PLAN LEKCJI
Otwarcie sali sportowej
UROCZYSTE OTWARCIE SALI GIMNASTYCZNEJ
25.04.2019r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących im Króla Jana III Sobieskiego w Rybczewicach Drugich miało miejsce szczególne wydarzenie-otwarcie sali gimnastycznej.
Prowadząca uroczystość P. Anna Ryś przedstawiła zaproszonych gości:
- Gospodarza naszej gminy Panią Wójt Elżbietę Masicz,
- Wicekuratora Oświaty w Lublinie Pana Eugeniusza Pelaka,
- Dyrektora Departamentu Promocji Sportu i Turystyki Województwa Lubelskiego Pana Artura Domańskiego,
- Dyrektora Oddziału w Rybczewicach Spółdzielczego Banku Powiatowego w Piaskach Pana Grzegorza Osajkowskiego,
- Wykonawcę naszej sali gimnastycznej Pana Dariusza Rachwała,
- Projektantów naszej sali Pana Waldemara Paszkiewicza i Panią Martę Pacek,
- Proboszcza Parafii Częstoborowice księdza Ryszarda Raka,
- Wójta Gminy Fajsławice Pana Janusza Pędzisza,
- Skarbnika Urzędu Gminy Rybczewice Pana Józefa Smarzaka,
- Radnych Gminy Rybczewice na czele z przewodniczącym Panem Lechem Miściurem oraz sołtysów z terenu Gminy Rybczewice,
- Dyrektora Placówki „Nasz Dom” Panią Małgorzatę Gigilewicz,
- Prezesa GS Rybczewice Panią Klaudynę Kapicę,
- Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Wygnanowicach Panią Danutę Wrzołek,
- Kierowników aptek w Rybczewicach: Panią Zdzisławę Krawczuk, Pana Sławomira Krasnodębskiego,
- Komendanta Posterunku Policji w Piaskach Pana Jarosława Wróbla,
- byłego Wójta Gminy Rybczewice Pana Mariana Wójcika,
- Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Rybczewicach Panią Ewelinę Rogalińską,
- Prezesa Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej w Rybczewicach Panią Agatę Kutrzepę-Dobosz,
- Przewodniczącą Rady Rodziców ZSO w Rybczewicach Panią Urszulę Kwiatosz,
- zaprzyjaźnionych dyrektorów szkół:
Dyrektora Zespołu Szkół w Piaskach Pana Waldemara Szałka, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Siedliskach Pana Mariana Bogusza, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Fajsławicach Panią Anetę Kosmalę.
Dyrekcję ZSO w Rybczewicach, uczniów, pracowników oraz rodziców uczestniczących w uroczystości.
Jako pierwsza głos zabrała Pani Wójt Elżbieta Masicz. W prezentacji multimedialnej przedstawiła genezę, etapy budowy szkoły i zakończenie prac. Był to wirtualny spacer pokazujący powstanie sali gimnastycznej. Powstał piękny, nowoczesny i funkcjonalny obiekt, który będzie służył uczniom i społeczności lokalnej.
Wicekurator Pan Eugeniusz Pelak i Dyrektor Departamentu Promocji Sportu i Turystyki Pan Artur Domański pogratulowali tak pięknego obiektu, wskazali na bardzo ważną rolę sportu w edukacji dzieci i młodzieży, przekazali prezenty w postaci piłek.
Dyrektorzy z ościennych szkół z Piask, Siedlisk, Fajsławic oraz Wójt Gminy Fajsławice również przekazali na ręce Dyrektora piłki.
Po przemówieniu Dyrektora ZSO w Rybczewicach Krzysztofa Suszka dokonano uroczystego przecięcia wstęgi a proboszcz Parafii Częstoborowice Ksiądz Ryszard Rak poświęcił salę.
Ostatnim punktem uroczystości był występ artystyczny uczniów na który składały się: pokazy gimnastyczne, tańce grupowe – aerobik, piosenki, wiersze. Po odśpiewaniu hymnu szkolnego i wyprowadzeniu sztandaru goście mogli wpisać się do księgi pamiątkowej oraz zwiedzić wystawę „Sport i rekreacja w czasach naszych rodziców i dziadków”
Otwarcie sali gimnastycznej ucieszyło najbardziej uczniów, którzy będą mogli nareszcie ćwiczyć na lekcjach wychowania fizycznego, zajęciach pozalekcyjnych w przestronnej, nowoczesnej, przepięknej sali.
Wydarzeniu przyświecało hasło: „Sukces to suma niewielkiego wysiłku powtarzanego z dnia na dzień”
Barbara Machul
LIST OTWARTY DO RODZICÓW
LIST OTWARTY DO RODZICÓW
Podjęliśmy decyzję o przyłączeniu się do ogólnopolskiej akcji strajkowej zorganizowanej przez nauczycieli. Akcja ta nie jest dla nas elementem walki politycznej. Nie jest to też walka głównie o pieniądze. To walka o wybór wartości, o godność i prestiż zawodu nauczyciela.
Jesteśmy przekonani, że społeczny szacunek wobec nauczycieli i innych pracowników szkoły przekłada się na kształtowanie postaw Waszych dzieci i to, jakimi ludźmi będą w przyszłości.
Nie jest prawdą, że nie zależy nam na dzieciach, że stały się one naszymi zakładnikami (co próbują ludziom wmówić media). Pokazaliśmy, że jesteśmy zdolni do elastyczności – egzaminy w naszej szkole przebiegają z naszym udziałem, spokojnie, bez zakłóceń. Wasze dzieci są dla nas bardzo ważne. Jesteśmy z nimi każdego dnia – jako nauczyciele, wychowawcy, opiekunowie, terapeuci, negocjatorzy… Pracujemy z dużym zaangażowaniem, poświęcamy swój prywatny czas. Tego nie da się przeliczyć na godziny i pieniądze.
Obecna sytuacja jest dla nas bardzo trudna.
Prosimy Państwa o zrozumienie.
STRAJKUJĄCY NAUCZYCIELE I PRACOWNICY
ZSO W RYBCZEWICACH
Konkurs Wiedzy Motoryzacyjnej
27 marca 2019 roku w Zespole Szkół w Piaskach odbył się finał Konkursu Wiedzy Motoryzacyjnej „Ja to potrafię”. Naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów: Sebastian Dobosz kl. III Gimnazjum, Jerzy Plesz kl. VIII SP i Łukasz Kwiatosz kl. VIII SP. Uczestnicy rozwiązywali test wiedzy z dziedziny motoryzacji (bardzo trudny). W przerwie uczniowie mieli okazję zobaczyć pracownie przedmiotowe oraz obejrzeć rozgrywki w halową piłkę nożną.
Po sprawdzeniu testów nastąpiło wręczenie pamiątkowych dyplomów za udział oraz nagród dla najlepszych uczestników konkursu.
Tadeusz Stanisławek
IV Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej
Dnia 26.03.2019 r. w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej odbył się IV Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Dwójka uczniów z naszego gimnazjum wzięła udział w owym konkursie. W duecie występował Dominik Poroch i Julia Lis wykonując piosenkę nagrodzoną Oscarem w kategorii najlepsza piosenka filmowa pod tytułem „Shallow”, oryginalnie wykonywaną przez Lady Gagę i Bradleya Coopera. Następnie Dominik Poroch wystąpił jako solista z popularną piosenką Eda Sheerana „Perfect”. Oba występy spotkały się z ogromnymi brawami publiczności i wielkim entuzjazmem oraz uznaniem i pochwałami ze strony profesjonalnego jury w składzie, którego znalazł się między innymi pan Dariusz Tokarzewski, słynny polski muzyk, kompozytor oraz członek zespołu VOX. Jury konkursu podkreślało wysoki poziom wykonawców, a Dominik Poroch wśród ogromnej konkurencji zajął wspaniałe 2 miejsce. Dominik i Julka zostali przygotowani do konkursu przez nauczycielki języka angielskiego z naszej szkoły oraz panią Magdę Furgałę od strony muzycznej.
Serdecznie gratulujemy wspaniałych występów.Członkowie Przedmiotowego Zespoły Języków Obcych
IV_Powiatowy_Konkurs_Piosenki_Obcojezycznej_-_duet.mp4
XVII Powiatowy Konkurs Mistrza Ortografii Angielskiej
Dnia 26.03.2019 w II Liceum Ogólnokształcącym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Świdniku odbył się XVII Powiatowy Konkurs Mistrza Ortografii Angielskiej, w którym wzięła udział Malwina Sarzyńska, uczennica naszego gimnazjum. W kategorii uczniów gimnazjum Malwina zajęła pierwsze miejsce. Konkurs sprawdzał znajomość struktur gramatycznych języka angielskiego na poziomie B1+/B2 dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych. Jest to ogromny sukces naszej uczennicy, ponieważ wymagania konkursowe były bardzo wysokie. Pracowitość i zdolności naszej uczennicy sprawiły, że zostawiła daleko w tyle swoją konkurencję i okazała się najlepsza w całym powiecie świdnickim. Uczennica została przygotowana do konkursu przez swoją panią od języka angielskiego.
Serdecznie gratulujemy tego ogromnego sukcesu i życzymy kolejnych.
Członkowie Przedmiotowego Zespoły Języków Obcych
Wielka mapa Polski
Wielka mapa Polski. Wymiana pocztówkowa między szkołami w całej Polsce.
Akcja ma wymiar edukacyjny, ponieważ:
- raz w tygodniu organizatorzy udostępniają nam specjalnie przygotowane materiały edukacyjne – filmy, zdjęcia, pokazy slajdów, artykuły, ciekawostki, które pozwalają nam poznać wszystkie zakątki Polski,
- uczymy się jak poprawnie adresować i pisać listy oraz pocztówki,
- nawiązujemy relacje z innymi szkołami i uczniami.
- uczymy się korzystać z mapy Polski, wyszukujemy miejsca z których otrzymujemy kartki z pozdrowieniami,
Uczniowie klasy IIA swoje pocztówki do wybranych przez siebie szkół, już wysłali !
Ogólnopolski Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” - eliminacje wojewódzkie
22 marca 2019 r. czteroosobowa grupa naszych uczniów (Malwina Sarzyńska, Sebastian Dobosz, Dominik Poroch oraz Jakub Mazurek) udała się do Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie na IV wojewódzki etap XVIII edycji ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W konkursie udział wzięło 68 uczniów z 17 placówek z terenu województwa lubelskiego. Pośród szkół uczestniczących były i takie, które na tym etapie brały udział wiele razy.
Dla naszych uczniów udział w konkursie był dużym przeżyciem, mogli poczuć się jak studenci rozwiązując zadania konkursowe na auli, mieli możliwość wysłuchania rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą tej uczelni.
Po rozwiązaniu testów uczestnicy konkursu brali udział w zajęciach na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS: zwiedzali Wydziałową Pracownię Edukacji Biologicznej i Środowiskowej z Muzeum Zoologicznym, brali udział w warsztatach „Rośliny, które smakują, pachną i leczą”.
Nasi reprezentanci wracali do domu pełni wrażeń i z nagrodami za udział w konkursie.
Otrzymali „Polską księgę zwierząt” – piękną i ciekawą książkę ukazującą gatunki zwierząt zagrożonych wyginięciem.
Marzena Kluch
VII Międzyszkolny Turniej SKO
29 marca 2019 roku odbył się w naszej szkole VII Międzyszkolny Turniej Szkolnych Kas Oszczędności działających pod patronatem Spółdzielczego Banku Powiatowego w Piaskach.
Do turnieju przystąpiło 5 szkół podstawowych. Byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Maciejowie Starym, Wysokiem, Dorohuczy, Trawnikach oraz uczniowie z naszej szkoły.
Turniej przebiegał w trzech kategoriach wiedzy, sporcie oraz kategorii technicznej.
Po powitaniu wszystkich przez Dyrektora ZSO Pana Krzysztofa Suszka uczestnicy przystąpili do rywalizacji.
Nad prawidłowym przebiegiem zmagań w kategorii wiedza czuwała Pani Zofia Kłos. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu z zakresu historii bakowości spółdzielczej, obliczeń pieniężnych oraz bieżącej działalności SBP w Piaskach. Po sprawdzeniu prac komisja wyłoniła zwycięzców:
I miejsce - Karol Poroch SP Rybczewice
II miejsce - Paulina Węglińska SP Maciejów Stary
III miejsce - Oskar Dziurawiec SP Rybczewice
W kategorii sportowej uczniowie rywalizowali w tenisie stołowym. Rozgrywki przebiegały zgodnie z zasadami fair play. Po godzinnych zmaganiach nauczyciel w-f Pan Sławomir Pasierbik ustalił kolejność miejsc na podium:
Dziewczęta
I miejsce - Julia Połeć SP Rybczewice
II miejsce - Eliza Zagraba SP Dorohucza
III miejsce - Laura Troć SP Maciejów Stary
Chłopcy
I miejsce - Bartosz Suplewski SP Rybczewice
II miejsce Mateusz Czub SP Maciejów Stary
W kategorii technicznej uczniowie wykonywali makietę pt. „Bank moich marzeń”. Komisja w tej kategorii miała do oceny 16 prac. Wszystkie prace były bardzo ciekawe. Zostały wykonane różnymi technikami, wiele z nich odznaczało się oryginalnością. Wśród prac pojawił się Słodki Bank - tort. Przeprowadzona punktowa ocena pozwoliła na ustalenie następującej kolejności:
I miejsce - Szymon Górski SP Wysokie
II miejsce - Maksymilian Sikorski SP Trawniki
III miejsce - Maja Sobstyl SP Wysokie
Wyróżnienia: Marcelina Wiśniewska SP Trawniki, Paulina Węglińska SP Maciejów Stary
Podsumowanie turnieju odbyło się w obecności zaproszonych gości: przedstawicieli SBP w Piaskach, Urzędu Gminy w Rybczewicach, uczestników oraz społeczności szkolnej. Na początek uczniowie klas piątych przedstawili montaż słowno - muzyczny pt. „Jaś i Małgosia uczą oszczędzania”. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
A potem już wyróżnienie i nagrodzenie najlepszych. Były puchary, medale i nagrody rzeczowe ufundowane przez SBP W Piaskach. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe medale oraz drobne upominki sponsorowane przez Panią Elżbietę Masicz Wójt Gminy Rybczewice.
Nad całością czuwał opiekun SKO Tadeusz Stanisławek.
Pan Dyrektor podziękował wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za udział w turnieju. Słowa podziękowania skierował do nauczycieli zaangażowanych w przygotowanie tej wspaniałej imprezy.
Lucyna Stanisławek
OTWP - eliminacje powiatowe
25 marca 2019 roku w Trawnikach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Naszą gminę reprezentowało trzech uczniów z klas IV-VI i trzech z klasy VII,VIII. Tak jak i na eliminacjach gminnych, Turniej składał się z dwóch części - pisemnej i ustnej dla finalistów. Po zmaganiach w części pisemnej uczestnicy mogli obejrzeć sprzęt strażacki znajdujący się na samochodzie ratowniczo - gaśniczym tamtejszej OSP.
Komisja konkursowa sprawdziła i oceniła prace pisemne. Do części ustnej w młodszej grupie wiekowej zakwalifikował się reprezentant naszej szkoły - uczeń klasy IVA - Patryk Koczmara. W wyniku przeprowadzonych eliminacji Patryk zajął II miejsce w powiecie wśród uczniów młodszych. Sukces jest ogromny zważywszy na fakt, że Patryk po raz pierwszy wziął udział w tym Turnieju.
Serdecznie gratulujemy Patrykowi tak wysokiej lokaty.
Tadeusz Stanisławek
"Bank moich marzeń"
W marcu 2019 r. rozstrzygnięto konkurs techniczny pod hasłem „Bank moich marzeń”. Konkurs adresowany był do uczniów Szkoły Podstawowej, a jego organizatorem była Szkolna Kasa Oszczędności.
I tym razem uczniowie nie zawiedli. Najlepsze prace będą reprezentowały naszą placówkę na VII Międzyszkolnym Turnieju Szkolnych Kas Oszczędności.
Komisja oceniła prace pod względem zgodności z tematem, oryginalnością i walorów artystycznych ustaliła następujące miejsca:
I miejsce - Alicja Ptaszyńska kl. VB
II miejsce - Weronika Pawelec kl. VA
III miejsce - Patrycja Połeć kl. IIA
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i gry planszowe.
Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
Tadeusz Stanisławek
Mistrz tabliczki mnożenia
W marcu po raz kolejny w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny „Mistrz tabliczki mnożenia”. Adresatami konkursu byli uczniowie klas drugich i klasy trzeciej. Głównym jego celem było rozwijanie zainteresowań i zdolności matematycznych wśród uczniów, wdrażanie do samodzielnego i twórczego myślenia oraz promowanie matematyki jako atrakcyjnej dziedziny nauki.
W konkursie wzięło udział 17 uczniów. Uczestnicy przez 45 minut mnożyli, dzielili i rozwiązywali zadania z treścią. Pracowali wytrwale i z ogromnym zaangażowaniem podchodzili do zadań, z niecierpliwością oczekiwali ogłoszenia wyników.
Komisja konkursowa sprawdziła prace, przyznała punkty i ustaliła kolejność miejsc”
„Mistrz tabliczki mnożenia w zakresie 50”
I miejsce - Patrycja Połeć kl. IIA
II miejsce - Anna Daniel kl. IIB
III miejsce - Kamil Brus kl. IIB
„Mistrz tabliczki mnożenia w zakresie 100”
I miejsce - Kacper Wownysz kl. III
II miejsce - Jakub Bajdan kl. III
III miejsce - Mateusz Bajdan kl. III
Zwycięzcy otrzymali medale, dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez SKO. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorami konkursu „Mistrz tabliczki mnożenia” był Zespół Edukacji Wczesnoszkolnej i Szkolna Kasa Oszczędności.
Lucyna Stanisławek
Tadeusz Stanisławek
Informacja
Szanowni Państwo,
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rodziców i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rybczewicach został zorganizowany kurs języka angielskiego w naszej szkole dla różnych grup wiekowych. Prowadzony jest ona przez profesjonalnych lektorów Szkoły Języków Obcych „Viktory” w Świdniku.
Informujemy, że w sobotę 23.03.2019 r. odbyły się już pierwsze zajęcia z języka angielskiego, czeka nas jeszcze 7 spotkań.
Kolejne zajęcia w sobotę 30.03.2019 r.
GODZINA
GRUPA
9.00-10.00
KLASA VA/VB SALA NR10
Klasa VI/VII SALA NR 48
10.00-11.00
KLASA IVA/IVB SALA NR 10
Klasa I-III SALA NR 48
ZAPRASZAMY - MOŻNA SIĘ JESZCZE ZAPISAĆ !
(szczegóły u wychowawców klas, na stronie internetowej szkoły oraz w sekretariacie)
ZAPRASZAMY!
OTWP "Młodzież zapobiega pożarom" eliminacje gminne
XLII edycja ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Gminie Rybczewice odbyła się 19 marca 2019 roku. Turniej ma na celu popularyzację przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzacji wśród dzieci i młodzieży znajomości przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, wiedzy na temat techniki pożarniczej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
Do zmagań z tak rozległym zakresem tematycznym przystąpili uczniowie z I grupy wiekowej (kl. IV-VI) oraz II grupy (kl. VII-VIII oraz III gimnazjum). W części pierwszej turnieju uczniowie rozwiązywali test wiedzy. Po sprawdzeniu i ocenie wyłoniono najlepszych, którzy przystąpili do części ustnej. Po tym etapie ustalono następującą kolejność:
I grupa
I miejsce – Patryk Koczmara kl. IVA
II miejsce – Maryla Skorek kl. VA
III miejsce – Julia Połeć kl. VIB
II grupa
I miejsce – Dawid Olech kl. VII
II miejsce – Kamil Kowalik kl. VII
III miejsce – Krystian Lis kl. VIII
Wszyscy laureaci będą reprezentować naszą gminę na eliminacjach powiatowych. Które odbędą się 25 marca 2019 r. w Trawnikach.
Tadeusz Stanisławek
PROGRAM PROFILAKTYCZNY
Pokazy wynalazków Leonardo da Vinci
20 marca uczniowie edukacji wczesnoszkolnej udali się w niezwykłą podróż w czasie inspirowaną najciekawszymi wynalazkami genialnego człowieka renesansu, jakim był Leonardo da Vinci.
Były to czasy, w których nie było obecnie oczywistych wynalazków. Prowadzący wykorzystali życiorys Leonarda oraz wykonywali z pomocą dzieci doświadczenia, aby pokazać, jak istotne jest obserwowanie świata wkoło nas i zachęcić do twórczego myślenia oraz rozwijania własnych talentów.
Była następująca tematyka zajęć:1. Przyjazna fizyka
Warsztaty dały możliwość lepszego zrozumienia działania fizyki – pokazane były m.in. działanie praw mechaniki, grawitacji, aerodynamiki od wynalazków Leonardo do współczesnych maszyn i urządzeń.
2. Ciekawość świata
Rozbudzają ciekawość świata. Inspirują dzieci, żeby tak, jak Leonardo nie rezygnowały z dziecięcych marzeń – np. dzięki marzeniu o lataniu Leonardo wynalazł skrzydło, śmigło i spadochron.
3. Inspiracja do samodzielnych poszukiwań
Inspirują do samodzielnych poszukiwań naukowych – bo wszystko jest możliwe! Leonardo poszukiwał rozwiązań w jego czasach nierealnych. Wyprzedził swoją epokę o kilkaset lat i udało mu się coś, z czego wszyscy czerpiemy do dziś.
4.Wytrwałość
Uczą, że wytrwałość przynosi sukcesy – przykładem są słynne obrazy Leonarda, do namalowania których przygotowywał się i tworzył szkice przez wiele dni, miesięcy, a nawet lat, aby jak najlepiej wyrazić emocje.
5.Porażka!? I co dalej?
Dają inne spojrzenie na porażki - które są po prostu lekcjami, że coś "nie działa" i mobilizują do dalszej pracy. Leonardo nie poddawał się i szukał rozwiązań mimo krytyki np. Michała Anioła.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i uwagą uczestniczyli w zajęciach. Każdy mógł przeprowadzić samodzielnie ćwiczenia na eksponowanych urządzeniach takich jak:dźwignie, wsporniki, koła pasowe, korby, mechanizmy zębatkowe, katapulty i wyrzutnie.
Przez zabawę i doświadczenie przyswoili wiedzę z różnych dziedzin, m.in. historii, sztuki, epoki renesansu, a także matematyki, fizyki czy przyrody. Uczniowie poznali odpowiedzi na pytania: Jak działa mechanizm samoblokujący?, jak zbudować most bez narzędzi?, jak miotać żeby trafić? czy też jak działa koło zamachowe?
Elżbieta Flis
Spotkanie z podróżnikiem
W dniu 12.03.2019 r. uczniowie klas I-VIII oraz klasy III gimnazjum uczestniczyli w niezwykłej lekcji geografii. Było to możliwe dzięki podróżnikowi z grupy „Trzask”, którego gościliśmy w naszej szkole. Opowiedział on własne przygody z pobytu w amazońskim lesie, a także podzielił się z nami wieloma ciekawostkami.
Uczniowie odbyli fascynującą podróż do dalekiej Amazonii – regionu Ameryki Południowej. Poznali tamtejszy świat roślin i zwierząt, zwyczaje i codzienne życie Indian mieszkających w dorzeczu Amazonki oraz sposoby przetrwania w lesie deszczowym.
Wysłuchali również opowieści o zabawach z indiańskimi dziećmi, jedzeniu larw, łowieniu piranii na obiad, o delfinach, kąsających mrówkach, których jad powoduje 24-godzinny ból, oraz wielu innych ciekawych rzeczach.
Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda maczeta, bez której nie sposób poruszać się w lesie amazońskim, hamak, na którym podróżnicy spali podczas pobytu w lesie deszczowym a także drapieżną piranię.
Ciekawie i z humorem opowiadający podróżnik, przywiezione eksponaty oraz piękne zdjęcia sprawiły, że uczniowie słuchali z dużym zainteresowaniem.
Z pewnością jeszcze raz chętnie wezmą udział w takim spotkaniu, poznając inny mało znany zakątek świata.
Marzena Kluch
KONKURS "Bezpieczna droga do szkoły"
5 marca 2019 roku w naszej szkole odbył się konkurs z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”. W turnieju uczestniczyli uczniowie klas drugich i trzeciej SP. Celem konkursu była popularyzacja zagadnień BRD oraz przygotowanie uczniów do samodzielnego uczestnictwa w ruchu drogowym. W konkursie wzięło udział 11 uczniów. To oni rywalizowali między sobą o czołowe miejsca. Ich zadaniem było prawidłowe rozwiązanie zadań testowych. Po 45 minutach zmagań udało się ustalić I miejsce w turnieju. Najlepszą znajomością zasad ruchu drogowego wykazał się uczeń klasy III - Kacper Wownysz. To on uzyskał najlepszy wynik. Trójka uczniów otrzymała taką samą liczbę punktów, organizatorzy zorganizowali dogrywkę. Patrycja Połeć, Julian Ptaszyński i Natalia Kępka musieli „zawalczyć” o miejsca na podium. Po sprawdzeniu i ocenie prac komisja konkursowa pod przewodnictwem Tadeusz Stanisławka szkolnego lidera BRD ustaliła kolejność miejsc:
I miejsce - Kacper Wownysz kl. III
II miejsce - Patrycja Połeć kl. IIA
III miejsce - Julian Ptaszyński kl. IIB
Najlepsi finaliści otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy turnieju zostali obdarowani drobnymi upominkami, których sponsorem była Szkolna Kasa Oszczędności.
Lucyna Stanisławek
Tadeusz Stanisławek
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie