- Strona główna
- Regulamin
- Centrum Multimedialne
- FILMY
- Biblioteka Rodzica
- Propagowanie czytelnictwa
- Działania biblioteki 2015-2016
- Działania propagujące czytelnictwo 2017-18
- Działania propagujące czytelnictwo 2018/2019
- Działania propagujące czytelnictwo 2019/2020
- Działania propagujące czytelnictwo 2020/2021
- Działania propagujące czytelnictwo 2021/2022
- Działania propagujące czytelnictwo 2022/2023
- Działania propagujące czytelnictwo 2023/2024
- Działania propagujące czytelnictwo 2024/2025
Działania propagujące czytelnictwo 2021/2022
Konkurs pięknego czytania (kl. I-III)
W maju 2022r. rozstrzygnięto w bibliotece ,,Konkurs pięknego czytania” (kl. 1-3), który odbył się z okazji ,,Tygodnia Bibliotek”. Celem konkursu była promocja czytelnictwa, budzenie zainteresowań wartościową literaturą dziecięcą, prezentacja własnych umiejętności, porównanie ich z umiejętnościami innych, rozwijanie zdrowego współzawodnictwa oraz kształtowanie umiejętności pięknego czytania. Podczas czytania ocenie podlegały: płynność i poprawność czytania, dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Wojtek Wrona (kl. I), Marcin Kapica (kl. II), Wiktor Mańka (kl. IIIA), Piotr Grzegorczyk (kl. IIIB)
II miejsce – Julia Mańka (kl. I), Zuzanna Grzegorczyk (kl. I), Karol Mochniej (kl. II), Maja Konoszewska (kl. IIIA), Gabriela Wownysz (kl. IIIB)
III miejsce – Marcin Suszek (kl. I), Jakub Wrona (kl. II), Jan Szczepanik (kl. IIIA), Zuzanna Woźniak (kl. IIIB).
Łącznie w konkursie wzięło udział 22 uczniów (kl. 1-3). Fundatorem nagród dla uczniów była biblioteka szkolna. Były to książki, drewniane pudełka, flamastry z pieczątkami, zakładki do książek, przyborniki, kolorowe teczki.
,,Dzień Książki i Praw Autorskich”
25 kwietnia 2022 r. bibliotekarz zaprosił przedszkolaków do biblioteki z okazji ,,Dnia Książki i Praw Autorskich”. Bibliotekarz tego dnia przeczytał przedszkolakom opowiadanie Agnieszki Filipkowskiej pt. ,,Mała książka o książce”. Następnie dzieci opowiadały o swoich ulubionych książkach, a także o tym jak należy szanować książki. Okazało się, że bardzo dobrze pamiętają jak należy postępować z książkami, bo przecież nie pierwszy raz odwiedzają bibliotekę szkolną. Dużą atrakcją dla przedszkolaków okazała się zabawa taneczna, którą przygotował bibliotekarz. Dzieci w rytm piosenki ,,Lokomotywa” ruszyły w podróż po bibliotece. Po drodze były różne stacje: bicia brawa, uśmiechu, skakania, tańca. Kolejną atrakcją była wystawka nowych książek. Dzieci z zaciekawieniem oglądały swoje ulubione książki oraz zadawały dużo pytań związanych z nimi. Na koniec przedszkolaki zwiedziły bibliotekę oraz wybrały się na poszukiwanie swoich ulubionych maskotek, których nie zabrakło w bibliotece. Po zakończonych zajęciach każde dziecko otrzymało od pani bibliotekarki zakładkę do książki.
Projekt czytelniczy dla klas 4-8 ,,Jak nie czytam, jak czytam”
W marcu 2022 r. rozstrzygnięto w bibliotece projekt czytelniczy ,,Jak nie czytam, jak czytam”, który skierowany był do uczniów klas 4-8. Projekt został opracowany we współpracy biblioteki z zespołem humanistycznym. Celem projektu było promowanie czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów. Bibliotekarz dokonał analizy kart czytelników i wyłonił uczniów wyróżniających się wysoką aktywnością czytelniczą oraz zaprosił ich do udziału w projekcie. Zadaniem uczniów było przedstawienie swoich zainteresowań czytelniczych w formie pisemnej bądź ustnej. Uczeń miał dowolność, jeśli chodzi o formę pracy pisemnej. Natomiast, jeśli chodzi o ustną prezentację, uczeń miał opowiedzieć o swoich zainteresowaniach czytelniczych na forum klasy, aby zachęcić swoich kolegów i koleżanki do czytania. Nagrodą za udział w projekcie była ulubiona książka.
Uczniowie, którzy uczestniczyli w projekcie:
Julka Wójcik (kl. IV),
Zuzanna Wlizło (kl. IV),
Natalia Skorek (kl. IV)
Wiktoria Tymburek (kl. VA),
Maja Nucia (VIIB),
Emilia Kwiatosz (VIIB),
Mateusz Szczepanik (kl. VIIB),
Maryla Skorek (kl. VIIIA),
Alicja Ptaszyńska (kl.VIIIB).
Akcja ,,Drzewko czytelnicze”
17 stycznia 2022 r. bibliotekarz podsumował akcję ,,Drzewko czytelnicze”, która skierowana była do uczniów klas III – VIII. Celem akcji było promowanie czytelnictwa oraz kształtowanie umiejętności wypowiadania się na dany temat. Akcja trwała od 06.10.2021r. do 15.12.2021r. Zadaniem uczniów biorących udział w akcji było przeczytanie chociaż trzech książek z literatury pięknej (poza lekturami). Następnie każda osoba biorąca udział w akcji musiała zachęcić swoich kolegów i koleżanki do przeczytania tych książek. Uczniowie, którzy w ciekawy sposób opowiedzieli o swoich książkach otrzymali nagrody. Tytuły ulubionych książek uczniów zostały umieszczone na drzewku czytelniczym.
Nagrodzeni uczniowie:
Joanna Pietrzyk (kl. IIIA),Piotr Grzegorczyk (kl. IIIB),
Jakub Kwiatosz (kl. IIIB),
Antonina Skuła (kl. IIIB),
Gabriela Wownysz (kl. IIIB),
Igor Wownysz (kl. III B),
Milena Goś (kl. IIIB),
Anna Daniel (kl. VB),
Naomi Gęba (kl. VB),
Kacper Wownysz (kl. VI),
Maja Nucia (kl. VIIB),
Emilia Kwiatosz (kl. VIIB),
Maryla Skorek (VIIIA),
Julia Skorek (VIIIA).
Kolejna wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej…
27 i 28 grudnia 2021r. bibliotekarz zaprosił dzieci z przedszkola do biblioteki, aby zaprezentować im nowe książki oraz zachęcić ich do wspólnego czytania z rodzicami. Tego dnia biblioteka była ozdobiona świątecznie, aby dzieci mogły poczuć atmosferę zbliżających się świąt. Na początku spotkania dzieci wysłuchały wiersze i opowiadania związane z Bożym Narodzeniem. Następnie odpowiadały na pytania związane z czytanymi tekstami. Mogły także same wykonać kopertę świąteczną i spakować do niej swój rysunek.
W nagrodę za wykonaną pracę otrzymały naklejki świąteczne. Dzieci jednak nie mogły doczekać się chwili, kiedy będą mogły pospacerować po bibliotece, pooglądać książki i oczywiście pobawić się pluszakami. Dużym zainteresowaniem przedszkolaków cieszył się jak zwykle teatrzyk z pacynkami, przy którym dzieci spędziły dużo czasu.
Warsztaty ozdób świątecznych
Przed świętami pod koniec grudnia 2021r. bibliotekarz zaprosił chętnych uczniów do biblioteki na warsztaty ozdób świątecznych. Biblioteka szkolna zapewniła uczniom potrzebne materiały do zajęć. Celem warsztatów było rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów, budzenie poczucia odpowiedzialności i satysfakcji z wykonywanej pracy oraz miłe spędzenie wolnego czasu. Na warsztaty zgłosili się uczniowie klas IV-VI, którzy zostali podzieleni na grupy klasami. Uczniowie ozdabiali bombki, choinki, pudełka świąteczne na prezenty, wykonali piękny łańcuch na choinkę, malowali drewniane aniołki, robili kartki świąteczne. Największym zainteresowaniem uczniów cieszyły się pudełka świąteczne, które uczniowie zabrali sobie do domu dla najbliższych na prezent.
Dzień głośnego czytania wierszy o ojczyźnie….
W związku ze zbliżającymi się obchodami Narodowego Święta Niepodległości pani bibliotekarka ogłosiła 10 listopada 2021r. ,,Dniem głośnego czytania wierszy o ojczyźnie”. Przez cały dzień chętni uczniowie klas 4-8 czytali w bibliotece wiersze związane z tematyką 11 listopada. Pani bibliotekarka przygotowała również wspólnie z uczniami gazetkę pt. ,,Droga do Wolności”. Przypomniała także uczniom, że tego dnia wspominamy wysiłek wszystkich, którzy w trzech zaborach i poza granicami ziem polskich, swoimi działaniami doprowadzili do odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej. Jest to, zatem dzień symboliczny i wyjątkowy. Dzień cudu niepodległości, o którym musimy pamiętać. Najbardziej wśród czytanych wierszy uczniom spodobał się wiersz Marcina Wolskiego ,,Niepodległość”, którego słowa brzmią:
,,Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło,
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość…”
Rozstrzygnięcie konkursu w klasach 4-6
8 listopada 2021 r. rozstrzygnięto konkurs plastyczno – literacki ,,Książka, którą warto przeczytać…”.
Cele konkursu:
- propagowanie czytelnictwa,
- promocja literatury,
- rozwijanie talentów literackich i plastycznych.
Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie plakatu, na którym uczniowie umieszczali ilusttrację swojej ulubionej książki oraz hasło zachęcającego koleżanki i kolegów do jej przeczytania.Wynki konkursu:
I miejsce – Patrycja Połeć kl. VA, Marcelina Gągol kl. IV, Natalia Skorek kl. IV
II miejsce – Nikola Świetlicka kl. IV, Weronika Ruszniak kl. IV, Maja Niścior kl. IV
III miejsce – Julia Kowalik kl. IV
Akcja ,,Poranki z bajeczką”
25 października 2021 r. zakończyła się w przedszkolu akcja ,,Poranki z bajeczką”. Celem akcji było propagowanie literatury dla dzieci. Miłość do książek należy pielęgnować od najmłodszych lat. Dlatego od września do października bibliotekarz czytał w przedszkolu baśnie i bajki w każdej wolnej chwili. Zajęcia czytelnicze uatrakcyjnił teatrzyk z pacynkami, który cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci. Przedszkolaki z wielką radością słuchały czytanych bajek, a także odpowiadały na pytania związane z nimi. Wykonywały także ilustracje do czytanych bajek.
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego w zerówce…..
20 października 2021 r. rozstrzygnięto w zerówce konkurs plastyczny ,,Moja ulubiona książka”.
Celem konkursu było:
- propagowanie czytelnictwa,
- kształtowanie wrażliwości odbioru utworów literackich,
- rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywności,
- wzmacnianie wiary we własne siły.
Zadaniem dzieci było wykonanie ilustracji do swojej ulubionej książki, dowolną techniką.
Wyniki konkursu:
I miejsce: Alicja Zając O ,,B” , Daria Zawada O,, B”, Emilia Zając O ,,A”,
II miejsce: Nikodem Skuła O,, B”, Jakub Kowalik O ,,A”
III miejsce: Błażej Wlizło O ,,B”, Zuzanna Toruń O ,,A”.
Niespodzianka dla pani bibliotekarki…
29 września 2021 r. klasa 3B i wręczyła pani bibliotekarce piękny plakat w podziękowaniu za jej pracę. Uczniowie dziecięcymi słowami wyraziły jak postrzegają panią bibliotekarkę oraz jej pracę. Pani bibliotekarka była bardzo wzruszona. Nie ma piękniejszego prezentu niż ten, który dzieci wykonają samodzielnie.
Dzieci z zerówki w bibliotece szkolnej…
21 września 2021 r. dzieci z zerówki po raz kolejny odwiedziły bibliotekę szkolną i miały okazję poznać tajniki pracy bibliotekarza. Mogły także przypomnieć sobie jak należy traktować książki oraz w jaki sposób zachować się podczas takich odwiedzin. Na początku dzieci wysłuchały wiersza ,,W bibliotece” i odpowiadały na pytania związane z nim. Następnie obejrzały wystawkę nowych książek w bibliotece. Dzieci miały okazję wziąć książkę do ręki i oglądać piękne kolorowe ilustracje. Bibliotekarz pozwolił także dzieciom zwiedzić bibliotekę. Każde dziecko znalazło w bibliotece swój ,,ulubiony kącik czytelniczy”. Na koniec zajęć bibliotecznych dzieci otrzymały naklejki z ulubionymi postaciami bajkowymi oraz zwierzętami. Nie zabrakło również ,,słodkiej niespodzianki”.
Pierwsze kroki uczniów kl. I w bibliotece szkolnej….
17 września 2021r. uczniowie klasy I odwiedzili bibliotekę szkolną. Podczas lekcji bibliotecznej poznali regulamin biblioteki, zasady bezpieczeństwa w bibliotece oraz prośby książki.
Dzieci zapoznały się także z pracą bibliotekarza, księgozbiorem i zasadami korzystania z zasobów bibliotecznych. Miały okazję posłuchać książki pt. ,,Wizyta w bibliotece”. Narysowały także swoje ulubione bajkowe postacie. W nagrodę każdy uczeń mógł wybrać i postawić sobie pieczątkę z baśniową postacią na swoim rysunku. Następnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, pierwszoklasiści samodzielnie wybrali i wypożyczyli swoje pierwsze książeczki oraz zwiedzili bibliotekę. Dzięki przygotowanej specjalnie dla nich lekcji bibliotecznej wiedzą już jak można wypożyczać książki, gdzie znaleźć ulubione bajki i co jeszcze oprócz czytania ma w swojej ofercie biblioteka. Na zakończenie zajęć na dzieci czekała słodka niespodzianka.
Spotkania Koła Przyjaciół Biblioteki
Od 8 września 2021r. w bibliotece szkolnej rozpoczęły się zajęcia Koła Przyjaciół Biblioteki,
w których uczestniczy 12 uczniów. Celem spotkań w ramach KPB jest:
- pogłębianie zainteresowań czytelniczych i poznawczych uczniów,
- wzbogacanie wiedzy uczniów dotyczącej biblioteki i jej zasobów,
- zapoznanie uczniów z pracami organizacyjno – technicznymi biblioteki i zasadami jej funkcjonowania,
- rozwijanie uzdolnień literackich, plastycznych i organizacyjnych.
Spotkania koła odbywają się w środy i czwartki. Podczas pierwszych zajęć uczniowie samodzielnie wykonali kartę członka Koła Przyjaciół Biblioteki, na której wpisują daty spotkań koła. Ponadto uczniowie:
- wyszukiwali informacje na dany temat w zbiorach biblioteki szkolnej,
- ćwiczyli umiejętność pięknego czytania, czytając fragmenty swoich ulubionych książek,
- pomagali w porządkowaniu i foliowaniu książek,
- wykonywali plakaty czytelnicze pod hasłem ,,Moja ulubiona książka”,
- przygotowali wystawkę książek z okazji święta ,,Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych”,
- sporządzili listę książek do zakupu na II semestr.
Październik
Miesiącem Bibliotek Szkolnych
z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza uczniów do udziału
w akcji czytelniczej i konkursie plastyczno – literackim.
Akcja ,,Drzewko czytelnicze”
Cele akcji:
- promocja czytelnictwa,
- zachęcanie uczniów do czytania,
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na dany temat.
Regulamin akcji:
1. Akcja skierowana jest do uczniów klas III – VIII.
2. Czas trwania akcji od 06.10. 2021r. – do 15.11.2021 r.
3. Zadaniem uczniów jest czytanie książek w czasie trwania akcji (poza lekturami obowiązkowymi, wyznaczonymi przez nauczyciela).
3. Na zakończenie akcji bibliotekarz zaprosi każdą klasę na spotkanie do biblioteki na którym chętni uczniowie:
- przedstawią swoje ulubione książki oraz zachęcą swoich kolegów i koleżanki z klasy do ich przeczytania,
- umieszczą autora i tytuł swojej ulubionej książki na drzewku czytelniczym.
4. Dla uczniów, którzy w ciekawy sposób opowiedzą o swoich książkach przewidziane są nagrody. Ważna jest także ilość przeczytanych książek (nie mniej niż 3 pozycje).
Bardzo proszę rodziców o aktywny udział w kształtowaniu zainteresowań czytelniczych własnych dzieci i dopingowaniu ich do czytania!
Konkurs plastyczno – literacki ,,Moja ulubiona książka”
Cele konkursu:
- propagowanie czytelnictwa,
- promocja literatury,
- rozwijanie talentów literackich i plastycznych.Regulamin konkursu:
1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV – VIII.
2. Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie swojej ulubionej książki w formie plakatu. Należy pamiętać, aby na plakacie umieścić: autora i tytuł książki, ilustrację oraz hasło zachęcające koleżanki i kolegów do przeczytania tej książki.
3. Technika pracy dowolna – format A3.
4. Prace należy składać w bibliotece szkolnej do 20 października 2021r.
Organizator akcji i konkursu:
Agnieszka Dziurawiec