• Niezwykłe urodziny Rzeczypospolitej

        • NIEZWYKŁE URODZINY RZECZPOSPOLITEJ

          11.11.2018 r.

          W czasie tegorocznej Wieczornicy patriotycznej w związku ze szczególną - 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowano wystawę „Śladami codzienności II Rzeczpospolitej” połączoną z pokazem mody retro„Damy i dżentelmeni, czyli szarm i szyk” oraz tabliceinformacyjne na temat różnych dziedzin życia w tamtym okresie umieszczone na korytarzu.

          Na ekspozycji „Śladami codzienności II Rzeczpospolitej”zaprezentowano przedmioty z Niezwykłej Sali Pamięci, które prawdopodobnie pochodzą z tamtego okresu lub są późniejsze, ale takie, jak używane w międzywojniu.  Kilka artefaktów zostało udostępnionych na potrzeby projektu przez jego sympatyków. W przygotowaniu wystawy pomagali uczniowie uczestniczący w zajęciach „Laboratorium Historii Bliskiej”.

          Wśród wielu ciekawych eksponatów szczególnie cenne wydają się notatki opatrzone datą 1928 r. pochodzące z zeszytu nieznanego ucznia z Rybczewic. Są tam zapiski dotyczące szkolnictwa w ówczesnym czasie, sytuacji miejscowego rolnictwa czy funkcjonowania państwa w nowych warunkach tuż po odzyskaniu niepodległości. Duże wrażenie wśród zwiedzających wywołały też wyroby rękodzielnicze pochodzące z czasów międzywojennych – firanka i obrus, wykonane przy pomocy igielnicy (iglicy), niezwykle pracochłonną, trudną i rzadko spotykaną metodą (koronka siatkowa z nici bawełnianych).

          Pokaz mody odbył się w klimatycznej scenerii przywodzącej na myśl kawiarnie i restauracje dwudziestolecia międzywojennego. W prezentacji przygotowanych przez siebie kostiumów, stylizowanych na stroje z lat 20. i 30., wzięli udział rodzice, uczniowie i nauczyciele. To był prawdziwy „szarm i szyk”.

          Przybyli goście mogli zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi różnych dziedzin życia w tamtym okresie. „Kto najlepiej zarabiał przed wojną?”, „Prezenty gwiazdkowe w latach 20. i 30.”, „Moda damska i męska”, „Reklama”, „Samochody”, „Urodowe porady prosto z lat 30. XX w. „, „Wnętrza w latach 20. i 30.”, „Kawiarnie i restauracje dwudziestolecia międzywojennego” – to tytuły tablic informacyjnych umieszczonych na ścianach szkolnego korytarza.

          Oprócz tego wyeksponowano najstarszą kronikę szkolną z notatką poświęconą obchodom 10. rocznicy odzyskania niepodległości oraz kartę z kroniki parafialnej z wycinkiem z czasopisma „Ziemia Lubelska” zawierającym artykuł „Jak Częstoborowice uczciły 10-lecie Niepodległości”.

          Taką niezwykłą minipodróżą w czasie uczciliśmy 100. urodziny Rzeczpospolitej.

          GALERIA ZDJĘĆ 1

          GALERIA ZDJĘĆ 2

          GALERIA ZDJĘĆ 3