• Projekty edukacyjne, innowacje, akcje

        • CYKLICZNE REALIZOWANE PROJEKTY EDUKACYJNE

          W ŚWIETLICY SZKOLNEJ:

           

          1. Pasowanie na świetliczanka - Uroczyste włączenie klas pierwszych do świetlicowej gromady; wskazywanie pozytywnych stron świetlicy; podnoszenie jej atrakcyjności w oczach uczniów; integracja uczniów klas pierwszych ze starszymi kolegami i koleżankami; kształcenie u starszych uczniów poczucia odpowiedzialności za młodsze dzieci.

          Na uroczystość zostaną zaproszeni wychowawcy klas oraz dyrekcja szkoły.

           

          2. Światowy dzień zwierzaka - Projekt edukacyjny, który przybliży dzieciom problem bezdomności psów i kotów oraz sposoby jej zapobiegania; prawidłowe reakcje jak się zachować kiedy spotkamy agresywnego psa; żywienie zwierząt; sposoby bezpiecznego zapoznawania się z psem. Aby przybliżyć tę tematykę dzieciom, będą w świetlicy przeprowadzone zajęcia edukacyjne. Przez miesiąc we współpracy Szkolnym Kołem Wolontariatu będzie zbierana karma dla psów i kotów oraz inne akcesoria, które później zostaną przekazane do Schroniska dla bezdomnych zwierząt "PIESKI ŚWIAT".

           

          3. PSIA LEKCJA - udział w bezpłatnym programie edukacyjnym „Psia Lekcja” organizowany jest przez Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom. Głównym celem programu jest motywowanie uczniów do zaangażowania się w działania pro-zwierzęce, zdobicie wiedzy na temat opieki nad psem i komunikacji z czworonogiem oraz niesienie pomocy dzieciom w szpitalach. Uczestnicząc w programie każdy uczeń zostanie wyposażony w podstawową wiedzę z obszaru potrzeb psa, sposobów komunikacji oraz tego jak może pomagać innym. „Psia lekcja” to cykl zajęć, składający się z minimum dwóch lekcji, po których grupa świetlicowa wspólnie przygotowuje działania w szkole.


          Zadania:
               1.Lekcja pierwsza:„Mój przyjaciel pies”- zagadnienia związane z opieką nad psem, jego potrzebach. Zdolnościach i talentach.

               2.Lekcja druga: „Przybij łapę”- zagadnienia związane z komunikacją psów, sygnałach wysyłanych przez psy do ludzi.

               3.Akcja charytatywna: ”Przyłóż łapę" Akcja charytatywna w szkole. Uczniowie uczą się o pomaganiu.

          4. Realizacja projektu edukacyjnego „Kulczyk Foundation” pt.: „Mądre bajki z całego świata” który został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Projekt ten stwarza szansę, by wprowadzić dzieci w świat wartości, które są życiowymi drogowskazami kształtującymi zachowania i postawy ludzi. Bajki zawarte w projekcie, mają za zadanie pokazać dzieciom to, co powinno być dla nich najważniejsze: miłość, dobro, mądrość, rozwaga, uczciwość i wytrwałość. Uświadamiają uczniom, jak cenna jest odwaga, zaufanie, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka, życzliwość, umiejętność współpracy i współdziałania. Pozwalają dzieciom zrozumieć, że nie można budować własnego życia na krzywdzie i niesprawiedliwości. Podczas realizacji projektu uczniowie zastanawiają się nad obserwowanym światem, nad własnymi doświadczeniami. Dzieci potrafią uogólnić swoje przeżycia i przyjąć perspektywę innej osoby. Dostrzegają, że życiem ludzi rządzą pewne reguły, które porządkują rzeczywistość i ułatwiają funkcjonowanie. Rozumieją, że ustalonych zasad trzeba przestrzegać, a ich złamanie wiąże się z konsekwencjami. „Mądre bajki z całego świata” odpowiadają tym potrzebom rozwojowym dzieci i umożliwiają im uczenie się zachowań społecznie pożądanych. Z bajek tych dzieci mogą również dowiedzieć się, że: każdy człowiek ma prawo do szacunku, miłości, życia w pokoju, każdy może zostać wolontariuszem, niosącym nadzieję na lepsze jutro, każdy może zrobić dla drugiego człowieka coś dobrego, pięknego, szlachetnego, że jeden gest, jedno działanie może wywołać efekt domina, zapoczątkować ciąg pozytywnych zdarzeń i doprowadzić, tak jak w bajkach, do szczęśliwego zakończenia.

           

          5. Projekt „Zdrowo jem, więcej wiem” pod honorowym patronatem Pierwsza Dama, Agata Kornahauser-Duda oraz w projekcie edukacyjnym „ Zdrowo się odżywiamy”.

          Głównym celem tych projektów jest zatem wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.

          Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.

          Realizując w/w projekty staramy się również kształcić rodziców, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

          Zajęcia na świetlicy w ramach realizacji projektów są realizowane w formie krótkich pogadanek i dyskusji, doświadczeń i zabaw, ćwiczeń i gier interaktywnych, które w prosty sposób przekazują i utrwalają wiedzę, a organizowane konkursy są tematycznie powiązane z odbytymi zajęciami. Ich celem jest m.in. utrwalenie wiadomości, pogłębianie zainteresowania uczniów zdrowym odżywianiem i stylem życia oraz rozwijanie kreatywności. Celem konkursów jest też promowanie wiedzy o zdrowym stylu życia wśród pozostałych uczniów w szkole.

          Celem ostatnich dwóch zadań jest przekazanie zdobytej wiedzy rodzicom oraz całej społeczności szkolnej/przedszkolnej. Spotkanie z rodzicami lub opiekunami mogą odbywać się w trakcie wywiadówek. Rodzice są najważniejszymi osobami w życiu dziecka – od ich wiedzy i świadomości zależy sposób odżywiania dzieci.

           

          6. Projekt edukacyjny dla dzieci, realizowanego pod patronatem Ministra Klimatu i Środowiska „ Edukacyjne gry o lesie”.

          EkoEksperymentarium to wirtualny dom, w którym pokazujemy jak dbać o środowisko. Nowością w EkoEksperymentarium jest wyjście do wirtualnego lasu, podczas którego dzieci poznają gatunki zwierząt i roślin oraz uczą się co można robić w lesie. 

          W grę na świetlicy szkolnej uczniowie grają na komputerach, które znajdują w świetlicy szkolnej/sali informatycznej lub na tablicach interaktywnych.

          7.Spotkania z ciekawymi ludźmi - Rozwój zainteresowań uczniów pod kątem poznawania różnych zawodów; ukazywanie wartości pracy w życiu człowieka; okazywanie szacunku dla ludzi pracy; poznawanie różnych miejsc pracy. Do realizacji tego projektu będą zapraszane różne osoby, które będą mogły podzielić się z naszymi dziećmi specyfiką swojego zawodu.

          8.Dzień Pluszowego Misia - Zapoznanie dzieci z historią Pluszowego misia; integracja dzieci; rozwijanie zainteresowań literaturą dziecięcą; kształtowanie poczucia konieczności; poszanowania zabawek; wspólne gry i zabawy.

           

          9. Udział w projekcie czytelniczym „Polubić czytanie” oraz w ogólnopolskiej kampanii: „Cała Polska czyta dzieciom”

          Celem jest zachęcanie dzieci do czytania, zaprzyjaźnienia się z biblioteka; poszerzanie wiedzy; pobudzanie wyobraźni; wzbogacenie słownictwa; wzmacnianie własnej wartości. Przy realizacji tego projektu będziemy zapraszać rodziców oraz Panie z biblioteki do wspólnego czytania.

           

          10. W ramach realizacji działań edukacyjnych w „Programie dla szkół” w czasie zajęć opiekuńczo wychowawczych odbywających się na świetlicy szkolnej wykorzystywane są materiały edukacyjne dostępnych  na stronie internetowej „Programu dla szkół”  https://www.programdlaszkol.org/program/dzialania-edukacyjne-i-promocyjne, takie jak:

          1) pakiet materiałów edukacyjnych obejmujący:

                         cztery filmy edukacyjne oparte na warsztatach kulinarnych,

          2) zestawy zajęć edukacyjnych wraz z materiałami pomocniczymi, w tym 2 filmy edukacyjne.

           

          11. „Czysta energia - filmy edukacyjne dla uczniów” o tematyce ekologicznej traktujących o wykorzystaniu źródeł czystej energii. Filmy ukazują produkcję energii ze Słońca i Ziemi, oraz Wody i Słońca. Filmy są atrakcyjną formą uzupełniania wiedzy uczniów na ten temat, który jest bardzo na czasie. 

           

          Filmy można bezpłatnie oglądać pod poniższymi adresami

           

          1. O Przyrodzie jako Biomasie czyli źródle energii odnawialnej

          2. O Wodzie i Atmosferze czyli źródle energii wtórnej

          3. O Słońcu i Ziemi czyli źródle energii pierwotnej

          4. O Wodorze czyli źródle energii elementarnej

           

           

          Wychowawcy świetlicy