• konspekt wf kl.3

        • KONSPEKT ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA

          FIZYCZNEGO DLA KLASY III SZKOŁY POSTAWOWEJ

          LUCYNA STANISŁAWEK

          TEMAT: Mini-piłka ręczna – doskonalenie kozłowania piłki ręką prawą i lewą  w miejscu i w ruchu.

           

          CELE:

          Motoryczność – kształtowanie szybkości, gibkości, koordynacji wzrokowo ruchowej i równowagi.

          Umiejętności - uczeń potrafi kozłować piłką ręką prawą i ręką lewą w miejscu i w ruchu.

          Wiadomości – uczeń zna podstawowe zasady kozłowania piłki.

          Postawy – uczeń współdziała w zespole ćwiczących, pomaga w przygotowaniu przyrządów do ćwiczeń.

           

           

          LICZBA ĆWICZĄCYCH: 16

          CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut

          MIEJSCE ZAJĘĆ: sala gimnastyczna

          SPRZĘT: piłki ręczne (mini) -16 sztuk, chorągiewki - 8 sztuk, szarfy.

           

           

          Tok lekcji

          Nazwa i opis zadania

          Dozowanie /czas/

          Uwagi

          organizacyjno-metodyczne.

          Część I

          WSTĘPNA (10 min)

           

          Moment organizacyjno- porządkowy

           

           

           

          Zabawa ożywiająca

           

           

           

           

           

           

          Ćwiczenia ogólnorozwojowe

           

           

           

          1.Zbiórka, przywitanie, sprawdzenie obecności i strojów do ćwiczeń, podanie tematu i zadań lekcji

           

          2. Zabawa ożywiająca „Szukanie piłki” – wszyscy uczniowie kładą swoje piłki na podłodze sali i biegają we wszystkich kierunkach po sali. Na sygnał nauczyciela każdy szuka swojej piłki.

           

          3. Ćwiczenia ramion – marsz po kole, podrzut piłki w górę i chwyt oburącz.

           

          4.Ćwiczenia nóg – uczniowie stoją na obwodzie koła, przekładanie piłki pod prawym i lewym kolanem. Przeskoki w miejscu ponad odbitą piłką.

           

          5. Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie strzałkowej – siad rozkroczny z piłką trzymaną oburącz, skłon do przodu z dotknięciem podłoża piłką, wytrzymanie i wyrost.

           

          6. Ćwiczenia tułowia w pozycji czołowej – klęk prosty, skłon tułowia w prawo z dotknięciem podłoża palcami dłoni, to samo w lewo.

           

          7. Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie poprzecznej – siad rozkroczny w parach, plecami do siebie. Podania piłki do siebie oburącz w lewą i w prawą stronę.

           

           

          8. Ćwiczenia tułowia w płaszczyźnie kombinowanej- klęk podparty – marsz rękami w lewą i w prawą stronę. Kolana i nogi znajdują się w jednym miejscu.

           

           

           

          2 min

           

           

           

           

          2 min

           

           

           

           

           

           

           

          1 min

           

           

           

          1 min

           

           

           

           

           

          1 min

           

           

           

           

           

           

          1 min

           

           

           

           

           

          1 min

           

           

           

           

           

           

           

          1 min

           

           

           

          Ustawienie grupy –dwuszereg.

           

           

           

          Każdy uczeń posiada piłkę.

           

           

           

           

           

           

          Ustawienie w kole.

           

           

           

          Ustawienie na obwodzie koła.

           

           

           

           

          Ustawienie w rozsypce

           

           

           

           

           

          Ustawienie w rozsypce

           

           

           

           

          Ćwiczący ustawieni w rozsypce (parami)

           

           

           

           

           

          Ustawienie w rozsypce

          Część II

          GŁÓWNA (30 min)

           

          1. Ćwiczenia i gry w przyswajaniu techniki kozłowania

           

           

           

           

           

           

           

          1. Berek z piłką – dzieci na ograniczonej powierzchni dowolnie kozłując poruszają się, uciekając przed „berkiem”. „Berek” bez przerywania kozłowania stara się dotykać dowolnego zawodnika. Złapane dziecko powiększa liczbę „berków”. Wygrywa zawodnik, który zostanie złapany ostatni.

           

          2. Ćwiczenia w dwójkach - jedna osoba kozłuje piłkę w miejscu i próbuje policzyć palce partnera.

           

          3. Sztafeta z kozłowaniem piłki – podział klasy na dwie drużyny. Drużyny ustawione w dwóch rzędach na linii startu naprzeciwko swoich chorągiewek. Na sygnał nauczyciela pierwsi z rzędów biegną, prowadząc piłkę kozłowaniem, obiegają swoją chorągiewkę. Kozłując wracają i podają piłkę następnemu w rzędzie. Następny wykonuje bieg w podobny sposób. Wygrywa zespół, który pierwszy ukończy wyścig.

           

          4. „Kto pierwszy do koła?” – Podział klasy na cztery drużyny (po cztery osoby w każdej). Drużyny ustawione są w czterech rzędach na linii startu naprzeciwko koła ułożonego z szarf. Na sygnał nauczyciela startują pierwsi z rzędów i kozłując piłkę biegną do swoich kół. W kole każdy zawodnik wykonuje określoną liczbę kozłów (8). Następnie zawodnik wraca kozłując piłkę, podając ją następnemu i biegnie na koniec rzędu. Następni startują w podobny sposób. Zwycięża rząd, który pierwszy ukończy wyścig.

           

          5. Uczniowie ustawieni twarzą do nauczyciela, który wskazuje kierunki kozłowania ruchem ręki. Ćwiczący obserwują nauczyciela nie przerywając kozłowania. Kozłując poruszają się w lewo, w prawo, w przód i do tyłu cały czas zmieniając rękę kozłującą.

          6 min

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          3 min

           

           

           

           

          8 min

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          10 min

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          3 min

          Ustawienie w rozsypce

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Ustawienie w rozsypce (parami)

           

           

           

          Ustawienie w dwóch rzędach

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Ustawienie w 4 rzędach

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Ustawienie w rozsypce

          Część III

          KOŃCOWA (5min)

          1.Zabawa uspokajająca – marsz po obwodzie koła z unoszeniem i opuszczaniem ramion.

           

          2.Zebranie przyborów .

           

          3.Zbiórka, omówienie lekcji, wyróżnienie najlepiej ćwiczących.

          1 min

           

           

           

          2 min

           

          2 min

          Ustawienie na obwodzie koła

           

           

           

           

          Ustawienie w dwuszeregu