•

Ścieżka sensoryczna

Kolejny cykl zajęć sensorycznych za nami. Skupiał się głównie na zmyśle dotyku, ale nie tylko. Nasi mali uczniowie z grup przedszkolnych z entuzjazmem brali udział w tworzeniu ścieżki sensorycznej, by następnie spacerować po niej dostarczając sobie przy tym różnorodnych bodźców. Tor przeszkód, który stworzyły przedszkolaki wykonany był z różnych struktur. Od tych delikatnych i miękkich, po chropowate i twarde. Ścieżka sensoryczna jest nie tylko doskonałą zabawą, ale również pozytywnie wpływa na wszechstronny rozwój dziecka, między innymi: pobudza percepcję wzrokowo-ruchową, kształtuje właściwą reakcję na dotyk, jest idealnym ćwiczeniem sprawności motorycznej, równowagi i koordynacji ruchowej. Nasze zajęcia zaczęliśmy od masażyków stóp bazując na wierszyku Marty Bogdanowicz „Prawa – lewa”. Gdy nasze stopy były już odpowiednio zrelaksowane, przystąpiliśmy do tworzenia ścieżki. Dzieci miały okazję najpierw zapoznać się z przygotowanymi strukturami, by następnie poukładać je w wyznaczonych miejscach i rozpocząć wędrówkę wsłuchując się w o odgłosy relaksacyjnej muzyki. Nasze spacerkowe zajęcia zakończyliśmy zabawą rytmiczną, która między innymi doskonali koncentrację uwagi. Przedszkolaki w skupieniu słuchały tekstu piosenki i wykonywały ćwiczenia.

Utrwalamy zapachy

Kolejne zajęcia sensoryczne za nami! Tym razem skupiliśmy się na zmyśle powonienia. Uczniowie z grup przedszkolnych mieli okazję utrwalić sobie zapachy, które już znają, ale jak się okazało, poznać również nowe. Z koszyczka losowali słoiczki o konkretnym zapachu i z zamkniętymi oczami oceniali oraz charakteryzowali każdy z nich.  Gdy etap rozpoznawania mieli już za sobą, to przystąpili do gry planszowej, w której kierowali się wyłącznie zmysłem węchu.

Była to niesamowicie wesoła lekcja, która pobudziła nasz zmysł węchu oraz pozytywnie wpłynęła na rozwój wyobraźni i wzmocniła pozytywną relację rówieśniczą.

====================================================================================

Zabawa masą aksamitną

W grudniu przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach sensorycznych na których wspólnie wykonały masę aksamitną. Zabawa masą dostarczyła im nie tylko radości, ale pobudziła również zmysły maluchów. Przedszkolaki za pomocą dotyku poznawały konsystencję masy oraz zmiany jakie w niej zachodzą, nadały jej również kolor i zmysłem węchu poznawały jej miodowy zapach. Celem zajęć było stymulowanie zmysłów, rozwój aktywności twórczej oraz sprawności manualnej. Wspólna zabawa wpłynęła również pozytywnie na relacje rówieśnicze. Dzieci miały okazję porównywać swoje masy i pomagać sobie nawzajem podczas ich wykonywania. Wszyscy byliśmy kolorowi, co do dostarczyło nam mnóstwo uśmiechu 😊

„Sensoryczne drzewo”

W październiku dzieci z grup przedszkolnych miały okazję uczestniczyć w zajęciach sensorycznych o tematyce jesiennej. Dzięki naturalnym darom lasu uczniowie grup przedszkolnych mogli we wszechstronny sposób zapoznać się ze skarbami jesieni. Nie obeszło się  bez wąchania, dotykania oraz porównywania. Gdy część zapoznawania się z darami jesieni mieli już za sobą, to przystąpili do pracy w grupach. Dzieci wspólnie wykonały sensoryczne jesienne drzewo. Farbą wymieszaną z kawą stworzyli imitację kory i paluszkami pomalowali pień drzewa. Koronę drzewa wykleili liśćmi o różnych kolorach i rozmiarach. Na koniec we współpracy z nauczycielką nakleili skarby jesieni na swoje drzewo. Zabawy sensoryczne uruchomiły wszystkie zmysły, wywołując przy tym uśmiech na twarzy maluchów.