Informacja MEN
Apel Kuratora Oświaty
Apel Kuratora Oświaty do rodziców, opiekunów i uczniów
12 marca 2020
Szanowni Państwo rodzice, opiekunowie i uczniowieszkół z województwa lubelskiego
w nawiązaniu do obowiązującego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, uprzejmie wyjaśniam, ze podjęta decyzja ma na celu zniwelowanie możliwości ewentualnego zarażenia uczniów, przebywających w dużych zbiorowościach, podróżujących środkami komunikacji publicznej. Dlatego, ważnym jest, aby w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych dzieci i uczniowie pozostali w tym czasie w domach, zaniechali wyjść i kontaktów towarzyskich.
Apeluję, aby nie traktować czasu zawieszenia zajęć jako dodatkowych ferii. Przerwa w funkcjonowaniu szkoły powinna zostać wykorzystana do powtórzenia i utrwalenia wiadomości i umiejętności oraz rozwijanie zainteresowań. Dyrektorzy szkół zostali zobowiązani do podjęcia kroków w celu organizacji nauczania na odległość, z wykorzystaniem dostępnych narzędzi (dziennik elektroniczny, platformy edukacyjne, poczta elektroniczna). Nauczyciele będą wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Wkrótce na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Lublinie, uruchomiona zostanie zakładka z materiałami dydaktycznymi przygotowanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, z których będą mogli korzystać uczniowie i nauczyciele. Zachęcam Państwa rodziców do śledzenia bieżących informacji na stronie internetowej urzędu (www.kuratorium.lublin.pl).
Jednocześnie w trosce o bezpieczeństwo, bardzo proszę o ograniczenie osobistych wizyt w Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz w Delegaturach. Wszelkie wątpliwości i pytania można zgłaszać telefonicznie lub poprzez pocztę elektroniczną.
W godzinach od 7:30 do 15.30 do Państwa dyspozycji pozostaje numer ogólny do urzędu 81 53 85 200 natomiast w godzinach od 15.30 do 18.00 numer 81 53 85 222.
Adresy email: kuratorium@kuratorium.lublin.pl lub kurator@kuratorium.lublin.ploraz w Delegaturach:• Delegatura w Białej Podlaskiej, ul. Brzeska 41, 21-500 Biała Podlaska telefon: 83 34 38 173, email: biala.podlaska@kuratorium.lublin.pl• Delegatura w Chełmie, ul. Niepodległości 1, 22-100 Chełm, telefon: 82 56 31 960, email: chelm@kuratorium.lublin.pl• Delegatura w Zamościu, ul. Lwowska 19, 22-400 Zamość, telefon: 84 63 85 743, email: zamosc@kuratorium.lublin.pl
Życząc zdrowia, liczę na Państwa zrozumienie.
Łączę wyrazy szacunkuTeresa MisiukLubelski Kurator Oświaty
OGŁOSZENIE
Szanowni Rodzice,
w zakresie profilaktyki zdrowotnej - w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach europejskich przypadkami zachorowań na koronowirusa proszę zapoznać się z informacjami na ten temat, wykorzystując poniższy link:
https://www.gov.pl/static/code/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie.html
Bieżące informacje można również znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego lub na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Dyrekcja
Zespołu Szkół Ogólnokształcących
w Rybczewicach
Zwiedzamy Zamość
25 lutego 2020 r. grupa 45 uczniów po raz kolejny wzięła udział w wycieczce – w ramach projektu/innowacji realizowanego w SP w roku szkolnym 2019/2020. Tym razem pojechaliśmy do Zamościa.
W ciągu trzech godzin weszliśmy na Trasę Turystyczną w Bastionie VII, zwiedziliśmy zamojskie fortyfikacje, przechodząc przez galerie strzeleckie i kazamaty twierdzy.
Wraz z przewodnikiem w stroju historycznym uczniowie zwiedzili Stare Miasto podziwiając Rynek Wielki z Ratuszem, ormiańskie kamieniczki, Rynek Wodny z fontanną, kościół p.w. św. Anny, Dom Centralny w którym mieszkał Bolesław Leśmian oraz Rynek Solny. Ciekawych miejsc było o wiele więcej. Ogromne wrażenie wywarł na uczniach gmach dawnej Akademii Zamoyskiej oraz pomnik założyciela Zamościa kanclerza i hetmana Jana Zamoyskiego.
Zamość to rzeczywiście perła polskiego renesansu. Pełni wiedzy, przeżyć i niezapomnianych emocji wróciliśmy do swojej Małej Ojczyzny.
Barbara Machul
Spotkanie z leśniczym
W lutym 2020 roku uczniów z klas pierwszych odwiedził Pan leśniczy Michał Szczepanik. Nasz gość bardzo interesująco opowiadał o lesie i jego mieszkańcach. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały ciekawostek dotyczących różnych zwierząt, dowiedziały się również o trudach życia zwierząt w okresie zimy. Podczas spotkania pierwszaki zadawały Panu leśniczemu mnóstwo pytań i chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami. Pan leśniczy podkreślał, że człowiek jest gościem w lesie i powinien szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt tam mieszkających. Mali miłośnicy przyrody obejrzeli prezentację multimedialną na temat lasu i jego mieszkańców, wspólnie z Panem Michałem rozwiązali przyrodniczą krzyżówkę.
Mieli możliwość sprawdzenia swoich wiadomości i umiejętności na tablicach poglądowych. Zadaniem uczniów było połączenie zwierzaka z jego domem oraz wskazanie drogi młodych zwierząt do swojej matki. Wszyscy doskonale poradzili sobie z tym zadaniem.
Na zakończenie spotkania czekała na nas miła niespodzianka. Mieliśmy możliwość własnoręcznego wykonania magnesu z ulubionym zwierzątkiem. W sali słychać było „szum kredek”, każdy wybrał swoje ulubione zwierzątko. Wykonane przez siebie magnesiki dzieciaki zabrały do domu.
Serdecznie dziękujemy Panu leśniczemu za owocne spotkanie.
Lucyna Stanisławek
Teatrzyk w kl. 1-3
20 lutego 2020 roku gościł w naszej szkole Teatr „Kto tam?” ze Świdnika. Uczniowie klas I - III obejrzeli bajkę pt. „Czerwony Kapturek”. Dzieciaki z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się grze aktorów. Niektórzy z wrażenia wstawali z miejsca i oglądali spektakl na stojąco. Wszyscy w wielkim skupieniu oglądali przygody Czerwonego Kapturka i wilka. Klimat bajki podkreślała umiejętnie dobrana muzyka i piękna scenografia. Na zakończenie artyści ze Świdnika otrzymali gromkie brawa. Po przedstawieniu odbyły się warsztaty dla widzów. Zarówno uczniowie jak i aktorzy bawili się świetnie. Mogliśmy porozmawiać z aktorami na temat ich pracy, pokazywać swoje emocje i wcielać się w role.
Wszyscy chętnie brali udział we wspólnej zabawie. Dzwonek oznajmił koniec zajęć. Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.
Do zobaczenia w kwietniu.
Lucyna Stanisławek
Konkursy z SKO
Na przełomie stycznia i lutego 2020 roku po raz kolejny zostały przeprowadzone konkursy: konkurs ortograficzny „Dyktando SKO” i konkurs matematyczny „Matematyka z SKO”. Organizatorami konkursów byli: Zespół edukacji wczesnoszkolnej i Szkolna Kasa Oszczędności. Oba konkursy wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczniów klas trzecich.
Do konkursu ortograficznego przystąpiło 10 uczniów. Uczestnicy pisząc dyktando o oszczędzaniu musieli wykazać się znajomością zasad pisowni i umiejętnością zastosowania ich w praktyce.
Wśród startujących w konkursie najlepsi okazali się:
I miejsce - Natalia Kępka kl. IIIA
II miejsce - Anna Bochyńska kl. IIIB
III miejsce - Patrycja Połeć
Komisja konkursowa postanowiła przyznać dwa wyróżnienia: Mateusz Ruszniak kl. IIIA; Kamila Gieroś kl. IIIB.
W konkursie matematycznym „Matematyka z SKO” wzięło udział 11 uczniów. Zadaniem uczestników było rozwiązanie zestawu konkursowego. Zmagania z „tabliczką mnożenia” w I etapie nie pozwoliły wyłonić zwycięzców. Trzech uczniów otrzymało jednakową liczbę punktów i musiało w dogrywce zawalczyć o punktowane miejsca. Po sprawdzeniu prac i przyznaniu punktów komisja konkursowa ustaliła następującą kolejność:
I miejsce - Patrycja Połeć kl. IIIA
II miejsce - Kamil Brus kl. IIIB
III miejsce - Antoni Plesz kl. IIIA
Organizatorzy konkursu postanowili przyznać wyróżnienie dla uczennicy kl. IIIB - Anny Daniel.
Zdobywcy czołowych miejsc otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, których fundatorem był Spółdzielczy Bank Powiatowy w Piaskach. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.
Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
Lucyna Stanisławek
Tadeusz Stanisławek
Konkurs kolęd i pastorałek
Wszyscy o tym wiedzą, że polskie kolędy są najpiękniejsze pod względem treści i melodii. Ponadto w porównaniu z innymi narodami tych kolęd mamy najwięcej. Kolędy stanowią cenny skarb w naszym dziedzictwie kulturowym. W okresie Bożego Narodzenia, a szczególnie w wieczór wigilijny radują serca. W dniu 29 stycznia 2020 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek pt. „Hej kolęda, kolęda...”. Swoje talenty zaprezentowało 47 uczniów w 3 kategoriach wiekowych. Poziom był wysoki, a wybór najlepszych wykonawców trudny. Komisji konkursowej przewodzili P. Małgorzata Gieleta i ks. Ryszard Rak a wśród wspierających ich jurorów byli nauczyciele muzyki P. Magdalena Frugała oraz P. Lucyna Stanisławek.
Nagrody ufundowała Rada Rodziców przy ZSO w Rybczewicach, za co bardzo dziękujemy.
Grażyna Guz
XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” - ETAP PARKOWY
31 stycznia 2020 r. uczniowie z klasy VIII wzięli udział w XIX edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W bieżącym roku etap parkowy konkursu odbył się w siedzibie Dyrekcji Zespołu Parków Krajobrazowych w Lublinie. Naszą szkołę reprezentowała czteroosobowa drużyna w składzie: Szymon Szyba, Bartłomiej Kapica, Mateusz Lis, Sebastian Bieniek. Po raz kolejny nasi uczniowie uzyskali I miejsce, co oznacza, że będą reprezentować Krzczonowski Park Krajobrazowy na etapie wojewódzkim konkursu. Szymon Szyba oraz Mateusz Lis uzyskali najwyższe wyniki spośród wszystkich piszących test.
Gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie wojewódzkim.
Marzena Kluch
ZABAWA CHOINKOWA
1 lutego 2020 roku w Szkole Podstawowej odbyła się zabawa choinkowa. Tego dnia około godziny 13.00 w naszej szkole pojawiło się mnóstwo tajeminczych postaci: wróżek, księżniczek, kotków, piratów i batmanów. Udekorowana sala zachęcała wszystkich do dobrej zabawy. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III świetnie bawili się razem z rodzicami, koleżankami i kolegami oraz nauczycielami. Wszyscy uczestnicy mieli szansę potańczyć oraz wziąć udział w rozmaitych konkursach.
Cała zabawę prowadził Didżej, który trafnie dobierał muzykę do upodobań zarówno młodszych jak i starszych miłośników tańca. W przerwach czekał na nas smaczny poczęstunek.
Szczególne podziękowania należą się rodzicom, którzy wykazali ogromne zaangażowanie w przygotowanie tej imprezy. To był dzień pełen wrażeń.
Lucyna Stanisławek
Szkolny Konkurs Wiedzy „Parki Narodowe w Polsce”
19.12.2019 r. odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy „Parki Narodowe w Polsce”. Głównym celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy o parkach narodowych w Polsce oraz budzenie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.
Test wiedzy składał się z 22 zadań (15 zadań zamkniętych i 7 zadań otwartych). Za każde prawidłowo rozwiązane zadanie można było uzyskać jeden punkt ( w sumie 22 punkty), czas przeznaczony na rozwiązanie testu to 30 minut.
Do konkursu przystąpiło 10 uczniów z klas V-VIII. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą z zakresu biologii, geografii i ekologii.
Najwięcej punktów, a zarazem pierwsze miejsce uzyskała uczennica klasy VIIA Martyna Flor, drugie miejsce zdobyła uczennica klasy VA Alicja Iżewska, III miejsce otrzymała uczennica klasy VIIB Julia Połeć.
10.01.2010 r. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali bardzo fajne kalendarze - „kalendarze z lasu”, za które serdecznie dziękujemy Pani Magdalenie Szczepanik z Wydziału Edukacji Nadleśnictwa Świdnik.
Zwycięzcom gratulujemy a wszystkich naszych uczniów zachęcamy do uczestnictwa w konkursach przyrodniczych.
Marzena Kluch
Teatr „Kurtyna” w naszej szkole
W dniu 18.12.2019 roku w naszej szkole gościliśmy aktorów Teatru „Kurtyna” z Krakowa, którzy wystawili trzy widowiska profilaktyczno-edukacyjne.
Dla uczniów klas 1-3 artyści zaprezentowali przedstawienie pt.: „Miś Niegrzeczniś”. Najmłodsi widzowie poznali rozbrykanego misia, który był bardzo niegrzeczny. Uczniowie biorąc udział w tej pouczającej lekcji i odpowiadając na pytania zadawane przez artystów poznali tajniki kulturalnego zachowywania się. Dzieci zobaczyły, jak należy zachowywać się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami, co to jest empatia i szacunek dla słabszych. Aktorzy zachęcali również do czytania książek.
Drogi rozsądnego i lepszego życia, pozytywne wzorce postępowania oraz wymagania stawiane młodym ludziom przez dzisiejszy świat to temat przedstawienia teatralnego „Super prank”, dla uczniów klas 4-6. Tytułowe wyzwanie naraża życie i zdrowie bohatera. Z pewnością wszyscy teraz już wiedzą, jakie mogą być skutki nieodpowiedzialnych decyzji i w przeciwieństwie do bohatera takich nie podejmują. A co najważniejsze – nie warto dostosowywać się do grupy za wszelką cenę! Każdy z nas jest inny a przez to wyjątkowy.Uczniowie klas 7-8 obejrzeli spektakl „Wygrać siebie”. Aktorzy przedstawili historię i problemy nastoletniej Zosi, na którą niekorzystnie wpływa poniżanie, zastraszanie i wykluczenie z grupy rówieśniczej. Z powodu złego traktowania przez rówieśników, Zosia zaczyna popadać w depresję. Historia ma jednak pozytywny finał. Dziewczyna korzysta z pomocy dorosłych: nauczycieli i terapeutów, uczestniczy w terapii, zaczyna wierzyć w siebie, odnajduje radość i sens życia, jest sobą, znowu chce żyć.
Piosenki, interakcja działań scenicznych z publicznością, kostiumy, rekwizyty i staranna oprawa muzyczna to dodatkowe, teatralne atuty tych przedstawień.
Spektakle były poruszające i wydaje się, że ze względu na zaangażowanie uczniów w ich odbiór, pozostawią wiele dobrego w głowach i sercach naszych uczniów.
Małgorzata Wójcik
Jasełka - 2019
W tym roku aby uczcić pamiątkę narodzenia Jezusa Chrystusa uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali jasełka. Nie zobaczyliśmy jednak królów, pasterzy ani złego Heroda historia, którą przedstawili aktorzy była współczesna. Jednak o wszystkich postaciach znanych nam z tego ważnego wydarzenia usłyszeliśmy w pięknie zaśpiewanych pastorałach, kolędach i piosenkach bożonarodzeniowych. Główne przesłanie tego przedstawienia to prawda o tym, że najważniejsze jest by Jezus narodził się w naszych sercach.
Na uroczystym spotkaniu serdeczne życzenia dla wszystkich złożyła Pani Wójt Elżbieta Masicz oraz Pan Dyrektor Krzysztof Suszek.
Małgorzata Gieleta
Finał konkursu „Moda na odblaski” - el. wojewódzkie
Finał konkursu pt.: „Moda na odblaski” odbył się 6 grudnia w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Celem zorganizowanego przez Wydział Ruchu Drogowego KWP w Lublinie przedsięwzięcia było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych bezpieczeństwa w ruchu drogowym . Zadaniem konkursowym było zaprezentowanie kilkuminutowego pokazu mody odblaskowej oraz wiersza i piosenki na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Treść przedstawionego wiersza miała przekonać odbiorców do przestrzegania przepisów w ruchu drogowym i zachęcać do noszenia elementów odblaskowych. Nasza grupa, klasa III A zajęła V miejsce. Choć konkurencja była duża i tak zaprezentowaliśmy się dobrze. Rywalizacja odbywała się w dwóch grupach wiekowych: klasy I – III oraz IV – VIII w każdej kategorii po 12 drużyn.To kolejne doświadczenie zdobyte na szczeblu wojewódzkim, które da uczniom wiarę i śiłę do uczestnictwa w tego typu konkursach.
Grażyna Guz
Wycieczka kl. I - II
Wycieczka klas III
W ramach edukacji informatycznej uczniowie klas 1-5 wzięli udział w wycieczce do Roboparku w Lublinie, gdzie mieli okazję obejrzeć wystawę 70 robotów z całego świata. Wysłuchali prezentacji Pani przewodnik, która zapoznawała ich z budową i możliwościami poszczególnych modeli. Mieli też okazję do manipulowania i zabawy eksponatami oraz obejrzenia pokazu tańca robotów i sterowania dronami. Był również czas wolny przeznaczony na indywidualne zwiedzanie i zabawę w Roboparku. Wyjazd połączony był z wizytą w kinie, obejrzeliśmy film pt.: „Śnieżna paczka”. Podczas pobytu w kinie zwiedzaliśmy również małą fabrykę św. Mikołaja.
Radośni i zadowoleni z nowymi wrażeniami wróciliśmy do szkoły.
Grażyna Guz
Wycieczka do Chełma
12 grudnia 2019 r. wyruszyliśmy do Chełma, miasta leżącego nad rzeką Uherką, lewym dopływem Bugu, w odległości 29 km od przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku. Pierwszym miejscem, do którego udaliśmy się po przyjeździe do Chełma były podziemia kredowe - zabytkowa kopalnia kredy stanowiąca unikatową pozostałość górnictwa kredowego w Europie. Wielopoziomowy kompleks korytarzy i komór powstał w wyniku wielowiekowej eksploatacji kredy piszącej, której złoża znajdują się pod powierzchnią miasta. Podziemia te znajdują się pod centralną częścią starej części Chełma.
Pani przewodnik ciekawie opowiadała nam o historii podziemi, mogliśmy również zobaczyć wiele ekspozycji archeologicznych i górniczych. Podczas przemierzania podziemi natknęliśmy się na Bielucha. Jest to legendarny opiekun podziemi kredowych. Według opowieści jest on duchem białego niedźwiedzia, który bronił dobrych mieszkańców Chełma przed intruzami. Duch Bieluch obiecał nam, że spełni jedno nasze życzenie wypowiedziane w ciemności w Komnacie Życzeń.
Kolejnym miejscem, do którego udaliśmy się było Muzeum Ziemi Chełmskiej, tu oglądaliśmy wystawę makatek europejskich oraz zbiory etnograficzne – zabytki tradycyjnej kultury ludowej, wytwory współczesnej sztuki i rękodzieła ludowego.
To była już 3 nasza wycieczka „śladami przyrody, kultury, historii i tradycji naszej Ojczyzny”, która dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń.
W wycieczce uczestniczyło 49 uczniów oraz 3 opiekunów. Z niecierpliwością czekamy na następną wyprawę. Dokąd następnym razem? Na razie tajemnica!
Marzena Kluch
Wyjazd do FILHARMONII
6 grudnia 2019 roku grupa 16 uczniów naszej szkoły z kl. 4-6 wybrała się na wycieczkę do Lublina do Centrum rozrywki „Mania skakania” oraz na koncert Filharmonii Lubelskiej „Bajki czy grajki – Piotruś i wilk” razem z panią Magdaleną Furgałą.
Najpierw udaliśmy się do centrum rozrywki „Mania skakania”, aby aktywnie spędzić czas. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów nauczyliśmy się przeróżnych ewolucji, skoków, czy salt. Następnie zwiedziliśmy budynek Centrum Spotkania Kultur i udaliśmy się na koncert do filharmonii.
Była to okazja nie tylko do świętowania przy dźwiękach muzyki, ale do zapoznania młodych widzów i słuchaczy z brzmieniem instrumentów i tematem ilustracyjności w muzyce. „Piotruś i wilk” to popularna bajka, skomponowana przez Sergiusza Prokofiewa, która opowiada o odważnym chłopcu i jego przyjaciołach. Różne instrumenty wcielały się muzycznie w poszczególnych bohaterów. Mogliśmy usłyszeć jak Ptaszek wypowiadał się poprzez dźwięki fletu, Kaczka – fagotu, Kot – klarnetu, Wilk – waltorni czy Dziadek – fagotu. Razem z Piotrusiem przeżyliśmy niesamowita muzyczna przygodę.
Wróciliśmy zadowoleni, że ciekawie i miło spędziliśmy czas.
Magdalena Furgała
Zarządzenie Dyrektora ZSO
Zarządzenie Nr 2/2019
Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rybczewicach
z dnia 04.12.2019 r.
w sprawie wprowadzenia Regulaminu funkcjonowania, obsługi i eksploatacji monitoringu wizyjnego na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rybczewicach
Na podstawie art. 108a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe
((t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 996 z późn. zm.) oraz art. 222 § 1 Kodeksu pracy zarządzam co następuje:§ 1
Wprowadza się Regulamin funkcjonowania, obsługi i eksploatacji monitoringu wizyjnego na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rybczewicach, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§ 2
Pracowników Szkoły zobowiązuje się do zapoznania z zapisami niniejszego regulaminu wraz
z załącznikami.§ 3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Regulamin.doc - regulamin funkcjonowania, obsługi i eksploatacji monitoringu wizyjnego
na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rybczewicach
„Nasze Lubelskie Korzenie”
Niedawno dobiegł końca projekt „Nasze Lubelskie Korzenie” realizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej w Gminie Rybczewice w ramach programu EtnoPolska 2019, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.
Dzięki tej inicjatywie dzieci z naszej szkoły mogły uczestniczyć w szeregu warsztatów. Oprócz tych plastycznych (robienia kwiatów z bibuły i koszyczków oraz zabawek naszych dziadków), regularnie w ciągu dwóch miesięcy odbywały się zajęcia tańców ludowych. Pod okiem instruktorki Pani Marzeny Dźwierzyńskiej najmłodsi i troszkę starsi podróżowali po regionach Polski, poznając charakterystyczne piosenki i choreografie. A były to m.in.: polka lubelska i czółenko, krakowiak, klapok łowicki, trojak i grozik śląski, rzeszowska „Kukułeczka” czy częstochowska „Koza”.
Nawet nasze trzylatki potrafią już zaśpiewać znaną pioseneczkę: „Nazywają mnie poleczka, umiem skakać jak piłeczka”
Muzyka ludowa to piękne melodie i dobry rytm. Słyszał to nie tylko Fryderyk Chopin. Niech mają okazję usłyszeć to też nasze dzieci
Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej w Gminie Rybczewice
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie