W dniach od 18 do 20 kwietnia 2018 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się do gminnej akcji czystości z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazać uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi. Wszystkie klasy pozytywnie zmotywowane szczytnym celem, miały wyznaczone tereny, które solidnie sprzątano.
Klasy przedszkolne w tych dniach gromadziły makulaturę w szkole, którą następnie wyniesiono do specjalnego pojemnika przy Urzędzie Gminy.
Uczniowie klas I-III w środę 18 kwietnia zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i jednorazowe rękawice ufundowane przez Urząd Gminy sprzątali w Rybczewicach okolice Urzędu Gminy, zalewu oraz w parku.
Uczniowie klas IV-VII i II Gimnazjum w czwartek 19 kwietnia również zaopatrzeni w worki na śmieci oraz rękawiczki zajęli się sprzątaniem bardziej odległych miejsc w naszej gminie do których zostali zawiezieni i przywiezieni z nich przez autobusy. Uczniowie tych klas szczególnie aktywnie sprzątali wyznaczone im rewiry, gdyż został dla nich ogłoszony konkurs na największą ilość zebranych przez każdą klasę worków ze śmieciami.
Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegała bardzo szybko i sprawnie, a efekty pracy wszystkich uczniów były zadawalające. Worki ze śmieciami zostały zebrane w wyznaczonych miejscach.
W piątek 20 kwietnia dla wszystkich uczniów w nagrodę za zaangażowanie zostało zorganizowane na terenie szkoły ognisko.
Całą akcją sprzątania koordynowała pani Monika Król pracownica Urzędu Gminy w Rybczewicach oraz zajmowała się organizacją ogniska we współpracy z pracownikiem naszej szkoły panem Dariuszem Pezdą. Kiełbaski, chleb i ketchup zostały ufundowane przez panią Wójt Gminy Rybczewice Elżbietę Masicz za co bardzo dziękujemy!
O godzinie 11.00 w trakcie trwania ogniska gościliśmy Panią Wójt Elżbietę Masicz, która ogłosiła wyniki konkursu i wręczyła nagrody klasie, która najbardziej zaangażowała się i nazbierała największą ilość worków ze śmieciami. Wygrała klasa VI nad która opiekę w czasie sprzątania sprawowali pan Sławomir Pasierbik i pan Janusz Flis. Zarówno uczniowie klasy jak i ich opiekunowie dostali nagrody. Dla pozostałych uczniów za wysiłek włożony podczas tej akcji również została przewidziana nagroda w postaci kosza cukierków.
Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez panią Wójt Gminy Rybczewice Elżbietę Masicz za co bardzo serdecznie dziękujemy!
Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji „Sprzątania świata” wyrazili nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Czynny udział w akcji dał do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko, o czystość otoczenia i jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości.
Dziękujemy serdecznie za udział i zaangażowanie wszystkim uczestnikom tegorocznej akcji!
Małgorzata Wójcik

