LISTA PODRĘCZNIKÓW dla szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcacego na rok szkolny 2011/2012 -
(Wykaz_podrecznikow_na_rok_szkolny_2011-2012).pdf
LISTA PODRĘCZNIKÓW dla szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcacego na rok szkolny 2011/2012 -
(Wykaz_podrecznikow_na_rok_szkolny_2011-2012).pdf
22 czerwca 2011 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011. Po dziesięciu miesiacach wytężonej pracy czas na zasłużony wypoczynek. Na uroczystości gościł Wójt Gminy Pan Mirosław Kwiatosz. Wszystkim dzieciakom życzył udanego wakacyjnego wypoczynku, nauczycielom podziękował za trudną i odpowiedzialną pracę w mijającym roku szkolnym. Dla najlepszych uczniów były nagrody i dyplomy. Najaktywniejsi sportowcy i działacze Samorządu Uczniowskiego także zostali nagrodzeni. SBP w Piaskach ufundował nagrody dla członków SKO. Nie zabrakło pucharów i u[pominków rzeczowych. Klasa VI złożyła podziękowania Dyrekcji szkoły, wychowawcy oraz wszystkim nauczycielom za trud włożony w ich wychowanie. Następnmie odbyły się w klasach spotkania z wychowawcami. Wszystki uczniowie otrzymali cenzurki z promocją do następnej klasy. A potem już słoneczne życzenia i pożegnania z kolegami i koleżankami. Przed nami dwa miesiące odpoczynku, śmiało możemy zapomnieć o szkole.
Pełni radości ruszamy spełniać wakacyjne marzenia.
Do zobaczenia we wrześniu.
Lucyna Stanisławek
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2010/2011 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rybczewicach odbędzie się 22 czerwca 2011r. o godzinie 8.30.
9 czerwca 2011 roku rano uczniowie naszej szkoły wyruszyli na ostatnia w tym roku szkolnym wycieczkę do Lublina. Głównym punktem wycieczki był film w kinie Plaza „Kung Fu Panda”. Przed wejściem zakupiliśmy popcorn i colę. Wszyscy z zapartym tchem śledzili losy głównych bohaterów. Dla maluchów był to pierwszy film oglądany w trój wymiarze. Nic więc dziwnego, że część kukurydzy „wylądowała” na podłodze. Jednak nikt nie płakał z tego powodu. Po kinie pobyt w Fikolandzie i fikanie koziołków. Był śmiech i fantastyczna zabawa. Tutaj prym wiodły starsze klasy, młodsi bacznie obserwowali swoich kolegów. Na koniec wizyta w McDonald`s i długo wyczekiwane zakupy. Nie obyło się bez dylematów: jaką zabawkę wybrać?, zjeść hamburgera czy chessburgera? W dobrych humorach wróciliśmy do Rybczewic.
Lucyna Stanisławek
W listopadzie 2010 roku nasza szkoła przystąpiła do realizacji III etapu Projektu Edukacyjnego „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt cieszył się wielkim zainteresowaniem zarówno wśród uczniów jak i ich rodziców. Wszyscy uczniowie klasy I uczestniczyli w tym projekcie. Będąc nauczycielem prowadzącym ten etap projektu wdrażałam własny autorski plan pracy pod tytułem „Mali miłośnicy przyrody”. Nie był on ograniczony sztywnymi ramami programu nauczania, często tematykę zajęć określali sami uczniowie. Udział w zajęciach przysparzał dzieciom wiele radości i wyzwalał w nich inwencję twórczą. W swojej pracy tak dobierałam sposoby oddziaływań na dziecko, aby właściwie wpłynąć na rozwój jego osobowości. Wykorzystywałam diagnozę początkową profilu inteligencji każdego wychowanka, jego pasje i zainteresowania. Niesamowite było to, że w dziesięcioosobowej klasie jedna grupa tworzyła krótkie teksty literackie, druga prace plastyczne, a trzecia rozwiązywała zadania tekstowe, inni wykazywali się sprawnością ruchową.
W trakcie realizacji sprawdzało się motto projektu: „Wiele jest ścieżek do wiedzy, ważne by wybrać tą właściwą”.
Uważam, że realizowane przedsięwzięcie zmieniło sposób patrzenia na ucznia, zarówno nauczyciela jak i jego rodziców. Pokazało, że każde dziecko jest zdolne, ma tylko różne predyspozycje i umiejętności. Ważne jest, aby każdy z uczniów był traktowany indywidualnie i nie czuł się gorszy od innych. Dużą popularnością wśród uczniów cieszyły się środki dydaktyczne, które stymulowały ich rozwój , motywowały do samodzielnych działań oraz dawały możliwość odczucia sukcesu.
7 czerwca 2011 roku odbyła się prezentacja efektów pracy ucznia III etapu Projektu. Wszyscy uczniowie mieli możliwość pokazać swoje aktorskie czy muzyczne talenty przed społecznością szkolną, rodzicami, dyrekcją naszej placówki. W inscenizacji pt. „Przygoda niegrzecznej żabki” dzieciaki wcieliły się w role: bociana, pszczoły, żuka, zajączka i żabek. Rodzice włożyli wiele trudu w przygotowanie profesjonalnych strojów. Pięknie prezentowały się wszystkie odgrywane postacie. „Jak dobrze, że zwierzęta pomogły odnaleźć małą żabkę, która już zawsze obiecała słuchać swojej mamy”. Były piosenki i zabawy muzyczno - ruchowe. Wszyscy przybyli goście mogli podziwiać prace wykonane w ramach zajęć projektowych.
Szkoda, że III etap Projektu Edukacyjnego „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” dobiegł końca.
Lucyna Stanisławek
7 czerwca 2011 roku uczniowie i wychowawcy klas 0-III zorganizowali w naszej szkole Święto Rodziny. Były ciepłe słowa skierowane do wszystkich rodziców przybyłych na tę niecodzienną uroczystość.
Przyjacielem mym jest tata,
Każdy problem w mig załata.
Co zepsuję to naprawi
I poczyta, i zabawi.
Mama życie mi umila,
Z Nią najlepsza każda chwila.
Nawet w ciemną noc, w pokoju
Z mamą nigdy się nie boję.
Niejednej mamie i niejednemu tacie zakręciła się w oku łezka szczęścia. Ten dzień obchodzimy w czerwcu, kiedy rozkwitają najpiękniejsze kwiaty. Wszystko po to, aby móc je ofiarować swoim rodzicom. Uczniowie własnoręcznie przygotowali dla swoich bliskich piękne upominki. A potem już wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek.
Lucyna Stanisławek
Dzień Dziecka i w tym roku obfitował w wiele atrakcji. Rano uczniowie obejrzeli przedstawienie w wykonaniu gimnazjalistów z Koła Teatralnego. Razem z aktorami przeżywali przygody Zielonego Kapturka, Królewny Śnieżki czy Jasia i Małgosi.
Następnie wszystkie dzieciaki pod opieką swoich wychowawców udały się na boisko „Viktorii”, gdzie miały miejsce zawody sportowe. Rywalizowali w sztafecie – „taczki”, toczyli piłki, przenosili wodę w łyżkach, biegali w workach, rzucali do celu woreczkami gimnastycznymi, przechodzili przez obręcz, szarfę. Salwy śmiechu wybuchały co chwila.
Trzecią atrakcją dnia był występ clowna Waldusia. Ten niecodzienny gość bawił się z dziećmi w nagrywanie filmu o „Czerwonym Kapturku”. Dzieci wcielały się w rolę bajkowego bohatera, mamy, wilka i babci oraz operatora filmowego. Nie zabrakło także magicznych sztuczek. Walduś kręcił sznurkiem, podrzucał pałeczki, które znikały i pojawiały się.
Ognisko było ostatnim punktem Dnia Dziecka. Pieczone kiełbaski smakowały niebywale. Rodzice przygotowali również napoje, lody, batoniki i jabłka.
Jakby radości było za mało, to dopisała również pogoda. Słońce wołało: „Uśmiechnij się, dzisiaj święto wszystkich dzieci!”.
Barbara Machul
W dniu 10.05.2011 na boisku szkolnym odbyły się zawody w mini piłkę ręczną dziewcząt i mini piłkę nożna chłopców. Do zawodów zgłosiły sie drużyny z klas IV, V, VI, chłopców jak i dziewcząt
Klasyfikacja po zawodach:
dziewczęta - mini piłka ręczna
1 miejsce Klasa V
2 miejsce Klasa VI
3 miejsce Klasa IV
Królem strzelców została Magdalena Kwiatosz z VI klasy.
chłopcy - mini piłka nożna:
1 miejsce klasa VI
2 miejsce klasa V
3 miejsce klasa IV
Królem strzelców został Dawid Skorek z klasy VI.
Sławomir Pasierbik
Dnia 29 kwietnia 2011 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 220 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Podczas uroczystej akademii uczniowie przypomnieli słowem i piosenką tę rocznicę.
Wesoło rozbrzmiewały słowa piosenki:
„W całej polskiej ziemi
Nie tylko w Krakowie,
Wszyscy obchodzimy
Święto Narodowe’.
Apel, którego organizatorami była klasa I i klasa VI ze swoimi wychowawcami to wspaniała lekcja historii, której głównym zadaniem była nauka patriotyzmu i dumy z dokonań własnego narodu.
„ I Ty możesz zostać Mistrzem Ortografii’’ to VII Gminny Konkurs Ortograficzny. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej w ZSO w Rybczewicach, dn.28.04.2011 r., adresowany był do uczniów klas III ze szkół podstawowych znajdujących się na terenie gminy Rybczewice.
Założeniem naszego konkursu było:
Do II etapu konkursu przystąpiło 10 uczniów. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja.
Po sprawdzeniu testów, komisja wytypowała do nagród tych uczniów, którzy wykazali się bardzo dobrą znajomością pisowni polskiej ortografii i zdobyli najwięcej punktów.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe upominki .
Podczas konkursu panowała wspaniała atmosfera, zarówno wśród uczniów, jak i zaproszonych gości.
Mamy nadzieję, że konkurs będzie kontynuowany w następnych latach.
Głównym sponsorem nagród był Wójt Gminy Rybczewice Mirosław Kwiatosz, za co serdecznie dziękujemy.
Grażyna Guz
Tematem konkursu plastycznego pt. „Święta Wielkiej Nocy”, było wykonane dowolną techniką w dowolnej formie pracy związanej z wielkanocnymi tradycjami, obrzędami religijnymi, rodzinnymi oraz ludowymi.
Cele konkursu:
Przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
w kategorii klas I – III:
w kategorii klas IV – VI
Były też wyróżnienia, laureaci konkursu otrzymali upominki rzeczowe i pamiątkowe dyplomy, a pozostali uczestnicy nagrody pocieszenia, które zostały ufundowane przez Radę Rodziców przy ZSO w Rybczewicach.
Prace konkursowe można było obejrzeć na wystawie na korytarzu szkolnym.
Grażyna Guz
Szanowni Państwo
Dyrektorzy, Nauczyciele,
Przedstawiciele organów prowadzących szkoły,
Pracownicy oświaty.
Drodzy Uczniowie!
Święta Wielkanocne wprowadzają nas w Tajemnicę Paschalną, w rzeczywistość Chrystusowego Zmartwychwstania. Jest to czas refleksji i nadziei.
Proszę zatem na dzień Zmartwychwstania Pańskiego przyjąć serdeczne myśli i życzenia, aby ten świąteczny czas przeżyć w radości, zdrowiu i spokoju. Niech Zmartwychwstały Chrystus pomaga rozwiązać wszelkie trudne sprawy, dodaje sił w realizacji zadań i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.
Uczniom w sposób szczególny życzę, aby nadchodzące Święta stały się okazją do odpoczynku, napełniły optymizmem i przyniosły wiarę w możliwość przezwyciężania wszystkich trudności.
Wszystkim Państwu życzę, aby nadzieja i wiara wypełniały każdy dzień pozwalając realizować osobiste i zawodowe zamierzenia.
Krzysztof Babisz
Lubelski Kurator Oświaty
Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Podpisana 25 stycznia 2011 r. ustawa reguluje m.in. zasady uzyskiwania przez uczniów szkół podstawowych karty rowerowej. Ustawa została opublikowana 10 lutego 2011 r. (Dz. U. nr 30, poz. 151) i wejdzie w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia. Zgodnie z postanowieniami znowelizowanej ustawy sprawdzenia umiejętności osoby ubiegającej się o kartę rowerową będą dokonywać: nauczyciel posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego, policjant lub policjant w stanie spoczynku posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego, egzaminator lub instruktor. Karty rowerowe będą nieodpłatnie wydawane przez dyrektorów szkół lub dyrektorów wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego i szefów ośrodków szkolenia kierowców prowadzących zajęcia z dziećmi. Zgodnie z ustawą zamiast karty motorowerowej zostanie wprowadzona nowa kategoria prawa jazdy AM, która będzie uprawniała do kierowania motorowerem. Wiek niezbędny do uzyskania tej kategorii prawa jazdy został podniesiony z 13 do 14 lat. Aby uzyskać to prawo jazdy trzeba będzie ukończyć kurs w ośrodku szkolenia kierowców, a następnie zdać egzamin państwowy w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Wymagania do uzyskiwania karty rowerowej, wzór karty rowerowej, sposób organizacji zajęć dla osób niebędących uczniami, ubiegających się o wydanie karty rowerowej oraz kwalifikacje osób prowadzących zajęcia dla osób niebędących uczniami określą w drodze rozporządzenia minister właściwy ds. transportu w porozumieniu z ministrem właściwym ds. oświaty i wychowania.
|
W związku z rosnącym zagrożeniem życia i zdrowia dzieci i młodzieży, wynikającym z coraz powszechniejszej dostępności do substancji o działaniu psychoaktywnym, potocznie nazywanych „dopalaczami", na początku października 2010 r. Minister Edukacji Narodowej Pani Katarzyna Hall zwróciła się z apelem o:
- przeanalizowanie realizowanego przez szkoły i placówki programu profilaktyki i ewentualne dostosowanie jego treści do zagrożeń związanych z zażywaniem, dopalaczy";
- włączenie tej tematyki w treści zajęć realizowanych z uczniami;
- przygotowanie i przeprowadzenie spotkań i rozmów z rodzicami uczniów, które pomogą im w poznaniu problemu oraz wskazywanie im miejsc, w których mogą uzyskać dodatkowe informacje.
STRONY INTERNETOWE NA KTÓRYCH ZNAJDUJĄ SIĘ WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE ZACHOWAŃ ZDROWOTNYCH MŁODZIEŻY W POLSCE, W TYM PROFILAKTYKA Z ZAKRESU PROFILAKTYKI UZYWANIA NOWYCH NARKOTYKÓW:
4. Krajowe Biuro Ds. Przeciwdziałania Narkomanii
8. Jak kochać i wymagać. Poradnik dla rodziców.
Szanowni Państwo Dyrektorzy
Szkół i placówek oświatowych województwa lubelskiego,
W związku z niedawnymi tragicznymi wydarzeniami z udziałem dzieci, związanymi z kontaktem z tzw. „zardzewiałą śmiercią” (niewypały, niewybuchy z okresu II wojny światowej) zwracam się do Państwa Dyrektorów szkół i placówek z prośbą o przedstawienie na lekcjach wychowawczych informacji na temat rozpoznawania tego rodzaju zagrożeń oraz sposobu postępowania w przypadku ich znalezienia. Okres wiosenny wiąże się ze wzrostem aktywności społecznej (prace polowe, budowlane, wycieczki, biwaki).
W połączeniu z naturalną u dzieci ciekawość, pasja odkrywcy, potrzeba zabaw powoduje, że ta grupa jest mocno narażona na tragiczne konsekwencje nieprawidłowego obchodzenia się z tego typu zagrożeniami. Teren Lubelszczyzny nadal jest rejonem w którym ciągle ujawniane są niebezpieczne pozostałości minionej wojny. W gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych zajęcia mogą przeprowadzić nauczyciele edukacji dla bezpieczeństwa/przysposobienia obronnego. W rejonach najbardziej zagrożonych, do szkół można zaprosić przedstawicieli policji lub wojska (saperzy), gdzie dodatkowo uzyskamy efekt wzmocnienia przekazu skierowanego do dzieci. Mam nadzieję że Państwa odpowiedzialne działania przyczynią się do uniknięcia w przyszłości tragicznych zdarzeń jakie miały miejsce na terenie naszego województwa w Końskowoli. W załączeniu: Materiały do wykorzystania
Lubelski Kurator Oświaty
Krzysztof Babisz
ZAŁĄCZNIKI DO POBRANIA:
niewybuchy.ppt
25 marca 2011 roku w Trawnikach odbyły się eliminacje powiatowe XXXIV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". W turnieju uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. We wszystkich kategoriach uczniowie reprezentowali nasz Zespół Szkół Ogólnokształcących. Szkołę Podstawową reprezentowali: Przemysław Kwiatosz kl. VI i Dawid Skorek kl. VI. Turniej przebiegał w dwóch etapach – część pisemna (test) i część ustna. Po pierwszej części Dawid Skorek zajął III miejsce. Część ustna wyłoniła zwycięzców turnieju. Dawid obronił III miejsce.
Turniej przebiegał w miłej i „słodkiej” atmosferze – dla wszystkich uczestników przewidziane były słodkie ciasteczka i napoje.
Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, które wręczał ZASTEPCA KOMENDANTA POWIATOWEGO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W ŚWIDNIKU: st. kpt. mgr inż. Sławomir Kowalczyk oraz p. Anna Mrozik.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy.
Tadeusz Stanisławek
Jak co roku Pierwszy dzień Wiosny świętowaliśmy w radosnej atmosferze. Od rana uczniowie klas starszych mogli wcielić się w role nauczycieli i poprowadzić lekcje. Dla niektórych okazało się to bardzo trudne zadanie. Były zagadki, krzyżówki, zadania matematyczne oraz najprzyjemniejsze chyba dla wszystkich zajęcia ruchowe. Następnie uczniowie z klas I-III zaprezentowali się w swoich wiosennych przebraniach. Każda klasa przedstawiła krótki program artystyczny. Nie zabrakł ona scenie Pani Wiosny, Pszczoły, Przyrody, Biedronki, Motyla oraz Skowronka. Wszyscy bawili się znakomicie, z ogromnym zaangażowaniem wcielali się w swoje role. A potem już wycieczka nad rzekę i spalenie słomianej kukły – Marzanny. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że
„Teraz, gdy zima poszła już daleko,
zatańcz z nami Wiosno nad zieloną rzeka”.
Mamy nadzieję, że za rok będziemy się równie dobrze bawić. Wiosna to najpiękniejsza pora roku.
Lucyna Stanisławek
Powered by aSc EduPage