Spotkanie rodziców uczniów ZSO w Rybczewicach z Dyrekcją i nauczycielami odbędzię się w środę 5 lutego 2014 r. o godzinię 15.00. Zapraszamy wszystkich rodziców.
Spotkanie rodziców uczniów ZSO w Rybczewicach z Dyrekcją i nauczycielami odbędzię się w środę 5 lutego 2014 r. o godzinię 15.00. Zapraszamy wszystkich rodziców.
Początek roku to czas na „wielki szkolny bal”.
Tak też się stało – 18 stycznia 2014 roku odbyła się tradycyjna zabawa choinkowa dla przedszkolaków i dzieci ze szkoły podstawowej. Mimo niesprzyjającej aury na zewnątrz w szkole panowała gorąca atmosfera. Wiele dzieci przybyło ze swoimi rodzicami i młodszym rodzeństwem.
Oprócz wspólnych tańców były konkursy i zabawy przy muzyce. W karnawałowym szaleństwie nie zabrakło pociągu, kaczuszek czy poloneza. Oczywiście momentem kulminacyjnym była wizyta Świętego Mikołaja, który obdarował wszystkie dzieci prezentami. Rada Rodziców przygotowała dla dzieciaków poczęstunek. Zabawa choinkowa przebiegała w miłej i wesołej atmosferze, wszyscy bawili się wyśmienicie.
Zakończyliśmy I semestr i tym miłym akcentem rozpoczęliśmy ferie zimowe.
Lucyna Stanisławek
Jasełka śmieszą i wzruszają swoją naiwnością, wzbogacając w ten sposób nasze przeżywanie Bożego Narodzenia. Najważniejsze zawsze jest to, że przypominają prawdę o Wcieleniu, o tym, że Jezus Chrystus przyszedł na świat dla naszego zbawienia.
Aby kultywować tradycję, a także po to, żeby dobrze się bawić i wzbogacać swoje doświadczenia, 16 stycznia 2014r. pojechaliśmy do Krzczonowa, ponieważ tam, w Regionalnym Ośrodku Kultury i Sportu, odbył się IX Powiatowy Przegląd Przedstawień Jasełkowych, zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Stanisława Staszica, Gimnazjum im. Mikołaja Siemiona oraz 37. Drużynę Harcerską „Ogniki” w Krzczonowie.
Śmiało można stwierdzić, że nasze jasełka, a także kolędy i piosenki o tematyce bożonarodzeniowej podobały się zarówno jury, jak i publiczności. Największą nagrodą były oczywiście brawa i szczere uśmiechy na twarzach widzów, jednak oprócz tego dostaliśmy dużo nagród rzeczowych. Wszyscy wspaniale się spisali, ale jury przyznawało nagrody indywidualne: za rolę Heroda wyróżniono Paulinę Jones, Mikołaja Bisa doceniono za świetnie zagranego Lucyfera, a Oskara Zająca – za Anioła Michała. Nagrodzona została także Katarzyna Ryś za wyjątkowy wokal. Przemiłą niespodzianką dla naszego zespołu była nagroda publiczności (sprzęt do odtwarzania muzyki)! Dostaliśmy piękną statuetkę, dyplomy, książki i słodycze. Ujęła nas serdeczność i gościnność organizatorów, którzy zadbali o to, by nikt nie był głodny i spragniony.
Wieczorem, zmęczeni i szczęśliwi, wróciliśmy do swoich domów.
Małgorzata Gieleta
W dniu 15 stycznia 2014 roku o godzinie 1105 odbył się po raz trzeci w naszej szkole Konkurs Kolęd i Pastorałek, w którym wzięło udział 43 uczniów naszej szkoły. Konkurs miał na celu podtrzymanie tradycji wspólnego kolędowania, poszerzenie repertuaru kolędowego, a także prezentację umiejętności muzycznych uczestników.
Mogliśmy posłuchać tradycyjnych kolęd, takich jak: Pójdźmy wszyscy do stajenki , Dzisiaj w Betlejem, Gdy śliczna Panna, Wśród nocnej ciszy, Lulajże Jezuniu, Jakaś światłość na Betlejem, jak i pastorałek Największy gazda, Mała pastorałaka, czy pieśni bożonarodzeniowych: Bosy pastuszek , Kto wie, czy Przekażmy sobie znak pokoju.
Występy uczestników oceniało jury w składzie: dyrektor Krzysztof Suszek oraz panie Małgorzata Gieleta, Agnieszka Dziurawiec i Magdalena Furgała, biorąc pod uwagę dobór repertuaru, interpretację, warunki głosowe, oraz ogólny wyraz artystyczny. A całość poprowadziła uczennica Paulina Jones. Jury po burzliwych obradach postanowiło przyznać następującym osobom nagrody, które ufundowała Rada Rodziców:
Kategoria klasy 1-3 SP:
I miejsce: Amelia Skorek i Oliwia Skowronek
I miejsce: Karol Poroch
II miejsce: Mateusz Pawelec, Kacper Czwórnóg
III miejsce: Julia Połeć i Klaudia Bernecka
Kategoria klasy 4-6 SP:
I miejsce: Marta Mołdoch
II miejsce: Dominik Poroch
II miejsce: Monika Pąsiek
III miejsce: Julia Lis
III miejsce: Julia Pękała
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i zapraszamy do udziału w przyszłym roku .
Magdalena Furgała
W dniu 12.01.2014 uczniowie ze Szkoły Podstawowej brali udział w 22 FINALE WOŚP. W tym roku nasi uczniowie zebrali 1782 zł i 20 euro centów.Wolontariuszami byli: Pękała Julia, Pąsiek Monika, Rakoczy Mateusz, Banaszkiewicz Rafał. Uczniami opiekowali się - Janusz Flis, Elżbieta Flis, Dorota Potębska i Sławomir Pasierbik.
W dniu 09.01.2014 na hali w Piaskach odbyły sie powiatowe zawody w halową piłkę nożną dla szkół ponadgimnazjalnych powiatu Świdnickiego. Reprezentacja naszego Liceum zajęła pierwsze miejsce, uzyskując awans do zawodów rejonowych w Chełmie. Uczeń naszego Liceum Radosław Ignatiuk został najlepszym strzelcem turnieju.
Sławomir Pasierbik
WESOŁYCH ŚWIĄT BOżEGO NARODZENIA
Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania.
Również w Zespole Wychowania Przedszkolnego "Ekoludek" jak co roku w ciepłym nastroju odbyła się długo wyczekiwana Wigilia, w której uczestniczyli rodzice, dzieci i wychowawczynie. Ten cudowny dla wszystkich wieczór uświetnił program jasełkowy w wykonaniu przedszkolaków. Dzięki tym aktorskim występom można było odczuć, że Pan Jezus przychodzi do wszystkich, obdarzając nas swoją Maleńką Miłością.
Wspaniałym momentem było również wspólne dzielenie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń, oraz podkreślenie, że takie wspólne świętowanie przyczynia się do kultywowania polskich tradycji i jest miłym wstępem do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.
Na zakończenie był świąteczny poczęstunek, m.in. barszcz z uszkami, rogaliki z makiem, paluszki rybne i kompot.
Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje z bliskimi.
Akcja „Choinka Nadziei”.
Zespół Wychowania Przedszkolnego „Ekoludek” po raz pierwszy wziął udział w akcji „ Choinka Nadziei”. To przedświąteczna akcja społeczno-ekologiczna, którą organizuje Fundacja Ekologiczna ARKA. Corocznym partnerem akcji są Lasy Państwowe. Przesłaniem kampanii było zwrócenie uwagi na problem samotności, przede wszystkim w okresie Bożego Narodzenia. Nie wolno zapomnieć o tych, którzy nie spotykają się przy wigilijnym stole w gronie domowników.
Akcja poległa na zorganizowaniu przez ZWP „Ekoludek” inscenizacji „Jasełek” dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Pod Złotym Liściem” w Klimusinie. Jednocześnie wręczono im własnoręcznie udekorowane, naturalne drzewko, które otrzymaliśmy od Nadleśnictwa Świdnik. Dzieci pod przewodnictwem Pań przygotowały papierowe ozdoby świąteczne. Ozdobami tymi udekorowały „Choinkę Nadziei, następnie samodzielnie w przedszkolu upiekły i udekorowały pierniczki a także dla każdego pensjonariusza wykonały kartki świąteczne.
Tak przygotowane 17 grudnia 2013 r. odwiedziliśmy pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Pod Złotym Liściem” w Klimusinie. Od progu witani byliśmy przez pracowników oraz pensjonariuszy którym przekazaliśmy „Choinkę Nadziei” oraz prezenty. Następnie dzieci wystawiły „Jasełka” po zakończeniu których wszyscy razem śpiewaliśmy kolędy. Na koniec dzieci wręczyły każdemu podopiecznemu kartkę świąteczną, którą mogą przyozdobić sobie swoje miejsce w pokoju. W ramach wdzięczności gospodarze poczęstowali artystów ciastem kanapkami i soczkiem.
To spotkanie wprowadziło wszystkich w nastrój świąteczny, pozwoliło poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Jezusa. Na twarzach podopiecznych pojawiły się łzy spływające po policzkach było widać wzruszenie. Smutek? Żal? Miejmy jednak nadzieje że to były łzy radości, że ktoś jeszcze odwiedzi ich w te święta ……! My dostaliśmy zaproszenie na dzień Babci i Dziadka więc na pewno będziemy i rozweselimy swoja pamięcią i obecnością jeszcze raz w ich jesieni życia.
Dziękujemy za współpracę w tym zakresie państwu Magdalenie i Michałowi Szczepanikom.
Katarzyna Gąsior
„Jest taki dzień bardzo ciepły choć grudniowy.
Jest taki dzień tylko jeden, raz do roku …”
Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im niepowtarzalna i wyjątkowa atmosfera. Spotkania opłatkowe staja się okazją do wspólnego przeżywania Świat Bożego Narodzenia. Radosna i pełna życzliwości atmosfera towarzyszyła spotkaniu wigilijnemu w naszej szkole. Uroczystość odbyła się 20 grudnia 2013 roku. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Rybczewice Pan Mirosław Kwiatosz, sekretarz – Pani Renata Trała, skarbnik – Pan Józef Smarzak, Proboszcz Parafii Częstoborowice ks. Ryszard Rak, Pani Małgorzata Gigilewicz – dyrektor Placówki Nasz Dom, Pan Julian Krawczyk – lekarz, Pan Grzegorz Osajkowski – dyrektor Banku w Rybczewicach, Pan Krzysztof Czubiel – „Kadrema”.
W bożonarodzeniowy nastrój wprowadził nas spektakl jasełkowy przygotowany przez p. Małgorzatę Gieletę. Wielu wzruszeń dostarczyli nasi aktorzy – wszyscy doskonale wczuli się w klimat jasełkowego przedstawienia. Bez tremy, jak przystało na profesjonalistów zasłużyli na pochwały i gorące oklaski. Ksiądz Proboszcz Ryszard Rak zgodnie z tradycją poprowadził modlitwę i złożył wszystkim świąteczne życzenia. Były kolędy i pastorałki. Słowa, które płynęły ze sceny wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Ucztą dla uszu był występ dziewcząt z LO i Gimnazjum przygotowany przez p. Jolantę Gregorczyk oraz chóru szkolnego prowadzonego przez p. Magdalenę Furgałę.
Nauczyciele śpiewając kolędę „Przybieżeli do Betlejem pasterze” otrzymali gromkie brawa. Zachęcili do śpiewania pięknych polskich kolęd, ale także do zgłębiania ich głębokiej treści.
Następnie w klasach zasiedliśmy do wigilijnego stołu i składaliśmy sobie świąteczne życzenia. Był karp, czerwony barszczyk z uszkami, pierożki z kapustą i grzybami.
„Hej kolęda, kolęda, hej kolędy to czas …”
Teraz już z niecierpliwością oczekujemy na święta: na pierwszą gwiazdkę, choinkę i spotkania w gronie rodziny.
Lucyna Stanisławek
Dnia 19 grudnia 2013 r. został rozstrzygnięty konkurs związany ze Świętami Bożego Narodzenia. Głównym celem konkursu było krzewienie tradycji i dziedzictwa kulturowego. Konkurs adresowany był do uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum oraz dzieci z przedszkola i klas „0”, co miało zachęcić młodych ludzi do poznania naszych tradycji i utrwalić potrzebę ich pielęgnowania, a także rozbudzić pasje twórcze, wzmacniając w ten sposób proces wychowania i kształcenia. Konkurs cieszył się wielkim powodzeniem a temat okazał się bardzo wdzięczny, bowiem do organizatorów wpłynęło łącznie 54 prac .
Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się dnia 19 grudnia 2013 r. Rozdaniu nagród towarzyszyła wystawa prac konkursowych. Na uwagę zasługuje wysoki poziom prac, różnorodność technik oraz fakt, iż temat konkursu wzbudził zainteresowanie uczestników tradycją związaną ze Świętami Bożego Narodzenia.
Należy podkreślić fakt, iż nagrody zostały ufundowane przez Rade Rodziców przy ZSO w Rybczewicach, za co serdecznie dziękujemy.
Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy do następnych edycji naszych konkursów!
Grażyna Guz
Ferie świąteczne trwają od 23 grudnia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r.
W dniu 2 i 3 stycznia 2014 r. lekcje odbywają się tak jak w każdy czwartek i piątek.
Poniedziałek 6 stycznia 2014 r. jest dniem świątecznym - ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI - dzień wolny od pracy i nauki w szkole.
Przykładowe zestawy zadań:
Część 1. Język polski i matematyka - link - Zestaw zadań dla uczniów bez dysfunkcji oraz uczniów z dysleksją rozwojową.
Rozwiązania zadań i schematy punktowania
Część 2. Język obcy nowożytny (język angielski) -
- Rozwiązania zadań i schematy punktowania
Informacje o sprawdzianie - CKE - LINK
Grudzień to bardzo dobry czas na konkursy świąteczne. SKO właśnie na początku grudnia ogłosiła konkurs na największą bombkę. Ochotników do wyprodukowania największej bombki nie było bardzo dużo, lecz te prace, które trafiły do szkoły były naprawdę bardzo duże. Największą bombkę zrobił Jurek Plesz z klasy III, Rafał Banaszkiewicz z klasy VI oraz Dominik Poroch z klasy IV. Wszyscy wykonawcy tych świątecznych błyskotek otrzymali nagrody (szklane bombki) ufundowane przez SBP w Piaskach.
W dniu 12.12.2013 roku uczniowie klas IV-VI SP i klas I-III Gimnazjum wyjechali do Miejskiego Ośrodka Kultury do Świdnika na spektakle teatralne. Aktorzy Teatru Współczesnego z Krakowa opowiedzieli językiem teatru historie Stasia i Nel, bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Gimnazjaliści obejrzeli "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Ciekawie pomyślane adaptacje utworów z niekonwencjonalnymi rozwiązaniami, przestrzennymi i stylowymi kostiumami oddziaływały na zmysły uczniów.
Było to kolejne spotkanie z literaturą ale na scenie.
12 grudnia 2013 roku uczniowie klas 1-3 pod opieką swoich wychowawczyń udali się do Świdnika na spektakl teatralny pt.: „ Przygody Pirata Karmazyna”. Przedstawienie o sympatycznym piracie zostało przygotowane z myślą o najmłodszej widowni. Wyruszyliśmy z sympatycznym piratem w wielką wyprawę po nieznanych wodach. Z Karmazynem i jego załogą szukaliśmy tajemniczego skarbu. Morska wyprawa obfitowała w niezwykłe, a czasem nawet niebezpieczne przygody, z którymi zmagał się Kapitan Karmazyn. Spektakl uświetniła oprawa artystyczna: przepiękne kostiumy, ruchoma scenografia oraz efekty specjalne. Było trochę śmiechu, hałasu, dymu, wystrzałów, wybuchu bomby i szum morskich fal. Dzisiaj Syrenka przemówiła ludzkim głosem, a złota rybka spełniała życzenia. Nikt z nas się nie nudził. Wróciliśmy do szkoły zadowoleni i szczęśliwi, bogatsi o nowe doświadczenia.
Lucyna Stanisławek
Powered by aSc EduPage