Historia
Przy końcu XIX wieku na terenie gminy Rybczewice pojawiają się wykształceni ludzie, którzy podejmują prywatne, często potajemne nauczanie pisania i czytania uczniów wywodzących się światlejszych warstw chłopskich. Nauka odbywa się przeważnie przemiennie w okresach zimowych.
Pierwszy własny budynek szkolny wieś i gmina Rybczewice wybudowała i oddała do użytku w 1896 roku. Była to wówczas jedyna szkoła w całej gminie Rybczewice, która skupiała 14 wiosek.
Pierwszym nauczycielem był Jerzy Władysław Mikielanis (1866-1939). Pochodził z Litwy, był dobrym nauczycielem pisze kronikarka i zapobiegliwym administratorem. Po nim w Rybczewicach od 1905 roku uczył i kierował szkołą Teofil Romanowski. Z chwilą odzyskania przez naród polski niepodległości w 1918 roku władze oświatowe w powiecie krasnostawskim mianowały od 1 września 1918 roku nauczycielkę Mieczysławę Kozłowską, która po roku nie mając wsparcia władz gminnych w uzyskaniu mieszkania zrezygnowała z pracy w szkole w Rybczewicach.
Warto też wspomnieć, że inspektorem szkolnym z ramienia okręgu była pani Zaklika, a dozór nad szkołami sprawował w gminie sędzia pokoju i właściciel ziemski w Borku koło Piask pan Artur Rzewuski.
Następnym nauczycielem był Józef Herman. Od września 1920 roku nauczycielką w Rybczewicach została Helena Kostecka. Do 1933 roku w Rybczewicach uczyli kolejno oprócz wyżej wymienionych: Helena Wójcikówna, Maria Emerlówna, Antonina Soczyńska, Stefania Pieronska, Romuald Pieronski, Hala Harbalówna, Konstanty Pac, Walerian BorczowskiBolesława Borczowska,, Maria Dziedzicka, Józef Kulczycki, Zofia Kulczycka, Maria Sołtysówna, Jadwiga Wójcik, Albina Biesiadówna, Feliksa Roguska, Zygmunt Hawrylecki i inni.
W czasie jeszcze trwającej wojny światowej na wyzwolonym spod okupacji hitlerowskiej skrawku ziemi lubelskiej już 1 września 1944 roku organizowano naukę w istniejących szkołach, aby nadrobić opóźnione przez wojnę kształcenie i wychowanie młodzieży.
Właśnie jesienią 1944 roku przybył do Rybczewic nauczyciel i organizator szkolnictwa Jan Przyszlak z małżonką i całą rodziną. Dzięki inicjatywie Jana Przyszlaka i jego współpracowników Rybczewicom przyznano organizację Liceum Ogólnokształcącego od roku 1948.
Kolejnymi dyrektorami Liceum Ogólnokształcącego po Janie Przyszlaku byli m.in..: Jerzy Sypetkowski, Jan Flis, Bożena Mojek, Henryka Wójcik i Krzysztof Suszek (obecny dyrektor ZSO).