• Geneza

• GENEZA

NIEZWYKŁEJ SALI PAMIĘCI

Niezwykła Sala Pamięci powstała w roku szkolnym 2010/2011. Pomysł narodził się, kiedy szkołę przenoszono do nowej siedziby.

Większość eksponatów została wyszukana w różnych zakamarkach starych budynków ZSO w Rybczewicach. Część ofiarowali uczniowie gimnazjum realizujący w 2012 roku projekt edukacyjny „Śladami przeszłości. Skarby znalezione na strychy” oraz inni miłośnicy tego, co minione. Posiadamy też pamiątki pochodzące z dawnej szkoły w Stryjnie.

Chcąc ocalić pamięć o dawnej siedzibie szkoły w Rybczewicach, grupa nauczycielek (Beata Widzińska, Małgorzata Gieleta, Ewa Bonecka i Jolanta Gregorczyk) podjęła wyzwanie  przeszukania opuszczonych pomieszczeń. W zakamarkach budynków pod warstwami kurzu wbrew wszelkim przeciwnościom odkrywały niezwykłe skarby. Ktoś inny mógłby w nich widzieć tylko stare, bezużyteczne przedmioty – po prostu śmieci. Ale nie one. Niestrudzenie wydobywały kolejne pamiątki przeszłości, ocalając w ten sposób okruchy lokalnej historii.W odrestaurowaniu  i eksponowaniu  tych bezcennych przedmiotów uczestniczyli również  uczniowie. Dzięki temu mieli okazję przenieść się do minionych lat. Zdobywanie eksponatów i urządzanie Sali okazało się fascynującą przygodą  dla wszystkich uczestników tego przedsięwzięcia.

Salapo raz pierwszy została udostępniona zwiedzającym 1 czerwca 2012 r. w czasie uroczystego otwarcia nowej szkoły.

Ciągle zaprasza wszystkich  zainteresowanych do minipodróży w czasie.