• WYBITNY UMYSŁ W SPARALIŻOWANYM CIELE - projekt uczniowski

          • Grupa uczniów najstarszych klas zainspirowana przez Szymona Samoszuka z 8B przygotowała program poświęcony wybitnemu angielskiemu naukowcowi Stephenowi Hawkingowi. Był to uczony, który u progu swojej kariery dowiedział się, że cierpi na rzadką chorobę, która stopniowo będzie odbierać mu możliwość poruszania się, a z czasem także umiejętność mówienia. Tak się stało. Hawking nie poddał się, intensywnie pracował, dokonywał przełomowych odkryć, pisał książki, a ponadto starał się czerpać z życia pełnymi garściami – spotykał się z ludźmi, występował w filmach, był dwukrotnie żonaty, doczekał się trojga dzieci i – wbrew diagnozom lekarzy, którzy dawali mu 2-3 lata życia – doczekał starości.

            Nic dziwnego, że postać ta zafascynowała Szymona, który napisał scenariusz przedstawienia, zaprosił do współpracy kolegów i koleżanki – Jakuba Barana, Łukasza Potręcia, Kacpra Pruchnika, Mateusza Flora, Mateusza Ruszniaka, Zosię Grochecką, Julię Sobiesiak, którzy przygotowali minispektakl i zaprezentowali go 14 czerwca uczniom klas 4-8. Dziękujemy wykonawcom i wszystkim zaangażowanym w prace nad projektem, gratulujemy im i czekamy na naśladowców.

            Jolanta Gregorczyk

          • Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023

          • Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2023  przeprowadzanego w maju zostaną opublikowane przez CKE online w poniedziałek 3 lipca 2023 roku w systemie ZIU o godzinie 8:30.

            https://ziu.gov.pl/login

            Wszyscy uczniowie klas ósmych otrzymali od  wychowawców hasło i login.

            Odbiór zaświadczeń będzie możliwy dnia 6 lipca 2023 roku (czwartek) w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rybczewicach w godzinach 8.00-12.00.

             

            Dyrekcja

            ZSO w Rybczewicach

          • Gra miejska "Przygoda z Tatą"

          • Szanowni Państwo,

            W imieniu Wojewody Lubelskiego Pana Lecha Sprawki zapraszam do udziału w grze miejskiej „Przygoda z Tatą” organizowanej na zlecenie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie przez Fundację Smaki Kultury w ramach Programu „Ojcostwo – Przygoda życia”.

            Gra odbędzie się 18 czerwca 2023 r. na terenie Starego Miasta w Lublinie.

            Adresowana jest do drużyn rodzinnych, których kapitanami będą ojcowie, w następujących kategoriach:

            1. tata plus starsze dzieci (14 – 18 lat ),
            2. tata plus młodsze dzieci (od urodzenia do 13 lat),
            3. zespoły mieszane (w skład zespołu wchodzą starsze i młodsze dzieci).

            Uczestnicy gry będą przemieszczali się w terenie jak po planszy rozwiązując zagadki, odnajdując miejsca, osoby lub przedmioty, wykonując różne ciekawe zadania i zdobywając punkty. Drużyna z największą ilością punktów zostanie zwycięzcą Gry miejskiej w swojej kategorii. Po wykonaniu wszystkich zadań z Gry miejskiej uczestnicy udadzą się do Parku przy Centrum Kultury w Lublinie obok Placu Lecha Kaczyńskiego, gdzie odbędzie się Piknik rodzinny z wieloma atrakcjami, w tym koncert Łukasza Jemioły, występ tancerzy ze szkoły „Viktori Studio” oraz plac zabaw z dmuchańcami. W czasie pikniku zwycięskim drużynom z każdej kategorii zostaną wręczone atrakcyjne nagrody. Fundacja Smaki Kultury zorganizuje również gry, zabawy animacyjne oraz warsztaty dla całych rodzin.

            Udział w Grze miejskiej jest bezpłatny.

            Zgłoszenia należy przesyłać drogą elektroniczną poprzez formularz zgłoszeniowy:
             https://forms.gle/VNfyAuMR5mT6y3t5A.

            Z poważaniem
            Teresa Misiuk
            Lubelski Kurator Oświaty

          • Konkursy z języka angielskiego

          • W środę 14 czerwca 2023 roku, w naszej szkole odbyło się wręczenie nagród w dwóch konkursach przeprowadzanych w bieżącym roku szkolnym. Pierwszym z nich była II edycja konkursu Daffodil. Tematem konkursu w tym roku była Wielka Brytania. Uczniowie musieli wykazać się znajomością jej symboli i różnego rodzaju tradycji. Jest to obszerny zakres wiedzy, z którym uczniowie świetnie sobie poradzili. Konkurs Daffodil to nie tylko konkurs wiedzy, ale też konkurs plastyczny, co można było podziwiać na korytarzu szkolnym. Tematem w tym roku była Rodzina Królewska, z racji koronacji która miała miejsce 6 maja tego roku. Na pracach plastycznych królowała Elżbieta II.

            Oprócz rozdania w konkursie Daffodil, rozstrzygnięta została również wiosenna edycja programu do nauki słownictwa z Insta.Ling. Dwunastu uczniów szczególnie wyróżniało się na tle szkoły pod względem statystyk oraz systematyczności w nauce przez cały rok szkolny. Było to kilka sumiennych miesięcy pracy. Oto laureaci:

            1. Jan Szczepanik 4a

            2. Antonina Skuła 4b

            3. Piotr Wójcik 4b

            4. Kamil Wójcik 4b

            5. Aleksandra Zając 5

            6. Cezary Szyba 6a

            7. Anna Bochyńska 6b

            8. Oskar Bieniek 7

            9. Maja Kucharska 8a

            10. Magdalena Woźniak 8a

            11. Weronika Kwiatosz 8b

            12. Julia Sobiesiak 8b

            Serdecznie dziękujemy za udział w tegorocznych konkursach. Życzymy sukcesów w kolejnych edycjach! 

            Małgorzata Czwórnóg, Dominika Górnik

          • Uroczystość wręczenia nagród w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego FOX 2023

          •  

            Jak co roku, uczniowie klas 4-8 naszej szkoły wzięli udział w gali wręczenia nagród w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego FOX 2023, który organizowany jest pod patronatem wydziału filologii angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

            Uroczystość miała miejsce w historycznym miejscu, Teatrze Starym na lubelskiej starówce. Dwóch uczniów naszej szkoły, Patryk Koczmara klasa 8a i Łukasz Potręć klasa 8b, odebrało nagrody na deskach teatru od regionalnych organizatorów konkursu. Osiągnęli oni wynik na poziomie bardzo dobrym i jako nagrodę dostali bon upominkowy do zrealizowania w księgarni Empik. 

            Wszystkim, którzy wzięli udział w jego tegorocznej edycji dziękujemy za wysiłek i pracę podczas przygotowywania się do konkursu. Życzymy sukcesów w następnym roku!

            Dominika Górnik

          • SUKCESY RECYTATORSKIE

          • Nasi uczniowie próbują swoich sił w konkursach recytatorskich.

             

            XIX POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI

            POEZJI JULIANA TUWIMA I JÓZEFA RATAJCZAKA

            w Zespole Placówek Oświatowych w Biskupicach

             

            Etap szkolny:

            Natalia Skorek kl. V

            Zuzanna Wlizło kl. V

             

            Do etapu powiatowego zakwalifikowała się Zuzanna Wlizło.

             

            Na eliminacjach powiatowych otrzymała wyróżnienie.

             

            -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

             

            WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI

            UTWORÓW MARII KONOPNICKIEJ I WISŁAWY SZYMBORSKIEJ

            w Białej Podlaskiej

             

            Do eliminacji wojewódzkich zakwalifikowali się z naszej szkoły:

            Antonina Skuła kl. IV b

            Piotr Grzegorczyk kl. IV b

            Anna Daniel kl. VI b

             

            W finale wyróżnienie otrzymała Anna Daniel.

            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Beata Widzińska

          • Wycieczka kl. IV-VIII

          • We wtorek 06.06.2023 r. grupa uczniów z klas IV – VIII wraz z opiekunami udała się na jednodniową wycieczkę szkolną.

             Celem naszej wyprawy było zwiedzanie zespołu pałacowo – parkowego w Kurozwękach, rezerwatu geologicznego Kadzielnia oraz muzeum gier i zabawek w Kielcach.

             Wyjechaliśmy rankiem spod szkoły, pogoda i dobre humory nam dopisywały.

             Po przyjeździe do Kurozwęk udaliśmy się do krainy bizonów, która rozciąga się tuż za pałacem. Mogliśmy podziwiać te zwierzęta z bliska dzięki przejażdżce wozem specjalnie do tego przygotowanym. Następnie zwiedzaliśmy podziemne korytarze pałacu, salony, salę balową, krużganki, taras widokowy, XVIII wieczną kaplicę jak również dziedziniec i muzeum „Skarby i pamiątki rodu Popielów oraz obrazy Józefa Czapskiego”. Pan przewodnik zapoznał nas z historią pałacu oraz zamieszkujących go rodów, a także z aktualnymi ciekawostkami.

            Kolejnym punktem pobytu w Kurozwękach była gra terenowa w labiryncie bukowym, gdzie uczniowie mogli sprawdzić swoją zdolność orientacji.

             Z Kurozwęk udaliśmy się na obiad po którym wyruszyliśmy do rezerwatu geologicznego Kadzielnia. Rozbudowywany od XVIII wieku kamieniołom został przekształcony w teren rekreacyjny z amfiteatrem i jaskiniami udostępnionymi do zwiedzania. Mogliśmy tam zobaczyć grupy skał wapiennych o malowniczym ukształtowaniu.

            Ostatnim miejscem naszej wycieczki było muzeum gier i zabawek w Kielcach. Posiada ono ogromną kolekcję zabawek zarówno historycznych, jak i współczesnych. Z zainteresowaniem oglądaliśmy zgromadzone tam eksponaty,

            Pobyt w muzeum szybko dobiegł końca i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do naszych domów.

            Mamy nadzieję, że niedługo znowu będziemy mogli uczestniczyć w kolejnej, równie interesującej wycieczce, ale to już w nowym roku szkolnym.

            Marzena Kluch

          • DZIEŃ DZIECKA W KL. I-III

          • 1 czerwca to jedno  z najpiękniejszych świąt  w roku- Dzień Dziecka.

            Ten dzień w naszej szkole również upłynął w wyjątkowej atmosferze. Około  godziny 9 uczniowie klas I-III zebrali się na szkolnym boisku. Tam dzieciaki brały udział w zawodach sportowych. Bieg z kubeczkiem wody i piłeczką  na łyżce to konkurencje, które wzbudziły wiele emocji. Dzisiaj  nieważny był wynik, liczyła się dobra zabawa. W tym dniu nie zabrakło również aktywności na placu zabaw i  baniek mydlanych. Było oczywiście ognisko i pyszne kiełbaski. Lody ufundowane przez Radę Rodziców smakowały jak nigdy dotąd.

            Ten wyjątkowy dzień pozostawił dawkę pozytywnej energii w każdym z nas.

            Lucyna Stanisławek

          • TWÓJ DAR SERCA DLA HOSPICJUM

          • Już po raz TRZYNASTY nasza szkoła ZSO RYBCZEWICE wzięła udział w akcji charytatywnej Twój Dar Serca dla Hospicjum

            organizowanej wśród szkół z Lubelszczyzny

            Akcja polega na tworzeniu przez szkoły wydarzeń artystycznych, kulturalnych oraz kiermaszów, podczas których zbierane są środki na rzecz Podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

            Jak to wyglądało u nas? No, więc w ubiegłą niedziele 21 maja w parafii Częstoborowice uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu sprzedawali upieczone przez siebie ( z pomocą rodziców oczywiście) przepyszne ciasta.  Po wszystkich Maszach w Częstoborowicach i Pilaszkowicach zostało zebrane aż 3958zł 60 gr.

            Rezultat przerósł nasze oczekiwania. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim,

            którzy przynieśli ciasto i tym, którzy je kupili. Pieniądze zostały przesłane na konto hospicjum.

            W akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum bardzo ważna jest wymierna pomoc, czyli zebranie funduszy, ale także uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby drugiego człowieka oraz nauka współpracy na rzecz pozytywnych zmian, które można wprowadzać w najbliższym otoczeniu.

            Z radością stwierdzam, że zaangażowanie wolontariuszy, rodziców oraz całej społeczności było niezwykłe. Oprócz ofiarności dostaliśmy także słowa wsparcia i wiele ciepłych uśmiechów. To było bardzo budujące i zgodne ze słowami zawartymi w Dziejach Apostolskich "Więcej szczęścia jest w dawaniu, niż w braniu." (Dz 20,35)

            Nie można zapomnieć jak ważna jest pomoc, media promują świat, w którym liczy się tylko to, co posiadamy, a przecież ”Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” (Jan Paweł II).

            DZIĘKUJEMY!!!

            Małgorzata Gieleta

          • Ścieżka sensoryczna

          • Kolejny cykl zajęć sensorycznych za nami. Skupiał się głównie na zmyśle dotyku, ale nie tylko. Nasi mali uczniowie z grup przedszkolnych z entuzjazmem brali udział w tworzeniu ścieżki sensorycznej, by następnie spacerować po niej dostarczając sobie przy tym różnorodnych bodźców. Tor przeszkód, który stworzyły przedszkolaki wykonany był z różnych struktur. Od tych delikatnych i miękkich, po chropowate i twarde. Ścieżka sensoryczna jest nie tylko doskonałą zabawą, ale również pozytywnie wpływa na wszechstronny rozwój dziecka, między innymi: pobudza percepcję wzrokowo-ruchową, kształtuje właściwą reakcję na dotyk, jest idealnym ćwiczeniem sprawności motorycznej, równowagi i koordynacji ruchowej. Nasze zajęcia zaczęliśmy od masażyków stóp bazując na wierszyku Marty Bogdanowicz „Prawa – lewa”. Gdy nasze stopy były już odpowiednio zrelaksowane, przystąpiliśmy do tworzenia ścieżki. Dzieci miały okazję najpierw zapoznać się z przygotowanymi strukturami, by następnie poukładać je w wyznaczonych miejscach i rozpocząć wędrówkę wsłuchując się w o odgłosy relaksacyjnej muzyki. Nasze spacerkowe zajęcia zakończyliśmy zabawą rytmiczną, która między innymi doskonali koncentrację uwagi. Przedszkolaki w skupieniu słuchały tekstu piosenki i wykonywały ćwiczenia.

            Kinga Dańko

          • Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością

          • W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno – Społecznego „Każdy inni wszyscy równi” uczniowie klasy VIA mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach zorganizowanych z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością, który obchodzony jest 5 maja. Podczas zajęć uczniowie przybliżyli sobie wiedzę na temat różnych rodzajów niepełnosprawności, poznali ich charakterystyczne cechy i powód występowania. Utrwalili również pozytywne postawy wobec osób z niepełnosprawnością, scharakteryzowali pojęcie dyskryminacji i wspólnie omówili zachowania, które mogą być w ten sposób odbierane. Mając za sobą część teoretyczną, szóstoklasiści przystąpili do części praktycznej. Nie otworzymy się na świat osób z niepełnosprawnością, jeśli go nie poznamy! Uczniowie z zaangażowaniem i chęcią wykonywali ćwiczenia mające na celu przybliżenie funkcjonowania wspomnianych osób.

            Kinga Dańko

          • XIX Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Józefa Ratajczaka i Juliana Tuwima

          • 27 kwietnia uczennica klasy V Zuzanna Wlizło reprezentowała naszą szkołę na XIX Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Józefa Ratajczaka i Juliana Tuwima, który organizowany był przez Zespół Placówek Oświatowych im. Stefana Batorego w Biskupicach. Konkurs miał na celu popularyzowanie twórczości dziecięcej Józefa Ratajczaka i Juliana Tuwima, szerzenie kultury żywego słowa przez uczniów oraz integrację dzieci z różnych placówek oświatowych. Był to piękny i wartościowo spędzony czas przez każdego z uczestników. Oceny recytacji dokonało kompletne Jury powołane przez Dyrektora Szkoły. W konkursie zaprezentowało się 25 recytatorów z 6 miejscowości.  W kategorii klas IV-VI uczennica naszej szkoły zdobyła wyróżnienie.

            Kinga Dańko

          • "Autobusy" w czasie egzaminu

          • ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSÓW SZKOLNYCH

            dowożących uczniów klas ósmych na egzaminy
            w dniach 23, 24 i 25 maja 2023 roku  (wtorek, środa, czwartek)

             

            RANO

             

            AUTOBUS 1

            740Pilaszkowice Drugie –743  Pilaszkowice Drugie – 748Bazar– 750 Pilaszkowice Pierwsze (Zawodzie)-755Częstoborowice – 758 Częstoborowice(koło sklepu Groszek) –805Podizdebno – 810 Izdebno – 815Marysin –820Ksawerówka – 825Karczew – Rybczewice 830

             

            AUTOBUS 2

            745Choiny – 750 Wygnanowice  –  753Stryjno Pierwsze –800Stryjno Drugie –803Stryjno Pierwsze –813Stryjno Pierwsze (Anusin- obok P.Florów)–820Stryjno Pierwsze (Anusin- ujęcie wody) –825Stryjno Kolonia (DINO)  – 828Stryjno Kolonia – Rybczewice 830

             

            ODWÓZ ZE SZKOŁYw obydwu kierunkach

            dnia 23 maja 2023 roku - wtorek

            AUTOBUS 1

            godz. 12.00Rybczewice – Częstoborowice ( Przystanek PKS)- Częstoborowice – Pilaszkowice Pierwsze ( Zawodzie)– Bazar –Pilaszkowice Drugie – Pilaszkowice Drugie -  -------------- Podizdebno – Izdebno – Marysin – Ksawerówka

            AUTOBUS 2

            godz. 12.00Rybczewice – Stryjno Kolonia–Stryjno Pierwsze (Anusin- ujęcie wody) –Stryjno Pierwsze (Anusin- obok P.Florów)– Stryjno Kolonia (DINO)  – Stryjno Pierwsze – Stryjno Drugie – Stryjno Pierwsze  –Wygnanowice – Choiny

             

            dnia 24 maja 2023 roku - środa

            AUTOBUS 1

            godz.  11.30Rybczewice – Częstoborowice ( Przystanek PKS)- Częstoborowice – Pilaszkowice Pierwsze ( Zawodzie)– Bazar –Pilaszkowice Drugie – Pilaszkowice Drugie -  -------------- Podizdebno – Izdebno – Marysin – Ksawerówka

            AUTOBUS 2

            godz. 11.30Rybczewice – Stryjno Kolonia –Stryjno Pierwsze (Anusin- ujęcie wody) –Stryjno Pierwsze (Anusin- obok P.Florów)– Stryjno Kolonia (DINO)  – Stryjno Pierwsze – Stryjno Drugie – Stryjno Pierwsze  – Wygnanowice – Choiny

             

            dnia 25 maja 2023 roku - czwartek

            AUTOBUS 1

            godz.  11.15Rybczewice – Częstoborowice ( Przystanek PKS)- Częstoborowice – Pilaszkowice Pierwsze ( Zawodzie)– Bazar –Pilaszkowice Drugie – Pilaszkowice Drugie -  -------------- Podizdebno – Izdebno – Marysin – Ksawerówka

            AUTOBUS 2

            godz. 11.15Rybczewice – Stryjno Kolonia –Stryjno Pierwsze (Anusin- ujęcie wody) –Stryjno Pierwsze (Anusin- obok P.Florów)– Stryjno Kolonia (DINO)  – Stryjno Pierwsze – Stryjno Drugie – Stryjno Pierwsze  – Wygnanowice – Choiny

          • "Łączą nas drzewa"

          • 9 maja 2023 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji ,,Łączą nas drzewa”, której pomysłodawcą był  wiceminister klimatu i środowiska p. Edward Siarka. Polegała ona na udziale w sadzeniu lasu w Leśnictwie Zemborzyce na terenie Nadleśnictwa Świdnik. Nadrzędnym celem akcji było jednoczenie wszystkich wokół przyrody nie tylko poprzez działanie, ale i edukację.

            Uczniowie naszej szkoły oprócz spotkania z leśnikami ochoczo sadzili drzewka. Na efekty ich pracy nie trzeba było długo czekać, gdyż wspólnymi siłami posadziliśmy około 1000 sztuk dębu.

            Po wykonanym zadaniu na  wszystkich czekał przepyszny poczęstunek, który w warunkach plenerowych smakował wyśmienicie.

            Dziękujemy za zaproszenie do udziału w tak  istotnej dla naszej planety akcji.

                              Monika Słowikowska

          • Konkurs plastyczny „EKO kwiat, drzewo”

          • W celu rozwijania zainteresowań dotyczących zmian zachodzących w przyrodzie w okresie wiosennym, podniesienia świadomości ekologicznej młodego pokolenia oraz propagowania idei postaw proekologicznych i idei recyklingu w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. „Eko kwiat, drzewo”, adresowany do uczniów klas I-VIII.

            Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu kwiatów lub drzewa w formie przestrzennej wykorzystując ekologiczne materiały. Nasi uczniowie spisali się znakomicie! W konkursie wzięło udział 53uczniów. Motywem przewodnim tegorocznej edycji konkursu była wiosna i Dzień Ziemi. Uczniowie wykonali kwiaty, które składały się z materiałów w pełni ekologicznych, ulegających powtórnemu przetworzeniu. Każdy kwiat był oryginalny i kolorowy. Komisja konkursowa zdecydowała nagrodzić 22 osoby nagrodą i dyplomem zaś pozostali uczestnicy otrzymali paczkę słodyczy jako nagrodę za udział w konkursie.

            Dziękujemy i gratulujemy wszystkim naszym Małym Artystom, którzy wykonali tak piękne prace - brawa dla Was!

             Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród do konkursu!

            Grażyna Guz