• Program

•

PROGRAM DZIAŁAŃ SZKOLNEJ KASY OSZCZĘDNOŚCI (SKO) SZKOŁY PODSTAWOWEJ w ZSO im. gen. Józefa Sobiesiaka

w Rybczewicach

I. OGÓLNE ZAŁOŻENIA

Program przeznaczony jest do realizacji w Szkole Podstawowej. Działalność Szkolnej Kasy Oszczędności kierowana jest przez opiekuna, którym jest nauczyciel zatrudniony w danej szkole. W Szkolnej Kasie Oszczędności mogą oszczędzać wszyscy chętni uczniowie. Zwycięzcy w konkursach, quizach i turniejach otrzymują nagrody ufundowane przez Powiatowy Bank Spółdzielczy w Piaskach sprawujący patronat nad Szkolną Kasą Oszczędności.

II. CELE KSZTAŁCENIA I WYCHOWANIA

·        kształtowanie wśród uczniów nawyku systematycznego oszczędzania, racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami finansowymi, podejmowania inicjatyw zmierzających do ochrony naturalnego środowiska,

·        wyrabianie nawyku systematyczności i wytrwałości w gromadzeniu wkładów,

·        kształtowanie nawyku celowego wydatkowania zaoszczędzonych pieniędzy,

·        popularyzacja wiedzy o działalności banków spółdzielczych i Powiatowego Banku Spółdzielczego w Piaskach,

·        przyzwyczajanie do korzystania z usług bankowych

·        pozyskiwanie uczniów jako potencjalnych klientów,

·        doskonalenie umiejętności redagowania tekstów,

·        rozwijanie wrażliwości estetycznej,

·        wzbogacanie słownictwa ucznia,

·        rozwijanie poczucia przynależności do grupy i odpowiedzialności za podejmowane wspólne działania.

PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW

1.     Zgłoszenie szkoły do konkursu "Dziś oszczędzam w SKO, jutro w Banku Spółdzielczym".

2.     Opracowanie planu pracy SKO.

3.     Opracowanie regulaminu działania Szkolnej Kasy Oszczędności oraz zadań i obowiązków opiekuna SKO.

4.     Redagowanie KRONIKI SKO.

5.     Organizowanie i przeprowadzanie konkursów, quizów, zbiórek surowców wtórnych, imprez ogólnoszkolnych.

6.     Zorganizowanie międzyklasowego współzawodnictwa.

7.     Sprawozdanie z udziału w konkursie "Dziś oszczędzam w SKO jutro w Banku Spółdzielczym"

FORMY PRACY Z UCZNIEM

·        Wydawanie książeczek SKO i prowadzenie ewidencji.

·        Dokonywanie wpłat i wypłat na książeczki SKO.

·        Organizowanie i przeprowadzanie konkursów, quizów i turniejów.

·        Przygotowanie inscenizacji o oszczędzaniu.

·        Udział w konkursie pozaszkolnym.

·        Organizowanie i przeprowadzanie zbiórek surowców wtórnych.

·        Komponowanie szaty graficznej kroniki SKO.

·        Redagowanie tekstów własnych.

·        Wyszukiwanie informacji w Internecie i innych źródłach.

PLANOWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW

Uczeń:

·        zdobywa wiedzę o bankowości,

·        uczy się przedsiębiorczości,

·        bierze udział w konkursach, quizach, turniejach

·        dokonuje selekcji zgromadzonych materiałów,

·        potrafi wykonać zestawienia wykorzystując komputer,

·        znajduje w Internecie i innych źródłach informacje na temat bankowości, historii pieniądza i inne.

·        zdobywa umiejętności redakcyjne.

UWAGI O REALIZACJI PROGRAMU

Szkolna Kasa Oszczędności działa pod patronatem Powiatowego Banku Spółdzielczego w Piaskach. "Posiadaczem" rachunku oszczędnościowego Szkolnej Kasy Oszczędności jest opiekun, który dokonuje wpłat i wypłat na zbiorczą książeczkę SKO. Kwota gromadzona w banku przez członków SKO jest oprocentowana. Pieniądze pozyskane z oprocentowania rachunku zostają przeznaczone na nagrody dla członków SKO w konkursach, quizach, turniejach. Zarządzanie pieniędzmi opiekun SKO ma obowiązek zawsze ustalić z młodzieżą.

Opiekun SKO: Tadeusz Stanisławek

SZKOLNA KASA OSZCZĘDNOŚCI przy ZSO

w Rybczewicach (Szkoła Podstawowa)

CELE SKO:

• Propagowanie idei oszczędzania wśród uczniów naszej szkoły.
          • Kształtowanie nawyku systematycznego oszczędzania.
          • Racjonalne gospodarowanie posiadanymi środkami finansowymi.
          • Podejmowanie inicjatyw zmierzających do ochrony naturalnego środowiska.
          • Zapoznawanie młodzieży z działalnością
          Banku Spółdzielczego.
          • Przyzwyczajanie do korzystania z usług bankowych.
          • Kształtowanie umiejętności szanowania pieniądza

REGULAMIN     SKO:

1. Do SKO może należeć każdy chętny uczeń naszej szkoły.
          2. Uczeń staje się członkiem SKO w chwili dokonania pierwszej wpłaty.
          3. Dowodem przynależności do SKO jest książeczka SKO otrzymana od opiekuna.
          4. Na książeczkę można wpłacić każdą kwotę pieniędzy.
          5. Każdy ma obowiązek pilnować swojej książeczki i dbać o estetyczny jej wygląd.
          6. W razie zgubienia książeczki SKO uczeń musi zgłosić to do swojego opiekuna, który na podstawie karty wpłat i wypłat wystawi nową książeczkę SKO z napisem „duplikat".
          7. Szkolny opiekun SKO przyjmuje oszczędności i wpłaca je do BS na książeczkę zbiorczą.
          8. Oszczędzający uczeń ma prawo do wypłacania pieniędzy ze swojej książeczki.
          9. Wpłat i wypłat z książeczki może dokonywać tylko właściciel książeczki lub jego rodzic.
          10. Odsetki od oszczędzania będą przeznaczone na nagrody rzeczowe dla najlepiej oszczędzających.