• Klub Mediatora

•     Od września 2015 roku na terenie ZSO w Rybczewicach psycholog szkolny i jednocześnie mediator Beata Adamek-Stawczyk prowadzi Koło Mediatora. Do klubu należy aktualnie 11 osób z klas I, II i III gimnazjum. Są to uczniowie pozytywnie zaopiniowani przez wychowawców, przestrzegający ogólnie przyjętych zasad społeczno-moralnych oraz szkolnych i chętnych do zapoznania się z tematyką mediacji. Opracowano regulamin klubu, który jest umieszczony na stronie internetowej w celu zapoznania się z nim przez uczniów, nauczycieli i rodziców.

W styczniu 2016 roku rozpoczął się cykl warsztatów dla młodzieży o tematyce mediacji rówieśniczych. Grupę szkoleniową stanowią chłopcy i dziewczęta należący do Klubu Mediatora. Szkolenie to stanowi teoretyczne przygotowanie do prowadzenia spotkań mediacyjnych na terenie szkoły.  Przyszli młodzi mediatorzy mają szansę zapoznać się m.in. z tematyką komunikacji, emocji, rozwiązywania konfliktów, czynnego słuchania, poznać zasady i techniki mediowania. Ukończenie cyklu zajęć jest warunkiem praktycznego prowadzenia mediacji wśród rówieśników. Czy jednak uczestnicy kursu zechcą i będą czuli się na siłach poprowadzić taką formę rozwiązywania konfliktów, czas pokaże. Rządzi tu zasada dobrowolności. Nikogo nie zmuszamy ani do prowadzenia mediacji ani do uczestniczenia w nich. Tylko proponujemy i zachęcamy.

Zaplanowano 10 spotkań, które odbywają się na terenie szkoły w piątki. Cykl warsztatów zakończy się w maju tego roku. Chętni uczestniczy kursu podejmą próby praktycznego zastosowania mediacji do rozwiązywania konfliktów, jeśli będzie takie zapotrzebowanie ze strony ich koleżanek i kolegów.

LOGO  SZKOLNEGO KLUBU MEDIATORÓW