• Konkurs ortograficzny

          • W dniu 20 czerwca 2022 roku w SP przeprowadzony został konkurs ortograficzny „Mistrz ortografii”, który skierowany był dla klas trzecich.

             

            Celem konkursu było:

            -podniesienie kompetencji ortograficznych,

            -wyrabianie nawyków stosowania reguł ortograficznych,

            -motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii.

            Zadania ortograficzne były na wysokim poziomie i uczniowie musieli wykazać się szeroką wiedzą ortograficzną. Zwycięzcami międzyklasowego konkursu zostali:

            Piotr Grzegorczyk klasa IIIB- I miejsce

            Zuzanna Woźniak klasa IIIB- II miejsce

            Maja Konaszewska klasa IIIA- III miejsce

            Zuzanna Konaszewska klasa IIA- III miejsce

            Antonina Skuła klasa IIIB- wyróżnienie


            Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

            Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.

             

            Opracowała: Dorota Potębska

          • Wycieczka do Warszawy

          • Wycieczka do WarszawyLogo programu Poznaj Polskę

            Współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”. 

            W dniu 23 czerwca 2022r. roku została zorganizowana wycieczka do Zamku Królewskiego w Warszawie. Zwiedzanie obejmowało najbardziej ciekawe miejsca. Apartament Wielki w skład którego wchodzi Galerię Owalna, Przedpokój przed Salą Wielką, Sala Rady, Sala Wielka, Pokój Marmurowy, Sala Rycerska, Sala Tronowa, Pokój Konferencyjny; Apartamenty Królewskie, które składają się z Sali Gwardii Konnej Koronnej, Pokoju Oficerskiego, Pokoju Canaletta, Kaplicy Małej, Pokoju Audiencjonalnego Starego, Sypialni, Garderoby i Gabinetu Króla, Pokoju Zielonego, Pokoju Żółtego. Podczas zwiedzania mogliśmy również obejrzeć Apartament Księcia Stanisława do których należą Antyszambra – Pokój Towarzyski – Gabinet – Galeria Czterech Pór Roku Trzypokojowy Apartament bratanka króla Stanisława Augusta z rokokową boazerią pochodząca z warszawskiego pałacu księcia Kazimierza Czartoryskiego (dziadka króla Stanisława Augusta), wyposażony w portrety rodziny Poniatowskich, meble francuskie z XVIII wieku i pamiątki po królewskiej rodzinie Leszczyńskich. Podczas zwiedzania był obecny przewodnik, który oprowadzał nas po przepięknych komnatach zamkowych, opowiadając o historii zamku jego mieszkańcach i ciekawostkach. Pięknie zrekonstruowane wnętrza zamku jak i zachowane oryginalne przedmioty, obrazy cieszyły oczy zwiedzających. Następnie  udaliśmy się na obiad.    Kolejnym miejscem było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik położonego nad sama Wisłą w Warszawie jest to jedna z najnowocześniejszych instytucji europejskich ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością, promująca innowacyjną komunikację naukową; założona w 2005r. Obecnie znajduje się tam około 340 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach oraz Teatr Robotniczy, Park Odkrywców i planetarium. Są to stanowiska doświadczalne lub urządzenia, pozwalające na aktywne poszerzanie wiedzy oraz wyjaśnienie wielu zjawisk. Uczestnicy mogli dotykać eksponatów i samodzielnie wykonywać na nich eksperymenty. Obserwując przebieg doświadczenia oraz jego rezultaty uczniowie mogli zrozumieć, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Ta wycieczka była bardzo udana. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji dotyczących Warszawy i okolic, zobaczyliśmy najpiękniejsze i najważniejsze miejsca, a słoneczna pogoda była wspaniałym dodatkiem do naszej jednodniowej przygody.  Warszawę opuszczaliśmy w zadumie, pełni wrażeń i refleksji. Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu. Pragniemy dodać, iż wyjazd ten nie odbyłby się, gdyby nie wsparcie finansowe Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz ogromne wsparcie organizacyjne Biura Turystycznego

            „ Hubertus”  w Lublinie. Te przygody zapamiętamy na całe życie!

            Wszyscy uczniowie i organizatorzy serdecznie za nie dziękują.

            Grażyna Guz

          • Szkolny konkurs „Mistrz tabliczki mnożenia”

          • W czerwcu 2022r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs dla uczniów klasy drugiej i klas trzecich „ Mistrz tabliczki mnożenia”.

            Celem konkursu było : rozwijanie wiedzy i zdolności matematycznych, wdrażanie do logicznego myślenia, rozbudzanie zainteresowania matematyką, kształtowanie umiejętności zdrowej rywalizacji i radzenia sobie ze stresem.

            O tytuł Mistrza rywalizowali najlepsi matematycy z klasy II i klas III. Podczas zmagań dało się zaobserwować bardzo wysoki poziom wśród uczestników, co świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu do konkursu. Wszystkich uczestników obowiązywała znajomość tabliczki mnożenia w zakresie 100. Komisja konkursowa brała pod uwagę poprawność obliczeń oraz  czas ich wykonania. Ustaliła następującą kolejność miejsc:

            KLASA II

            1. Karol Mochniej
            2. Wiktoria Wójcik
            3. Marcin Kapica

            KLASY III

            1. Wiktor Mańka
            2. Jan Prażmowski
            3. Zuzanna Woźniak

            Wyróżnienia:

            Kamil Wójcik

            Antonina Skuła

            Najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

            Lucyna Stanisławek

          • Wycieczka do Zakopanego

          • Wyjazd Rodzinny

            Wyjechaliśmy w poniedziałek 20 czerwca o godzinie 5:30. Nasza grupa była dość liczna, było nas 55 osób w tym 26 dzieci. Pierwszy przystanek to kopalnia soli w Bochni, mogliśmy przenieść się w czasie, spotkać górników z XIII wieku i zobaczyć jak wyglądała ich praca. Zwiedzanie trwało 3,5 godziny. Następny zwiedzany obiekt to zamek w Nowym Wiśniczu największy po Wawelu zamek w Małopolsce.

            Drugi dzień to szlaki górskie Kopieniec i Nosal, pan przewodnik przekazał nam wiele ważnych i ciekawych informacji o przyrodzie i zagrożeniach górskich. Dzień trzeci to Gęsia Szyja i Rusinowa Polana. Uczestniczyliśmy także we Mszy Świętej u Dominikanów w kaplicy na Wiktorówkach. Pogoda była idealna – wymodlona przez uczestników wyjazdu. Dzięki temu mogliśmy podziwiać piękne widoki na Tatry. Zmęczeni, ale szczęśliwi w środę, późnym wieczorem wróciliśmy do domu. 

            Małgorzata Gieleta

          • Projekt edukacyjny - Podróże po Europie

          • „Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy się, kiedy dotarliśmy do mety…”

            W maju uczniowie klasy IIIA rozpoczęli realizację drugiego w tym roku projektu edukacyjnego „Podróże po Europie”.

            Celem projektu było:

             - rozbudzanie zainteresowania innymi państwami Europy i wykształcenie akceptacji i tolerancji wobec innych kultur i narodów,

             - poznanie wybranych europejskich państw,

             - rozwijanie kompetencji językowych i społecznych,

             - doskonalenie umiejętności korzystania z programów komputerowych i Internetu,

             - tworzenie własnych przewodników turystycznych.

            Zajęcia projektowe rozpoczęły się w maju, a zakończyły w połowie czerwca. Na początku uczniowie dokonali wyboru państwa i rozpoczęli pracę w 2- osobowych zespołach, Z ogromnym zaangażowaniem przystąpili do realizacji projektu i wyruszyli w wirtualną podróż po wybranym kraju Europy. W trakcie odbywania podróży poznawaliśmy jego położenie,  tradycje, stolicę, flagę, zabytki oraz narodowe potrawy.

            Trzecioklasiści stworzyli przewodniki turystyczne następujących europejskich państw: Włoch, Hiszpanii, Francji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Holandii, Czech i Ukrainy.

            Dzięki działaniom projektowym uczniowie poznali najciekawsze zakątki Europy.

            Lucyna Stanisławek, Tadeusz Stanisławek

             

             

          • Konkurs "Bezpieczna droga do szkoły"

          • 31 maja 2022 roku w naszej odbył się konkurs z bezpieczeństwa w ruchu drogowym pod hasłem: „Bezpieczna droga do szkoły”. W turnieju uczestniczyli uczniowie klas II i III.

            Celem konkursu było utrwalenie i usystematyzowanie podstawowych zagadnień z zakresu wychowania komunikacyjnego oraz przygotowanie do samodzielnego uczestnictwa w ruchu drogowym.

            Uczestnicy  konkursu rozwiązywali test i rywalizowali między sobą o czołowe miejsca. Musieli wykazać się znajomością zasad i przepisów ruchu drogowego.

            Komisja konkursowa po sprawdzeniu prac wyłoniła zwycięzców:

            I miejsce – Franciszek Kowalik kl. 3B

            II miejsce – Paulina Kasprzak kl. 3A

            III miejsce – Wiktor Mańka kl. 3A

            Wyróżnienia:

            Jakub Wrona kl. 2

            Piotr Grzegorczyk kl. 3B

            Jan Prażmowski kl. 3A

            Najlepsi finaliści otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszyscy uczestnicy dostali drobne upominki. Fundatorem nagród była Rada Rodziców przy ZSO w Rybczewicach.

            Organizatorzy konkursu zachęcają do udziału w kolejnych edycjach.

            Lucyna Stanisławek

            Tadeusz Stanisławek

          • Dzień Rodziny- obchody w klasach I-III

          • Kochana Mamusiu w dniu Twojego święta,

             życzę byś była zawsze uśmiechnięta.

            I Ty drogi Tatusiu miej uśmiech na twarzy,

            Niech Ci się spełni wszystko o czym marzysz.

             

            Dzień Matki i Dzień Ojca to wspaniałe dni, o których pamiętają wszystkie dzieci.  

            Na przełomie maja i czerwca 2022 roku organizowano w naszej szkole uroczyste obchody Dnia Rodziny. Dzieci z klas I-III zapraszały z tej okazji swoich rodziców i przygotowywały dla zaproszonych gości program artystyczny. Były wiersze i piosenki w wykonaniu uczniów poszczególnych klas. Ich ogromne zaangażowanie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Mamy i Tatusiowie z dumą patrzyli na swoje ukochane dzieci. Dzieciaki wręczały swoim rodzicom własnoręcznie przygotowane  upominki. Kulminacyjnym punktem obchodów Dnia Rodziny było wspólne ognisko.

            Spotkania przebiegały w miłej, rodzinnej atmosferze.

            Szkoda, że Dzień Rodziny obchodzony jest tylko  raz w roku.

            Lucyna Stanisławek

             

          • Dzień Dziecka

          •  Dzień Dziecka - rekreacyjnie i na sportowo 

             Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej, niewątpliwie jednym  z nich jest 1 czerwca. Jest to dzień szczególny w życiu dzieci na całym świecie. Trudno się temu dziwić skoro w tym dniu w szkołach organizowane są  konkursy  i zabawy.

            W naszej szkole  Dzień Dziecka  rozpoczął się od wspólnego apelu, podczas którego pan dyrektor Krzysztof Suszek, złożył dzieciom najserdeczniejsze życzenia. Po czym głos zabrała uczennica z Samorządu Uczniowskiego, która zapoznała uczestników z programem dziecięcego święta. W przygotowanie programu na tę uroczystość włączyli się jak zwykle rodzice naszych uczniów, którzy ufundowali lody dla wszystkich uczestników zabawy.

            Punktualnie o godzinie 8.30 społeczność szkolna spotkała się na boisku przed szkołą, gdzie przygotowano liczne konkursy i zabawy. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i zorganizowali wiele ciekawych gier i zabaw, w których uczniowie mogli ze sobą rywalizować.  

            Pierwszą atrakcją był konkurs Zgrana Klasa pt.: „Pokaz Mody”, podczas którego liczyła się pomysłowość i poczucie humoru. Konkurs wywołał duże emocje. W dalszej części szkolnej imprezy uczniowie z poszczególnych klas mieli możliwość zaprezentowania się w konkurencjach  sportowych:  rozgrywki szachowe, konkursy zręcznościowe. Następnie rozegrano międzyklasowe mecze piłki nożnej. Odbył się także bieg „Piżamowy” – warunkiem uczestnictwa było posiadanie piżamy lub jej części. Biegi zostały rozegrane w trzech kategoriach wiekowych klasy I – III, klasy IV- VI oraz klasy VII- VIII. Wyniki w tych pojedynkach nie były najważniejsze, liczyła się jedynie dobra zabawa. Ale mimo to laureaci otrzymali dyplomy i medale za uzyskanie czołowych miejsc w w/w dyscyplinach. Każdy chętny mógł upiec kiełbaskę przy ognisku lub potańczyć przy muzyce, która towarzyszyła nam w ciągu całej zabawy.

            Dzieci były zadowolone i żałowały, że taki dzień jest tylko raz w roku.

            Zaangażowaniem oraz chęcią udziału w zabawie, dzieci udowodniły, że można wspaniale się bawić nie tylko w świecie wirtualnym.

             Samorząd Uczniowski

             Zapraszamy do naszej Galerii.