• Projekty

        • Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością

          W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno – Społecznego „Każdy inni wszyscy równi” uczniowie klasy VIA mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach zorganizowanych z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością, który obchodzony jest 5 maja. Podczas zajęć uczniowie przybliżyli sobie wiedzę na temat różnych rodzajów niepełnosprawności, poznali ich charakterystyczne cechy i powód występowania. Utrwalili również pozytywne postawy wobec osób z niepełnosprawnością, scharakteryzowali pojęcie dyskryminacji i wspólnie omówili zachowania, które mogą być w ten sposób odbierane. Mając za sobą część teoretyczną, szóstoklasiści przystąpili do części praktycznej. Nie otworzymy się na świat osób z niepełnosprawnością, jeśli go nie poznamy! Uczniowie z zaangażowaniem i chęcią wykonywali ćwiczenia mające na celu przybliżenie funkcjonowania wspomnianych osób.

          -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

          Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          Kwiecień jest miesiącem wiedzy na temat autyzmu, a 2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji uczniowie klas V i VII wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno – Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi”. Warsztaty miały na celu uwrażliwienie uczniów na drugiego człowieka oraz pogłębienie wiedzy na temat autyzmu. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z definicją autyzmu, poznali cechy charakterystyczne wspomnianego zaburzenia oraz symbole solidarności z osobami autystycznymi.  By zagłębić się w temat zajęć obejrzeli również krótkometrażowe filmy pt. „Autyzm wprowadza zmysły w błąd” i „Czym jest autyzm dla autystyków”.  Na koniec mieli możliwość wczucia się w rolę osoby autystycznej i lepszego zrozumienia jej sytuacji podczas wykonywania ćwiczeń praktycznych.

          "Autyzm powoduje, że tracę czasem poczucie własnego "ja" i jestem tak przytłoczona obecnością innych ludzi, że nie mogę odnaleźć samej siebie. Autyzm może spowodować, że jestem tak całkowicie świadoma siebie, że świat obok mnie staje się zupełnie obojętny i znika". Donna Williams

          =======================================================================================

          W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno – Społecznego „Każdy inny -wszyscy równi” w klasach: I, II, III, IVA, IVB zostały zorganizowane warsztaty na temat Alfabetu Braille’a. Uczniowie klas przybliżyli sobie wiedzę na ten temat, poznali historię powstania oraz sylwetkę twórcy alfabetu. Utrwalili wcześniej zdobytą wiedzę na temat osób niewidomych i wykonali ćwiczenia praktyczne, które polegały na kodowaniu i rozszyfrowywaniu zdań zapisanych alfabetem  Braille’a. Za pomocą zmysłu dotyku zapoznali się z zapisami w języku Braille’a na przygotowanych wcześniej pudełkach po lekach i rozpoznawali przedmioty z zasłoniętymi oczami. Ćwiczenia te miały na celu przybliżenie świata osób niewidomych, którzy posługują się wspomnianym alfabetem i kształtowanie w uczniach postawy empatii i tolerancji wobec osób z niepełnosprawnością.

          =========================================================================

          Światowy Dzień Zespołu Downa

          21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale też Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji uczniowie klas 4A i AB mieli okazję uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjno-Społecznego „Każdy inny – wszyscy równi”.

          Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z tematyką dotyczącą Zespołu Downa. Obejrzeli film edukacyjny pod tytułem „Nie bój się myśleć inaczej”, na którym osoby z zespołem Downa obalają krążące mity na ich temat. Zapoznali się z symbolami dotyczącymi solidarności z osobami z Zespołem Downa i chętnie, w ramach otwarcia się na różnorodność i pogłębienia w sobie empatii narysowali na swoich dłoniach linię prostą, która jest takowym symbolem. Następnie wspólnie rozwiązywali quiz dotyczący Zespołu Downa, by utrwalić wcześniej zdobytą wiedzę. Na koniec,w geście solidarności pokolorowali szablony skarpetek i przywiesili je do gazetki szkolnej. Lekcja dostarczyła im nie tylko wiedzy, ale otworzyła również serca na potrzeby innych.

          ===========================================================================

          3 grudnia – Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

          W grudniu uczniowie klasy V oraz VIB uczestniczyli w warsztatach w ramach projektu pt. „Każdy inny, wszyscy równi”. Z okazji Światowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością mieli okazję przybliżyć sobie tematykę niepełnosprawności. Uczniowie poznali definicję oraz rodzaje niepełnosprawności. Zapoznali się również ze stopniami niepełnosprawności intelektualnej. Wspólnie odczytali i omówili zasady dobrego zachowania zamieszczone w książce  Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji pod tytułem „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. Podczas zajęć mieli również okazję poznać bliżej świat osób z niepełnosprawnością poprzez wykonanie różnych ćwiczeń; rozmowa w wyciszających słuchawkach, spacerowanie z zawiązanymi oczami oraz nalewanie wody do kubeczka, malowanie farbami nie używając rąk, wybieranie ziarenek ryżu w rękawicach kuchennych. Ćwiczenia te pomogły uczniom bliżej poznać problemy z którymi muszą się borykać te osoby.  Obudziły w nich empatię i chęć niesienia pomocy innym.



          13 listopada – Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych

          13 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych z tej okazji uczniowie klasy V, IVa oraz IVb mieli okazję zrealizować kolejne zadanie z projektu edukacyjno-społecznego pt. „Każdy inny – wszyscy równi”. Podczas zajęć młodzież dokładniej poznała tematykę tej niepełnosprawności. Uczniowie mieli okazję pracować w grupach i wspólnie skupić się na ograniczeniach osób niewidomych.  Jak się okazało jest ich więcej niż się spodziewali. Poznali również sposoby niesienia im pomocy oraz rozwiązania wspomagające codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo obejrzeli krótki film pt. „N jak Niewidomy”, który doskonale przedstawił zasady zachowania się w towarzystwie osób niewidomych. Podczas zajęć został także omówiony alfabet Braille’a. Warsztaty podsumowaliśmy ćwiczeniem mającym na celu przeniesienie się w świat niewidomych, by go nieco bardziej zrozumieć. Wcieliliśmy się również w rolę asystenta osoby niewidomej i poznaliśmy zasady poruszania się po ulicy. Zadanie to dostarczyło nam nie tylko dużo wiedzy, ale i uśmiechu 😊



          Październik jest miesiącem solidarności ...        

          Październik jest miesiącem solidarności z osobami cierpiącymi na mózgowe porażenie dziecięce, a 6 października obchodzony jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Z tej okazji klasa VIIIA wykonała kolejne zadanie w ramach projektu „Każdy inny – wszyscy równi”. Uczniowie podczas lekcji dowiedzieli się czym jest MPD. Zapoznali się z trudnościami życia codziennego wspomnianych wyżej osób. Poznali podział MPD oraz sposoby wsparcia tych osób. Uczniowie obejrzeli również film „Chcę się żyć” oparty prawdziwych wydarzeniach. Jest to historia chłopca cierpiącego na mózgowe porażenie dziecięce, walczącego o własną godność pomimo braku akceptacji ze strony otoczenia.

                         Uczniowie VIIIA uświadomiły sobie, że osoby cierpiące na mózgowe porażenie dziecięce często funkcjonują w swojej rzeczywistości, niczym nie odbiegając od osób pełnosprawnych; tak samo czują, myślą, pragną miłości, uczucia, zrozumienia, a przede wszystkim akceptacji ze strony społeczeństwa.



          Każdy inny - wszysycy równi. Ogólnopolski Projekt Edukacyjno - Społeczny

          29 września 2022 r. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących. Uczniowie 4b zrealizowali pierwsze zadanie projektu „Każdy inny – wszyscy równi”. W ramach akcji #kochamslyszec dzieci poznały funkcjonowanie oraz znaczenie zmysłu słuchu.  Zapoznali się z trudnościami osób niesłyszących oraz wspólnie sporządzili listę w jaki sposób, na co dzień, można wspomagać funkcjonowanie osób niesłyszących. Uczniowie 4b poznali również Polski Alfabet Palcowy, za pomocą którego literowali swoje imię. Jak sami przyznali, pisanie palcami nie jest takie łatwe, ale przynosi wiele radości i satysfakcji podczas odczytywania słów. Czwartoklasiści mieli również okazję dowiedzieć się, kto ze znanych osób cierpiał na niedosłuch i mimo to osiągnął upragniony sukces. Podczas zajęć dowiedzieli się również znaczących informacji na temat protez słuchowych.  Na koniec, dzieci w grupach stworzyły plakaty dotyczące zasad wspierania osób niesłyszących – co robić, a czego nie robić. Była to wspaniała lekcja dla uczniów przypominająca o tym, że mimo naszych dysfunkcji, wszyscy jesteśmy równi.

          Kinga Dańko

           



          Nasza szkoła w roku szkolnym 2022/2023 bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno-Społecznym, pt. „Każdy inny – wszyscy równi”. Głównym celem naszych działań będzie rozwijanie empatii, kształtowanie tolerancji oraz likwidowanie uprzedzeń na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Koordynatorem projektu w naszej szkole jest pani Kinga Dańko.