Dzień Matki w klasach I-III SP
„Mama zawsze kocha czule …”
Dzień Matki należy do najmilszych dni w roku. Obchodzony jest w miesiącu, kiedy rozkwitają najpiękniejsze kwiaty.
26 maja 2014 roku uczniowie klas I-III uroczyście obchodzili to Święto. Pod kierunkiem swoich pań solidnie przygotowali się do jego obchodów. Były wiersze, piosenki i życzenia płynące z głębi serc. Dzieciaki własnoręcznie przygotowały dla sowich mam upominki. Mamy nagrodziły swoje pociechy gromkimi brawami. Niejednej z nich zakręciła się w oku łezka. Po zakończeniu części artystycznej wszyscy udali się na ognisko i pieczone kiełbaski. Była to piękna, pełna wzruszeń uroczystość.
Jeszcze raz życzymy wszystkim mamom zdrowia, pociechy z ich dzieci i wszystkiego najlepszego.
Lucyna Stanisławek
Zawody w Bystrzejowicach - SP
Pasowanie na czytelnika
Pasowanie na czytelnika uczniów klasy I A i I B Szkoły Podstawowej
,,Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
który puste życie napełnia światłem,
a puste serca wzruszeniem.”
Kornel Makuszyński
22 maja odbyła się w bibliotece szkolnej uroczystość ,,Pasowanie na czytelnika” uczniów klasy IA i IB Szkoły Podstawowej. Uroczystość ta odbywa się co roku w maju, kiedy uczniowie poznają już wszystkie litery i nauczą się czytać. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, wzięli udział w teleturnieju wiedzy o bibliotece. Następnie jedna z uczennic z aktywu bibliotecznego wcieliła się w rolę królowej książek i przypomniała uczniom jak należy postępować z książkami. Uczniowie czytali również wiersze o bibliotece, aby udowodnić, że potrafią pięknie czytać. I dopiero wówczas złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki, a pani bibliotekarka ogromną książką dokonała pasowania każdego z uczniów. Na koniec uczniowie złożyli swój podpis na karcie czytelnika i otrzymali pamiątkowy dyplom, który będzie im przypominał o tym uroczystym wydarzeniu. Cała uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem.
List do rodziców
„Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu”.
Szanowni Państwo!
Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Niezapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek.
Wyrobienie nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Niezapominajmy o korzyściach, które płyną z czytania dla dzieci.
10 powodów dla których warto czytać dziecku książki:
- Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami, a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.
- Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
- Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki i czytania.
- Książki wychowują.
- Książki wyrabiają wrażliwość. Niejedna książka poruszy nasze serca.
- Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
- Książki rozwijają pasje u dzieci.
- Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku.
- Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
- Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.
Pamiętajmy zawsze o tych zaletach. Zapraszam do odwiedzenia strony Cała Polska Czyta Dzieciom, gdzie Państwo znajdziecie pozycje książkowe polecane do czytania.
Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu. Dlatego czytajmy dziecku. Codziennie!
Informacja dla gimnazjalistów z 3 klasy
Zarządzenie Kuratora Oświaty w Lublinie - Rekrutacja_do_szkol_publicznych_2014-2015-1.pdf
Link do strony z elektroniczną rekrutacją - https://lubelszczyzna.edu.com.pl/Kandydat/kseon.php
Twój dar Serca dla Hospicjum
Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji „ Twój dar Serca dla Hospicjum”. 4 maja po każdej Mszy św. w Kościele parafialnym w Częstoborowicach i w kaplicy w Pilaszkowicach a 9 maja na terenie szkoły wolontariusze zbierali pieniądze do puszek. Liderem akcji jest Społeczne Liceum i Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie.
Lubelskie Hospicjum im. Małego Księcia funkcjonuje od 1997 roku – jest jedynym w Polsce południowo-wschodniej domowym hospicjum dla dzieci. Zostało powołane, aby objąć domową opieką dzieci i młodzież z chorobami nowotworowymi oraz innymi nieuleczalnymi schorzeniami.
Celem akcji jest pomoc podopiecznym tej placówki, a także uwrażliwianie nas wszystkich na potrzeby drugiego człowieka. Tegoroczna zbiórka przeznaczona zostanie na:
• zakup leków, środków higieniczno-opatrunkowych
• zakup sprzętu medycznego
• naprawy i zakup części zamiennych do sprzętu medycznego
Tym razem udało nam się zebrać 1610 złotych! To naprawdę duża kwota. Wszystkim, którzy się przyłączyli bardzo serdecznie dziękujemy. Myślę, że każdy odczuł, że większa radość jest z dawania niż brania.
Małgorzata Gieleta
Akademia z okazji 3-go Maja w Gimnazjum
Tradycją stało się już, że co roku w naszym gimnazjum zbieramy się na majowej uroczystości z racji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nasza obecność tu jest wyrazem patriotycznych postaw młodzieży gimnazjalnej. W dniu tym ponownie odtwarzamy i przeżywamy brzemienne dla przyszłości Polski chwile, gdy obóz patriotów polskich wyrwał naród z zaklętego kręgu niemocy, rozkładu i zgorszenia. Konstytucja 3 Maja - druga na świecie a pierwsza w Europie - była widocznym znakiem siły narodu polskiego, który w trudnym okresie dziejowym zdołał położyć podwaliny pod odrodzenie narodowe.
W dniu 14 maja 2014 roku uczniowie z kl. I i II gimnazjum przygotowali uroczysty apel z racji rocznicy tego wydarzenia. Były patriotyczne wiersze i pieśni oraz scenki z życia króla i szlachty polskiej. Dla wszystkich uczestników akademii była to żywa lekcja historii i patriotyzmu.Janusz Flis
Akademia z okazji 3-go Maja - SP
Piłka nożna chłopców - gimnazjum
Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII
„Świętość to miłość, wolność i prawda. Świętość to pełnia szczęście. Świętość to zjednoczenie z Chrystusem, który jest Drogą, Prawdą i Życiem”. Tymi słowami rozpoczęła się akademia z okazji kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II. Przygotowali ją i 29 kwietnia przedstawili całej społeczności szkolnej uczniowie Gimnazjom i Liceum Ogólnokształcącego. Zaprezentowany program słowem, obrazem i muzyką przybliżył nam postacie dwóch wielkich papieży i ich drogi do świętości. 4 maja młodzież wystąpiła w Kościele parafialnym w Częstoborowicach.
Małgorzata Gieleta
Mity greckie - inscenizacja
Dnia 30 kwietnia 2014r. uczniowie naszej szkoły udali się w niezwykłą podróż, w antyczny świat bogów i herosów. Wszyscy przenieśliśmy się do starożytności, aby poznać poszczególne historie antycznych postaci. To wszystko za sprawą uczniów kl. Va i kl. Vb, którzy zaprezentowali się przed społecznością szkolną w inscenizacji czterech mitów greckich, a były to: „Puszka Pandory”, „Opowieść o pewnym jabłku”, „Demeter i Kora”, oraz „Atena i Arachne”. W otoczeniu specjalnie wykonanej scenografii przedstawiającej starożytne świątynie i w strojach starożytnych bogów uczniowie wcielili się w role odgrywanych postaci. Przedstawienie pobudziło wyobraźnie młodych widzów i odkryło przed nimi tajemnice mitologicznego świata. Wszyscy uczniowie szkoły z zainteresowaniem obejrzeli to przedstawienie.
Przy okazji tego przedstawienia został rozstrzygnięty konkurs mitologiczny, w którym uczestniczyli uczniowie kl. V i VI. Laureatami tego konkursu zostali:I miejsce - Weronika Sadowska z kl. VI,
II miejsce - Rafał Banaszkiewicz z kl. VI,
III miejsce – Karolina Książek z kl. VI,
Wyróżnienie otrzymała Katarzyna Niedźwiadek z kl. Vb.
Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców ze Szkoły Podstawowej.
Organizator konkursu Janusz Flis
Lista dzieci przyjętych do przedszkola na r. 2014-2015
Eliminacje wojewódzkie OTWP
29 kwietnia 2014 roku w Komendzie Miejskiej PSP w Lublinie odbyły sie eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Powiat świdnicki w kategorii szkół gimnazjalnych reprezentowała uczennica naszego Gimnazjum - Angelika Stępień z klasy II.
Zawody sportowe SP - piłka nożna
Konkurs wielkanocny
Na szkolny konkurs plastyczny Święta Wielkiej Nocy wpłynęło ponad 80 prac. Konkurs odbywał się w 4 kategoriach wiekowych:
I kategoria: oddziały przedszkolne - 23 prace
II kategoria: klasy 1-3 szkoły podstawowej - 20 prac
III kategoria: klasy 4-6 szkoły podstawowej -33 prace
IV kategoria: klasy 1-3 gimnazjum - 4 prace
Jury w składzie: Barbara Machul, Lucyna Stanisławek i Magdalena Furgała biorąc pod uwagę samodzielność, pomysłowość wykonania, estetykę i ogólny wyraz artystyczny postanowiło przyznać następującym uczniom nagrody i wyróżnienia:
Kategoria: oddziały przedszkolne:
I miejsce - Wiktoria Kapica
II miejsce - Łukasz Poroch i Bartosz Kwiatosz
III miejsce - Wiktoria Morzydusza
Kategoria: klasy 1-3 szkoły podstawowej:
I miejsce - Julia Połeć
II miejsce - Szymon Szyba i Julia Złotnik
III miejsce - Zuzanna Kwiatosz i Oliwia Kapica
Wyróżnienie - Julia Kanikowska
Kategoria: klasy 4-6 szkoły podstawowej:
I miejsce -Julia Banaszkiewicz
II miejsce - Rafał Banaszkiewicz
III miejsce - Weronika Drabik i Paulina Łuszczak
Wyróżnienie - Bartłomiej Bortacki, Szymon Chyliński, Magdalena Przytuła, Dominik Poroch
Kategoria: klasy 1-3 gimnazjum:
I miejsce - Weronika Sobiesiak
II miejsce - Emilia Wikira
III miejsce - Jan Cyranowski i Angelika Banaszkiewicz
Za udział w konkursie przewidziane są słodkie upominki – zające z czekolady.
Gratulując wszystkim uczestnikom jury stwierdziło, że zgłoszone do konkursu prace budzą autentyczny zachwyt i podziw, posiadają urok dziecięcych poszukiwań wyrazu artystycznego. Charakteryzuje je bogactwo technik plastycznych, dobieranych starannie i z wyczuciem, co świadczy o dużej świadomości i zdobytych umiejętnościach warsztatowych.
Nagrody ufundowała Rada Rodziców ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym a wszystkich zapraszamy do udziału za rok.
Magdalena Furgała
Sprawdzian trzecioklasisty
Finał II Międzyszkolnego Turnieju SKO
Szkolna Kasa Oszczędności
wita dziś zebranych gości.
Czas upłynie Wam ciekawie
na konkursach i zabawie.
Dnia 9 kwietnia 2014 roku w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rybczewicach odbyła się druga edycja Międzyszkolnego Turnieju Szkolnych Kas Oszczędności działających pod patronatem Spółdzielczego Banku Powiatowego w Piaskach. W turnieju wzięło udział siedem szkół:
Szkoła Podstawowa w Woli Piaseckiej,
Szkoła Podstawowa w Bystrzejowicach Pierwszych,
Szkoła Podstawowa w Łańcuchowie,
Szkoła Podstawowa w Miaciejowie Starym,
Szkoła Podstawowa w Dorohuczy,
Szkoła Podstawowa w Trawnikach,
Szkoła Podstawowa w Rybczewicach.
Na turnieju nie zabrakło również przedstawicieli patronackiego Banku w Piaskach. Zarząd Spółdzielczego Banku Powiatowego w Piaskach reprezentował Wiceprezes Zarządu pan Paweł Gryta. Oddział w Rybczewicach SBP w Piaskach reprezentował Dyrektor pan Grzegorz Osajkowski, byli również Dyrektorzy oddziałów w Trawnikach i Wysokiem.
Każdą szkołę reprezentował opiekun SKO oraz uczniowie biorący udział w Turnieju dwóch kategoriach (wiedzy i technicznej).
W oparciu o regulamin turnieju oraz wcześniej nadesłane materiały, uczestnicy przygotowali się do testu wiedzy składającego się z 20 pytań. Poziom turnieju był bardzo wysoki, wszyscy uczniowie byli dobrze przygotowani. Trzeba było wykazać się znajomością pojęć bankowych, waluty naszego państwa oraz obliczeń pieniężnych.
W drugiej konkurencji uczniowie wykonywali maskotki SKO. Wśród przygotowanych maskotek można było znaleźć: kotka, misia, wiewiórkę, żółwia, świnkę oraz inne przytulanki. Autorzy prac wykazali się kreatywnością i inwencją twórczą.
W kategorii – wiedza rywalizowało 20 uczniów. Komisja konkursowa po sprawdzeniu testu wyłoniła zwycięzców:
I miejsce - Julia Basiak - Szkoła Podstawowa w Rybczewicach
II miejsce – Cezary Garbal - Szkoła Podstawowa w Rybczewicach
III miejsce – Piotr Krawczyk - Szkoła Podstawowa w Maciejowie Starym
Zwycięzcy otrzymali dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe (tablet, zestaw głośników komputerowych oraz słuchawki nauszne).
W kategorii technicznej było 13 maskotek. Komisja składająca się z przedstawicieli Banku oraz Dyrektora ZSO wybrała najciekawsze maskotki.
I miejsce – Daria Mularczyk, Gabriela Cisz, Blanka Zagraba – Szkoła Podstawowa w Dorohuczy
II miejsce – Patryk Madeja, Rafał Paluch – Szkoła Podstawowa w Trawnikach
III miejsce – Julia Pitucha – Szkoła Podstawowa w Woli Piaseckiej
Wyróżnienie – Karolina Dorożyńska – Szkoła Podstawowa w Rybczewicach
Dla finalistów w tej kategorii wręczono dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe (mini wieża, słuchawki nauszne, pamięć USB).
Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali pamiątkowe medale i drobne upominki. Sponsorem nagród był Spółdzielczy Bank Powiatowy w Piaskach.
Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie klasy IV SP w Rybczewicach przedstawiając krótki montaż słowno – muzyczny na temat oszczędzania. Swoim występem na pewno przekonali wszystkich do mądrego gospodarowania swoimi pieniążkami.
Na zakończenie Dyrektor ZSO w Rybczewicach pan Krzysztof Suszek złożył wszystkim uczestnikom serdeczne podziękowania za udział w Turnieju oraz organizatorom za jego przygotowanie.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom Turnieju. Gratulujemy zwycięzcom.
Tadeusz Stanisławek - opiekun SKO
Wyniki konkursu o funduszach europejskich
W dniu 31.03.2014r. w naszym Gimnazjum przeprowadzony został Konkurs Wiedzy o Funduszach Europejskich. Organizatorem konkursu był Departament Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy młodzieży gimnazjalnej na temat funduszy europejskich oraz pokazanie pozytywnych zmian jakie zaszły dzięki środkom unijnym w województwie lubelskim na przestrzeni 10 lat od akcesji Polski do Unii Europejskiej.
Do konkursu przystąpiło 17 uczniów naszego gimnazjum. Uczestnicy konkursu musieli opanować wiedzę dotyczącą polityki spójności, narodowej strategii spójności, programów operacyjnych, a także wykazać się dobrą znajomością Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy na temat funduszy unijnych, o czym świadczą wyniki przeprowadzonego konkursu. Przygotowując się do konkursu uczniowie mogli skorzystać z materiałów informacyjnych przygotowanych w formie „Skryptu wiedzy” oraz filmu animowanego o tematyce funduszy europejskich przekazanych szkołom przez Departament Regionalnego Programu Operacyjnego.
Laureatami konkursu zostali: Gabriela Gutowska z klasy IB (I miejsce), Jakub Kapica z klasy II (II miejsce), Paulina Ścibak z klasy III (III miejsce). Fundatorem nagród rzeczowych dla zwycięzców jest Departament Regionalnego Programu Operacyjnego.
Marzena Kluch
Wyjazd gimnazjalistów do kina
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie