Sprawozdanie z dwudniowej wycieczki szkolnej do Krakowa i Wadowic, współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki , która odbyła się w dniach 17 – 18 maja 2022 roku.
Istnieją takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. Program „Poznaj Polskę” umożliwił nam zorganizowanie wycieczki dwudniowej związanej z zakresem tematycznym Kultura i dziedzictwo narodowe oraz Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Kraków – historyczny zespół miasta, Zamek Królewski na Wawelu, Krakowskie drogi Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Kościół Mariacki. To właśnie te miejsca stały się w tym roku celem wycieczki naszych uczniów.
Dzień I
Zaczęliśmy odliczać dni do wyjazdu, aż w końcu nadszedł upragniony przez wszystkich dzień wyjazdu. Tego dnia ok. godziny 07.30 przy SP w Rybczewicach odbyła się zbiórka uczestników wycieczki. Po pożegnaniu z rodzicami wyruszyliśmy w trasę, aby jak najszybciej dotrzeć do celu. Po około 5 godzinach dojechaliśmy do Krakowa. Królewskie miasto przywitało nas mnogością zabytków, niezwykłym klimatem. Mijając zabytkowe kamieniczki aż w końcu dotarliśmy do Zamku Królewskiego na Wawelu. Następnie idąc krakowskimi plantami odwiedziliśmy Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim”, podziwialiśmy takie zabytki jak: Sukiennice, Barbakan, Brama Floriańska, Odwiedziliśmy również Dom Jana Matejki oraz Collegium Małus czyli najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, aż w końcu dotarliśmy do Kościoła Mariackiego. Uważnie wysłuchaliśmy hejnału mariackiego. Po mieście oprowadzała nas Pani przewodnik, miłośnik historii, która pomagała nam odkrywać tajemnice legend krakowskich oraz niektórych obiektów, zwracając naszą uwagę na najciekawsze elementy. Często mijały nas dorożki konne, towarzyszyły nam też gołębie. Zobaczyliśmy też straszliwego smoka zionącego ogniem. Chcąc na zawsze zachować wspomnienie tego wspaniałego miasta zadbaliśmy o zdobycie pamiątek z nim związanych. Swoje kroki skierowaliśmy w stronę autokaru, by wypocząć i zebrać siły na kolejny dzień czekających nas atrakcji. Po obfitym obiedzie czekał nas pobyt w hotelu
„Indigo” . Gdzie udaliśmy się do swoich pokoi na odpoczynek.
Dzień II
Drugiego dnia wycieczki rankiem po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę do Krakowa
aby udać się na Kopiec Kościuszki. Uczestnicy wycieczki obejrzeli tu
również wystawy:
* Figury woskowe pt. „Polaków Drogi do Wolności”
* „Insurekcja i tradycje Kościuszkowskie w Krakowie”
* „Kopce Krakowskie”.
Przepiękna pogodna umożliwiła podziwianie panoramy Krakowskiej, która pozostawiła
w uczestnikach wycieczki niezapomniane wrażenia.
Około godz. 12.00 byliśmy w rodzinnym mieście papieża Jana Pawła II. Tam podzieleni na grupy zwiedzaliśmy Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II – nowoczesne muzeum multimedialne. Tu w bardzo ciekawy sposób, przechodząc przez poszczególne pomieszczenia, poznaliśmy życie Papieża Polaka. Ojca świętego Jana Pawła II. Wizyta w tym muzeum zrobiła na wszystkich olbrzymie wrażenie. Przechodząc przez kolejne fragmenty ekspozycji przypominające etapy życia i działalności św. Ojca Świętego, można poznać Wadowice z początku XX w., zwiedzić mieszkanie, w którym urodził się i mieszkał Karol Wojtyła do 18-ego roku życia, obejrzeć ekspozycje poświęcone jego życiu i działalności jako kapłana, biskupa, papieża, przyjaciela młodzieży, podróżnika, narciarza. Muzeum jest bardzo nowoczesne, multimedialne i każdy – dorosły i dziecko – znajdzie tam dla siebie coś niezwykłego i ciekawego.
Po zwiedzaniu muzeum był czas na wizytę w kawiarni i skosztowanie słynnej „papieskiej” kremówki, napicie się herbaty lub kawy, wymianę wrażeń. Był czas na małe zakupy, aby także i ci, którzy zostali w domu, mogli tego wadowickiego przysmaku spróbować.
W drodze do domu w autokarze przeprowadzony został konkurs piosenki. Uczestnicy mogli śpiewać solo lub w duecie dowolnie wybrany utwór. Konkurs wywołał wiele emocji. Dla zwycięzców były słodkie nagrody.
Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Z nostalgią wspominamy już przeżyte przez nas przygody w magicznym Krakowie i jego okolicach. Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu. Pragniemy dodać, iż wyjazd ten nie odbyłby się, gdyby nie wsparcie finansowe Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz ogromne wsparcie organizacyjne Biura Turystycznego Hubertus w Lublinie
. Te przygody zapamiętamy na całe życie!
Wszyscy uczniowie i organizatorzy serdecznie za nie dziękują.
Grażyna Guz