O lesie można się uczyć nie tylko w szkole, o tym dowiedzieli się uczniowie klas drugiej. Korzystając z zaproszenia Pana Podleśniczego Jarosława Kwiatosza pod wodzą pana Leśniczego Stanisława Ostańskiego , wyruszyli na wycieczkę do lasu. W lesie leśniczy opowiadał najpierw o tym skąd wzięła się nazwa „ Śmierdzące Źródełko” następnie zobaczyliśmy skąd wytryska woda do tego źródełka ,poznaliśmy różne rośliny i tą unikalną w naszym rejonie cieszyniankę. Cieszynianka to unikalna roślina występuje w innych rejonach świata, jedno z takich miejsc na Lubelszczyźnie gdzie ta roślina występuje to Las Królewski. Zobaczyliśmy również lipę o bardzo fantazyjnych kształtach. Byliśmy zauroczeni tą piękną roślinnością i wspaniałym terenem. O zwierzętach i ich zwyczajach leśnych opowiedział nam Pan Leśniczy Stanisław Ostański. Wszyscy uczniowie przyznali, że wiosenny las ma w sobie wiele z magii. Czuli się tam jak w zaczarowanym świecie. Następnie Pan Podleśniczy Jarosław Kwiatosz zabrał nas do leśniczówki na ognisko i wspólną zabawę.
Podsumowując: dzieciom potrzeba przede wszystkim kontaktu z przyrodą i możliwości swobodnej zabawy w lesie – dopiero na tej podstawie można pomału budować wiedzę o ekosystemie i przyrodzie, a w dalszej perspektywie rozwijać umiejętności rozpoznawania drzew czy ptaków. Z doświadczenia wiemy, że podczas swobodnej zabawy, kiedy dzieci poczują się dobrze – ciekawość weźmie górę i edukator będzie mógł przejść do przekazywania wiedzy na różne sposoby.
Bardzo dziękujemy Panu Podleśniczemu Jarosławowi Kwiatoszowi, Panu Leśniczemu Stanisławowi Ostańskiemu oraz Nadleśnictwu Świdnik za lekcję na łonie przyrody oraz wspaniały poczęstunek, również Kołu Łowieckiemu nr 40 „NEMROD” w Krzczonowie za udostępnienie leśniczówki.
Z wyrazami wdzięczności wychowawczyni G. Guz