Święto Szkoły – 1 czerwca 2012 r.
Erazm z Rotterdamu powiedział, że każdy dzień bez uśmiechu jest dniem straconym. 1 czerwca 2012 r. na pewno nie był dniem straconym. Był dniem radości spełnionych marzeń i oczekiwań. Był dniem wyjątkowym.
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Gen. Józefa Sobiesiaka w Rybczewicach został oficjalnie otwarty. W murach nowej szkoły, tak długo oczekiwanej, szczególnie przez uczniów, Dyrekcję i nauczycieli, gościliśmy wiele szczególnych osób. Kurator Oświaty w Lublinie Pan Krzysztof Babisz, Wójt Gminy Rybczewice Pan Mirosław Kwiatosz i Dyrektor ZSO Pan Krzysztof Suszek razem przecięli wstęgę a ksiądz proboszcz Stefan Kloza poświęcił nową szkołę.
Święto Szkoły pod hasłem „Żyjmy teraźniejszością, patrzmy z nadzieją w przyszłość, nie zapominajmy o przeszłości” miało uroczysty przebieg. Po przemówieniach zaproszonych gości odbyła się część artystyczna. Uczniowie Szkoły Podstawowej prezentowali wiersze napisane przez ich koleżanki i kolegów, zatańczyli „Polkę lubelską”. Gimnazjaliści i licealiści wystąpili w przedstawieniu opracowanym na podstawie utworów Ludwika Jerzego Kerna pt. „Wściekła krowa na tronie, czyli zając mułem”. Chór szkolny zaśpiewał kilkanaście piosenek a uczennice klas IV – VI wystąpiły w tańcu współczesnym. Regionalista, autor wielu książek o naszej Małej Ojczyźnie Pan Lucjan Świetlicki przybliżył historię oświaty na terenie naszej gminy. Część oficjalna uroczystości zakończyła się występem Pani Magdaleny Furgały.
W dalszej części Święta Szkoły zaproszono wszystkich do zwiedzania budynku i oglądania przygotowanych wystaw. Na par6terze można było obejrzeć: Sport wczoraj i dziś, uczniowską twórczość, Historię szkoły, Portrety ludzi związanych ze szkołą, chwile zatrzymane w kronikach, Historię bitwy pod Częstoborowicami. Na I piętrze przygotowano wystawy: Mała ojczyzna, z życia szkoły (prezentacja multimedialna, filmy ze szkolnych uroczystości), wspomnień czar oraz szkoła i media.
Na poddaszu zaprezentowano wystawę na temat wspólnych pasji oraz niezwykła salę pamięci, w której zgromadzono eksponaty znalezione w zakamarkach starych budynków szkoły.
Święto szkoły zbiegło się w czasie z Dniem Dziecka. Przedszkolaki, uczniowie „zerówki” i klasy I SP spędzali czas na placu zabaw, klasy IV – VI oraz gimnazjum uczestniczyli w grach i zabawach sportowych. Licealiści rozegrali mecz piłki nożnej.
Grono Pedagogiczne przygotowało poczęstunek dla byłych nauczycieli i pracowników szkoły. Nie odbyło się bez wspomnień, większość zapamiętała te radosne i przyjemne monety.
Nowa szkoła została oficjalnie otwarta. Oby służyła jak najlepiej uczniom, bo to przecież oni są przyszłością.
Barbara Machul
FOTO ALBUM