Szachy w plenerze
„PODARUJ SŁODZIAKA DZIECKU CHOREMU NA RAKA”
Konkurs recytatorski
Dnia 07.11.2019r w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Świdniku odbył się etap powiatowy Konkursu Recytatorskiego Poezji Anny Kamieńskiej. Dzieci i młodzież z naszej Gminy i ZSO im. Króla Jana III Sobieskiego w Rybczewicach zaprezentowali swój talent recytatorski i odnieśli ogromne sukcesy.
I miejsce w kategorii kl VII-VIII otrzymał Szymon Szyba,
I miejsce w kategorii kl IV-VI otrzymała Maja Nucia,
III miejsce w kategorii kl I-III otrzymała Anna Daniel
oraz wyróżnienia otrzymała Patrycja Połeć i Aleksandra Pękała. Jeszcze raz gratulujemy!!!!!
Ewelina Rogalińska
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rybczewicach
Wieczornica
Na uroczystość przybyli Wójt Gminy Pani Elżbieta Masicz, Ks. Proboszcz Ryszard Rak, Dyrektor Pan Krzysztof Suszek, Zastępca Dyrektora Pani Małgorzata Wójcik, nauczyciele oraz mieszkańcy gminy.
„W drodze do wolności” to hasło tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole. W tym roku nie koncentrowaliśmy się wyłącznie na wydarzeniach sprzed stu jeden lat. Rok 1918 nie był bowiem końcem walki o niepodległość Polski, co przypominał zaprezentowany na początku programu film Instytutu Pamięci Narodowej „Niezwyciężeni. Czas próby”. W części artystycznej skupiliśmy się na kolejnym etapie, długiej i trudnej, polskiejdrogi do wolności. Z racji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przyjrzeliśmy się bliżej właśnie tamtym strasznym czasom.
Scenariusz programu powstał w dużej mierze dzięki wspomnieniom i pamiątkomudostępnionym przez mieszkańców naszej gminy i ludzi z nią związanych, którzy w ten sposób odpowiedzieli na prośbę działającego w naszej szkole Laboratorium Historii Bliskiej.W czasie wieczornicy zebrani usłyszeli, co działo się w naszej okolicy w czasie II wojny światowej. Mogli też poznać wojenne losy mieszkańców gminy Rybczewice.Informacje historyczne przeplatane były piosenkami.
Po części artystycznej odbyło się, jak co roku, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Na zakończenie spotkania wszyscy mogli obejrzeć wystawę „Okruchy historii bliskiej”, składającą się z udostępnionych dokumentów i pamiątek, przygotowaną przez nasze Laboratorium. Oprócz tego przybyli mieli możliwość zapoznać się z eksponatami prezentowanymi przez Ignacego Wawrzyckiego, naszego dawnego ucznia, oraz jego kolegę Michała Derusia z Jabłonny.
Laboratorium Historii Bliskiej planuje przygotowanie broszury na podstawie zebranych materiałów i scenariusza programu.
Tegoroczna wieczornica była kolejną okazją do integracji lokalnego środowiska oraz niezwykłą lekcją historii, także historii bliskiej.
Beata Widzińska
"Moda na odblaski"
II edycja Konkursu pn.”Moda na odblaski” dla uczniów szkół podstawowych woj. lubelskiego. Inicjatywa ta zorganizowana przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie w ramach programu „Świeć przykładem”, ma na celu przybliżenie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym wszystkim uczniom. Etap powiatowy to prezentacja wszystkich szkół z terenu powiatu świdnickiego, pod okiem opiekunów, którzy przygotowali występy w konkursie „Moda na odblaski”. Uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością w prezentowaniu treści promujących noszenie elementów odblaskowych. Decyzją Jury konkursu nasza drużyna kl. III A zajęła I miejsce co oznacza, że 6 grudnia jedziemy do Lublina na finał konkursu. Takie inicjatywy niewątpliwie wpływają na pogłębienie wiedzy na temat bezpieczeństwa zarówno wśród najmłodszych, jak i dorosłych.
Grażyna Guz
Akademia z okazji 11 LISTOPADA
Akademia z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
8 listopada 2019 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na korytarzu zebrała się cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście.
Na początku wszyscy odśpiewali hymn państwowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Następnie zostały wręczone nagrody uczestnikom międzyszkolnego konkursu plastycznego na projekt znaczka pocztowego przez zaproszonych sponsorów: Panią Elżbietę Masicz - wójta Gminy Rybczewice, Panią Klaudynę Kapicę - prezesa GS „Samopomoc Chłopska” w Rybczewicach, Pana Andrzeja Żeromskiego - przedstawiciela dorosłych filatelistów współpracujących ze szkołami województwa lubelskiego oraz Dyrekcję szkoły.
Następnie wszyscy obejrzeli widowisko słowno- muzyczne „Droga do wolności” w wykonaniu uczniów kl. V-VIII. Znalazły się w nim relacje dotyczące działalności partyzanckiej w naszej okolicy oparte na dokumentach zebranych od rodzin partyzantów. Oprócz tego usłyszeliśmy o wojennych losach bliskich naszych uczniów i nauczycieli. Jednocześnie widzowie mogli zobaczyć slajdy zebranych dokumentów i pamiątek oraz filmy o dwukrotnym dojściu przez Polskę do odzyskania niepodległości, najpierw w 1918 r, a potem w 1989. W całość wpleciono piękne pieśni wojenne, partyzanckie i patriotyczne.
Program opracowała na podstawie zebranych dokumentów Pani Beata Widzińska.Elżbieta Flis
Październikowe konkursy SKO
„Złotówka do złotówki,
do grosika grosz …”
Na początku października 2019 roku Szkolna Kasa Oszczędności zaprosiła uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie pod hasłem „Październik miesiącem oszczędzania”. Jak co roku konkurs organizowany był w trzech kategoriach:
- Największa liczba wpłat
- Najwięcej zgromadzonych pieniędzy
- Najlepiej oszczędzająca klasa.
Celem październikowych konkursów było zachęcenie uczniów do systematycznego oszczędzania pieniędzy.
Wyniki tegorocznych zmagań:
Kategoria „Największa liczba wpłat”
- I miejsce - Anna Bochyńska kl. III B
- I miejsce - Kamil Brus kl. III B
- II miejsce - Lena Brus kl. I A
Kategoria „Najwięcej zgromadzonych pieniędzy”
- Patrycja Brus - kl. VI B
- Naomi Gęba - kl. III B
- Sylwester Podgórniak - kl. III B
Kategoria „Najlepiej oszczędzająca klasa” - zwyciężyła klasa III B.
Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
Tadeusz Stanisławek
Wycieczka do Kozłówki
5 listopada 2019 r. 47 uczniów szkoły podstawowej wyjechała na wycieczkę do Kozłówki. Jest to kolejny etap wdrożonego projektu edukacyjnego innowacji realizowanego w naszej szkoły w roku szkolnym 2019/2020 pt.”Śladami przyrody, kultury, historii i tradycji naszej Ojczyzny”. Uczniowie mieli okazję zwiedzić pałac Zamoyskich herbu Jelita, przepiękny ogród wokół zamku, kaplicę, powozownię oraz muzeum socrealizmu.
Przewodnicy oprowadzający uczniów po zamku zwrócili szczególną uwagę na drzewo genealogiczne rodu Zamoyskich, bogactwo portretów, przepiękne sztukaterie, różnorodność mozaiki parkietowej, pochodzenie kafli z których stawiano piece, złotą zastawę stołową, kilkutysięczny księgozbiór biblioteki pałacowej, meble i przebogate przedmioty wystroju wnętrz (firanki, żyrandole, meble, dywany, rzeźby).
Moment refleksji i zadumy znaleźli uczniowie w kaplicy pałacowej słuchając muzyki organowej i podziwiając witraże.
Zachwyt wywołał w uczniach także park wokół pałacu z olbrzymią fontanną, berberysowymi alejkami, różanymi klombami i alabarystycznymi posagami.
W powozowni można było obejrzeć dawne pojazdy, którymi podróżowali książęta, hrabiowie i członkowie rodu Zamoyskich.
Nie mniej emocji wywoła wystawa w muzeum socrealizmu. Uczniowie oglądali rzeźby, obrazy, plakaty, przedmioty codziennego użytku, ulotki propagandowe z okresu tak dla Polski trudnego.
Na koniec pobytu w Kozłówce uczniowie podziwiali przepiękne pawie spacerujące po ogrodzie, kupowali pamiątki, robili zdjęcia.
Było to kolejne spotkanie naszych uczniów z historycznym, przepięknym zakątkiem naszej Ojczyzny.
Barbara Machul
Konkurs plastyczny na projekt znaczka pocztowego
ROZSTRZYGNIĘCIE
MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO NA PROJEKT ZNACZKA POCZTOWEGO
Karty z życia i działań bitewnych króla Jana III Sobieskiego patrona Szkoły Podstawowej w RybczewicachHonorowy patronat nad konkursem objęła wójt naszej gminy Pani Elżbieta Masicz.
Konkurs zorganizowany był w związku z nadaniem nowego imienia SP w Rybczewicach. Dnia 27 października odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego, którego celem było zainteresowanie dzieci i młodzieży życiem i działalnością na polu walki króla Jana III Sobieskiego, promocja zbierania znaczków pocztowych przez młodzież szkolną oraz rozwijanie umiejętności plastycznych wśród uczniów.
W konkursie uczestniczyli uczniowie z następujących szkół podstawowych: Siedliska, Piaski, Fajsławice, Rybczewice.Konkurs rozgrywany jest w dwóch grupach wiekowych: 1 grupa to uczniowie kl. I-III, 2 grupa to uczniowie kl. IV-VIII.
Wpłynęło łącznie 56 prac.
Do oceny prac konkursowych została powołana specjalna komisja.
Za najciekawsze prace komisja przyznała nagrody w dwóch kategoriach wiekowych:
W kategorii klas I –III następujący uczniowie otrzymali nagrody i wyróżnienia:
- I miejsce Wiktoria Tyburek kl. III SP Rybczewice
- II miejsce Zofia Trała kl. I SP Siedliska
- III miejsce Róża Kondratiuk kl. II SP Fajsławice
Wyróżnienie
Mikołaj Wójcik kl. II SP Fajsławice
Piotr Suszek kl. II SP Rybczewice
Igor Piotrowski kl. II SP Rybczewice
W kategorii klas IV – VIII następujący uczniowie otrzymali nagrody i wyróżnienia:
- I miejsce Maja Kucharska kl. VA SP Rybczewice
- II miejsce Patryk Koczmara kl. VA SP Rybczewice
- III miejsce Zuzanna Cholewa kl. VB SP Piaski
Wyróżnienie
Hubert Skubik kl. VC SP Piaski
Bartłomiej Grochecki kl. VB SP Piaski
Amelia Mazurek kl. VIA SP Fajsławice
Zuzanna Pitucha kl. VI SP Siedliska
Oliwia Januszek kl. VIA SP Rybczewice
Magdalena Woźniak kl. VA SP Rybczewice
Organizatorzy konkursu składają serdeczne podziękowania sponsorom naszego konkursu, którymi są:
- Zespół Filatelistów Dorosłych działający przy Zespole Szkół Samochodowych w Lublinie i współpracujący ze szkołami województwa lubelskiego w zakresie promocji zbierania znaczków pocztowych.
- GS „Samopomoc Chłopska” w Rybczewicach.
- Pani Elżbiecie Masicz wójtowi Gminy Rybczewice.- Dyrekcji ZSO w Rybczewicach.
Rybczewice, 08 listopada 2019 r.
Elżbieta Flis
II KWESTA
Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej w Gminie Rybczewice oraz Szkolne Koło Wolontariatu po raz drugi przeprowadziło kwestę na rzecz odnowienia zabytkowych nagrobków na naszym Cmentarzu Parafialnym w Częstoborowicach.
Kwesta odbyła się w dniach 1-3 listopada 2019 r., wzięło w niej udział wiele osób, co bardzo cieszy! Obok dorosłych dzielnie trwali nasi uczniowie z SKW. Wynik tegoroczny to aż 8781,03 zł !
Do tej sumy należy dodać także pieniądze z I kwesty, która odbyła się rok temu.
Cała kwota to: 12 249,83 zł, zostanie przeznaczona na renowację wytypowanego nagrobka.
Bardzo dziękujemy Ofiarodawcom oraz Wszystkim, którzy się zaangażowali.
RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ !!!
Małgorzata Gieleta
Niezwykłe odkrycie
W piątkowe popołudnie razem z wolontariuszami z klasy VIII dokonaliśmy na cmentarzu parafialnym w Częstoborowicach niezwykłego odkrycia. Pod bardzo grubą warstwą bluszczu znajdował się przepiękny nagrobek z XIX wieku ś.p. Heleny z Niemorszańskich Tukałło.
Zaprzyjaźniona z nami p. Agata Kutrzepa - Dobosz Prezes SWAL w Gminie Rybczewice natychmiast rozpoczęła akcję poszukiwawczą. Dzięki działaniom Pani Agaty już teraz wiemy, że Helena Tukałło pochodziła z okolic Augustowa w 1886 roku przebywała w naszych okolicach (dokładnie nie wiadomo gdzie). Tu zmarła i została pochowana. Jej nagrobek jest niezwykły, wiele mówi nam też przepiękny nekrolog:
„Najlepsza żona, matka i obywatelka. Pozostawiła niezatarte wspomnienie wśród rodziny, domowników i ludu, którzy ją zawsze czcią i miłością otaczali. Pokój jej zacnym cieniom.”
Wprawdzie młodzi wolontariusze solidnie się napracowali ale przyznać należy - było warto!
Małgorzata Gieleta
Pamiętamy ...
Dlaczego porządkujemy cmentarze?
Odpowiedź jest bardzo prosta - wynika to z szacunku dla tych, którzy odeszli. Jest naszym obowiązkiem pamiętać i dbać o miejsca ich pochówku.
W tym roku klasy I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami, a także uczniowie klas VII z Panią Agnieszką Baran porządkowali cmentarz wojenny z okresu I Wojny Światowej położony w Rybczewicach.
Członkowie SKW z klasy VIII wraz z opiekunem złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Pomniku Powstańców Styczniowych oraz grobie nauczycielki Heleny Szafrańskiej na cmentarzu parafialnym w Częstoborowicach.
Małgorzata Gieleta
KASZTANOBRANIE - nagroda dla najlepszych
29 października 2019 roku uczniowie klasy IA wybrali się na wycieczkę do Centrum Edukacji i Rozrywki Dzieci i Młodzieży „Jankes Kids” w Fajsławicach. Wyjazd był nagrodą za zajęcie I miejsca w akcji KASZTANOBRANIE i został ufundowany przez Radę Rodziców przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rybczewicach Drugich.
Atrakcyjnym punktem programu były warsztaty kulinarne, podczas których każde dziecko wykonało własną pizzę. Najpierw dzieciaki dowiedziały sie z jakiego kraju pochodzi pizza, w jaki sposób robi się ciasto, a także poznały składniki używane do zrobienia tego włoskiego dania. Z przygotowanych produktów zagniataliśmy ciasto na pizzę, pierwszaki chętnie przystąpiły do pracy. Mieliśmy także okazję zobaczyć piec do wypieku pizzy.
Po pokazie dzieci z gotowego ciasta i składników tworzyły własne kompozycje. Wałkowały ciasto, smarowały je sosem pomidorowym, układały ulubione produkty (szynka, kurczak, pieczarki salami, oliwki i ser). Następnie pizza na około 7 minut trafiła do pieca, po czym przyszedł czas na wspólną konsumpcję. Wszyscy bezbłędnie rozpoznali swoje dzieło. Jak się okazało nic nie smakuje lepiej, niż własnoręcznie przygotowane danie.
A potem przyszedł czas na rozrywkę, dzieciaki miały do dyspozycji różnego rodzaju atrakcje w sali zabaw.
Na koniec każdy pierwszak otrzymał pamiątkowy dyplom. Wycieczka była bardzo udana, wszyscy wrócili do szkoły w doskonałych humorach.
Lucyna Stanisławek
Zajęcia historyczne
W roku 2019 obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tego powodu w naszej szkole w dniu 15.10.2019 r. odbyły się zajęcia historyczne, przeprowadzone przez Grupę Artystyczną „Patria”. W zajęciach wzięli udział uczniowie z klas I – VIII. Ta „żywa” lekcja historii była nawiązaniem do tej smutnej dla Polaków rocznicy. Grupa Artystyczna w interesujący sposób wprowadziła nas w klimat wojny.
Prowadzący opowiadali o okupacji państwa polskiego i działalności polskiego ruchu oporu. Starali się przybliżyć młodym odbiorcom legendę hubalczyków oraz mało znane fakty z dziejów Polskiego Państwa Podziemnego. Opowieści wzbogacone zostały prezentacją umundurowania polskich formacji zbrojnych z czasów okupacji oraz różnych rodzajów uzbrojenia. Pokazane zostały również wojskowe przedmioty codziennego użytku oraz interesujące zdjęcia z partyzanckiego życia.
W pokazie mogli brać udział chętni widzowie, a takich nie brakowało. Zostali oni wciągnięci do ciekawej lekcji a zarazem wspaniałej zabawy, co najlepiej widać na załączonych zdjęciach.
Na koniec uczniowie obejrzeli, a niektórzy mogli przymierzyć mundury polskich formacji zbrojnych z czasów wojny, dotknąć i zobaczyć różne rodzaje uzbrojenia: pistolety, broń maszynową, granaty i prawdziwy pancerfaust – niemiecki granatnik. Zobaczyli wojskowe przedmioty codziennego użytku i najciekawsze zdjęcia z czasów partyzantki.
Uczniowie byli pod dużym wrażeniem pokazów i deklarowali udział w kolejnych tego typu lekcjach.
Małgorzata Wójcik
Zajęcia karate
XIX DZIEŃ PAPIESKI
Z okazji XIX Dnia Papieskiego uczniowie należący do SKW z klas VI a i VI b przygotowali uroczystą akademię dla społeczności szkolnej. Przypomnieli w niej najważniejsze wydarzenia z życia, a także nauczanie naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II.
Wszyscy powinniśmy kierować się wskazówkami, których nam udzielił: „zwyciężajcie nienawiść – miłością, nieprawdę – prawdą”. Uczył nas także, że: „wartości człowieka nie mierzy się tym, co posiada, lecz tym, kim jest.”
Fascynuje nas świętość Jana Pawła II. Może powinniśmy uświadomić sobie, że Pan Jezus powołuje do świętości również ciebie i mnie, powołuje każdego bez wyjątku i daje nam wszystko, co jest potrzebne, abyśmy się stali świętymi, czyli szczęśliwymi.
Małgorzata Gieleta
Konkurs - Mój bohater strażak - ratownik
Ślubowanie klas I
„Bo uczniem być to wielka radość,
dziś ślubujemy szkole swej…”
23 października 2019 r. w Szkole Podstawowej w Rybczewicach odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście- Wójt Gminy Rybczewice p. Elżbieta Masicz, Proboszcz Parafii Częstoborowice ks. Ryszard Rak, Dyrekcja Szkoły - p. Krzysztof Suszek i p. Małgorzata Wójcik, rodzice pierwszoklasistów i nauczyciele.
Dzieciaki rozpoczęły to niezwykłe wydarzenie wspaniałym występem, który zachwycił wszystkich zebranych. Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe świetnie prezentowali swoje zdolności i umiejętności przed licznie zgromadzoną publicznością. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez najmłodszych uczniów uroczystej przysięgi na Sztandar Szkoły.
„Teraz już ślubować z honorem możemy,
jak być dobrym uczniem doskonale wiemy.”
Pan Dyrektor Krzysztof Suszek nie miał najmniejszych wątpliwości, gdy dotykając ołówkiem ramion dzieci, z dumą przyjmował je do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Rybczewicach.
Po pasowaniu uczniowie otrzymali z rąk Dyrektora Szkoły pamiątkowe dyplomy i życzenia wielu sukcesów w szkole. Wiele ciepłych słów skierowała do pierwszaków Pani Wójt. Życzyła wszystkim najlepszych ocen i samych radosnych dni spędzonych w szkole. Każdy pierwszak otrzymał od Pani Wójt i Dyrekcji Szkoły wspaniałe upominki.
A potem już życzenia i prezenty od starszych koleżanek i kolegów.
Po uroczystości na wszystkich czekał smaczny poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów klas pierwszych. To oni włożyli wiele wysiłku i zaangażowania w przygotowanie tego niezwykłego święta.
Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką oraz niezapomnianych chwil w gronie koleżanek i kolegów.
Wychowawczynie klas pierwszych:
Lucyna Stanisławek
Dorota Potębska
Spotkanie z leśniczym
16 października 2019 roku uczniowie klas III A i IIIB Szkoły Podstawowej spotkali się z Leśniczym panem Michałem Szczepanikiem
Pan Michał jest leśniczym w Leśnictwie Krzczonów, które należy do Nadleśnictwa Świdnik Spotkanie odbyło się z okazji Dnia Drzewa.W Polsce Dzień Drzewa obchodzony jest 10 października.
Pan leśniczy opowiadał o drzewostanie, walorach rekreacyjnych, zdrowotnych, turystycznych naszych lasów. Zwrócił uwagę uczniów na problem ochrony i rozwoju lasów jako naszego wspólnego dobra narodowego. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Wychowankowie wzbogacili swoją wiedzę o gatunkach roślin rosnących w naszych lasach. Gość zachęcał do częstego obcowania z przyrodą. Zwrócił także szczególną uwagę na bezpieczne korzystanie z uroków lasu. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać gatunki lasu w prezentacji multimedialnej. Uczniowie rozpoznawali drzewa po liściach , nazywali je oraz segregowali ze względu na drzewa liściaste i iglaste. Najwięcej emocji wśród dzieci wywołały quizy pt; „Znajdź mój dom”, „ Znajdź moją mamę”. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał od Pana leśniczego upominek.
Serdecznie dziękujemy Panu leśniczemu za wspaniałą lekcję przyrodniczą i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.Grażyna Guz
Warsztaty plastyczne
WARSZTATY KWIATÓW Z BIBUŁY I KOSZYCZKÓW
Projekt "Nasze Lubelskie Korzenie" organizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej w Gminie Rybczewice nadal w realizacji. Ma on na celu przywołać lokalne tradycje i zachęcić mieszkańców, zwłaszcza tych młodych, do ich odkrywania, a przede wszystkim kultywowania.
Nasza szkoła naturalnie wspiera tą inicjatywę :)
Tym razem 7 października w naszej szkole odbyły się warsztaty kwiatów z bibuły i koszyczków prowadzone przez mistrzynię rękodzieła Panią Agnieszkę Żółkowską.
Kwiaty z bibuły były dawniej często wykorzystywane jako element dekoracji. Nie tylko dlatego, że są ładne i dość łatwe do wykonania, ale też z prostego powodu- nie było innej alternatywy.
Kwiatki te używano do przybrania wieńców na Wszystkich Świętych. Podczas uroczystości kościelnych dekorowano nimi feretrony noszone w czasie procesji, ale ubarwiały również przyjęcia weselne i karnawałowe.
Istniały rozmaite techniki bibułkarskie: wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie, cukierkowanie czy becikowanie. A co w przypadku niepogody? Bibułkarki i na to znalazły sposób: zanurzały gotowe kwiaty w rozpuszczonym wosku, co chroniło je przed utratą kształtu i koloru pod wpływem światła, temperatury i wilgoci.
Dzisiaj bibułkarstwo to niestety ginące rękodzieło. Umiejętność tworzenia kwiatów z papieru posiada coraz mniej osób. Obecnie bibułkarstwem zajmują się głównie twórcy ludowi, świadomie kultywujący dawne tradycje.
Jednocześnie informujemy: trwa nabór chętnych na otwarte warsztaty kwiatów z bibuły i koszyczków.
Odbędą się one w szkole 19 lub 26 października (sobota).
Część prac zostanie złożona na grobach na Cmentarzu Parafialnym w Częstoborowicach.
(zajęcia bezpłatne/ ilość miejsc ograniczona/dokładny termin do uzgodnienia)
Zgłoszenia: swalrybczewice@gmail.com
691 256 125 lub przez FB (Nasze Lubelskie Korzenie)Zajęcia dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury
w ramach Programu EtnoPolska 2019.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie