- Pliki do pobrania
- K. wiedzy o bankowości - scenariusz
- Filatelistyka - artykuł
- Miejscowość i gmina Rybczewice-artykuł
- Konkurs BRD dla kl. II-III
- Relacja z wystawy filatelistycznej
- Program wychowawczy IV-VIII
- Program integracyjno-adaptacyjny
- Konspekt zaj. dyd. – wyrów.
- Konspekt kl.III
- konspekt wf kl.3
- Wiersze uczniów
- Wiersze o wiośnie
- V Finał konkurs na projekt znaczka pocztowego
- Scenariusz Dnia Nauczyciela
- Wiersze o bibliotece
- Procedura - frekwencja
konspekt wf kl.3
KONSPEKT ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA
FIZYCZNEGO DLA KLASY III SZKOŁY POSTAWOWEJ
LUCYNA STANISŁAWEK
TEMAT: Mini-piłka ręczna – doskonalenie kozłowania piłki ręką prawą i lewą w miejscu i w ruchu.
CELE:
Motoryczność – kształtowanie szybkości, gibkości, koordynacji wzrokowo ruchowej i równowagi.
Umiejętności - uczeń potrafi kozłować piłką ręką prawą i ręką lewą w miejscu i w ruchu.
Wiadomości – uczeń zna podstawowe zasady kozłowania piłki.
Postawy – uczeń współdziała w zespole ćwiczących, pomaga w przygotowaniu przyrządów do ćwiczeń.
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 16
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala gimnastyczna
SPRZĘT: piłki ręczne (mini) -16 sztuk, chorągiewki - 8 sztuk, szarfy.
Tok lekcji
Nazwa i opis zadania
Dozowanie /czas/
Uwagi
organizacyjno-metodyczne.
Część I
WSTĘPNA (10 min)
Moment organizacyjno- porządkowy
Zabawa ożywiająca
Ćwiczenia ogólnorozwojowe
1.Zbiórka, przywitanie, sprawdzenie obecności i strojów do ćwiczeń, podanie tematu i zadań lekcji
2. Zabawa ożywiająca „Szukanie piłki” – wszyscy uczniowie kładą swoje piłki na podłodze sali i biegają we wszystkich kierunkach po sali. Na sygnał nauczyciela każdy szuka swojej piłki.
3. Ćwiczenia ramion – marsz po kole, podrzut piłki w górę i chwyt oburącz.
4.Ćwiczenia nóg – uczniowie stoją na obwodzie koła, przekładanie piłki pod prawym i lewym kolanem. Przeskoki w miejscu ponad odbitą piłką.
5. Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie strzałkowej – siad rozkroczny z piłką trzymaną oburącz, skłon do przodu z dotknięciem podłoża piłką, wytrzymanie i wyrost.
6. Ćwiczenia tułowia w pozycji czołowej – klęk prosty, skłon tułowia w prawo z dotknięciem podłoża palcami dłoni, to samo w lewo.
7. Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie poprzecznej – siad rozkroczny w parach, plecami do siebie. Podania piłki do siebie oburącz w lewą i w prawą stronę.
8. Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie kombinowanej- klęk podparty – marsz rękami w lewą i w prawą stronę. Kolana i nogi znajdują się w jednym miejscu.
2 min
2 min
1 min
1 min
1 min
1 min
1 min
1 min
Ustawienie grupy –dwuszereg.
Każdy uczeń posiada piłkę.
Ustawienie w kole.
Ustawienie na obwodzie koła.
Ustawienie w rozsypce
Ustawienie w rozsypce
Ćwiczący ustawieni w rozsypce (parami)
Ustawienie w rozsypce
Część II
GŁÓWNA (30 min)
1. Ćwiczenia i gry w przyswajaniu techniki kozłowania
1. Berek z piłką – dzieci na ograniczonej powierzchni dowolnie kozłując poruszają się, uciekając przed „berkiem”. „Berek” bez przerywania kozłowania stara się dotykać dowolnego zawodnika. Złapane dziecko powiększa liczbę „berków”. Wygrywa zawodnik, który zostanie złapany ostatni.
2. Ćwiczenia w dwójkach - jedna osoba kozłuje piłkę w miejscu i próbuje policzyć palce partnera.
3. Sztafeta z kozłowaniem piłki – podział klasy na dwie drużyny. Drużyny ustawione w dwóch rzędach na linii startu naprzeciwko swoich chorągiewek. Na sygnał nauczyciela pierwsi z rzędów biegną, prowadząc piłkę kozłowaniem, obiegają swoją chorągiewkę. Kozłując wracają i podają piłkę następnemu w rzędzie. Następny wykonuje bieg w podobny sposób. Wygrywa zespół, który pierwszy ukończy wyścig.
4. „Kto pierwszy do koła?” – Podział klasy na cztery drużyny (po cztery osoby w każdej). Drużyny ustawione są w czterech rzędach na linii startu naprzeciwko koła ułożonego z szarf. Na sygnał nauczyciela startują pierwsi z rzędów i kozłując piłkę biegną do swoich kół. W kole każdy zawodnik wykonuje określoną liczbę kozłów (8). Następnie zawodnik wraca kozłując piłkę, podając ją następnemu i biegnie na koniec rzędu. Następni startują w podobny sposób. Zwycięża rząd, który pierwszy ukończy wyścig.
5. Uczniowie ustawieni twarzą do nauczyciela, który wskazuje kierunki kozłowania ruchem ręki. Ćwiczący obserwują nauczyciela nie przerywając kozłowania. Kozłując poruszają się w lewo, w prawo, w przód i do tyłu cały czas zmieniając rękę kozłującą.
6 min
3 min
8 min
10 min
3 min
Ustawienie w rozsypce
Ustawienie w rozsypce (parami)
Ustawienie w dwóch rzędach
Ustawienie w 4 rzędach
Ustawienie w rozsypce
Część III
KOŃCOWA (5min)
1.Zabawa uspokajająca – marsz po obwodzie koła z unoszeniem i opuszczaniem ramion.
2.Zebranie przyborów .
3.Zbiórka, omówienie lekcji, wyróżnienie najlepiej ćwiczących.
1 min
2 min
2 min
Ustawienie na obwodzie koła
Ustawienie w dwuszeregu