WESOŁYCH ŚWIĄT BOżEGO NARODZENIA
WESOŁYCH ŚWIĄT BOżEGO NARODZENIA
Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania.
Również w Zespole Wychowania Przedszkolnego "Ekoludek" jak co roku w ciepłym nastroju odbyła się długo wyczekiwana Wigilia, w której uczestniczyli rodzice, dzieci i wychowawczynie. Ten cudowny dla wszystkich wieczór uświetnił program jasełkowy w wykonaniu przedszkolaków. Dzięki tym aktorskim występom można było odczuć, że Pan Jezus przychodzi do wszystkich, obdarzając nas swoją Maleńką Miłością.
Wspaniałym momentem było również wspólne dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń, oraz podkreślenie, że takie wspólne świętowanie przyczynia się do kultywowania polskich tradycji i jest miłym wstępem do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.
Na zakończenie był świąteczny poczęstunek, m.in. barszcz z uszkami, rogaliki z makiem, paluszki rybne i kompot.
Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje z bliskimi.
Akcja „Choinka Nadziei”.
Zespół Wychowania Przedszkolnego „Ekoludek” po raz pierwszy wziął udział w akcji „ Choinka Nadziei”. To przedświąteczna akcja społeczno-ekologiczna, którą organizuje Fundacja Ekologiczna ARKA. Corocznym partnerem akcji są Lasy Państwowe. Przesłaniem kampanii było zwrócenie uwagi na problem samotności, przede wszystkim w okresie Bożego Narodzenia. Nie wolno zapomnieć o tych, którzy nie spotykają się przy wigilijnym stole w gronie domowników.
Akcja poległa na zorganizowaniu przez ZWP „Ekoludek” inscenizacji „Jasełek” dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Pod Złotym Liściem” w Klimusinie. Jednocześnie wręczono im własnoręcznie udekorowane, naturalne drzewko, które otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Świdnik. Dzieci pod przewodnictwem Pań przygotowały papierowe ozdoby świąteczne. Ozdobami tymi udekorowały „Choinkę Nadziei, następnie samodzielnie w przedszkolu upiekły i udekorowały pierniczki a także dla każdego pensjonariusza wykonały kartki świąteczne.
Tak przygotowane 17 grudnia 2013 r. odwiedziliśmy pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Pod Złotym Liściem” w Klimusinie. Od progu witani byliśmy przez pracowników oraz pensjonariuszy którym przekazaliśmy „Choinkę Nadziei” oraz prezenty. Następnie dzieci wystawiły „Jasełka” po zakończeniu których wszyscy razem śpiewaliśmy kolędy. Na koniec dzieci wręczyły każdemu podopiecznemu kartkę świąteczną, którą mogą przyozdobić sobie swoje miejsce w pokoju. W ramach wdzięczności gospodarze poczęstowali artystów ciastem kanapkami i soczkiem.
To spotkanie wprowadziło wszystkich w nastrój świąteczny, pozwoliło poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Jezusa. Na twarzach podopiecznych pojawiły się łzy spływające po policzkach było widać wzruszenie. Smutek? Żal? Miejmy jednak nadzieje że to były łzy radości, że ktoś jeszcze odwiedzi ich w te święta ……! My dostaliśmy zaproszenie na dzień Babci i Dziadka więc na pewno będziemy i rozweselimy swoja pamięcią i obecnością jeszcze raz w ich jesieni życia.
Dziękujemy za współpracę w tym zakresie państwu Magdalenie i Michałowi Szczepanikom.
Katarzyna Gąsior
„Jest taki dzień bardzo ciepły choć grudniowy.
Jest taki dzień tylko jeden, raz do roku …”
Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Spotkania opłatkowe staja się okazją do wspólnego przeżywania Świat Bożego Narodzenia. Radosna i pełna życzliwości atmosfera towarzyszyła spotkaniu wigilijnemu w naszej szkole. Uroczystość odbyła się 20 grudnia 2013 roku. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Rybczewice Pan Mirosław Kwiatosz, sekretarz – Pani Renata Trała, skarbnik – Pan Józef Smarzak, Proboszcz Parafii Częstoborowice ks. Ryszard Rak, Pani Małgorzata Gigilewicz – dyrektor Placówki Nasz Dom, Pan Julian Krawczyk – lekarz, Pan Grzegorz Osajkowski – dyrektor Banku w Rybczewicach, Pan Krzysztof Czubiel – „Kadrema”.
W bożonarodzeniowy nastrój wprowadził nas spektakl jasełkowy przygotowany przez p. Małgorzatę Gieletę. Wielu wzruszeń dostarczyli nasi aktorzy – wszyscy doskonale wczuli się w klimat jasełkowego przedstawienia. Bez tremy, jak przystało na profesjonalistów zasłużyli na pochwały i gorące oklaski. Ksiądz Proboszcz Ryszard Rak zgodnie z tradycją poprowadził modlitwę i złożył wszystkim świąteczne życzenia. Były kolędy i pastorałki. Słowa, które płynęły ze sceny wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Ucztą dla uszu był występ dziewcząt z LO i Gimnazjum przygotowany przez p. Jolantę Gregorczyk oraz chóru szkolnego prowadzonego przez p. Magdalenę Furgałę.
Nauczyciele śpiewając kolędę „Przybieżeli do Betlejem pasterze” otrzymali gromkie brawa. Zachęcili do śpiewania pięknych polskich kolęd, ale także do zgłębiania ich głębokiej treści.
Następnie w klasach zasiedliśmy do wigilijnego stołu i składaliśmy sobie świąteczne życzenia. Był karp, czerwony barszczyk z uszkami, pierożki z kapustą i grzybami.
„Hej kolęda, kolęda, hej kolędy to czas …”
Teraz już z niecierpliwością oczekujemy na święta: na pierwszą gwiazdkę, choinkę i spotkania w gronie rodziny.
Lucyna Stanisławek
Dnia 19 grudnia 2013 r. został rozstrzygnięty konkurs związany ze Świętami Bożego Narodzenia. Głównym celem konkursu było krzewienie tradycji i dziedzictwa kulturowego. Konkurs adresowany był do uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum oraz dzieci z przedszkola i klas „0”, co miało zachęcić młodych ludzi do poznania naszych tradycji i utrwalić potrzebę ich pielęgnowania, a także rozbudzić pasje twórcze, wzmacniając w ten sposób proces wychowania i kształcenia. Konkurs cieszył się wielkim powodzeniem a temat okazał się bardzo wdzięczny, bowiem do organizatorów wpłynęło łącznie 54 prac .
Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się dnia 19 grudnia 2013 r. Rozdaniu nagród towarzyszyła wystawa prac konkursowych. Na uwagę zasługuje wysoki poziom prac, różnorodność technik oraz fakt, iż temat konkursu wzbudził zainteresowanie uczestników tradycją związaną ze Świętami Bożego Narodzenia.
Należy podkreślić fakt, iż nagrody zostały ufundowane przez Rade Rodziców przy ZSO w Rybczewicach, za co serdecznie dziękujemy.
Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy do następnych edycji naszych konkursów!
Grażyna Guz
Ferie świąteczne trwają od 23 grudnia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r.
W dniu 2 i 3 stycznia 2014 r. lekcje odbywają się tak jak w każdy czwartek i piątek.
Poniedziałek 6 stycznia 2014 r. jest dniem świątecznym - ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI - dzień wolny od pracy i nauki w szkole.
Przykładowe zestawy zadań:
Część 1. Język polski i matematyka - link - Zestaw zadań dla uczniów bez dysfunkcji oraz uczniów z dysleksją rozwojową.
Rozwiązania zadań i schematy punktowania
Część 2. Język obcy nowożytny (język angielski) -
- Rozwiązania zadań i schematy punktowania
Informacje o sprawdzianie - CKE - LINK
Grudzień to bardzo dobry czas na konkursy świąteczne. SKO właśnie na początku grudnia ogłosiła konkurs na największą bombkę. Ochotników do wyprodukowania największej bombki nie było bardzo dużo, lecz te prace, które trafiły do szkoły były naprawdę bardzo duże. Największą bombkę zrobił Jurek Plesz z klasy III, Rafał Banaszkiewicz z klasy VI oraz Dominik Poroch z klasy IV. Wszyscy wykonawcy tych świątecznych błyskotek otrzymali nagrody (szklane bombki) ufundowane przez SBP w Piaskach.
W dniu 12.12.2013 roku uczniowie klas IV-VI SP i klas I-III Gimnazjum wyjechali do Miejskiego Ośrodka Kultury do Świdnika na spektakle teatralne. Aktorzy Teatru Współczesnego z Krakowa opowiedzieli językiem teatru historie Stasia i Nel, bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Gimnazjaliści obejrzeli "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Ciekawie pomyślane adaptacje utworów z niekonwencjonalnymi rozwiązaniami, przestrzennymi i stylowymi kostiumami oddziaływały na zmysły uczniów.
Było to kolejne spotkanie z literaturą ale na scenie.
12 grudnia 2013 roku uczniowie klas 1-3 pod opieką swoich wychowawczyń udali się do Świdnika na spektakl teatralny pt.: „ Przygody Pirata Karmazyna”. Przedstawienie o sympatycznym piracie zostało przygotowane z myślą o najmłodszej widowni. Wyruszyliśmy z sympatycznym piratem w wielką wyprawę po nieznanych wodach. Z Karmazynem i jego załogą szukaliśmy tajemniczego skarbu. Morska wyprawa obfitowała w niezwykłe, a czasem nawet niebezpieczne przygody, z którymi zmagał się Kapitan Karmazyn. Spektakl uświetniła oprawa artystyczna: przepiękne kostiumy, ruchoma scenografia oraz efekty specjalne. Było trochę śmiechu, hałasu, dymu, wystrzałów, wybuchu bomby i szum morskich fal. Dzisiaj Syrenka przemówiła ludzkim głosem, a złota rybka spełniała życzenia. Nikt z nas się nie nudził. Wróciliśmy do szkoły zadowoleni i szczęśliwi, bogatsi o nowe doświadczenia.
Lucyna Stanisławek
„Dzwonią już dzwoneczki
wesoło jest wszędzie,
bo Święty Mikołaj
do nas dziś przybędzie…”.
Tymi słowami piosenki uczniowie klasy pierwszej wołali gościa, którego spotkać można tylko raz w roku.
Zgodnie z tradycja 6 grudnia 2013 roku przybył do naszej szkoły Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Mieliśmy szczęście, że miał czas aby do nas przybyć. Na początku Mikołaj wysłuchał przygotowanych przez nas piosenek i wierszy. Cierpliwie odpowiadał na nurtujące nas pytania oraz wręczał prezenty. Gość z dalekiej krainy chętnie pozował do pamiątkowych zdjęć. Wszystkie dzieci złożyły obietnicę, że będą słuchały rodziców i nauczycieli. Mikołaj nie mógł pozostać z nami na dłużej, bo musiał odwiedzać kolejne miejsca. Obiecał, że odwiedzi nas w przyszłym roku. Ten dzień na pewno pozostanie długo w pamięci każdego dziecka.
„Teraz wszyscy razem
z żalem Cię żegnamy.
I na drugi roczek zapraszamy”.
Grzecznie czekamy do przyszłego roku.
Lucyna Stanisławek
Jak co roku przyłączyliśmy się do wsparcia działalności misyjnej Kościoła. Gimnazjaliści i licealiści a także nauczyciele przynieśli fanty to znaczy przeróżne fantastyczne rzeczy, które nie koniecznie były im potrzebne. Na zabawie andrzejkowej klasa VA przeprowadziła loterię (wcześniej oczywiście solidnie ją przygotowała). Co to się działo! Największe zainteresowanie wzbudziła wielka, łaciata krowa skarbonka. Los chciał, że trafiła do dzieci z kl. IA i teraz dumnie stoi na półce w klasie. W ten sposób udało nam się zebrać aż 200 zł. Z kolei na dyskotece dla uczniów gimnazjum i liceum smażyliśmy gofry. Samorząd gimnazjalny świetnie zorganizował sklepik oraz produkty na gofry. Były z dżemem jeżynowym i truskawkowym – pychota, palce lizać! W sumie Salezjańskiemu Ośrodkowi Misyjnemu przesłaliśmy 270 zł. Z tego co wiem pieniądze mają trafić do dzieci z Madagaskaru!
Małgorzata Gieleta
W dniu 28 listopada 2013 roku uczniowie klas pierwszych gimnazjum uroczyście ślubowali przed sztandarem , że będą sumiennie i uczciwie wypełniać swoje obowiązki i nie splamią dobrego imienia szkoły. Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie klasy III poprowadzili przygotowane przez siebie „otrzęsiny kociaków”. Każdy pierwszak został wyjątkowo ucharakteryzowany, więc wyglądał inaczej niż zwykle, jednak wszyscy byli zadowoleni, ponieważ takie przeżycia rzadko się zdarzają.
Dziękujemy pomysłowym kolegom z klasy trzeciej za wspaniałe chwile spędzone razem z bogami greckimi na górze Olimp.
28 listopada 2013 r. z samego rana wyruszyliśmy na wycieczkę do Lublina. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klas I-III. Głównym celem wyprawy było uczestnictwo w przedstawieniu teatralnym pt. „Polak Mały”. Twórcy i aktorzy Teatru Artenes z Wrocławia w doskonały sposób przypomnieli nam „Skąd nasz ród?”. Udział w spektaklu teatralnym był wspaniałą lekcją historii. A potem główna atrakcja wycieczki pobyt w Parku Rozrywki dla Dzieci. Radości było co niemiara: zjazdy, fikołki, zabawy w basenach z piłeczkami oraz gra w cymbergaja. Tam mogliśmy się pozbyć nadmiaru energii. Każdy mógł wybrać dla siebie ulubioną formę zabawy. Ostatnim punktem wyjazdu był posiłek w McDonalds. Wycieczka dostarczyła nam wiele nowych wrażeń. Zmęczeni, ale zrelaksowani i odstresowani wróciliśmy do szkoły.
Lucyna Stanisławek
Treści przyrodnicze w wychowaniu przedszkolnym mają ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dzieci w wieku przedszkolnym. Ciekawie przekazane informacje dotyczące natury oraz jej ochrony na długo zostają w pamięci naszych najmłodszych jednocześnie uczą ich odpowiedzialności za swoje postępowanie.
Z tego też powodu w dniu 14.11.2013 r. zawitał do naszego Przedszkola niezwykły gość. Dzieci odwiedził Leśniczy z Nadleśnictwa Świdnik Pan Michał Szczepanik. Na początku spotkania zaprezentował dzieciom swój mundur. Opowiedział dzieciom o swojej pracy oraz o lesie, jego znaczeniu dla środowiska. Niecodzienny gość opowiadał również o zwierzętach - mieszkańcach lasów, warunkach ich życia, zwyczajach ich przysmakach zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy trudno im dotrzeć do pożywienia. Dzieci dowiedziały się jak ptaki i zwierzęta przygotowują się do nadejścia zimy, które ptaki odlatują do ciepłych krajów a które zwierzęta zapadają w zimowy sen oraz które przygotowują sobie zapasy na zimę. Pan Leśniczy powiedział dzieciom w jaki sposób mogą pomóc zwierzętom i ptakom przetrwać zimę. Pan Leśniczy przyniósł również eksponaty leśnych zwierzątek dzieci miały okazję z bliska obejrzeć ich naturalny wygląd, dotknąć sierści, pogłaskać i przytulić.
Na utrwalenie tylu ciekawych wiadomości dzieci pokolorowały obrazki leśnych zwierząt. Za uważne słuchanie, aktywność i piękne prace Pan Michał obdarował dzieci pięknymi kolorowankami i kredkami. Wizyta Pana leśniczego to niepowtarzalna okazja do budowania dziecięcej wiedzy o świecie przyrodniczym. Mamy nadzieję, że to pierwsze spotkanie zaowocuje kolejnymi odwiedzinami i na stałe wpisze się w kalendarz naszego przedszkola. Kto wie może dzieci zaskoczą Pana Leśniczego i odwiedzą go w lesie ;) ?
Katarzyna Gąsior
Zakończył się okres adaptacji najmłodszych pociech do warunków przedszkolnych i nadszedł czas, by oficjalnie przyjąć je do grona przedszkolaków. Pasowanie odbyło się we wtorek 19 listopada.
Do pasowania przystąpiły dzieci które pierwszy rok chodzą do przedszkola zostały one uroczyście przyjęta do grona przedszkolaków oraz dzieci które uczęszczają do nas już drugi rok a więc były pasowane na starszaka.
Dzieci przedstawiły piękny program artystyczny, przygotowały teatrzyk pt.: „Bociek i żaby” a mamy postarały się o przepiękne stroje dla swoich pociech. Potem dzieci obiecały: zgodnie się bawić w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać swoich pań i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem.
Następnie dyrektor Krzysztof Suszek za pomocą zaczarowanego kredki uroczyście pasował dzieci na przedszkolaka i starszaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy oznaczające przynależność do grona przedszkolaków i starszaków a także upominki. Przysięgę złożyli także rodzice naszych najmłodszych pociech, którzy uroczyście obiecali zawsze bezgranicznie kochać i wspierać swoje pociechy. Po oficjalnej części dzieci i rodzice zasiedli do słodkiego poczęstunku był tort ze świeczkami i wiele przepysznych ciast upieczonych przez nasze mamy.
Katarzyna Gąsior
Powered by aSc EduPage