• INFORMACJE DOTYCZĄCE

MOŻLIWOŚCI ZDOBYCIA

KARTY ROWEROWEJ W SZKOLE

Karta rowerowa to jeden z dokumentów stwierdzających uprawnienie osoby niepełnoletniej do kierowania rowerem. Kartę rowerową można uzyskać po osiągnięciu wieku 10 lat oraz zdaniu egzaminu sprawdzającego kwalifikacje.

Dzieci do lat 10 mogą poruszać się po drogach tylko w towarzystwie dorosłych.

Od osób pełnoletnich nie wymaga się dokumentu uprawniającego do kierowania rowerem.

Podstawa prawna:

Uzyskiwanie karty rowerowej regulują dwa akty prawne:

1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2011, Nr 30, poz. 151),
          2. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 12 kwietnia 2013 r. w sprawie uzyskiwania karty rowerowej (Dz.U. 2013, poz. 512).

Zasady zdobywania karty rowerowej  w szkole regulują następujące przepisy:

1.
          • Nie przewiduje się egzaminów dla uczniów zdobywających kartę.
          • Warunkiem uzyskania karty jest zaliczenie wieloczęściowego sprawdzianu w szkole, wyraźnie innego (łatwiejszego, bardziej łagodnego) od egzaminu.
          • Teoretyczne opanowanie wiedzy z zakresu wychowania komunikacyjnego sprawdzane będzie testem jednokrotnego wyboru dla ubiegających się o kartę rowerową.
          •  Opanowanie poziomu koniecznych wiadomości przez ucznia potwierdza fakt zdobycia przez niego minimum 16 punktów (na 20 pkt. możliwych do zdobycia) z testu.
          • Uczeń ubiegający się o kartę rowerową musi uzyskać również zgodę rodziców oraz pozytywną opinię wychowawcy klasy.
          • Dla udokumentowania i spełnienia wymagań do uzyskania karty wprowadzono arkusz zaliczeń.
          • Sprawdzanie kwalifikacji uczniów, ubiegających się o kartę dokonuje nauczyciel wychowania komunikacyjnego. W sprawdzianie mogą też uczestniczyć zaproszeni do szkoły policjanci, którzy posiadają specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego.
          • Spełnienie powyższych wymagań uprawnia ucznia do przystąpienia do sprawdzianu praktycznego. Sprawdzian praktyczny odbywa się na terenie szkoły, w terminie wyznaczonym przez egzaminatora (nauczyciel wychowania komunikacyjnego).
          • Zaliczenie odpowiedniego sprawdzianu praktycznego jest równoznaczne ze zdobyciem karty rowerowej. Sprawdzian na kartę rowerową odbywa się w maju lub czerwcu.
          • Na podstawie wypełnionego arkusza zaliczeń dyrektor szkoły wydaje uczniom nieodpłatnie kartę na drukach, których wzór ustalony został przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej.
          •  Karty wydawane są do końca roku szkolnego, w którym odbywa się sprawdzian.
          • Sposób wydania czy wręczenia uczniom Karty Rowerowej ustala szkoła.

ZASADY WYDAWANIA WTÓRNIKÓW KART ROWEROWYCH

1. W przypadku zniszczenia karty rowerowej wtórnik wydawany jest za zwrotem karty zniszczonej, pod warunkiem, że możliwe jest odczytanie nazwy organu wydającego dokument i nazwiska posiadacza karty. Jeżeli odczytanie wymaganych danych jest niemożliwe postępujemy jak w przypadku karty zagubionej.
          2. W przypadku zagubienia karty rowerowej wtórnik wydawany jest na podstawie podania o wtórnik, pod warunkiem, że zagubiona karta była wydana w szkole. Jeżeli wydawał inny organ konieczne jest dostarczenie zaświadczenia o wydaniu karty. Jeżeli zdobycie takiego zaświadczenia jest niemożliwe, uczeń może ubiegać się o kartę ponownie, zgodnie z trybem opisanym powyżej.

TRYB PRZEPROWADZANIA

SPRAWDZIANU PRAKTYCZNEGO

PRZY ZDOBYWANIU KARTY ROWEROWEJ

1. Do sprawdzianu może przystąpić uczeń, który najpóźniej dzień przed sprawdzianem ukończył 10 lat.
          2. Uczeń przystępujący do sprawdzianu musi posiadać:

- legitymację szkolną,

- pozytywne zaliczenie sprawdzianu teoretycznego,

- prawidłowo wypełniony arkusz zaliczeń,

- zdjęcie legitymacyjne,

3. Zalecane, ale nie obowiązkowe jest posiadanie kasku i rękawiczek przez zdających na kartę rowerową.

4. Uczeń przystępuje do sprawdzianu na własnym rowerze. Rower powinien spełniać wszystkie wymagania stawiane rowerom przed dopuszczeniem ich do ruchu.

5. Sprawdzian odbywa się na terenie szkoły. Wymagania przedstawia poniższa tabela. Za zadanie uczeń otrzymuje 2 punkty. Opanowanie poziomu koniecznych umiejętności przez ucznia potwierdza fakt zdobycia przez niego minimum 8 punktów.

RODZAJE CZYNNOŚCI PODLEGAJĄCEJ OCENIE

1.

Przygotowanie do jazdy i ruszanie z miejsca na terenie płaskim.

a.

Pozycja prowadzącego na pojeździe.

b.

Upewnienie się o możliwości jazdy.

c.

Płynne ruszanie.

2.

Jazda do przodu po prostej i łukach.

a.

Upewnienie się o możliwości skrętów i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy.

b.

Jazda środkiem pasa ruchu, bez najeżdżania na linie. Niepodpieranie się nogami.

3.

Hamowanie i zatrzymanie pojazdu w oznaczonych miejscach.

a.

Sposób hamowania /stosowanie właściwych hamulców/.

b.

Odległość przedniego koła od linii zatrzymania (nie więcej niż 20 cm).

4.

Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.

a.

Ustawienie pedałów /rower/ i korzystanie z hamulców (pojazd nie powinien cofnąć się więcej niż 30 cm).

5.

Kierowanie jedną ręką.

a.

Jazda po prostej z jedną ręką na kierownicy (przednie koło nie wykonuje gwałtownych ruchów)