• Mamo, tato, wolę wodę!

        • Nasze przedszkole w roku szkolnym 2016/2017 po raz pierwszy wzięło udział w programie edukacyjnym „Mamo, tato, wolę wodę!” – 9 edycji ,który jest prowadzony przez Żywiec Zdrój przy wsparciu Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu Matki i Dziecka. Celem programu jest edukowanie dzieci w zakresie pozytywnego wpływu wody na organizm człowieka i jej znaczenia dla całego środowiska. W tej edycji rozszerzony został zakres programu o tematy proekologiczne. Przekazywałyśmy dzieciom wiedzę dotyczącą znaczenia drzew dla człowieka, zachęcałyśmy do ich wspólnego sadzenia oraz poruszałyśmy temat recyklingu opakowań PET. Do wsparcia w przedstawieniu tych tematów wykorzystywałyśmy autorską aplikację bohaterem której jest Zdrojek,  interaktywna maskotka, która rozmawiała z dziećmi, reagując na ich pytania i przekazując wiedzę. W ramach programu zostało zrealizowane 6 scenariuszy o tematyce proekologicznej i prozdrowotnej, oraz został przeprowadzony konkurs „Zabawka z butelki”, w którym zostaliśmy wyróżnieni za udział i otrzymaliśmy dyplom oraz podkładki na stoliki dl każdego uczestnika.

           W roku szkolnym 2017/2018 po raz kolejny włączyliśmy się do realizacji programu „Mamo, tato, wolę wodę” organizowanego przez Żywiec Zdrój . W ramach 10 edycji programu dzieci brały udział w cyklu zajęć, których głównym celem było podniesienie poziomu wiedzy w zakresie pozytywnego wpływu wody na organizm człowieka i jej znaczenie dla całego środowiska oraz ochrony przyrody. Dzieci uczestniczące w zajęciach poznały kolejne przygody superbohaterów - swoich rówieśników - Zosi i Krzysia, którzy wraz ze Zdrojkiem wyruszyli w podróż pełną przygód. Problematyka zajęć skupiała się wokół trzech głównych kręgów tematycznych, w obrębie których realizowano poszczególne scenariusze. Przedstawiało się to następująco: 1.Wodne wędrówki.

          • Witaj przygodo!

          • Tam, gdzie bije woda.

          W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z pojęciem wody jej pochodzeniem oraz znaczeniem wody dla dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka ( np. na funkcje poznawcze – uwaga, pamięć, spostrzeganie, rozumowanie). Dzieci wykonały „Piramidę zdrowego nawodnienia”, dowiedziały się, że powinny wypijać dziennie 5 szklanek wody, nazywały stany spowodowane niewystarczającym nawodnieniem. 2.Recykling – trudne słowo, prosta sprawa                                                          • Bądźmy Eko                                                                     • Niezwykła butelka.                                                           W tym obszarze skupiliśmy się na kształtowaniu u dzieci postaw proekologicznych. Przedszkolaki dowiedziały się czemu służy segregowanie odpadów, nauczyły się w jaki sposób należy to prawidłowo wykonywać, wykorzystując odpowiednie kolory worków. Nowo nabytą wiedze i umiejętności wykorzystały podczas szeregu ćwiczeń i zabaw ruchowych. Dzieci zostały również zaznajomione z pojęciem i ideą recyklingu, a także sposobami odpowiedniego przygotowania odpadów do tego celu. Doskonałym potwierdzeniem na to, że nasze przedszkolaki zrozumiały zagadnienie był fakt powstania pięknych prac plastycznych, w których wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością.        3.O czym szumią drzewa        • Drzewa są dla nas ważne                                                    • Tajemnice lasu                                                   Odpowiedzi na to pytanie dzieci również uzyskały od naszego przyjaciela Zdrojka, który tym razem zaznajomił dzieci z środowiskiem przyrodniczym, jakim jest las. Zapoznał z rolą wody w życiu roślin, a szczególnie drzew. Dzięki prowadzonym rozmowom z wykorzystaniem plansz i plakatów przedszkolaki miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat korzyści, jakie człowiek czerpie z lasu, a także z ekologicznymi funkcjami lasu. Poznały też różne gatunki drzew, typy lasów oraz zasady właściwego zachowania się w lesie. Miały okazję rozwiązywać zagadki słowne i obrazkowe o lesie oraz brać udział w różnego rodzaju zabawach ruchowych z wykorzystaniem rekwizytów. Z dużym zaangażowaniem podjęły się wykonania pracy plastycznej pod hasłem: „Wesoły las”.

           

          Koordynator na terenie placówki – Mariola Rusak