• Dawniej i dziś

          • Mając lekcje o tematyce “Dawniej i dziś” wybraliśmy się z klasą I do Szkolnej Izby Pamięci, gdzie jest możliwość poznania historii, poprzez ciekawe przedmioty.

            Zbiory można gromadzić i bezpiecznie przechowywać, ale bez komponentu eksponowania, opowiadania o nich i pokazywania przez pryzmat historii mieszkańców danej miejscowości, izby byłyby tylko magazynami muzealnymi. Izba Pamięci to zawsze miejsce spotkania: tym ciekawsze, im różniejsze są światy osób, które się w izbach spotykają. Izba Pamięci powstała z inicjatywy – przede wszystkim Pani Beaty Widzyńskiej, która te eksponaty zgromadziła w naszej szkole. Pamiątki dotyczące własnej historii, dziejów miejscowości, szkoły, regionu. Uczniowie mieli możliwość poznania jakimi narzędziami kiedyś pracowano na wsi, narzędzia kuchenne, rzemieślnicze, wialnie z gospodarstwa rolnego, instrumenty muzyczne, pamiątkowa biżuteria, porcelana, książki i wiele, wiele innych arcyciekawych przedmiotów Zobaczyli też wyposażenie sali lekcyjnej z czasów, kiedy to do szkoły chodzili ich dziadkowie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się narzędzia do prac domowych takie jak: tara, żelazko na dusze czy cepy itd.

                Po wizycie w Szkolnej Izbie Pamięci uczniowie kl. I wzbogacili swoją wiedzę o tym jak dawniej żyło się w naszej miejscowości jak również porównali jaki sprzęt gospodarski mamy dzisiaj a jaki był kiedyś.

            Myślę, że zajęcia dostarczyły uczniom wielu doznań.

          • Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Przyjaciele Szkoły!

          • Serdecznie dziękujemy Wam za zaangażowanie w akcji Lidla ”Talenciaki”. Wymiana Talenciaków na nagrody, odbyła się po konsultacjach z nauczycielami i samorządem uczniowskim, tak by optymalnie wykorzystać zgromadzone kupony. Zebraliśmy ponad 2000 kuponów, za które otrzymaliśmy głośnik multimedialny firmy Medion. Sprzęt ten będzie z pewnością wykorzystywany podczas różnorodnych uroczystości szkolnych, imprez, czy podczas lekcji, nie tylko muzyki. Bardzo dziękujemy za uprzejmość wszystkim, który włączyli się w akcję i przekazali Talenciaki naszej placówce.

            Opiekun SU

            Dominika Górnik

          • XIV Ogólnopolski Konkursu Plastyczny dla Dzieci , " Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy"

          • XIV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci

            Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandra Hadzik serdecznie zaprasza dzieci z terenów wiejskich do udziału w XIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.

                      

            Konkurs jest jednym z działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym. Celem konkursu kierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Wydarzenie przebiega pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a współorganizatorami są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Partnerem strategicznym Konkursu jest Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – Agro Ubezpieczenia. 

            Zadaniem konkursowym jest wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym.

            Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prowadzi sześć kampanii prewencyjnych, których założenia powinny znaleźć odzwierciedlenie w pracach plastycznych biorących udział w XIV edycji konkursu:

            • „Rola rolnika, by upadku unikał”
            • „Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz"
            • „Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz”
            • „Rolniku, nie daj się kleszczom!”
            • „Kości i stawy też rolnika sprawy”
            • „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”.

            Pracę konkursową wraz z formularzem zgłoszeniowym należy przekazać do właściwej dla miejsca zamieszkania Placówki Terenowej KRUS  PIASKI w nieprzekraczalnym terminie do dnia   2 kwietnia 2024 roku (decyduje data wpływu pracy do Placówki). Szczegółowe warunki uczestnictwa określa regulamin.

            Więcej informacji na temat konkursu można uzyskać we właściwej dla miejsca zamieszkania jednostce terenowej KRUS – dane kontaktowe

            Autorzy najciekawszych prac na każdym etapie konkursu otrzymają nagrody ufundowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, współorganizatorów oraz patronów konkursu.

            Prace laureatów będą publikowane również w materiałach popularyzatorskich Kasy.

          • Walentynki

          • Walentynki to dzień miłości i przyjaźni. Dla uczniów naszej szkoły ten dzień stał się okazją do wspólnej zabawy i pokazania, jak dobrze i wesoło jest nam razem. Już od samego rana po szkole kursowała walentynkowa poczta – roznoszone były walentynkowe karteczki, liściki! Jak zwykle było sporo wrażeń, emocji i radości. W tym roku w naszej szkole w ramach Walentynek Samorząd Uczniowski zorganizował akcję szukania swoich drugich połówek serca. O poranku każdy z uczniów naszej szkoły dostał swoją połówkę serca, następnie ich zadaniem było znalezienie osoby z drugą połówką właściwego serduszka. Dla osób, które znalazły swoje połówki czekał słodki upominek. Oprócz tego wszyscy świetnie zaangażowali się do wspólnej inicjatywy i przyszli pięknie ubrani w kolorach czerwieni bądź różu.

            Kolejnego dnia 15 lutego, Samorząd Uczniowski pod przewodnictwem uczniów klasy 8, zorganizował walentynkową kafejkę, gdzie hitem okazała się kawa zbożowa z piankami. 

            Opiekun SU

            Dominika Górnik 

          • Przygotowania do balu

          • Bal karnawałowy, znany również jako Choinka, to wydarzenie, na które wiele uczniów czeka z niecierpliwością. Juz od środy, członkowie samorządu pilnie pracowali, tworząc ozdoby i dekorujac korytarz szkolny. Uczennice klasy 6 zadbały o przepiękne papierowe ozdoby, w postaci białych śnieżynek, które zawisły pod sufitem, spowitym biało-niebieskim tiulem. Całość została przy ozdobiona światełkami, co sprawiło że sufit przypomina rozgwieżdżone niebo. Praca nad elementami dekoracji nauczyła nas  cierpliwości i zręczności, szczególnie przy dmuchaniu około stu balonów. Dodatkowo na ścianie zawisła srebrzysta kurtyna, na tle której z pewnością uczniowie ochoczo będą robić zdjęcia.

            Opiekun SU 

            Dominika Górnik 

          • KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

          • Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek 2024

            Co roku tuż przed feriami w naszej szkole organizujemy Konkurs Kolęd i Pastorałek przedłużając niejako świąteczną atmosferę. Cieszy fakt, że każdego roku jest więcej uczestników konkursu. Jego celem jest podtrzymanie tradycji wspólnego kolędowania, a także prezentację umiejętności muzycznych naszych uczniów.

            Zgodnie z regulaminem w konkursie wzięli udział: soliści i duety w dwóch kategoriach wiekowych: kategoria I- klasy 1-3 SP, kategoria II – klasy 4-8 SP.

            Występy naszych uczestników oceniało jury w składzie: Pani Dorota Rakoczy z Rady Rodziców, p. Agnieszka Dziurawiec, p. Magdalena Furgała i p. Małgorzata Czwórnóg.

            Jury dokonało oceny wykonawców biorąc pod uwagę: dobór repertuaru, znajomość tekstu, interpretację, warunki głosowe oraz ogólny wyraz artystyczny. 

            Konkurs bardzo profesjonalnie prowadzili uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu w części pierwszej kl I-III: Wiktoria Tyburek i Patrycja Połeć. W części drugiej kl IV-VIII: Natalia Kępka i Mateusz Ruszniak.

            Występy młodych artystów nagradzane były gromkimi brawami publiczności. Konkurs zakończyliśmy wspólnym śpiewem kolędy. A oto wyniki.

             

             

            WYNIKI KONKURSU KOLĘD I PASTORAŁEK RYBCZEWICE 2024

                                

            Kategoria klasy 1-3 SOLIŚCI

             

            I miejsce – Julia Mańka

            II miejsce – Daria Zawada

            III miejsce – Barbara Krzyżanowska

             

            Kategoria klasy 1-3 DUETY

            I miejsce – Wioletta Zając, Amelia Prażmowska

            II miejsce – Zosia Daniel, Maja Guz

            III miejsce – Nikodem Skuła, Antoni Fulara

             

            Wyróżnienie – Ksawery Purc, Maciej Flor

             

            Kategoria klasy 4-8 SOLIŚCI

            I miejsce – Patrycja Połeć, Anna Daniel

            II miejsce – Lena Brus

            III miejsce – Jakub Wrona

            Wyróżnienie – Anna Bochyńska

                                 – Julia Wójcik

                                 – Konrad Świetlicki

             

            Kategoria klasy 4-8 DUETY

            I miejsce – Wiktoria Aftyka i Weronika Ruszniak

            II miejsce – Zuzanna Wlizło i Natalia Skorek

             

            Gratulujemy wszystkim wykonawcom. Bardzo serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród a także za pracę w jury. Życzymy wszystkim udanych ferii i mamy nadzieję, że za rok spotkamy się na kolejnym SZKOLNYM KONKURSIE KOLĘD I PASTORAŁEK!

          • Wspólny sukces

          • Udało się. 19 stycznia osiągnęliśmy wspólny cel i 5 000 000 kroków przełożyło się na 3000 zł, które zasiliło konto Fundacji na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE z Lublina. Dzisiaj otrzymaliśmy oficjalne podziękowania od Pani Prezez Marty Wlosek. Szczególne podziękowania powędrowały jeszcze do klas 8, 7a, 7b i 5ɓ. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym.

            Ewa Bonecka

          • Zajęcia z Empiriuszem

          • Uczniowie klasy 7a i 8 mieli okazję  przenieść się w świat laboratorium chemicznego dzięki technologii VR. Mając założone na głowie gogle VR, a w rękach dwa kontrolery poczuli się tak jakby byli w prawdziwym laboratorium chemicznym. W bezpiecznym  środowisku przeprowadzali eksperymenty chemiczne.

            Ewa Bonecka

          • Warsztaty żywieniowe z dietetykiem w naszej szkole

          •  W dniach 15-16.01.2024 uczniowie klas I-V szkoły podstawowej uczestniczyli w bezpłatnych warsztatach edukacyjno-kulinarnych. Warsztaty organizowane były we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa w ramach „Programu dla szkół”.  Zajęcia poprowadziła doświadczona dietetyk pani Sylwia Cieślik.

            Celem warsztatów było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie i wypracowanie odpowiednich nawyków żywieniowych, które pozwolą zachować zdrowie nie tylko, gdy jest się młodym, ale i w starszym wieku, by móc cieszyć się dobrą formą i wysoką jakością życia.

            Podczas zajęć wspólnie z uczniami przygotowywane były zdrowe i pyszne przekąski, np.: kanapki, koktajl Shreka. Następnie odbywa się wspólna degustacja przygotowanych potraw. Wszelkie niezbędne materiały zostały zapewnione przez KOWR – produkty spożywcze, talerzyki, kubeczki itp.

            Na zakończenie każda klasa biorąca udział w warsztatach otrzymała dodatkowo zestaw do zakładania ogródka klasowego oraz porcję certyfikowanych produktów ekologicznych owocowo-warzywnych / mleczny dla każdego ucznia.

            Uczniowie aktywnie i chętnie uczestniczyli w warsztatach żywieniowych.

              Mamy nadzieję, że udział w zajęciach przyczyni się do podniesienia świadomości na temat właściwego odżywiania oraz wpłynie na kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.

             Serdecznie dziękujemy pani dietetyk za wiele cennych wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania. 

            Małgorzata Wójcik

             

          • Konkurs Kolęd i Pastorałek

          • Zapraszamy do udziału w szkolnym
            Konkursie Kolęd i Pastorałek

             

            Założenia i cele konkursu:

            • Podtrzymanie tradycji wspólnego kolędowania,
            • Poszerzenie repertuaru kolędowego,
            • Prezentacja umiejętności muzycznych uczestników

             

             

            Warunki i zasady uczestnictwa:

            • w konkursie mogą wziąć udział soliści i duety w dwóch kategoriach wiekowych:
            • kategoria I: klasy 1-3
            • kategoria II: klasy 4-8
            • każdy chętny uczestnik zobowiązany jest do wykonania (zaśpiewania lub zagrania na instrumencie) 1 kolędy, pastorałki lub piosenki o tematyce bożonarodzeniowej (minimum 2-3 zwrotki)
            • zapisy do 19 stycznia 2024 r. u wychowawców klas, u p. M. Gielety
              i M. Furgały.

             

            Szczegółowe informacje o konkursie można uzyskać u pani  Małgorzaty Gielety
            lub Magdaleny Furgały.

             

            Konkurs odbędzie się 22 stycznia 2024 roku:
            o g. 1000 dla klas 1-3
            o g. 1105 dla klas 4-8.

             

            Zachęcamy do udziału w konkursie. Dla najlepszych uczestników przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe.

             

            Organizatorzy

          • Praktyczne wyznaczanie prędkości ciała - lekcja fizyki

          • Klasy 7a i 7b wyznaczały prędkość ruchu na podstawie pomiaru czasu i drogi. Uczniowie podzieleni na 3 osobowe grupy samodzielnie wykonywali pomiary przy użyciu taśmy mierniczej oraz stopera.

            Celem zajęć było wyznaczenie średniej prędkości wolnego chodu, szybkiego chodu oraz biegu na podstawie pomiarów przebytej drogi i czasu.

            Po części praktycznej przyszedł czas na obliczenia. Wszystkie grupy wywiązały się ze swoich zadań i uzupełniły karty pracy poprawnie.

            Ewa Bonecka

          • Jasełkowe kolędowanie

          • Szóstego stycznia 2024r., w święto Objawienia Pańskiego nasi uczniowie mieli przyjemność aż dwukrotnie wystawić nasze szkolne jasełka.

            W kościele parafialnym w Częstoborowicach wystawili je o godzinie 9.00 w ten sposób mogli je obejrzeć ci, którzy zostali po mszy sprawowanej o godzinie 8.00 a także ci, którzy przyszli na nabożeństwo o godzinie 10.00. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz ciepłym słowem Księdza Proboszcza.

            Po raz drugi wystawiliśmy je po Orszaku Trzech Króli zorganizowanym przez Panią Wójt Elżbietę Masicz.  Aktorzy mogli się zaprezentować w pięknie przygotowanej sali pałacyku, przed licznie zgromadzoną społecznością naszej gminy. Myślę, że przedstawienie podobało się. Młodzi artyści dostali brawa a także wielką torbę pełną słodyczy od Pani Wójt. Było nam bardzo miło!

            Małgorzata Gieleta