• Konspekt zaj. dyd. – wyrów.

        • DIAGNOZA I TERAPIA PEDAGOGICZNA

          Konspekt zajęć dydaktyczno – wyrównawczych


          Konspekt opracowała – Lucyna Stanisławek

           

          Temat: Tworzenie sylab dwuliterowych otwartych – podstawianie samogłosek do spółgłosek.

          Cel główny: tworzenie sylab dwuliterowych otwartych, podstawianie samogłosek do spółgłosek.

          Cele operacyjne:

          Uczeń tworzy sylaby dwuliterowe otwarte;

          Czyta utworzone sylaby;

          Wyszukuje w sylabach podane sylaby;

          Tworzy wyrazy z sylab, pisze poprawnie utworzone sylaby;

          Rozróżnia spółgłoski i samogłoski, układa zdanie z rozsypanki sylabowej;

          Czyta polecenia, rozumie ich treść;

          Uzupełnia wyrazy brakującymi samogłoskami;

          Rozumie pojęcie: zdanie, wyraz, sylaba, spółgłoska, samogłoska;

          Wskazuje w wyrazach samogłoski i spółgłoski;

          Koloruje rysunek zgodnie z podanym kodem;

          Prawidłowo dzieli wyrazy na sylaby;

          Uzupełnia podanymi sylabami wyrazy;

          Wyszukuje podane sylaby w wyrazach;

           Aktywnie uczestniczy w zabawach zespołowych.

           

          Metody: ćwiczenia praktyczne, zabawa dydaktyczna, rozmowa, praca z tekstem.

          Część wstępna

          I.                   Wysłuchanie z kasety piosenki pt. „Jesienna pogoda”

          Tekst piosenki:

          Jesienna pogoda, pada deszcz.

          Parasol więc na spacer weź.

          Jesienna pogoda, lata szkoda,

          Które odeszło gdzieś.

          Ref. Kap, kap, kap.

          Deszcz z nieba pada.

          Kap, kap, kap.

          Szkoda, że nie oranżada.

          Jesienny wicherek liście gna.

          W prawo i w lewo,

          Raz i dwa.

          Jesienny wicherek ma rowerek,

          którym objeżdża świat.

           

          II.                 Rozmowa na temat treści piosenki ukierunkowana pytaniami:

          ·        O jakiej porze roku opowiada piosenka?

          ·        Co powinniśmy zdaniem autora piosenki zabierać ze sobą w czasie deszczu?

          Część główna

          Ćwiczenie 1

          Różnicowanie spółgłosek i samogłosek.

          Uczniowie otrzymują kartki z parasolami. Ich zadaniem jest pokolorowanie parasoli zgodnie z podanym kodem.

          Pola na których znajdują się samogłoski malujemy kolorem czerwonym, pola ze spółgłoskami niebieskim kolorem.

          Nauczyciel zadaje pytanie: Ile pól pomalowanych zostało na czerwono, proszę wymienić te pola.

          Jakie  samogłoski znacie?

          Uczniowie wymieniają wszystkie samogłoski(a, o ,i, y, ę ,ą ,e, u-ó)

           

          Ćwiczenie 2

          Suwaki sylabowe

          Uczniowie wykonują suwaki sylabowe. Przesuwając paski z literami ,odczytują sylaby. Zapisują w zeszytach utworzone sylaby.

           

          Ćwiczenie 3

          Wyszukiwanie w sylabach samogłosek. Odczytywanie sylab.

          Kolorowanie płatków kwiatka zgodnie z podanym kodem. Głośne odczytywanie sylab.

           

          Ćwiczenie 4

          Domino wyrazowe.

          Układanie wyrazów w takiej kolejności ,aby ostatnia sylaba wyrazu była taka sama, jak pierwsza sylaba następnego wyrazu. Zadanie zaczynamy od wyrazu „kura”.

           

          Ćwiczenie 5

          Podział wyrazu na sylaby, wyszukiwanie podanej sylaby w wyrazach.

          Uczniowie dzielą wyraz „kotek” na sylaby, wyszukują pierwszą sylabę w podanych przez nauczyciela wyrazach.

           

          Ćwiczenie 6

          Czytanie sylab, pisanie sylab po śladach.

          Uczniowie piszą po śladach sylaby, głośno je odczytują. Kolorują balony zgodnie z podanym kodem (sylaby z literą „B” na niebiesko, „b” na czerwono, „D” na zielono, „d” na żółto).

           

          Ćwiczenie 7

          Odczytywanie sylab, pisanie utworzonych sylab.

          Uczniowie odczytują i zapisują utworzone sylaby.

           

          Ćwiczenie 8

          Uzupełnianie wyrazów brakującą samogłoską.

          Uczniowie uzupełniają wyrazy brakującą samogłoską.

           

          Ćwiczenie 9

          Odczytywanie sylab i zapisywanie ich.

          Uczniowie znajdują dla każdej sylaby w chmurce odpowiednią kroplę deszczu. Wpisują w kropli sylabę i odczytują ją.

           

          Ćwiczenie 10

          Odszukiwanie podanych sylab otwartych w wyrazach (ko, ma, la).

          Uczniowie odszukują i zaznaczają podane sylaby w wyrazach.

           

           

          Ćwiczenie 11

          Tworzenie wyrazów z podanych sylab.

          Uczniowie tworzą z podanych sylab, odczytują na głos utworzone wyrazy.

           

          Ćwiczenie 12

          Układanie z sylab nazwy nadchodzących świąt.

          Uczniowie wycinają sylaby. Z podanych sylab tworzą nazwę nadchodzących świąt, kończą obrazek.


          Część końcowa

          Zabawa dydaktyczna ,,Samogłoski w imionach””

          Nauczyciel zaprasza na środek sali dzieci, które w swoim imieniu mają samogłoskę: e , o, a, i, y, u….