• Program integracyjno-adaptacyjny

        • Integracyjno-adaptacyjny program wychowawczy

           

          „Żyć wśród innych

          i dla innych”

          Lucyna Stanisławek

          Tadeusz Stanisławek

          SPIS TREŚCI

          WSTĘP

          I.                  WPROWADZENIE DO PROGRAMU

          1.     Uzasadnienie podjęcia tematu

          2.     Cele programu (zakładane efekty)

          3. Tematy zajęć 

           

          II.               SCENARIUSZE ZAJĘĆ

          1.     Scenariusz I „Poznajmy się wzajemnie”

          2.     Scenariusz II „Ognisko na leśnej polanie”

          3.     Scenariusz III „Obchodzimy imieniny w klasie”

          4.     Scenariusz IV „Ślubowanie uczniów klasy I SP w Rybczewicach w roku szkolnym 2001/2002”

          III.           PLAN EWALUACJI

           

          WSTĘP

          1 IX po raz kolejny rozpoczyna się nowy rok szkolny. Nowa klasa, nowe twarze, każda inna, odmienna. To one razem ze mną tworzyć będą nową grupę społeczną, tą grupą będzie klasa szkolna. Przede mną jako wychowawcą klasy pojawią się nowe wyzwania. Najważniejszym z nich będzie integracja zespołu. To moim zadaniem będzie ułatwienie uczniom wzajemnego poznania się, przeciwdziałania naturalnym tendencjom do podziału klasy na grupy, stworzenie klimatu wzajemnego zaufania i zrozumienia, dążenia do konstruktywnego rozwiązywania problemów i konfliktów w klasie, angażowanie uczniów w prace na rzecz klasy i szkoły, kształtowanie postawy tolerancji dla odmienności innych członków grupy.

               To właśnie, dlatego zdecydowałam się stworzyć „Integracyjno - adaptacyjny program wychowawczy”, który będę realizować w bieżącym roku szkolnym 2001/2002.

               W programie zawarłam uzasadnienie podjęcia tematu, podstawy teoretyczne i cele programu. Przedstawiłam także tematy zajęć (10 tematów) oraz 4 scenariusze lekcji. W pracy zawarty jest plan ewaluacji opracowanego przeze mnie programu.

           

          I. WPROWADZENIE DO PROGRAMU

              1. Uzasadnienie podjęcia tematu.     

           

          Integracyjno-adaptacyjny program wychowawczy „Żyć wśród innych i dla innych” został opracowany w oparciu o Szkolny Program Wychowawczy. Naczelnym, celem tego programu jest:

          ·        wszechstronny rozwój osobowy ucznia we wszystkich wymiarach, a przede wszystkim przygotowanie ucznia do życia w społeczności szkolnej,

          ·        kształtowanie u ucznia umiejętności komunikowania się w grupie rówieśniczej.

          Prezentowany przez nas program obejmuje 10 tematów zajęć dla klasy I Szkoły Podstawowej i dla klasy I Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rybczewicach. Klasa I SP i I Gimnazjum jest przełomowym momentem w życiu młodego człowieka. Uczniowie klasy I SP po raz pierwszy przekraczają próg szkoły. Spotykają się ze swoją „nową” panią, poznają nowych kolegów. Także uczniowie klasy I gimnazjum przeżywają w swoim życiu przełomowy moment. Część z nich zmienia szkołę, kolegów i nauczycieli.

          Problem integracji jest niezwykle trudny. Przecież nie można wykluczyć w klasie istnienia tzw. grupek, które rodzą się w sposób naturalny; najczęściej tworzą je osoby znające się wcześniej, wspólnie dojeżdżające do szkoły. Na pewno nie jest możliwa całkowita integracja klasy. Każdy z uczniów stanowi przecież indywidualność, a starcie różnych indywidualności prowadzi zwykle do konfliktów, czy wzajemnych animozji. Klasa przecież przypomina rodzinę, a w niej – mimo naturalnych więzi nie zawsze bywa idealnie.

          Chodzie jednak o to, aby pomóc młodym ludziom (szczególnie uczniom klas pierwszych) zaistnieć w klasie, doprowadzić do myślenia o zespole „moja klasa”, do myślenia o więzi z klasą, na dobre i na złe. Uczniowie rozpoczynający naukę w klasach pierwszych szkoły ponadpodstawowej są chyba w sytuacji najbardziej dramatycznej. Oto, po latach spędzonych w szkole podstawowej, wśród dobrych znajomych, mają do czynienia z zupełnie nowym środowiskiem. Czasami patrzą na siebie podejrzliwie. Nierzadko mają też miejsce różne uszczypliwości, szczególnie „w wykonaniu” tych elokwentniejszych.

           

          2. Cele programu (zakładane efekty).

           

          Głównym celem niniejszego programu jest:

          ·        kształtowanie umiejętności nawiązywania i utrzymywania poprawnych kontaktów z innymi dziećmi,

          ·        wdrażanie do współpracy w zespole,

          ·        kształtowanie umiejętności działania w różnych sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych,

          ·        kształtowanie u swoich uczniów postawy tolerancji i zrozumienia dla osób o innych przekonaniach, innym pochodzeniu,

          ·        rozwijanie u swoich wychowanków postawy ciekawości, otwartości poszanowania swojej i innych kultur,

          ·        budzenia zainteresowania własną osobowością.

           

          Wychowanek poddany owym zamierzonym działaniom wychowawczym:

          ·        umie zgodnie pracować w zespole,

          ·        odczuwa, że klasa to zespół, w którym każdy jest inny, lecz razem tworzą całość,

          ·        spieszy z pomocą w razie potrzeby osobom pokrzywdzonym,

          ·        dostrzega odmienność innych osób,

          ·        pomaga kolegom i koleżankom,

          ·        respektuje zasady ustalone przez grupę,

          ·        dostrzega, że efekt pracy zespołu zależy od zgodnego współdziałania,

          ·        godzi swoje interesy z interesami klasy,

          ·        odpowiednio reaguje na krytykę czy sugestię,

          ·        chętnie uczestniczy w wycieczkach, imprezach i spotkaniach,

          ·        pełni odpowiedzialne role w klasie (np. gospodarz, skarbnik, sekretarz, dyżurny),

          ·        szanuje sprzęt i mienie szkolne oraz wytwory koleżanek i kolegów,

          ·        włącza się w organizację imprez i uroczystości szkolnych,

          ·        jest tolerancyjny,

          ·        samodzielnie rozwiązuje konflikty,

          ·        współdziała i współpracuje wzmacniając własną tożsamość, poczucie wartości,

          ·        docenia wartość klasy w swoim życiu,

          ·        składa życzenia swoim kolegom i koleżankom,

          ·        zna prawa i obowiązki ucznia,

          ·        angażuje się w prace na rzecz klasy i szkoły.

           

           3. Tematy zajęć.

          A/. Poznajmy się wzajemnie.

          B/. Ognisko na leśnej polanie.

          C/. Ślubowanie uczniów klasy pierwszej.

          D/. Obchodzimy imieniny w klasie.

          E/. Rodzice naszymi sprzymierzeńcami – pierwsze spotkanie z rodzicami.

          F/. Drzewo klasy – moje miejsce w klasie.

          G/. Spotkanie wigilijne w klasie.

          H/. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje.

          I/. Obchodzimy święto naszych rodziców – spotkanie przy ognisku.

          J/. Integracja grupy przy muzyce – dyskoteka klasowa.

           

          II. SCENARIUSZE ZAJĘĆ

          Scenariusz I

          Temat: Poznajmy się wzajemnie

          CEL GŁÓWNY:

          Integracja grupy (poznawanie się wzajemne)

          CELE SZCZEGÓŁOWE:

          Uczeń:

          ·        przedstawia się grupie (imię, nazwisko, adres zamieszkania),

          ·        wypowiada się o koledze lub koleżance z ławki,

          ·        przedstawia środkami plastycznymi postać (kolega lub koleżanka),

          ·        rozpoznaje na portrecie osobę z klasy,

          ·        przestrzega reguły obowiązujące w grupie (chcesz coś powiedzieć – podnieś rękę).

          Przebieg zajęć

          1.     Ustawienie dzieci parami przed klasą i wprowadzenie ich do sali zajęć.

          2.     Usadzenie dzieci na dywanie.

          3.     Wzajemne przedstawianie się nauczyciela i dzieci

          ·        Nauczyciel przedstawia się, pokazuje kartonik ze swoim imieniem.

          ·        Nauczyciel wręcza kłębek włóczki pierwszemu dziecku. Dziecko przedstawia się imieniem, trzyma w ręku nitkę, a kłębek podaje następnemu dziecku.

          ·        Kiedy wszyscy uczniowie mają włóczkę nauczyciel prosi, aby ostrożnie położyli nitkę na podłodze.

          ·        Nauczyciel siada w środku i rozkłada kartoniki z wypisanymi imionami dzieci.

          ·        Uczniowie podchodzą kolejno i wybierają kartoniki ze swoim imieniem.

          ·        Nauczyciel wita dziecko śpiewając powitankę na melodię piosenki pt. „Panie Janie”, a klasa powtarza na zasadzie echa kolejne wersy. N. – Dzień dobry, Kasiu.

          U. – Dzień dobry, Kasiu.

                              N. – Witaj nam.

                              U. – Witaj nam.

                              N. – Pięknie Cię witamy.

                              U. – Pięknie Cię witamy.

                              N. – Bądź wśród nas.

                              U. – Bądź wśród nas.

          ·           Nauczyciel nawleka igłę na włóczkę i proponuje dzieciom nawleczenie kartoników z imionami na włóczkę (kartoniki mają wcześniej zrobione dwie dziurki).

          ·           Nawlekając kartoniki uczniowie powtarzają swoje imiona.

          ·           Nauczyciel zawiesza na tablicy nitkę z nawleczonymi kartonikami pod hasłem „Klasa I – to my”.

          4.     Zajęcie przez dzieci miejsc w ławkach.

          5.     Układanie dłuższej wypowiedzi o koledze lub koleżance z ławki

          ·        Jak ma na imię?

          ·        Jakie ma włosy?

          ·        Jaki ma kolor oczu?

          ·        Jak jest ubrana?

          6.     Wykonanie portretu kolegi lub koleżanki z ławki na podstawie bezpośredniej obserwacji.

          7.     Wzajemna wymiana portretów między dziećmi.

          8.     Zabawa integracyjna „Czyj to portret?”

                          Nauczyciel pokazuje dzieciom losowo wybrany portret i prosi, aby wskazały osobę, która jest na nim narysowana. Wskazane dziecko wstaje, przedstawia się (imię, nazwisko, adres zamieszkania). W czasie zabawy nauczyciel ustala z dziećmi zasadę: „Chcesz coś powiedzieć – podnieś rękę”.

          9.     Przygotowanie przez dzieci (pod kierunkiem nauczyciela) ustnej informacji dla rodziców.

          ·        Nauczyciel zwraca się do uczniów

                      Powiedz, co przekażesz rodzicom po przyjściu ze szkoły:

          -Do której chodzisz klasy?

          -Jak nazywa się Twoja pani?

          -Jak ma na imię Twój kolega lub koleżanka z ławki?

           

          10.                            Zabawa integracyjna „Zaczarowana maskotka”

                          Uczniowie siedzą w kręgu na dywanie. Nauczyciel pokazuje maskotkę i wypowiada formułę „Mam na imię Lucyna, oto zaczarowana maskotka, którą przekazuję Ani (uczennica siedząca obok nauczyciela)”. Zadaniem każdego członka grupy jest przekazywanie maskotki kolejnej osobie. Podczas przekazywania wymieniamy imiona wszystkich dzieci, które miały już tę maskotkę. Celem tej zabawy jest zapamiętanie imion osób należących do danej klasy.

           

          Scenariusz II

           

          Temat: Ognisko na leśnej polanie

           

          Czas zajęć: 3 godziny lekcyjne

           

          CEL GŁÓWNY:

          Integracja grupy (wzmacnianie klasowych więzi).

           

          CELE SZCZEGÓŁOWE:

          Uczeń:

          ·        chętnie przyjmuje powierzone mu obowiązki (zbiera chrust, ustawia ognisko itd.),

          ·        przestrzega reguły ustalone w zespole (np. nie oddalamy się samowolnie),

          ·        zna zasady zachowania się w lesie, przestrzega ich, stosuje je w praktyce,

          ·        bierze udział w zabawach integracyjnych przy ognisku.

           

          PRZEBIEG ZAJĘĆ

          1.     Przygotowanie ogniska

          ·        Przydział czynności poszczególnym członkom grupy (każdy wybiera zadanie dla siebie). Sami uczniowie decydują o tym, jakie z zadań potrafią wykonać najlepiej. Jednocześnie muszą mieć świadomość, że od ich pracy i zaangażowania zależy sprawny przebieg ogniska.

          ·        Nauczyciel rozdaje kartki do wypełnienia

          (wzór)

           

          Odpowiedzialni za:

          1.     Zbieranie chrustu:

                        A/. ..............................................................................

                        B/. ..............................................................................

                        C/. ..............................................................................

                        D/. ..............................................................................

          2.     Ustawianie ogniska:

                        A/. ...............................................................................

                        B/. ...............................................................................

                        C/. ..............................................................................

                        D/. ..............................................................................

          3.     Zajęcia kulinarne (podział kiełbasy, napoi, słodyczy):

                        A/. ..............................................................................

                        B/. ..............................................................................

                        C/. ..............................................................................

                        D/. ..............................................................................

          4.     Przygotowanie rekwizytów do zabaw:

                        A/. ..............................................................................

                        B/. ..............................................................................

                        C/. ..............................................................................

                        D/. ..............................................................................

           

          WYCHOWAWCA

           

          2.     Wyjście do lasu

                        Nauczyciel jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo w czasie wyjścia. Wcześniej ustala reguły zachowania się w lesie.

           

          Reguły zachowania się w lesie:

          ·        Nie oddalamy się samowolnie

          ·        Nie płoszymy zwierząt

          ·        Nie zrywamy i nie niszczymy roślin

          ·        Nie hałasujemy w lesie

          ·        Nie zaśmiecamy lasu

          ·        Ognisko palimy w wyznaczonym miejscu

           

          3.     Ognisko

          ·        Pieczenie kiełbasek

          ·        Śpiewanie piosenek

           

           

           

           

          4.     Zabawy integracyjne przy ognisku

          ·        Okrzyk i gest

                    Nauczyciel wita się z grupą za pomocą wybranego przez siebie okrzyku, dołączając do tego gest, np. ZOOM (Okrzyk), uniesiony do góry kciuk (gest); ćwiczenie to powtarza się kilka razy, za każdym razem jednak coraz szybciej.

          ·        Rozpoznawanie osób dotykiem

                    Jednej z osób (chętnej) zostają zawiązane szalikiem oczy. Reszta grupy ustawia się w rzędzie, zadaniem tej osoby będzie rozpoznanie tylko przy pomocy dotyku pozostałych uczestników ćwiczenia i podanie ich imion. Można ustalić zakres dotyku, np. włosy – twarz, ramiona – ręce.

          ·        Niedokończone zdania

                    Celem tego ćwiczenia jest umożliwienie lepszego poznania się. Prowadzący rozpoczyna zdanie i kolejno prosi osoby o jego dokończenie, np.:

          -         Mój ulubiony film .................................................................

          -         Bardzo lubię ..........................................................................

          -         Gdybym miał wyjechać w góry zabrałbym ze sobą .............

          -         Najbardziej złości mnie ........................................................

           

          5.     Wspólne sprzątanie

                        Pamiętamy o tym, aby dokładnie zagasić ognisko. Uporządkować śmieci, zabrać je ze sobą.

           

          6.     Powrót do szkoły

           

          7.     Pożegnanie się z grupą

                        Powtórzenie zabawy „Okrzyk i gest”

           


          Scenariusz III

           

          Temat: Obchodzimy imieniny w klasie

           

          CEL GŁÓWNY:

                             Integracja grupy, kształtowanie więzi interpersonalnych w klasie.

           

          CELE SZCZEGÓŁOWE:

          Uczeń:

          ·        Składa życzenia innym osobom z klasy,

          ·        samodzielnie wykonuje laurkę lub skromny upominek,

          ·        angażuje się w przygotowanie „Dnia Imienin” w klasie,

          ·        przestrzega reguły i zasady pracy w zespole,

          ·        przyjmuje na siebie odpowiedzialność za przygotowanie pewnych czynności i zadań,

          ·        chętnie bierze udział w konkursach i zabawach.

           

          PRZEBIEG ZAJĘĆ

          1.     Przygotowania

                        Nauczyciel ustala z grupą, że w klasie obchodzony będzie Dzień Imienin. Wspólnie z dziećmi wychowawca przygotowuje kalendarz imienin. Imieniny będą obchodzone cztery razy w roku szkolnym (raz na dwa miesiące).

           Oto on:

          Kasia

          Krzysio          np. w październiku

          Michał

          Joasia

          Obok każdej daty znajdzie się zdjęcie dziecka. Taka uroczystość musi uzyskać aprobatę rodziców. Wychowawca klasy na pierwszym zebraniu ustala z rodzicami reguły organizowania tej uroczystości. W przygotowaniach zostaną zaangażowani także rodzice dzieci (pieką ciasto).

           

          2.     Przebieg uroczystości

          ·        Przygotowanie prezentów.

          Dzieci przygotowują drobne prezenty (upominki) dla dziecka (dzieci) obchodzącego imieniny. Mogą przygotować laurkę, napisać wiersz, zrobić własnoręcznie upominek. Wszystkie prezenty muszą być niespodzianką. Nauczyciel umawia się z dziećmi, że nie zdradzamy solenizantowi „naszej tajemnicy”.

          ·        Składanie życzeń.

          Cała grupa składa dziecku obchodzącemu imieniny życzenia, wręcza upominek. Dzieci śpiewają piosenkę na melodię „Panie Janie”:

          Np. Kasiu, Kasiu żyj sto lat

                 Wszyscy Cię kochamy

                 Zostań razem z nami,

                 Bądź wśród nas.

          Początek piosenki zmieniamy w zależności od osoby, która obchodzi imieniny.

           

          3.     Skromny poczęstunek

          Rodzice przygotowują ciasto i napoje dla klasy. Dzieci spożywają przygotowany poczęstunek.

           

          4.     Zabawa taneczna

          Każde imieniny w klasie kończy zabawa. Odbywa się to w czasie lekcji.

                            


          Scenariusz IV

          Temat: Ślubowanie uczniów klasy I SP w Rybczewicach w roku szkolnym 2001/2002.

          CEL GŁÓWNY:

                 Integrowanie środowiska klasowego.

          CELE SZCZEGÓLOWE:

          Uczniowie:

          ·  biorą aktywny udział w części artystycznej (recytują wiersze, śpiewają piosenki),

          ·  przestrzegają zasad kulturalnego zachowania się przy stole,

          ·  zgodnie współdziała z innymi członkami grupy (w uroczystości biorą udział także uczniowie z innych klas).

          Rodzice:

          ·        przygotowują poczęstunek dla dzieci,

          ·        biorą udział w uroczystości ślubowania swoich dzieci.

           

          PRZEBIEG ZAJĘĆ

          1.     Powitanie

                        Wychowawca klasy I wita zebranych na uroczystości ślubowania.

          „Chciałabym bardzo serdecznie powitać na dzisiejszej uroczystości naszych gości: dyrektora ZSO Krzysztofa Suszka, nauczycieli, rodziców, uczniów starszych klas. Serdecznie witam pierwszaków, bohaterów dzisiejszego święta.”

          2.     Część artystyczna

                        Po powitaniu nagle do sali wpada jak burza zła wróżka ze słowami:

          -   No oczywiście, mnie jak zwykle nie zaproszono. Ciągle pamiętacie o niej(wskazuje dobrą wróżkę), a ja to co? Za karę nigdy nie zostaniecie pierwszakami tylko żółtodziobami.

          Wymawia zaklęcie: Hokus pokus, słodki miodek, zamiast nosa żółty dziobek.

          Wróżka znika.

          W tym czasie dzieci zakładają przygotowane wcześniej żółte dzioby. Wychodzą na środek sali, zasłaniają dłońmi dzioby. Na środek wychodzi prowadzący i mówi:

          -   Przepraszam wszystkich zebranych i oświadczam, że uroczystość musi być odwołana.

          Po chwili ciszy dobra wróżka mówi: Kochane dzieci nie martwcie się! Pamiętajcie, że dobro zawsze pokona zło. Wiem, jak was odczarować. Musicie wybrać się w podróż do czterech krain. Z każdej musicie mi coś przynieść, a wtedy będę mogła was odczarować. Czy nie boicie się trudów podróży?

          Dzieci: Nie!

          Wróżka: Czy wyruszaciew tę daleką podróż?

          Dzieci: Tak!

          Wróżka: Życzę wam szczęścia!

          Dzieci maszerując w miejscu, recytują:

          My jesteśmy żółtodzioby, denerwują nas te dzioby, więc staramy się zawzięcie, żeby zrzucić złe zaklęcie.

          Zza kotary wychodzi starsza uczennica, trzymając w ręku tabliczkę z napisem: Kraina Śpiewu i Tańca i przypiętym kluczem wiolinowym. Zwraca się do dzieci:

          Witam was w Krainie Śpiewu i Tańca, ale mogą tu przebywać tylko te dzieci, które potrafią pięknie śpiewać i tańczyć. Czy wy to potraficie?

          Dzieci: Tak!

          Uczennica: Pokażcie, co potraficie!

          Piosenka pt. „Uczeń pierwszej klasy

               My uczniowie pierwszej klasy

               Chodzimy do szkoły.

               My urwisy, ananasy,

               Każdy z nas wesoły.

                        Dźwięczy dzwonek, dźwięczy,

                        Na lekcję nas wzywa.

                        Każdy pierwszak z raźną miną

                        Do klasy przybywa.                    Bis

           

          Piosenka pt. „Krasnoludki

               Były sobie cztery krasnoludki.

          Ref.   Jeden duży, a drugi malutki.

                    Trzeci gruby jak okrągła piłka.

                    Czwarty cienki jak szpilka.

          Poszły do lasu cztery krasnoludki.

          Ref. Jeden duży, a drugi malutki ...

          Wilk zobaczył cztery krasnoludki.

          Ref. Jeden duży, a drugi malutki ...

          Zjem dziś sobie cztery krasnoludki.

          Ref. Jeden duży, a drugi malutki ...

          Uciekały cztery krasnoludki.

          Ref. Jeden duży, a drugi malutki ...

           

                   Piosenka pt. „Szu, szu, szu

                   Już na przerwach wielki młyn,

                   w każdym kącie dzieci.

                   I nikt się nie liczy z tym,

                   gdzie ogryzek leci.

                             Ref. Szu, szu, szu językami

                                      mielemy ploteczki.

                                      Szu, szu, szu jak żarnami

                                      panny młynareczki.

                                      Szu, szu, szu językami

                                      Pracy pełne usta.

                                      Co zmielemy, to sprzedamy

                                      głowa będzie pusta.

                   Nie ma czasu, żeby choć

                   zjeść małego loda.

                   Nie ma czasu do stu kroć

                   tu trzeba pracować

                             Ref. Szu, szu, szu językami ...

                   A po dzwonku wielki ruch

                   W ławkach zasiadamy.

                   Przy mnie siada też mój druh

                   I dalej gadamy

                             Ref. Szu, szu, szu językami ...

           

          Uczennica: Rzeczywiście, pięknie śpiewacie i tańczycie. Dostaniecie ode mnie symbol tej krainy – klucz wiolinowy.

          Dzieci: Dziękujemy i idziemy. My jesteśmy żółtodzioby ...

           

          Wychodzi uczennica z tabliczką: Kraina Pracy i sylwetka pszczoły.

          Uczennica: Witam was w krainie pracy, mogą tu przebywać tylko te dzieci, które nie boją się pracy. Czy potraficie dokładnie i szybko pracować?

          Dzieci: Tak!

          Uczennica: Mam dla was zadanie – Chłopcy posegregują dary jesieni: kasztany i żołędzie, a dziewczynki muszą rozplątać skakanki.

          Dzieci: My się pracy nie boimy, zaraz szybko to zrobimy!

           

          Wiersze i piosenki o pracy

          Piosenka pt. „Idę do szkoły

                   Idę do szkoły

                   A ze mną przyjaciele.

          Śpiewam wesoło,

          bo przygód czeka wiele.

                   Ref.   Kim ja jestem,

                             wie każdy z was

                             do pierwszej klasy idę pierwszy raz

          Niosę tornister

          W nim książki i zeszyty.

          W nowym piórniku mam kredki i długopisy

                   Ref. Kim ja jestem ...

           

          Wiersz

          Dzisiaj rano wcześniej wstałam

          by zdążyć do szkoły.

          Już z daleka usłyszałam

          szum i gwar wesoły.

                   Usiadłyśmy razem z Asią

                   Na małych krzesełkach.

                   Rozglądamy się po klasie.

                   Jaka piękna, wielka.

          Jest tablica, kwiatów rządek

          i regał z książkami.

          By tu zawsze był porządek

          zadbamy już sami.

           

           

           

          Wiersz pt. „Dyżurny

          Jaś dyżurnym dzisiaj jest,

          Więc jest bardzo ważny.

          W górę uniósł głowę swą,

          Posłucha go każdy.

                   Wszyscy z klasy wyszli już,

                   On wziął gąbkę w dłonie,

                   już tablica ślicznie lśni,

                   można pisać po niej.

          Kwiatki też podlane są,

          Żeby nam nie zwiędły.

          Ławki równo stoją jak

          Żołnierzy trzy rzędy.

                   Wywietrzona sala już,

                   Jaś sobie odpocznie,

                   Zanim dzwonka raźny dźwięk

                   Znów lekcje rozpocznie.

           

          Wiersz pt. „Nauka liczenia

          Teraz liczyć się uczymy,

          to rzeczy ciekawe.

          Są dwa misie, trzy skakanki,

          razem pięć zabawek.

                   Jeden słoń jest, dwa niedźwiedzie,

                   cztery małe koty.

                   Czego tutaj jest najwięcej,

                   dowiemy się o tym.

          Słoń choć duży, to jest jeden,

          kotów zaś dwie pary.

          Kotów więcej jest niż słoni!

          To nie żadne czary.

                   Jeden, dwa i trzy i cztery,

                   I tak do dziesięciu,

                   Dodajemy, rachujemy,

                   Liczymy w pamięci.

           

          Uczennica: Miałyście racje, potraficie solidnie pracować i mówić o pracy. Dostaniecie ode mnie symbol pracy „Pszczółkę”.

          Dzieci: Dziękujemy i idziemy. My jesteśmy żółtodzioby …

           

          Zza kotary wychodzi uczennica z tabliczką: Kraina Miłości i wielkim, czerwonym sercem. Zwraca się do dzieci: Witam was w Krainie Miłości. Mogą tu przebywać dzieci, które kochają swój kraj. Czy wy kochacie swoją Ojczyznę?

          Dzieci: Tak!

          Uczennica: Udowodnijcie mi to.

           

          Wiersz pt. „Kto Ty jesteś?

                   U: Kto ty jesteś?

                   D: Polak mały.

                   U: Jaki znak twój?

                   D: Orzeł biały.

                   U: Gdzie ty mieszkasz?

                   D: Między swymi.

                   U: W jakim kraju?

                   D: W polskiej ziemi.

                   U: Czym twa ziemia?

                   D: Mą ojczyzną.

                   U: Czym zdobyta?

                   D: Krwią i blizną.

                   U: Czy ją kochasz?

                   D: Kocham szczerze.

                   U: A w co wierzysz?

                   D: W Polskę wierzę.

           

          Wiersz pt. „Ojczyzna

                   Wszystko dokoła,

                   szkoła, przedszkole.

                   Fabryczne dymy, żelazna kolej.

          Kwiaty przy oknie,

          klon koło bramy.

          Promienny uśmiech

          kochanej mamy.

          I las co cieniem

          Dzieci zaprasza.

          wszystko to Polska,

          Ojczyzna nasza.

           

          Wiersz pt. „Znak

                   Czy wiesz, jaki to znak?

                   W czerwonym polu, biały ptak.

                   Wiem – odpowiada Janek mały.

                   To jest znak Polski – orzeł biały.

           

          Piosenka pt. „Płynie Wisła, płynie

          Płynie Wisła płynie,

          Po polskiej krainie

          Po polskiej krainie.

          Zobaczyła Kraków

          pewnie go nie minie.

          Zobaczyła Kraków

          pewnie go nie minie.

          Zobaczyła Kraków

          wnet go pokochała,

          wnet go pokochała

          i wstęgą miłości

          swojej opasała

          i wstęgą miłości

          swojej opasała

           

          Wiersz pt. „Piękna jest nasza ziemia

                   Piękna jest nasza ziemia,

          Przejrzysty nad nią błękit.

          Piękna jest nasza mowa,

           i pieśni i piosenki.

                   Piękna jest nasza Wisła,

                   Od gór dalekich do morza.

                   Piękne są nasze dęby,

                   To pola, sosna, brzoza.

          Piękna jest nasza szkoła

          I piękna zieleń boiska.

          Strumień jest piękny i rzeka

          I morza fala srebrzysta.

                   Piękny jest biały orzeł,

                   Piękna jest biel i czerwień.

                   Piękna nasza ojczyzno,

                   Kochać będziemy cię wiernie.

           

          Uczennica: Widzę, że naprawdę kochacie swoją ojczyznę. Tak o niej śpiewałyście i mówiłyście. Dostaniecie ode mnie symbol miłości – serce.

          Dzieci: Dziękujemy i idziemy. My jesteśmy żółtodzioby …

           

          Kraina Mądrości – Witam was w krainie mądrości, ale mogą tu przebywać tylko mądre dzieci. Czy wy takie jesteście?

          Dzieci: Tak!

          Uczennica: Zaraz to sprawdzimy. Przeczytam wam zagadki, a jeżeli je rozwiążecie, dostaniecie ode mnie symbol mądrości – sowę.

          Zagadka I

                   Z domku tego

                   powiem szczerze,

                   pszczelarz wkrótce

                   miód wybierze.

          Zagadka II

                   W jednym pudełku

                   mieszka ich wiele,

                   a do tych krążków

                   śpieszy pędzelek.

          Zagadka III

                   W piórniku cichutko siedzi,

                   nie ma ręki ani nóżki,

                   ołówkowe ściera dróżki

           

          Wiersz pt. „Elementarz”

                   Mamy elementarz nowy,

                   w nim, jak ziarnek maku,

                   pod obrazkiem kolorowym

                   czarnych pełno znaków.

                             Ten ma brzuszek, ten laseczkę,

                             inny mały haczyk –

                             trzeba szybko się dowiedzieć,

                             co to wszystko znaczy.

                   M – jak mama pięknie brzmi,

                   D – jak dym umyka,

                   F – jak fiołek pachnie nam,

                   O – jak osa bzyka.

                             Te literki złożyć trzeba,

                             to jest trudna sztuka,

                             lecz ciekawą rzeczą jest

                             ta nasza nauka.

           

          Piosenka pt. „Mam 7 lat

                   Mam 7 lat

                   i jestem wesoła.

                   Mam 7 lat

                   i czeka na mnie szkoła.

                   Z nowymi kolegami

                   poznamy świat.

                   Oni także

                   mają 7 lat.

                             Mam tornister,

                             worek i kapcie.

                             No i chyba

                             już rozpoznacie,

                             że jestem uczennicą

                             pierwszej klasy.

                             Chłopcy z mojej klasy

                             to są asy.

           

          Piosenka pt. „W Literkowie

                   Na spotkanie w Literkowie

                   jedzie liter całe mrowie.

                   Ciągnie ciuchcia wagoniki,

                   pędzi pociąg w tak muzyki.

                   Stu – ku, pu – ku,

                   stu – ku, pu – ku,

                   stu – ku, pu – ku, Bis

                   Ref.   Każda wielka zaś litera

                             sama w podróż się wybiera.

                             Be – balonem,

                             Wu – na wrotkach,

                             w Literkowie chcą się spotkać.

                   Kiedy koniec lata bliski

                   w Literkowie jest spotkanie.

                   Każda z liter w Literkowie

                   o przygodach swych opowie.

                   Tralalala, tralalala, tralalala,

                   tralalala, tralalala, tralalala,

                   Ref. Każda zaś litera …

           

          Uczennica: Rzeczywiście jesteście bardzo mądre. Oto symbol mądrości – sowa.

          Dzieci: Dziękujemy i idziemy. Dobra wróżko! Zdobyłyśmy wszystko, co chciałaś. Odczaruj nas, odczaruj!

          Wróżka: Zdobyłyście wszystko, co jest mi potrzebne do odwrócenia zaklęcia. Byłyście bardzo dzielne i odważne. Hokus pokus, obrót na pięcie. Niechaj znika złe zaklęcie!

          Dzieci zdejmują dzioby.

           

          3.     Część oficjalna uroczystości

          ·        Prowadząca prosi wszystkich o powstanie i wprowadzenie sztandaru.

          ·        Odśpiewanie hymnu państwowego.

          ·        Ślubowanie uczniów klasy pierwszej (wszystkie dzieci wyciągają dwa palce w kierunku sztandaru i powtarzają tekst ślubowania)

          „Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o imię swojej klasy i szkoły. Będę uczył się w szkole, jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy urosnę. Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowanie i nauką sprawić radość rodzicom i nauczycielom”.

          ·        Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej w Rybczewicach.

          ·        Przemówienie okolicznościowe dyrektora szkoły.

          ·        Życzenia i upominki od starszych koleżanek i  kolegów.

          4.     Integracyjne spotkanie przy herbacie uczniów młodszych klas SP w Rybczewicach oraz rodziców pierwszoklasistów i nauczycieli (poczęstunek przygotowują rodzice uczniów klasy pierwszej)