Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
Zakończenie roku szkolnego jest dla uczniów czasem szczególnym i bardzo radosnym. 22 czerwca zajęcia dydaktyczne w roku szkolnym 2017/2018 dobiegły końca. Uroczystość zakończenia przebiegała zgodnie z ceremoniałem szkoły. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał Dyrektor Szkoły Pan Krzysztof Suszek, który przywitał zaproszonych gości, pracowników szkoły oraz uczniów. W swoim wystąpieniu podziękował wszystkim za całoroczną pracę. Szczególne słowa uznania skierował do rodziców, dziękując za okazane wsparcie i zaangażowanie.
Następnie Pani Wójt Elżbieta Masicz wręczyła najlepszym uczniom naszej szkoły nagrody Wójta Gminy Rybczewice i podziękowania dla rodziców.
Pan Dyrektor wręczył świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie i stuprocentową frekwencję.
Najlepiej oszczędzający członkowie Szkolnej Kasy Oszczędności otrzymali puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez Spółdzielczy Bank Powiatowy w Piaskach.
Najlepsi absolwenci Gimnazjum dokonali wpisu do Księgi Honorowej Szkoły.
Były kwiaty i słowa wdzięczności dla nauczycieli.
Przed nami dziewięć tygodni wypoczynku. Po 10 miesiącach pracy czas na zasłużony odpoczynek.
Życzymy wszystkim uczniom wspaniałych, pogodnych wakacji i szczęśliwego powrotu do szkoły.
„Bo wakacji nadszedł czas!
Wiele przygód czaka nas.
Wspaniali przyjaciele, poznasz ich tak wielu
Odkryjesz razem z nimi piękny świat.”
Lucyna Stanisławek
Udział w projekcie
Zespół Szkół w Rybczewicach był partnerem stowarzyszonym w projekcie Programu Erasmus+ akcja KA2 zatytułowanym "Learning for Life". Projekt realizowała Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku wspólnie z Uniwersytetem Kraju Basków (Hiszpania), włoską organizacją Pixel oraz szkołami z Hiszpanii, Portugalii i Rumunii. Organizacje partnerskie zgłębiały wybraną tematykę i wcielały w życie metody kształcenia opartego na Problem Based Learning oraz rozwijania inteligencji wielorakich (Multiple Intelligences).
W ramach przeprowadzania zaplanowanych zadań powstało 12 zestawów z interdyscyplinarnymi projektami, które realizują elementy podstawy programowej z matematyki, przedmiotów przyrodniczych, rozwijają umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz umiejętności miękkie. Zestawy, które przeznaczone są do pracy z uczniami w wieku 12-16 lat, zawierają również wskazówki dla nauczycieli oraz przykładowe sposoby ewaluacji dokonań uczniów. Wszystkie zestawy są dostępne zarówno w języku angielskim jak i polskim.
Więcej informacji na temat projektu oraz zestawy do pobrania można znaleźć na stronie https://learningforlife.pixel-online.org/ .
Pieszo przez Rybczewice
WYCIECZKA - Mazury
SZLAKIEM PAPIESKIM!
Rankiem 12 czerwca, we wtorek, wyruszyliśmy na dwudniową pielgrzymkę.
Pierwszy przystanek to Góra Grabarka prawosławne sanktuarium i jedyny w Polsce monastyr żeński. Święta Góra Grabarka jest najważniejszym świątynią prawosławną w Polsce. Wg starej tradycji w 1710 r. schronili się tu ludzie uciekający przed panującą zarazą. Uratowała ich woda z cudownego, do dziś czynnego źródła.
Kolejne miejsce naszej wyprawy to Klasztor kamedułów nad Wigrami. Św. Jan Paweł II przebywał tu 8 -10 czerwca 1999 r. Z przewodnikiem zwiedziliśmy apartamenty, kaplicę papieska, wieżę zegarową i krypty. Uczestniczyliśmy tutaj we Mszy świętej.
Suwałki to miejsce naszego noclegu. Po zakwaterowaniu i obiadokolacja udaliśmy się na odpoczynek. Następnego dnia po śniadaniu wyjechaliśmy do Augustowa, a stamtąd wyruszyliśmy w rejs statkiem szlakiem papieskim: przez Kanał Augustowski, Jezioro Necko, Jezioro Białe do Studzienicznej - wyspy z zabytkową Kaplicą NMP.
Około 1200 wyruszyliśmy do Białowieży. Białowieski Park Narodowy znany z ochrony najlepiej zachowanej części Puszczy Białowieskiej, ostatniego w Europie fragmentu lasu pierwotnego oraz liczącej kilkaset sztuk, największej na świecie wolnościowej populacji żubra. Zmęczeni, ale szczęśliwi późnym wieczorem wróciliśmy do domu.
Ks. Ryszard Rak
Małgorzata Gieleta
FESTYN RODZINNY 2018
XV Olimpiada Ortograficzna w Fajsławicach
24 maja 2018r. w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach odbyła się XV Powiatowa Olimpiada Ortograficzna.
Jej celem była integracja uczniów powiatu krasnostawskiego i świdnickiego, a przede wszystkim wytworzenie pozytywnej motywacji do nauki ortografii u dzieci w młodszym wieku szkolnym.
Otwarcia olimpiady dokonał dyrektor SP Janusz Pędzisz. Powitał przybyłych gości oraz wszystkich uczestników wraz z opiekunami.
Konkurs rozpoczął się od napisania dyktanda przez uczniów poszczególnych klas. Treść dyktand została wylosowana przez jednego uczestnika, z przygotowanych wcześniej zestawów dla każdej klasy.
Po napisaniu dyktand komisje konkursowe przystąpiły do sprawdzania prac.
Z naszej szkoły dwaj uczniowie: Patryk Koczmara z kl. IIIA i Łukasz Potręć z IIIB zdobyli III miejsca. Wyżej wymienieni uczniowie otrzymali za uzyskane miejsca nagrody książkowe, pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki.
Uczestnicy olimpiady nie tylko ,,pocili się nad ortografią”. Zespół Kolorowe Nutki wprowadził widzów do Krainy Ortofrajdy poprzez zainscenizowanie utworów muzycznych, uczestnicy mogli również obejrzeć montaż słowno - muzyczny pt. ,,Jestem Polakiem”.
Na zakończenie olimpiady wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani pysznym obiadem.
Elżbieta Flis
Twój Dar Serca dla Hospicjum
Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji Twój Dar Serca dla Hospicjum. Aby zebrać fundusze dla Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia sprzedawaliśmy ciasta przygotowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły. W nagrodę za dobre chęci i wysiłek włożony w tę szlachetną inicjatywę, wybraliśmy się na krótką wycieczkę.
Głównym celem wyjazdu był koncert charytatywny, a dokładniej gala X edycji akcji ,,Twój Dar Serca dla Hospicjum”. Najpierw jednak zwiedzaliśmy Archikatedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie. Stamtąd udaliśmy się do Centrum Pomocy Caritas, gdzie odbył się koncert. Obejrzeliśmy m.in. występy uczniów z Ukrainy, Polski i Białorusi. Miłe słowa skierowali do nas między innymi - pani kurator oświaty Teresa Misiuk, pani Elżbieta Nawrot dyrektor Gimnazjum i LO im. Kazimierza Wielkiego, szkoły która koordynuje akcję oraz ojca Filipa Buczyńskiego założyciela hospicjum. Po zakończeniu gali udaliśmy się na obiad, po którym zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Ten wyjazd zapadnie na długo w naszej pamięci, było bardzo fajnie.
Serdecznie dziękujemy za pomoc i trud włożony w tę piękną akcję! Do następnego razu.
Julia Potręć kl. IIIa gimnazjum
Nowe wydanie szkolnej gazetki
Wycieczka na KUL
Szkolny ogród - czerwiec
Klauzula dotycząca spełniania obowiązku informacyjnego z Art 13 RODO
Pomagamy Lubelskiemu Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia
Udział naszej szkoły w akcji „Twój Dar Serca dla Hospicjum” to wieloletnia już tradycja. Celem wydarzenia jest pomoc finansowa hospicjum dla dzieci im. Małego Księcia w Lublinie.
Zbiórka funduszy odbywała się w dniach 13-15 maja (w kościołach w Częstoborowicach i Pilaszkowicach, a także w szkole i w różnych instytucjach naszej gminy) oraz 20 maja w parafii Wygnanowice. Tradycyjnie już sprzedawaliśmy ciasto przygotowane przez uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli. Działania koordynowali członkowie Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariatu.
W tym roku udało się zebrać 4 123,84 zł. Otrzymane wsparcie finansowe hospicjum przeznaczy m.in. na zakup leków, środków higieniczno-opatrunkowych dla podopiecznych, materiałów medycznych, sprzętu medycznego, naprawy i zakup części zamiennych do sprzętu medycznego, żywienie dzieci przebywających w oddziale stacjonarnej opieki paliatywnej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom oraz każdemu, kto w jakikolwiek sposób zaangażował się w tę szlachetną inicjatywę. Ci, którzy organizowali, ogłaszali, zachęcali, piekli, przynosili, przywozili, kroili, pakowali, sprzedawali, kupowali, zajadali ze smakiem – i robili to ze szczerego serca - niech będą pewni, że dobro do nich wróci. Bo przecież „Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu” (Dz 20, 35).
Małgorzata Gieleta
Jolanta Gregorczyk
FOTO GALERIA
Wyjazd edukacyjny do mini zoo
Uczniowie klas młodszych chętnie przebywają w otoczeniu różnych zwierząt, dlatego z wielką radością przyjęli zaproszenie do mini zoo, które skierowali do nas Państwo Sztorcowie. Jednocześnie rodzice Wiktorii Sztorc byli sponsorem naszego wyjazdu, przygotowali poczęstunek, napoje i ognisko. Całe wydarzenie miało miejsce w dniu 22 maja 2018r, kiedy to dwie klasy trzecie wyruszyły na spotkanie z trenerką dogoterapii. Zaraz po przyjeździe na miejsce uczniowie poznali psa Rumbo, który jest specjalnie wyszkolony do pracy z dziećmi. Każdy mógł głaskać psa, słuchać bicia jego serca, liczyć ile ma palców w przednich i tylnych łapach. Zorganizowane były zabawy ruchowe z udziałem psa, a także karmienie go. Dzieci dużo dowiedziały się na temat pracy psów i pomocy jaką niosą ludziom w potrzebie. Po tych zajęciach uczniowie zwiedzali mini zoo. Mogły nakarmić daniele, widziały kangura i inne psy znajdujące się hotelu dla psów. Nie obyło się też bez zabaw na placu zabaw. Na koniec wszyscy zgłodnieli i rozpalono nam ognisk, w którym każdy mógł sobie upiec kiełbaskę. Wszystkim ten posiłek bardzo smakował, zwłaszcza, że pobyt na świeżym powietrzu w pobliżu lasu wzmaga apetyt. Były też zawody, czyli wyścigi w workach, oraz biegi, a kto się zmęczył mógł się wylegiwać na trawie.
Bardzo dziękujemy rodzicom Wiktorii Sztorc za zaproszenie i zorganizowanie nam pobytu. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, Ten wyjazd będą długo i mile wspominać.Elżbieta Flis
Lekcja w lesie
Młodszy wiek szkolny jest okresem szczególnej więzi łączącej dziecko z przyrodą. Aby dzieci były przekonane o konieczności ochrony przyrody, szanowały i doceniały ją - muszą tę przyrodę poznać z bliska i czuć się jej cząstką. Dlatego dnia 11.05.2018 roku odbyła się wycieczka klas I-III do Lublina nad Zalew Zemborzycki. W punkcie edukacji leśnej „Dąbrowa” Nadleśnictwa Świdnik zostały przeprowadzone dla nas bardzo ciekawe i pouczające zajęcia z edukacji przyrodniczo-leśnej. Na początku pani Magdalena Szczepanik – mama jednego z naszych uczniów powitała całą naszą grupę i przypomniała nam o obowiązujących zasadach zachowywania się w lesie. Następnie zostaliśmy podzieleni na dwie mniejsze grupy. W jednej z grup zajęcia powadziła pani Magdalena Szczepanik. Każda z grup miała za zadanie przejść ścieżkę edukacyjną wyszukując po drodze rozpoznawczej kokardki różowej albo żółtej obok której znajdowała się koperta z zdaniem. Każda grupa miała do wykonania 10 zdań. Zadania dotyczyły np. rozpoznawania zwierząt żyjących w lesie, wskazywaniu zwierząt objętych ochroną, wymienieniu i pokazaniu warstw jakie występują w lesie. Dowiedzieliśmy się również w jaki sposób obliczamy wiek drzew oraz sami obliczaliśmy wiek poszczególnych drzew, rozpoznawaliśmy drzewa iglaste, wymienialiśmy co można zrobić z drewna i wykonywaliśmy jeszcze bardzo wiele innych bardzo ciekawych i interesujących zadań. Dzieci poprzez zabawę terenową mogły się bardzo wiele dowiedzieć o otaczającej nas przyrodzie. Z wielkim zaangażowaniem i zapałem wszyscy poszukiwali darów lasu i wkładali je do odpowiedniego pudełka. Na koniec zajęć za tak wielkie zaangażowanie wszyscy uczestnicy wycieczki od pracowników Nadleśnictwa Świdnik dostali nagrody w postaci linijki z narysowanymi ptakami oraz tatuaże za które bardzo serdecznie dziękujemy. Na pewno przez długi czas te upominki będą nam przypominały o tej wspaniałej wycieczce. Następnie zmęczeni ale zadowoleni po trudach wykonanych przez nas zadań udaliśmy się do wiaty turystycznej z miejscem ogniskowym. Pani Magdalena Szczepanik rozpaliła dla nas ognisko przy którym upiekliśmy kiełbaski. W wiacie turystycznej przy dużym stole kiełbaski wszystkim bardzo smakowały. Dziękujemy pani Magdalenie Szczepanik za talerzyki, sztućce i ketchup.
Posileni i zadowoleni podziękowaliśmy pracownikom Nadleśnictwa Świdnik za wspaniałe, ciekawe i pouczające zajęcia i udaliśmy się do oczekującego na nas autokaru.
Ta wycieczka na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.
Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy!
Małgorzata Wójcik
Przedstawienie ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”
Przedstawienie ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”
warsztaty realizowane były w ramach
Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
W marcu 2018 r. uczniowie klas IIIB, IVA, VB uczestniczyli w warsztatach teatralnych prowadzonych przez panią Małgorzatę Wójcik oraz panią Agnieszkę Dziurawiec. Celem warsztatów było rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia uczniów, odkrywanie przez nich własnych możliwości i umiejętności, zainteresowanie literaturą piękną, a także naukę przez zabawę. Część spotkań została poświęcona na ćwiczenia, które miały za zadanie wzajemne poznanie integrację grupy oraz przełamanie lęku. Wdrażanie programu warsztatów rozpoczęto od zapoznania uczestników z celami zajęć i poznania ich oczekiwań. Kolejnym etapem było przydzielenie ról. Mimo, że uczestnicy byli dość zróżnicowani, jeśli chodzi o poziom uzdolnień i predyspozycji, to jednak udało się tak przydzielić zadania i role, aby każdy mógł rozwijać swoje umiejętności i włączać się do podejmowanych działań. Kolejnym etapem były próby oraz przygotowanie kostiumów, dekoracji i rekwizytów. Część strojów wypożyczono ze szkolnej garderoby teatralnej, niektóre zostały wykonane wspólnie z rodzicami. Efektem warsztatów było wystawienie w kwietniu przedstawienia ,,Królewna Śnieżka siedmiu krasnoludków” dla oddziału przedszkolnego. Podczas przedstawienia uczniowie zaśpiewali także piosenki związane z książką, aby zachęcić wszystkich do czytania oraz przypomnieć zbliżający się 23 kwietnia ,,Dzień Książki”. Po skończonych zajęciach przeprowadzono wśród uczniów ankietę, z której wynikało, że uczniowie są zadowoleni i chcieliby w przyszłości uczestniczyć w tego typu warsztatach. Natomiast obserwacje i rozmowy z publicznością pozwoliły stwierdzić, że przedstawienie było na dobrym poziomie.
Rozstrzygnięcie konkursu: ,,Moja ulubiona lektura”
Rozstrzygnięcie konkursu: ,,Moja ulubiona lektura”
Z okazji ,,Dnia Książki” ogłoszono w bibliotece szkolnej konkurs: ,,Moja ulubiona lektura”. Konkurs adresowany był do uczniów klas III – VII szkoły podstawowej. Celem konkursu było promowanie czytelnictwa lektur. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie swojej ulubionej lektury w dowolnej formie.
Wyniki konkursu:
I miejsce:
Patryk Koczmara (IIIASP) – M. Konopnicka ,,Jak to ze lnem było”
II miejsce:
Magdalena Czarnecka (IIIASP) - R. Pisarski ,,O psie, który jeździł koleją”
Magdalena Woźniak (IIIASP) – A. Lindgren ,,Dzieci z Bullerbyn”
III miejsce:
Adrian Goś (IIIASP) – M. Kownacka ,,Kajtkowe przygody”
Julia Sieniec (VISP)- Lewis ,,Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”
Oliwia Kapica (VISP)- Lewis ,,Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa”
Wyróżnienie: Zofia Grochecka (IIIBSP), Maja Nucia (IIIBSP), Mikołaj Basiak (IIIASP)
Uczniowie klasy IIISP przedstawili swoje ulubione lektury w formie książeczek, natomiast klasy VISP w formie prezentacji multimedialnych.
Agnieszka Dziurawiec
I Powiatowy Turniej BRD
11 maja 2018 r. w PCEZ w Świdniku odbył się I Powiatowy Turniej BRD. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas czwartych: Marcin Świetlicki, Maciej Młynarczyk, Damian Dąbski, Szymon Kowalik.
Zawody składały się z trzech konkurencji: testu wiedzy z zakresu ruchu drogowego; rowerowego toru przeszkód oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Drużyna nasza bardzo dobrze odpowiedziała na pytania testowe oraz wykazała się najlepszą wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Po tych konkurencjach byli pierwsi na liście kwalifikacyjnej. Trzecie zadanie (jazda na torze przeszkód) przyniosło trochę niespodzianek (było bardzo trudne) i w rezultacie nie zajęliśmy miejsca punktowanego.
Zawodom towarzyszyła miła atmosfera. Rywalizacja przebiegała zgodnie z zasadami fair paly.
Na zakończenie Turnieju wręczono nagrody i wyróżnienia oraz dyplom za udział wszystkim uczestnikom.
Tadeusz Stanisławek
Szkolny ogród - maj
Konstytucja 3 Maja - akademia
„Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty”
30 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 227 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3-Maja. Spotkaliśmy się dzisiaj, wielkie dla Polaków święto. Uroczystość tą rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu narodowego.
Uczniowie klasy I-III zaprosili nas do udziału w żywej lekcji historii, która przeniosła nas w odległe czasy i minione wieki. Dzieciaki słowem, tańcem i piosenką przybliżyły nam te wzniosłe wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3- Maja.
„Słuchajcie! Przed laty,
Dawno, dawno, o dzieci,
Też był taki dzień jasny,
Taki cudny maj trzeci …”.
Mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Apel uświetniły występy chóru szkolnego pod przewodnictwem Pani Magdaleny Furgały.
Na zakończenie głos zabrał Pan Dyrektor Krzysztof Suszek, który podziękował uczniom i nauczycielom za przygotowanie tej niezwykłej uroczystości związanej z majowym świętem.
Lucyna Stanisławek
FOTO GALERIA
fot. Julia Kusiak
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie