1.XII. 2016 r. - gimnazjaliści na wycieczce w Warszawie
Punktualnie o 6 rano 45 uczniów naszego gimnazjum i 4 opiekunów wyruszyło na wycieczkę do stolicy. Pierwszym punktem programu była wizyta w polskim parlamencie na ulicy Wiejskiej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wnętrze sejmu RP, straż marszałkowską, spotkać się z posłem RP z ziemi świdnickiej Panem Arturem Soboniem. Pan Poseł przybliżył uczniom zasady funkcjinowania polskiego sejmu, opowiedział o swojej pracy, o tym, jak uczył się być politykiem. Odpowiadał na pytania uczniów a na koniec wszyscy stanęli do wspólnej fotografii. Zuzia Połeć i Damian Niedźwiadek złożyli na ręce Pana Posła podziękowanie za poświęcony czas i okazaną życzliwość.
Po smacznym obiedzie w stołówce Politechniki Warszawskiej wszyscy wyruszyli z przewodnikiem zwiedzać Stare Miasto. Uczniowie słuchali, oglądali i podziwiali szczególne miejsca i zabytki stolicy: Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik Mikołaja Kopernika, Zamek Królewski z przepiękną kilkunastometrową choinką, Pałac Prezydencki, ławeczkę grającą muzykę Szopena, skwer ks. Jana Twardowskiego, warszawską starówkę z zabytkowymi kamienicami. Atrakcją był przejazd najstarszymi w Europie ruchomymi schodami.
O godz. 1620 weszli do szczególnego miejsca dla Warszawy - Muzeum Powstania Warszawskiego. Przewodnik szczegółowo i bardzo profesjonalnie opowiadał o bohaterach, którzy 1 sierpnia 1944 roku wypowiedzieli okupantowi otwartą walkę. Fotografie, opaski powstańców, wspomnienia świadków, powstańcza poczta polowa, kanał wzorowany na tych sprzed 70 lat, którymi przemieszczalli się ostatni powstańcy, surowość wnętrz i sceneria imitująca wybuchy bomb, granatów na wszystkich wywarły ogromne wrażenie. Organizatorom muzeum zależało, aby oddać prawdę o tamtych dniach. To co szczególnie pozostało w pamięci to obwieszczenia, ulotki, komunikaty niemieckie naklejane na ścianach warszawskich kamienic. Teraz można było je zobaczyć w muzeum. To była wielka lekcja historii i patriotyzmu. Każdy młody Polak, który tylko uczy się o wojnie z książek histoii, powinien tutaj przyjść.
Pełni wrażeń, niektórzy trochę zmęczeni wypenionym po brzegi programem, wrócili do Rybczewic, które białe od śniegu były równie piękne jak Mazowsze.
Wszyscy uczestnicy wycieczki dziękują Panu Dyrektorowi Krzysztofowi Suszkowi za zorganizowanie wyjazdu będącego lekcją patriotyzmu, bo to co nas łączy to historia i teraźniejszość.
Barbara Machul