Informacje ogólne
Logopeda szkolny – Beata Widzińska
Logopeda to specjalista zajmujący się diagnozowaniem,
stymulacją rozwoju mowy, profilaktyką oraz terapią zaburzeń mowy.
Diagnoza logopedyczna
Każdego roku we wrześniu logopeda przeprowadza badaniaprzesiewowe w klasach wcześniej nie objętych pomocą logopedyczną (zerówki, oddziały przedszkolne) oraz badania kontrolne uczniów, którzy uczęszczali na zajęcia w poprzednim roku szkolnym.
Po zdiagnozowaniu u dziecka wady wymowy przekazuje pisemną informację dla rodzica, który wyraża pisemną zgodę na uczestniczenie w zajęciach logopedycznych.
Terapia
Terapia logopedyczna prowadzona jest indywidualnie lub w grupach 2-4 osobowych. Dzieci przynoszą zeszyty, w których umieszczane są: materiały do ćwiczeń logopedycznych, zalecenia do pracy w domu, korespondencja z rodzicami.
Jeśli dziecko jest przeziębione (ma katar, kaszle), nie .może uczestniczyć w zajęciach, ponieważ jego stan uniemożliwia efektywne wykonywanie ćwiczeń.
Współpraca z rodzicami
Terapia logopedyczna jest procesem. Jej skuteczność zależy od współpracy logopedy z dzieckiem oraz rodzicem. Spotkanie z logopedą nie jest wystarczającym elementem terapii. Dlatego bardzo ważne jest zaangażowanie rodziców w systematyczne ćwiczenie z dzieckiem. W tym celu logopeda po każdych zajęciach zapisuje w zeszycie ucznia zestaw ćwiczeń, jakie powinien wykonywać codziennie do kolejnego spotkania. Brak ćwiczeń to brak postępów w terapii.
Stały kontakt z logopedą i zaangażowanie się Rodziców w program terapii pomoże osiągnąć sukces dzieciom. Logopeda udziela odpowiedzi na pytania rodziców w godzinach konsultacji.
Zapraszam Państwa do systematycznego zaglądania do zeszytów oraz konsultacji.Nie pozwalajcie dziecku na wymigiwanie się i wykręty. Zauważajcie każdy sukces, chwalcie.
Liczę na Państwa współpracę!
Beata Widzińska – logopeda szkolny