- Pliki do pobrania
- K. wiedzy o bankowości - scenariusz
- Filatelistyka - artykuł
- Miejscowość i gmina Rybczewice-artykuł
- Konkurs BRD dla kl. II-III
- Relacja z wystawy filatelistycznej
- Program wychowawczy IV-VIII
- Program integracyjno-adaptacyjny
- Konspekt zaj. dyd. – wyrów.
- Konspekt kl.III
- konspekt wf kl.3
- Wiersze uczniów
- Wiersze o wiośnie
- V Finał konkurs na projekt znaczka pocztowego
- Scenariusz Dnia Nauczyciela
- Wiersze o bibliotece
- Procedura - frekwencja
Konspekt zaj. dyd. – wyrów.
DIAGNOZA I TERAPIA PEDAGOGICZNA
Konspekt zajęć dydaktyczno – wyrównawczych
Konspekt opracowała – Lucyna StanisławekTemat: Tworzenie sylab dwuliterowych otwartych – podstawianie samogłosek do spółgłosek.
Cel główny: tworzenie sylab dwuliterowych otwartych, podstawianie samogłosek do spółgłosek.
Cele operacyjne:
Uczeń tworzy sylaby dwuliterowe otwarte;
Czyta utworzone sylaby;
Wyszukuje w sylabach podane sylaby;
Tworzy wyrazy z sylab, pisze poprawnie utworzone sylaby;
Rozróżnia spółgłoski i samogłoski, układa zdanie z rozsypanki sylabowej;
Czyta polecenia, rozumie ich treść;
Uzupełnia wyrazy brakującymi samogłoskami;
Rozumie pojęcie: zdanie, wyraz, sylaba, spółgłoska, samogłoska;
Wskazuje w wyrazach samogłoski i spółgłoski;
Koloruje rysunek zgodnie z podanym kodem;
Prawidłowo dzieli wyrazy na sylaby;
Uzupełnia podanymi sylabami wyrazy;
Wyszukuje podane sylaby w wyrazach;
Aktywnie uczestniczy w zabawach zespołowych.
Metody: ćwiczenia praktyczne, zabawa dydaktyczna, rozmowa, praca z tekstem.
Część wstępna
I. Wysłuchanie z kasety piosenki pt. „Jesienna pogoda”
Tekst piosenki:
Jesienna pogoda, pada deszcz.
Parasol więc na spacer weź.
Jesienna pogoda, lata szkoda,
Które odeszło gdzieś.
Ref. Kap, kap, kap.
Deszcz z nieba pada.
Kap, kap, kap.
Szkoda, że nie oranżada.
Jesienny wicherek liście gna.
W prawo i w lewo,
Raz i dwa.
Jesienny wicherek ma rowerek,
którym objeżdża świat.
II. Rozmowa na temat treści piosenki ukierunkowana pytaniami:
· O jakiej porze roku opowiada piosenka?
· Co powinniśmy zdaniem autora piosenki zabierać ze sobą w czasie deszczu?
Część główna
Ćwiczenie 1
Różnicowanie spółgłosek i samogłosek.
Uczniowie otrzymują kartki z parasolami. Ich zadaniem jest pokolorowanie parasoli zgodnie z podanym kodem.
Pola na których znajdują się samogłoski malujemy kolorem czerwonym, pola ze spółgłoskami niebieskim kolorem.
Nauczyciel zadaje pytanie: Ile pól pomalowanych zostało na czerwono, proszę wymienić te pola.
Jakie samogłoski znacie?
Uczniowie wymieniają wszystkie samogłoski(a, o ,i, y, ę ,ą ,e, u-ó)
Ćwiczenie 2
Suwaki sylabowe
Uczniowie wykonują suwaki sylabowe. Przesuwając paski z literami ,odczytują sylaby. Zapisują w zeszytach utworzone sylaby.
Ćwiczenie 3
Wyszukiwanie w sylabach samogłosek. Odczytywanie sylab.
Kolorowanie płatków kwiatka zgodnie z podanym kodem. Głośne odczytywanie sylab.
Ćwiczenie 4
Domino wyrazowe.
Układanie wyrazów w takiej kolejności ,aby ostatnia sylaba wyrazu była taka sama, jak pierwsza sylaba następnego wyrazu. Zadanie zaczynamy od wyrazu „kura”.
Ćwiczenie 5
Podział wyrazu na sylaby, wyszukiwanie podanej sylaby w wyrazach.
Uczniowie dzielą wyraz „kotek” na sylaby, wyszukują pierwszą sylabę w podanych przez nauczyciela wyrazach.
Ćwiczenie 6
Czytanie sylab, pisanie sylab po śladach.
Uczniowie piszą po śladach sylaby, głośno je odczytują. Kolorują balony zgodnie z podanym kodem (sylaby z literą „B” na niebiesko, „b” na czerwono, „D” na zielono, „d” na żółto).
Ćwiczenie 7
Odczytywanie sylab, pisanie utworzonych sylab.
Uczniowie odczytują i zapisują utworzone sylaby.
Ćwiczenie 8
Uzupełnianie wyrazów brakującą samogłoską.
Uczniowie uzupełniają wyrazy brakującą samogłoską.
Ćwiczenie 9
Odczytywanie sylab i zapisywanie ich.
Uczniowie znajdują dla każdej sylaby w chmurce odpowiednią kroplę deszczu. Wpisują w kropli sylabę i odczytują ją.
Ćwiczenie 10
Odszukiwanie podanych sylab otwartych w wyrazach (ko, ma, la).
Uczniowie odszukują i zaznaczają podane sylaby w wyrazach.
Ćwiczenie 11
Tworzenie wyrazów z podanych sylab.
Uczniowie tworzą z podanych sylab, odczytują na głos utworzone wyrazy.
Ćwiczenie 12
Układanie z sylab nazwy nadchodzących świąt.
Uczniowie wycinają sylaby. Z podanych sylab tworzą nazwę nadchodzących świąt, kończą obrazek.
Część końcowaZabawa dydaktyczna ,,Samogłoski w imionach””
Nauczyciel zaprasza na środek sali dzieci, które w swoim imieniu mają samogłoskę: e , o, a, i, y, u….