• Organizacja pracy świetlicy w okresie epidemii

• Podstawa prawna:

• Rozporządzenie zmieniające Ministra Edukacji Narodowej w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.Dz.U. 2020 poz. 1386 z dnia 12 sierpnia 2020 r.
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid 19 Dz.U. 2020 poz. 410 z dnia  11 marca 2020 r.
          • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych rozwiązań w zakresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid 19 Dz.U. 2020 poz. 493 z dnia 20 marca 2020 r.

1. Do świetlicy szkolnej uczęszczają wyłącznie dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub  w izolacji w warunkach domowych.
          2. W drodze do i ze  szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
          3. Rodzic lub opiekun przyprowadzający ucznia nie wchodzi na teren szkoły, otwiera drzwi zewnętrzne i zatrzymuje się.
          4. Opiekunowie odprowadzający dzieci  do świetlicy mogą wchodzić jedynie do przestrzeni wyznaczonej szkoły, zachowując zasady:
          • 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
          • dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
          • dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
          • opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
          1. Dzieciudają się do szatni, przebierają i przechodzą do świetlicy szkolnej.
          2. Uczeń zgłaszając się do świetlicy powinien mieć osłonięte usta i noc.
          3. Osoby odbierające uczniów muszą być zdrowe i podczas odbioru dziecka powinny zachować wszelkie środki ostrożności (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
          4. Rodzic/opiekun prawny o swym przybyciu po odbiór dziecka informuje wyznaczonego pracownika szkoły lub telefonicznie wychowawcę świetlicy. Oczekuje na dziecko w wyznaczonej strefie (maksymalnie 2 osoby).
          5. Wszystkim wchodzącym do świetlicy należy zapewnić środki do dezynfekcji rąk.  Środki do dezynfekcji rąk są rozmieszczone w świetlicy w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem nauczyciela.
          6. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej   oraz w innych salach dydaktycznych. W  miarę możliwości ograniczona będzie zmiana pomieszczeń oraz wymiana uczniów w grupach świetlicowych.
          7. Nauczyciele zobowiązani są do organizacji zajęć świetlicowych ograniczających bezpośredni kontakt uczniów ze sobą.
          8.  W miarę możliwości zajęcia będą tak organizowane, aby zachować dystans społeczny. W przypadku konieczności skrócenia dystansu (np. dodatkowe wyjaśnienie, sprawdzenie pracy itp.) nauczyciel i uczeń powinni mieć zakryte nos i usta.
          9. W trakcie trwania zajęć świetlicowych nauczyciel zobowiązany jest do wietrzenia sali co najmniej 1 raz na godzinę. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk- przed przyjściem do świetlicy, przed posiłkiem oraz po powrocie ze świeżego powietrza i toalety, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
          10. Uczeń przynosi do szkoły tylko niezbędne rzeczy. Posiada swoje przybory szkolne, którymi nie wymienia się z innymi uczniami.
          11. W świetlicy szkolnej dostępne są tylko zabawki i sprzęty, które można łatwo zdezynfekować. Według potrzeb wyznaczony pracownik szkoły dokonuje dezynfekcji stołów, krzeseł, włączników, powierzchni podłogowych oraz sprzętu sportowego.
          12. W pomieszczeniach wykorzystanych na zajęcia świetlicowe wywieszono instrukcje z zasadami zachowania higieny.
          13. Uczniowie podczas zajęć świetlicowych przestrzegają zasad współżycia w grupie związanych z COVID-19 oraz respektują polecenia nauczyciela związane z COVID-19
          14. Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia.
          15. W razie konieczności kontakt rodzica/opiekuna prawnego z wychowawcą świetlicy odbywa się  telefonicznie lub przez dziennik elektroniczny.
          16. Druki obowiązujące w świetlicy (oświadczenia, upoważnienia, karty zapisu) można pobrać ze strony internetowej szkoły, u dyżurującego pracownika szkoły, wychowawcy klasy lub wychowawcy świetlicy. Tam również można pozostawić wypełnione formularze.
          17. Jeżeli wychowawca świetlicy zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować  ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

Regulamin obowiązuje od dnia 01.09.2020r.