KARNAWAŁOWE ZAMIESZANIE
Ile jest schodów między parterem a pierwszym piętrem budynku szkoły? Ile lat minęło od bitwy pod Wiedniem? Co oznacza skrótowiec LGD? Kto się kryje pod maską Zorro? Co na śniadanie jada Wiedźma? Kto zasługuje na tytuł Króla i Królowej Balu?... Nie tylko na takie pytania odpowiadali uczestnicy imprezy, która odbyła się w naszej szkole w sobotę 24 stycznia 2015 r. Współorganizatorem wydarzenia była Lokalna Grupa Działania „Dolina Giełczwi”. Zamieszanie zaczęło się około godz. 15.00. A wszystko przez licho, które - jak wiadomo - nie śpi.
Okazało się, że licho, które mieszka w każdej szkole, ostatnio narozrabiało u nas. Pomieszało prawdę z fałszem, baśnie z rzeczywistością, przeszłość z teraźniejszością. „Szkolne Licho nie śpi... ale chrapie” - tak nazywała się gra, w której uczestniczyli chętni uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły oraz z zaprzyjaźnionego gimnazjum w Siedliskach. Mieli oni za zadanie rozwiązanie zagadek, które Licho pozostawiło w zakamarkach budynku szkoły. Były wśród nich łatwe i trudne, dotyczyły przeróżnych tematów. Zadania rozdzielały i oceniały tajemnicze postacie, których siedziby były zaznaczone na mapie. Drużyny rywalizowały ze sobą – każda miała w ciągu wyznaczonego czasu uzyskać jak najwięcej punktów.
Było naprawdę niezłe zamieszanie. Grupy biegały między Pszczółką Mają a Hiszpańskim Mędrcem Enrique, między Jagienką (służącą królowej Marysieńki), Anielicą Margolcią a Lejdi Dżejdżi, szukały Zorro, Łowców Kropka M. i siedziby Militarów.eu. W każdym z tych miejsc rozwiązywały zagadki, a jeśli trzeba było, szukały pomocy u Multiwróżki Agnieszki w Centrum Ksiąg i Cyberinformacji. Uczestnicy gry liczyli schody, okna, eksponaty w „Sali pamięci”, tańczyli, śpiewali i wykonywali inne zadania. A po szkole krążyła Wiedźma, która czasem pomagała, czasem przeszkadzała. Poskromienie Szkolnego Licha naprawdę nie było łatwe. Jednak się udało!
Najwięcej punktów zdobyła drużyna chłopców w składzie: Michał Skorek, Kuba Kapica, Mikołaj Bis i Tomek Frączek. Drugie miejsce zajęła grupa pięciu pań (Elżbieta Flis, Małgorzata Wójcik i Mariola Rusak z naszej szkoły, a także Agnieszka Lipa oraz Beata Michalak z Siedlisk). Na podium zmieścili się też: Weronika Sobiesiak, Paulina Drążek, Sylwia Zając, Angelika Banaszkiewicz i Oskar Zając. Mamy nadzieję, że – niezależnie od liczby zdobytych punktów – wszyscy dobrze się bawili, bo wszyscy zasłużyli na „Certyfikat Pogromcy Szkolnego Licha”.
W czasie Karnawałowego Zamieszania odbył się test wiedzy o LGD „Dolina Giełczwi”. Chętni uczniowie przystąpili do konkursu w dwóch kategoriach wiekowych: 1) klasy 4-6 szkoły podstawowej; 2) klasy 1-3 gimnazjum. Okazało się, że niemal wszyscy, którzy rozwiązywali test, są do niego świetnie przygotowani. Zwyciężyli ci, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi w najkrótszym czasie: Julia Potręć ze szkoły podstawowej i Michał Skorek z gimnazjum. Warto było pogłębić wiedzę o regionie, bo nagrody za pierwsze miejsca to tablety. Miejsca drugie i trzecie zajęły odpowiednio: Amelia Kowalik i Julia Lis ze szkoły podstawowej oraz Weronika Sobiesiak i Paulina Drążek z gimnazjum. Gratulacje!
Najważniejszą częścią imprezy był Bal Kostiumowy, kolejny, jaki odbył się w naszej szkole. To dopiero było karnawałowe zamieszanie! Pszczółki i biedronki, diabły i anioły, królewny, wróżki, czarownice, elfy, smerfy, koty, mumie, zombie i kościotrupy (tych było przerażająco dużo!), strażak, rycerz, pirat, policjant, bokser... Stroje wypożyczone i własnoręcznie wykonane czy wystylizowane... Makijaże, maski, peruki... W karnawałowych przebraniach wystąpili najmłodsi i całkiem już dorośli, uczniowie i nauczyciele, rodzice i dzieci. Były „tańce, hulanki, swawole” i tradycyjne już wybory Króla i Królowej Balu, które odbyły się w pięciu kategoriach wiekowych. Spośród przedszkolaków i uczniów klas zerowych jury nagrodziło Laurę Makowską i Kacpra Ptaszyńskiego. Maja Zając i Ryszard Podolak otrzymali korony jako reprezentanci klas 1-3 szkoły podstawowej, zaś Weronika Rybak i Ignacy Wawrzycki jako przedstawiciele klas 4-6. Spośród najstarszych uczniów (gimnazjum i liceum) wyróżnieni zostali: Julia Kowalik i Rafał Banaszkiewicz. W kategorii 20+ decyzją publiczności nagrodzono panie: Mariolę Rusak i Grażynę Guz. Gratulujemy ukoronowanym oraz wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach. Aż szkoda, że koron było tylko dziesięć...
W przygotowanie Karnawałowego Zamieszania w Rybczewicach zaangażowało się wiele osób: dyrekcja i nauczyciele, rady rodziców, licealiści (dziękujemy Oli, Kasi i Mateuszom), przedstawiciele LGD. Oczywiście nie byłoby Karnawałowego Zamieszania bez dzieci i młodzieży – bo to głównie oni najpierw poskramiali Szkolne Licho, potem uczestniczyli w konkursie i wspaniale bawili się na balu.
Agnieszka Baran
Jolanta Gregorczyk
Beata Widzińska
FOTO GALERIA Szkolne Licho