja Nucia (klasa 8B),

            Patryk Koczmara (klasa 8A).

            Uczniowie mierzyli się z reprezentantami innych szkół z województwa. Czekamy na wyniki!

            Dominika Górnik

          • Warsztaty wielkanocne

          • Warsztaty wielkanocne dla uczniów klasy pierwszej

            Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, który jest wyczekiwany zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Są to święta pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazać młodszym pokoleniom. Właśnie z tej okazji dzieciaki z klasy pierwszej uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez mamę jednego z uczniów.

            Każdy pierwszak z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem wykonał dla siebie wielkanocnego zajączka wg pomysłu i wzoru p. Pauliny Skuły. Z dumą i podziwem  mogliśmy patrzeć na dzieła naszych małych artystów. Na zakończenie warsztatów zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.

            Dziękujemy p. Paulinie Skule za przeprowadzone warsztaty.

            Lucyna Stanisławek

          • KSIĄŻKA TO MISTRZ, ZA DARMO NAUKI UDZIELA

          • 3 kwietnia 2023 r. bibliotekarz zaprosił uczniów klas 1-6 oraz przedszkolaków na akademię pod hasłem ,,Książka to mistrz, za darmo nauki udziela” z okazji zbliżającego się ,,Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich”. Celem spotkania było rozwijanie twórczej aktywności dzieci,  budzenie wyobraźni i fantazji dziecka, integracja zbiorowości szkolnej, rozbudzanie nawyku korzystania z biblioteki, zachęcanie do czytania i wypożyczania książek, budzenie zainteresowań wartościową literaturą dziecięcą. Na początku  akademii uczniowie zaprezentowali piękne wiersze  i piosenki o  książce i bibliotece. Część muzyczną przygotowała pani Magda Furgała z uczniami klasy 4B. Następnie dzieci z zerówki oraz uczniowie klas 1-3 przebrali się za różne postacie z baśni i bajek  oraz przedstawili swoje ulubione wiersze Brzechwy i Tuwima.  W kolejnej część spotkania uczniowie  z klasy 2,3,5 oraz 8B opowiedzieli o swoich ulubionych książkach.  Na akademię bibliotekarz zaprosił również autorkę książki ,,Dzieci cienia” panią Kingę Dańko, która obecnie pracuje w naszej szkole jako pedagog specjalny. Pani Kinga zachęciła starszych uczniów, a także nauczycieli do przeczytania swojej książki. Na koniec bibliotekarz podkreślił, że miłość do książek należy kształtować u dzieci od najmłodszych lat i jest to rola  bibliotekarza, wszystkich nauczycieli oraz rodziców.  

             

            Agnieszka Dziurawiec

             

          • Świece okopowe - finał!

          • We wtorek 28 marca 2023 r. odwieziona została na miejsce zbiórki w Lublinie ostatnia partia świec okopowych wykonanych przez naszych wolontariuszy. W sumie zrobiliśmy ich około 240! 

            Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przynieśli wosk, puszki, tekturę a także „nawijali” tekturę do puszek i zalewali puszki woskiem.

             W tym miejscu dziękujemy księdzu Ryszardowi Rak proboszczowi parafii Częstoborowice i księdzu Jackowi Zaręba proboszczowi parafii Wygnanowice. Zachęcili swoich parafian, którzy pozytywnie odpowiedzieli na apel i przynieśli wosk i puszki.

             Dziękujemy Państwu Samoszuk, którzy zapalili w nas ten płomyczek, czyli chęć robienia świec okopowych. Na pewno pomogą tym, którzy na wojnie walczą o swoje domy.  Dziękujemy raz jeszcze! Pamiętajcie o tym, co mówił Jezus:

            „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnie uczyniliście.” Mt 25,40

             

            Dostaliśmy podziękowania z punktu zbiórki świec w Lublinie od Wolontariuszy z Ukrainy – to bardzo miłe!

             

            Małgorzata Gieleta opiekun SKW