• Dzieciństwo bez próchnicy

• PROJEKT DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY

PROJEKT POLSKO-SZWAJCARSKI WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIE W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ

Cel projektu:

• promowanie zachowań prozdrowotnych w zakresie profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w wieku 3-5 lat, uczęszczających do przedszkola.

Bezpośrednim celem projektu jest:

• poprawa zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku 3-5 lat,
          • wzrost świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej w grupach docelowych.

Nasze przedszkole zakwalifikowało się do udziału w projekcie

„Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców”, współfinansowanym  przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko –  Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministerstwo Zdrowia, którego liderem jest Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu”.

Program promuje zachowania prozdrowotne oraz profilaktykę chorób jamy ustnej u dzieci. W ramach edukacji pośredniej to nauczyciele wzięli udział w szkoleniach, w trakcie których dowiedzieli się, jak skutecznie wyrabiać u swoich podopiecznych prawidłowe nawyki zdrowotne.

W grudniu 2015r. w naszej placówce została podjęta pierwsza aktywność edukacyjna projektu, mająca na celu podniesienia świadomości zdrowotnej beneficjentów ( dzieci, rodziców, nauczycieli).

W trakcie zajęć edukacyjnych wychowawczyni pokazała dzieciom jak prawidłowo szczotkować i dbać o zęby. Dzieci dowiedziały się jak na co dzień, łącząc edukację z zabawą, dbać o higienę jamy ustnej, a w działaniach tych wspierał je Królik Pampiś – maskotka projektu, która w odpowiednio metodycznie dopracowanym filmie edukacyjnym opowiada, jak pielęgnować zęby samodzielnie i z pomocą rodziców lub specjalistów. Każde z dzieci objętych wsparciem w projekcie otrzymało zestaw do higieny jamy ustnej.

Działaniami edukacyjnymi objęci zostali również rodzice dzieci biorących udział w projekcie otrzymali materiały informacyjne z poradami specjalistów stomatologii oraz wskazówki jak dbać o zęby małego dziecka.

Teraz wszystkie Dzieci szczotkują zęby. Zapoczątkowane w projekcie działania będą kontynuowane przez nauczycieli, rodziców i opiekunów. Zdrowie dzieci jest jednym z naszych priorytetów!!!

Koordynator projektu na terenie placówki: Katarzyna Gąsior